Szállítógépek váltása a MH-nél

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 630
46 731
113
Olyan kis ország vagyunk, hogy ennek a gyakorlatban szerintem nem sok előnye van. Én inkább vennék még több KC-t...
Az a szörnyű helyzet van, hogy a KC drágább, mint egy használt A330. :(
Igen persze, hogy jó lenne 3. KC, de látom, hogy mi vezérelte a pénztelenségben a tervezésért felelősöket.
 
  • Vicces
Reactions: fitom

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 286
27 172
113
Ember szállításra ott a 320 meg a falcon
319
Már kb csak a balkánon vagyon jelen nagy létszámban hova akarsz te szállítani, kínába ?
Gondolj a covidra! Igen, Kínába. Akkor és azért vettük a 330-at...
Feltéve, ha fel tud szállni és el tud repülni mielőtt az ellenség lelőné...
A hátországból felszálló gépet?
Olyan kis ország vagyunk, hogy ennek a gyakorlatban szerintem nem sok előnye van. Én inkább vennék még több KC-t...
Csak nem jó semmire. Ez a két KC is jobbára a reptéren fog állni
Amúgy az MRTT tudtommal csak légi utántöltő képesség, attól nem lesz belőle lég kórház meg a rakterét is elfoglalják a tartályok
Előbb tájékozódj miről beszélünk! ;)

Két alsó és egy felső árutér:
screenshotatuploadcc_1516697182190.png

7nFGv.jpg

364f9e443f0c414f4ce2d0c8948d945f--lower-airbus-a.jpg
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 921
22 498
113
Abban egyetértek, hogy ez a két gép lehetne bizony erdeti A330 MRTT.
Gondolj a covidra! Igen, Kínába. Akkor és azért vettük a 330-at...
A civil lajstrom előnye és a cargo specifikusság volt az előny...szükség hozta az alkalmat.
Csak nem jó semmire. Ez a két KC is jobbára a reptéren fog állni
Marhaság, már ne is haragudj! Azért mert az Ancsákkal kiesett a katonai légiszállitási képesség és részben megoldották a mezei személyszállitó Airbusokkal az nem azt jelenti, hogy a szállitani/repülnivaló kevesebb lett...
 

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
8 294
27 969
113
vele én erről elég komoly vitákat folytattam még réges rég, Ő amellett érvelt hogy ez a képesség kb a legfontosabb és elengedhetetlen FŐLEG ilyen kicsi országnak, én meg azt mondtam mint Te, hogy én inkább vennék több (akkor még Herky pártján voltam :D) Herky nagyságbeli gépet
Én nem azt mondom, hogy nem fontos ez a képesség, csak én ezért nem vennék még MRTT-t, hanem inkább még több KC-t ami uygan ezt tudja, csak kisebb hatótávval.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 286
27 172
113
Abban egyetértek, hogy ez a két gép lehetne bizony erdeti A330 MRTT.
Kellene.
A civil lajstrom előnye és a cargo specifikusság volt az előny...szükség hozta az alkalmat.
Az MRTT-nek is lehet civil lajstroma. A külügy alakít egy céget, mondjuk HunCargo és ennyi. De még gebinbe is kiadhatja SzíjLacinak, ha full civilt szeretne!

Etc...
Marhaság, már ne is haragudj! Azért mert az Ancsákkal kiesett a katonai légiszállitási képesség és részben megoldották a mezei személyszállitó Airbusokkal az nem azt jelenti, hogy a szállitani/repülnivaló kevesebb lett...
Igen, de hektikus lesz. Mondjuk, hogy épp elég kapacitás szerintem.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 078
36 534
113
A BWR rakéták, A2AD rendszerek korában?
Magyarországon, a Kárpát-medencében?
Majd föld közelben repülnek és dobják ki az ellátmányt. :)
Elvileg lesz rajtuk komolyabb önvédelmi rendszer - DIRCM meg ilyesmi...

Illetve NATO és balkáni missziók támogatására hasznos lesz. Személy szerint nem tartom fontosnak egy harmadik gép vásárlását, mert olyan sok szállítási igény nincsen mióta ott hagytuk Afganisztánt.
Szerintem leggyakrabban a légi tankolás gyakorlására fogják őket használni...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 630
46 731
113
Most csak viccelsz?
Remèlem.

Ejtőernyősök?
Utánpótlás?
Sebesültek elszállítása?

Ez mèg mindíg haditechnikai fórum?
Ööö az a vicces, hogy ez nem vicc!
A USAF folyamatosan kisérletezik azzal, hogy a tehergépeit aktív támadó műveletekben is alkalmazza, és nem csak tevekergetésre.
Hazai hadszintéri körülmények között egy szállítógépnek nem sok lapot osztanak. Alapvetően egy
szállító gép már annak is örülhet, ha egy hazai konfliktust nem a betonon hamuként füstölve kezdi. Egy aktív légvédelmi körzetbe berepülni egy szállító géppel öngyilkosság.
A mélységi műveleteknél egy alacsonyan magasságú helikopteres kijuttatás sokkal hatékonyabb, mert ott nem csak egyirányú a menetjegy. Ha baj van, akkor a helikopterrel ki is tudod vonni az erőket. A Kárpát-medencében pedig nincsenek távolságok. Amik meg vannak, azzal elboldogul a H225M.
Utánpótlás szállítása hazai viszonylatban saját vonalak mögött továbbra is a szárazföldön a leghatékonyabb (közút, vasút). Mélységben pedig a fentebb említett helikopteres megoldás jobb lehet. A sebesültek esetén ugyan ez.
Szóval a szállítógép hazai katonai működése korlátozott lesz a missziókra, meg a békeidős szállításokra. Ha esetleg egy raktérből indított támadófegyver program sikeres lesz, akkor az még lehet egy lehetséges opció, de a szállító géppek nálunk nem nagyon fognak aktív zónába repkedni.
Egy konfliktusveszélyes helyzetbe ezeket a gépeket sürgősen szövetséges légtérbe kell menekíteni, hogy később a hazai fegyverutánpótlást tudják majd intézni. Ebben az esetben a gépek külföldről operálnak. Nagyjából az ukrán szállító flotta is ezt kell, hogy csinálja.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 418
14 509
113
Egy konfliktusveszélyes helyzetbe ezeket a gépeket sürgősen szövetséges légtérbe kell menekíteni, hogy később a hazai fegyverutánpótlást tudják majd intézn
Tehát.


Szóval ha pár száz darab páncèltörő rakètát tudnak a föld másik vègèről ideszállítani, ami sorsdöntő lehet, máris rèsztvettek a konfliktusban.

A kèrdès pedig ez volt. Hogyan vehetnek benne rèszt.
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 724
2 266
113
Ember szállításra ott a 320 meg a falcon

Már kb csak a balkánon vagyon jelen nagy létszámban hova akarsz te szállítani, kínába ?

Feltéve, ha fel tud szállni és el tud repülni mielőtt az ellenség lelőné...

Olyan kis ország vagyunk, hogy ennek a gyakorlatban szerintem nem sok előnye van. Én inkább vennék még több KC-t...


Amúgy az MRTT tudtommal csak légi utántöltő képesség, attól nem lesz belőle lég kórház meg a rakterét is elfoglalják a tartályok
Falcon?