Szu-27 / Szu-30 / Szu-33 / Szu-35 Flanker (Szuhoj)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 415
79 427
113
fip7

Az oroszok gyártottak az elmúlt 20 évben stratégiai bombázót meg talán Kína.
 

Capslock

Member
2010. december 30.
580
2
18
Az orosz hajógyártás sokkal szarabb állapotban van/volt, mint az orosz repülőgép ipar. A példád egyszerűen nem helytálló.
Meg ha jól emlékszem még mindig nem kaptam választ tőled arra, hogy ki gyártott az elmúlt 20 évben stratégiai bombázót.
Mert ugye szerinted ezért nem fog sikerülni a dolog az oroszoknak, csak hát ugye az USA is B3-ban gondolkodik és hát ők se gyártottak 20 éve ilyet.
Gondolom akkor számukra is lehetetlen lesz a feladat ezen logika mentén :)

Azert nem valaszoltam, mert nem akartam tovabbpörgetni egy meddöve valo vitat. Szerintetek eleg odaulni a szamitogephez, szerintem meg egy projecthez fontos az elmeleten tul is felkeszult es a feladatban jaratos mernöki es ipari dolgozoi allomany.
De azt nem ertem, hogy miert eröltetitek azt a sarkitast, hogy akkor az oroszok sose tudnak repulöt gyartani. Ilyet en sose mondtam, nem tudom, mit rugoztok ezen a sajat magatok krealta hulyesegen. Nyilvan tudnak, meg fognak is csinalni uj repulögepeket, csak többe fog kerulni, idöben tovabb tart a sorozatgyartas elkezdese, sok a csuszas, es sok gyakorlati apro dolgot ujra ki kell talalni.

Az egesz kerdes onnan indult el valahol fent, hogy a kinaiak sose csinaltak strategiai bombazot, az oroszok meg generaciokkal korabban igen. Most mind a ketten csinalni akarnak. Kerdes: elönyben vannak-e az oroszok azert, mert a 70-es evekben mar anno fejlesztettek naluk ilyet. Az en valaszom az volt, hogy szerintem ez a generacios kihagyas kiegyenlitette az eselyeket, az oroszok nincsenek elönyben a kinaiakkal szemben, vagy max csak minimalis elönyben. Es bizony lehet, a kinainak hamarabb lesz bombazoja, mint az orosz ujrakezdi a Tu-160 gyartasat.

Es mivel ez volt az alapkerdes, igy tökmindegy, hogy az USA sem csinalt bombazot. Amde, es ez fontos kulönbseg: az USA, konkretan a Boeing az elmult idöben is tervezett nagy gepeket, rengeteg utasszallitot, de katonai vonalon utantöltö gepeket, felderitö gepeket (P-8), C-17 teherszallitonak most all le a gyartasa, sokmindent csinaltak, folyamatosan dolgoztak valamin. Az oroszok pedig semmit nem fejlesztettek ilyen kategoriaban. Most kijöttek az Il-476-tal, mint "uj" szallitogeppel, de annyit nem birtak vele csinalni, hogy az orran beuvegezzek a navigatorkabin helyet.

A Gorskov peldaja pedig jo, mert jol mutatja, hogy milyen eröfeszitesekkel es szivassal jar egy, az elmult idöben elsorvadt agazat ujrainditasa.

Reszemröl befejeztem ezt a temat, ha nem erted, nem erted, ha a jedik jutottak eszedbe a szakmai gyakorlat es a csapatmunka kifejezesekröl, az is a te dolgod.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 769
57 295
113
Capslock

Ezen most hisztizhetsz egy darabig, de a helyzet az, hogy az oroszoknál nem állt meg az élet tervezés terén.
Gyakorlatilag az összes stratégiai bombázójukhoz kidolgoztak modernizációs csomagot, amiket folyamatosan végre is hajtanak.
A stratégiai szállítógépüket is áttervezték, sőt több változatot is terveztek belőle (pl.: légtérellenőrző).
Ezek nem csont új gépek, de elég mély modernizációk amihez komoly szaktudás szükséges.
Amúgy a PAK-DA-val is koncepció szintjén vagy 5 éve legalább foglalkoznak, csak hát nincs rá központi forrás, így marad a modellezés, számítgatás, tervezgetés.

Erre te azt állítod, hogy az oroszoknál elveszett az ilyen jellegű szaktudás.
Szerintem meg nem, nem veszett el az a tudás!
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Én is arra szavazok, hogy hiányában vannak szakiknak. Nem hiszem, hogy a PAK-FA anyagi gondokkal kűzd (az indiaiak pakolták bele a pénzt hehe). Lehet nem lesz pénz új páncélosokra, vagy új fregattokra, de ezt a programot nem nyírbálják.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 789
46 958
113
Én meg arra szavazok, hogy ahol van pénz, ott van szaki is... Pénzhiány van ott inkább, gyanúsan, s azért nincs elég szaki ahhoz, hogy úgy haladjon mint a J-20...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Vann honnan lefaragni, egy ilyen projekt maximális prioritást élvez.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
<b>ozymandias</b>

Csak megerősíteni tudom, amit írsz. A számítógép óriási nagy segítség, de nekem nem kell ahhoz statikai program és CAD, hogy bármilyen tervet kiszámoljak és elkészítsek, max. csak 10x annyi idő.
Amit programmal számítok, azt mindig visszaellenőrzöm gyalog módszerrel is (egyszerűsített közelítő számítással), mert nem lehet nagyságrendi eltérés az eredmények között. Amikor CAD-el készítem a tervrajzokat, akkor pedig úgy készítem el a tervrajzot, ahogy a gyakorlatban is csinálnám vagy pont csinálom majd.
A kivitelezést tervezői szemüveggel, a tervezési munkát pedig kivitelezői szemüveggel végzem. Ennyi a titok.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 070
82 584
113
A kov.Szu-30SzM,gyári 1303-as számu
68293d1449232898-dsc_0169-2222-.jpg
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113
Jól nyomják a szu-30sm gépeket!

Porosjani mit tudna ezekkel szemben felmutatni?
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 070
82 584
113
December 11-én 3 új Szu-30SzM-et adtak át az orosz légieronek Irkutszkban. A voros 06(1212), 09(1215), 11(1217)