T-14 Armata

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 114
82 857
113
Az Uralvagonzavod megígérte, hogy nagyobb darabszámu rendelés esetén csokkeni fog az ár. Egy Armata nem hivatalos adatok szerint 10 millio USD, mivel teljesen új koncepcio-nem modernizálás.
36-40 drb-ot rendeltek belole a tesztekre.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 830
113
gigabiga

"Az kb. két Leopárd ára. "

Mondjuk ha a 2A7 új árát nézzük akkor inkább egy fél Leopárd ára :)
De a többi új tank is minimum ilyen árban mozog, sőt vannak régebbi konstrukciók is amik még drágábbak.
(Például Leclerc azt hiszem 15-18 millió $/db körül volt.)
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 664
9 265
113
Kíváncsi vagyok erre az Armatára. Vajon ugyanúgy elcseszik az oroszok, mint a T-72-vel, vagy felismerik a harckocsik valódi hasznát és képesek alkotni valamit?
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
Kíváncsi vagyok erre az Armatára. Vajon ugyanúgy elcseszik az oroszok, mint a T-72-vel, vagy felismerik a harckocsik valódi hasznát és képesek alkotni valamit?

Mit rontottak el a T-72-esen?
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113
beta szerintem nem fikázza, de a torony lerepülősdi már elég égető
Nem igen hozza majd a Revolution védettségét már az is vicces hogy sírnak a magasabb ár miatt .
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 823
113
Szerinted ha átlövik egy Abrams tornyát akkor orr életben marad valaki a toronyban?
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 330
26 539
113
Én úgy emlékszem, hogy a teszteken a 80-as évek végén még kilőni sem tudták. Amikor a T-72-t készítették, és még jó néhány évig, hát nem éppen egy elcseszett harckocsinak tartották. A 80-as években sem a T-34, vagy Tigris volt a csúcs harckocsi.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 287
68 352
113
Az Uralvagonzavod megígérte, hogy nagyobb darabszámu rendelés esetén csokkeni fog az ár. Egy Armata nem hivatalos adatok szerint 10 millio USD, mivel teljesen új koncepcio-nem modernizálás.
36-40 drb-ot rendeltek belole a tesztekre.

Ha forradalmian új megoldás lesz,vagy generációs ugrás akkor az a 4-500 millió rubel /darab jó befektetés lesz. Mindenesetre én várom, bár a T-90MS-is elfogadnám.:) Kérdés még persze a fenntartási költség. Anno ahogy olvastam a T-72 3x-4x annyiba került fenntartani mint a T-55-öt (ami plussz sok páncéllal még mindig megfelelő városi harc hk-lenne) A Leo fenntartása is horror kategória ahogy hírlik, az Abrams tankolása meg jaaajj...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 830
113
Szerintem a T-72 a maga idejében úgy 10-15 évig volt a legjobb harckocsi, ami nem kis eredmény a típus részéről!
A konstrukció sikerességét jól mutatja, hogy megjelenése után még 40 évvel mindig szolgálatban áll. E mellet ugyan ennyi ideig folyamatosan fejlesztgették, ami szintén a jó alapkonstrukciót dicséri.
 
D

danielblack

Guest
Szerintem a T-72 a maga idejében úgy 10-15 évig volt a legjobb harckocsi, ami nem kis eredmény a típus részéről!
A konstrukció sikerességét jól mutatja, hogy megjelenése után még 40 évvel mindig szolgálatban áll. E mellet ugyan ennyi ideig folyamatosan fejlesztgették, ami szintén a jó alapkonstrukciót dicséri.

Legjobb harckocsi? Ha 3 szor annyit küldtél belőle csatába mint az ellen?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 830
113
danielblack

Mondj 1970-80-ig olyan harckocsit ami jobb volt nála!
Szerintem 1980 után is csak a T-80-as. 1985-től álltak csak hadrendbe az új generációs nyugati tankok.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 287
68 352
113
<blockquote rel="fip7">Szerintem a T-72 a maga idejében úgy 10-15 évig volt a legjobb harckocsi, ami nem kis eredmény a típus részéről!
A konstrukció sikerességét jól mutatja, hogy megjelenése után még 40 évvel mindig szolgálatban áll. E mellet ugyan ennyi ideig folyamatosan fejlesztgették, ami szintén a jó alapkonstrukciót dicséri.

Legjobb harckocsi? Ha 3 szor annyit küldtél belőle csatába mint az ellen?</blockquote>
3x olcsóbb is volt, 3 tank 3 felé mehet, 1 csak 1 felé=3x annyi terület megszerezve.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113
http://vpk.name/news/121613_cena_tanka_armata_vyizvala_sporyi.html

Mi az a "Barrier" ? azt írja hogy nagy sebességű rakéták és repcsik ellen tervezik.
Vagy az armata tornya tetején lesz egy pancir harci modul?DD
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 664
9 265
113
Mit rontottak el a T-72-esen?

Kicsi. Bár a harckocsiépítés ökölszabálya az, hogy minnél nagyobb legyen a védelem, és ez nem jelenti feltétlenül azt, hogy a méret, ugyanakkor a gyakorlatban azért nehéz komoly méret nélkül komoly védelmet megvalósítani.

A T-72-sek sorsa egy valódi háborúban jól sejthetően az lett volna hogy hiába van sok belőle, sok is pusztult volna el. A mennyiség nem kompenzálta volna a veszteséget. De ehhez komoly háború kellett volna. Ami azért nem rossz hogy nem történt meg.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 664
9 265
113
3x olcsóbb is volt, 3 tank 3 felé mehet, 1 csak 1 felé=3x annyi terület megszerezve.

Az a gond, hogy az a három tank kilőhető, az az egy ami nehéz páncélzattal vonul az meg nem, vagy nem biztos. Elsőre valóban idegesítőbb három harckocsi, ugyanakkor idővel nem az a három tank lesz az idegesítő, amit ki tudsz lőni, hanem az az egy amit nem.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
<blockquote rel="GrGLy">Mit rontottak el a T-72-esen?

Kicsi. Bár a harckocsiépítés ökölszabálya az, hogy minnél nagyobb legyen a védelem, és ez nem jelenti feltétlenül azt, hogy a méret, ugyanakkor a gyakorlatban azért nehéz komoly méret nélkül komoly védelmet megvalósítani.

A T-72-sek sorsa egy valódi háborúban jól sejthetően az lett volna hogy hiába van sok belőle, sok is pusztult volna el. A mennyiség nem kompenzálta volna a veszteséget. De ehhez komoly háború kellett volna. Ami azért nem rossz hogy nem történt meg.</blockquote>

Szerintem pont, hogy nem a kis méret a hátránya.

Egyrészt nekem nem rémlik ilyen ökölszabály a harckocsiépítésben. Utóbbinak a feladata három alapelv egyesítése: védelem, tűzerő és mozgékonyság. Ezek közül kettő rovására nyilván a harmadik fejleszthető. Az oroszok a harckocsik terén is ugyanúgy külön utat jártak, mint a hajóknál*, a kis méretet és ezzel párhuzamosan a kis tömeget is előtérbe helyezték. A T-72 megjelenésekor ezért "pánikolt" be a fél nyugati világ, ugyanis olyan alacsony harckocsit alkottak meg, amelynek kilövése nehezebbnek bizonyult az akkori célzórendszerekkel (akár ide is visszavezethető az ezután megjelenő nyugati harckocsiknál bevezetett nagy hatékonyságú célzó- és célra tartó rendszerek megjelenése). Mondjuk már a T-54/55 se volt valami nagy, de ott arányaiban véve a torony még mindig nagy méretet képviselt.

Nem szabad elfelejteni, hogy a 80-as évekig még az amerikaik is inkább ezt az utat járták az M60-tal, amely alig 5 tonnával, ha nehezebb volt a 72-esnél. A váltás csak a Abrams-szel jött el, ami viszont már inkább német design és a második világháborúban lefektetett nehéz-harckocsi alapokat viszi tovább modern környezetben. Nyilván egy évtizeddel későbbi koncepcióval nehéz konkurálni a 72-esnek.

Azóta viszont nem igazán volt pénz, vagy éppen akarat orosz részről a váltásra. Jelentek meg előremutató koncepciók, de mind a Szovjetunió bedőlésének hajnalán, így az Abramsre, Leopard 2-esre, stb.-re adott választ elmaradt (mert ugye ez így működik, a T-72-es az 50-es, 60-as évek nyugati harckocsijai ellen készült, a 80-as évekbeli nyugati harckocsik pedig a 60-as, 70-es évek szovjet harckocsijai ellen, aztán a Szovjetunió bedőlésével a nyugati tankok sem jöttek már. Ezért van az, hogy az elmúlt 30-40 évben nem igazán jelent meg új nyugati MBT, leginkább csak a régieket fejlesztették tovább a klasszikus páncélos hadviselés mellett/helyett már inkább a városi hadviselésre is helyezve a hangsúlyt. Az Armata ebben hozhat majd változást és ha olyan koncepcióval sikerül előállniuk az oroszoknak, akkor biztosra veszem, hogy két évtizeden belül új nyugati harckocsi-fejlesztéseket fognak bejelenteni).

*Ugye ami mennyiségű fegyvert az oroszok egy korvettre pakoltak, az nyugaton már inkább volt fregatt.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
<blockquote rel="antigonosz">3x olcsóbb is volt, 3 tank 3 felé mehet, 1 csak 1 felé=3x annyi terület megszerezve.

Az a gond, hogy az a három tank kilőhető, az az egy ami nehéz páncélzattal vonul az meg nem, vagy nem biztos. Elsőre valóban idegesítőbb három harckocsi, ugyanakkor idővel nem az a három tank lesz az idegesítő, amit ki tudsz lőni, hanem az az egy amit nem.</blockquote>

Az az egy harckocsi is ugyanúgy kilőhető, a kérdés csak az, hogy mivel. Ma már nem szabad klasszikus harckocsi vs. harckocsi ütközetekben gondolkodni. Egy harckocsira manapság a legnagyobb veszélyt a gyalogság és a légierő jelenti, nem egy másik páncélos.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
@GrGly harckocsit, nem pont ezek ellen találták ki ? ? Akik most a legnagyobb veszélyt jelentik rá ? Én pont ezért írtam még régebben hogy szerintem a harckocsik korszaka lejárt, túl drága eszköz ahhoz , hogy egy jól elrejtőzött gyalogos semlegesítse , ha már kell a mozgékony tűzerő a 3x annyi IFV az árából.