Szerintem meg nincs. Akarat sincs, eredmények elvárása sehol sincs. Eleve mindenütt a penzlehúzásról szól az egész. Nincs elvárás, mindenki elfogadja nemhogy a csuszást, de az eredménytelenséget is.
Van akinelhiszi egy eu usa projektnél, hogy belefér az eredeti büdzsébe? Talán még a legnagyobb atlantisták sem tennének rá egy eurocentet sem.
Egész egy elkorcsosult rendszer. Olyan, mintha ma magyarországon egy fejlesztést be akarnál vinni az oktatásba és bevonnád az egyetemeket. Az egy mellékes, hogy a professzor uraknak lövése se lenne, a laikusokat max megetetnék egy esti rádió interjúben, vagy valami hitech ipar 4.0ás szöveggel.. aztán finoman fogalmazva is lóf@sz sem történne. Csak a lóvét lenyúlnák. Garantált kudarc.
Erről szól az egész, az euban is, csak nagyobb pénzek forognak.
Velejéig korrupt és dilettáns az egész bagázs.
Tudnék konkrét példát mondani, ahol már az első pillanattól tudta mindenki, hogy nincs elvárás.. hiába stratégiai, hiába kutatás, fejlesztés.. nem kérdezi meg senki a végén mi volt. Pedig még jól meg isnlehetne csinálni levesebből a projektet, de nincs elvárás. A pályázaton forgácsolásra vett gépekhez meg a díszceremóniára ugy buszoztatnak áldolgozókat, meg kérnek kölcsön forgácsot a szomszéd forgacsolóműhelyből.
Eus projekt szvsz mind ilyen. Igazából ha a befektetett dollárcsilliárdokat megnézed az usa hatékonysága sem éppen magas...
Akarat az olaszoknál sincs. Európában konkrétan sehol sincs, leginkább még a franciáknál, szokás szerint.
De tartom, amit írtam. Az akarat is kevés, ha nincs meg
minden, ami kell hozzá. A dél-koreaiak önmagukban (már amennyire önmagukban, hajtóművük pl nem lesz hozzá önállóan) jó ideig csak egy 4,5 gen gépet tudnak összehozni. A japánok, na akiknek papíron tényleg mindenük megvan, 10 év utál feladják
egyedül, nem megy.
Egyedül az USA tudja ezt összehozni.
KÍna, de náluk konkrétan nincs olyan, hogy nincs pénz, akarat rogyásig, de így is vért izzadnak, és szétlopják az agyukat, hogy meglegyen a tech hozzá.
És lehet röhögni, de az oroszok, akik triplán vért izzadnak, nem is sikerül igazán, de nagyjából összehozzák, úgy, hogy az utolsó csavarig minden saját benne. Lassan? Igen, mint az állat. Bezzeg az USA egy ilyen géppet már rég havi tucatjával gyártana. Így van, 10-szeres büdzséből. Kína? Röhögve. Évek óta gyártják a J-20-ast, szintén nem végleges konfigban, nem végleges hajtóművel, de a lényeg, hogy van, és gyárthatják. Fegyver is van hozzá. 6-szoros büdzséből.
Szóval szerintem itt tartunk. Ez a három ország tud ilyen gépet kifejleszteni, és gyártani, mindegyik a saját anyagi, ipari szinttjének megfelelően. Mindenki más próbálkozik, különböző társulásokba tömörül, aztán majd meglátjuk, hogy ki mire viszi. Esetleg kit mennyire visz majd félre, vagy lehetetlenít el, hogy nem tud mindent önállóan kifejleszteni, gyártani, és exportra szorul (pl hajtómű).
És mégegyszer, talán a legjobb példa, az FCAS, francia-német-spanyol összefogás, szerintük legjobb esetben is 2040 után fog a gépük szolgálatba állni. Legjobb esetben.
Ui.: szerintem a dél-koreaiak baromi jól, okosan csinálják. Megvették az F-35-öst, megvan a top 5. gen gép. E mellett szépen lassan, a saját iparukhoz mérten fokozatosan csinálják a saját fejlesztésüket. Az új gép bevalottan nem 5. gen, nincs is belső fegyvertere, saját, hazai hajtóműve, de az alapokhoz, a gyártás beindiításához, a beszállítói lánc fenntartásához, fejlesztéséhez kiváló. Majd hozni akarják a következő változatot, már belső fegyvertérrel, nagyjából 5.gen szintet hozva. Közben folyamatosan fejlődik a technológiájuk, a beszalláítók. Aztán majd később (itt már simán a 2040-es években járunk) majd meglátjuk.