Kína érdeklődik a Szu-57-es vadászgép iránt, és lehetséges a vásárlás.
A kínai Shenyang Repülőgép-tervező Intézet főtervezője, Wang Yongqing a kínai médiának adott közelmúltbeli interjújában méltatta Oroszország új, új generációs Szu-57-es vadászrepülőgépének tervezését – egy olyan vadászgépet, amelyet a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg várhatóan a légiereje vagy a haditengerészete számára fog rendelni. a közeljövőt – tudta meg a BulgarianMilitary.com a Military Watch-ot idézve.
A Shenyang két elsődleges kínai frontharcost fejlesztett ki – a J-11B-t és a J-16-ot, amelyek mindegyike az orosz Szu-27 Flanker nagy teljesítményű légi fölényes platformból származik. A Szu-57-et a Szu-27 következő generációs analógjaként tervezték, hogy leváltsa a Flankereket az orosz légierőnél és az export ügyfelek flottájában.
Kína a csúcskategóriás orosz légi fölényű vadászgépek vezető ügyfele, és ma nagyobb számban telepít Szu-27 származékokat, mint maga Oroszország, beleértve a bennszülött, szovjet és orosz gyártású származékokat is.
A rendkívül kifinomult katonai repülési ágazat ellenére Kínát a Szu-57 vezető potenciális ügyfeleként emelték ki, hogy kiegészítse a bennszülött következő generációs vadászrepülőgépeinek képességeit. Így amikor a Szu-57 kínai megvásárlásának lehetőségéről kérdezték, Wang Yongqing azt válaszolta:
Kína valóban érdeklődik a Szu-57 iránt, és ha lehetséges, több egységet is importálhat kutatásaihoz és tanulmányaihoz. Ennek okai vannak. A Szu-57-ben alkalmazott orosz technológia lehetővé teheti Kínának, hogy szuperszonikus utazósebességet biztosítson a kínai gyártású vadászgépek számára. Ráadásul ebben a tekintetben az oroszok megtanulhatnak szuper manőverező képességű repülőgépeket alkotni, amit a hajtóművek és a vázkialakítás egyaránt biztosít.”
A Shenyang tervezője megjegyezte továbbá, hogy a Szu-57 eladását kísérő technológiai transzferek kiegészíthetik a Kínában kifejlesztett következő generációs technológiákat, és javíthatják saját, következő generációs vadászrepülőgépeinek, például a J-11D-nek és a J-20-nak a képességeit.
A Su-57 azonban manőverezhetőbb és sokoldalúbb kialakítású, és számos egyedi technológia előnyeit élvezi, mint például az arcra szerelt radarok és a lézeres védelmi rendszerek. A vadászgép alkalmasabb csapásmérő és hajózás elleni szerepre, és tíz lég-levegő rakétából álló páratlan arzenált tud bevetni, beleértve egy sor cirkáló rakétát és még hiperszonikus hajóellenes ballisztikus rakétákat is.