Csak épp pont azt nincs a cikkben értelmesen elmagyarázva, miért a fekete-fehér képalkotás. Persze a nagyobb részletessèg miatt, de ennek érthető technológiai oka van..
Egyébként minden digitális kamera, a kezedben lévő telóban lévő szenzor is fekete fehérben dolgozik...
A lényeg pedig, hogy maga a digitális szenzor a fotoelektromos effektust használva működik, azaz a kamera szenzorára érkező fotonok energiája képes elektronokat kiszabadítani. Az így kiszabaduló elektronok töltései pedig villamos feszültséggé alakíthatóak.
A beérkezési fèny erőssége növeli a fotodiódákon átfolyó áramot, és egyúttal a fotodiódákkal sorba kapcsolt, a szilíciumlapka felületén kialakított kondenzátorok töltését. Ez pedig pedig kiolvasható.
A telefonod kamerájának pixeleihez állandó szűrő-maszk van aplikálva piros, kék, zöld, (a moderneknél már több fajta van) így azok a pixelek csak abban a tartományban érzékelnek.
Ez viszont limitálja az érzékelés, ami egy kamerának kevésbé fontos, pláne az egyre nagyobb pixelsűrűség miatt.
Ezért a Hubble-nál inkább több felvétel készül külön külön filterrel.
A cikkben leirtakkal ellentétben a filterek nem felbontják a fényt, hanem ahogy névben is benne van filterezik vagyis szűrik, azaz csak egy spektrumát engednek át!
A Hubble-képek három különálló expozíció kombinációi – egy-egy vörös, zöld és kék fényben.
Összekeverve ez a három szín szinte bármilyen fényszínt képes előállítani, amely az emberi szem számára látható. A televíziók, számítógép-monitorok és telefonok is így állítják elő a színeket a kép megjelenítéséhez.
A különböző nem látható spektrumú fény érzékelése az adott szenzor képességeit függ. Innentől már tényleg az adott frekvenciahoz rendelt látható fény társitanak a vázolt módon...
Mindez érthetőbben vizualizálva;