Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

sidewinder12

Well-Known Member
2016. október 11.
1 696
9 611
113
A "Glóbusz". Ez volt a Szojuz űrhajók mechanikus navigációs számítógépe. A legelső Szojuz változattól kezdve, a Szojuz-T majd TM sorozatú űrhajókban is. Eredetét tekintve a legelső verzió még a Vosztok űrhajón jelent meg, majd fokozatos fejlődést követően a "kimaxolt" verziót egészen 2002-ig használták az orosz űrhajókon. Ebből a videóból részletesen megismerhetjük az eszköz felépítését, ugyanis a készítők szétszednek egy "Glóbuszt".
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 604
25 941
113
"A Szojuz MSz 23-nak a tervek szerint vasárnap kell az űrállomásra érkeznie. A pénteken felbocsátott űrkapszula három ülésébe ellátmánycsomagokat szíjaztak.

A sérült Szojuz március végére üresen tér vissza a Földre, akkor megvizsgálhatják a szakemberek."

 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 186
14 851
113
Dokkolt az ISS-hez a Szojúz;

De ami talán érdekesebb az a kikerült orosz térkép amin feltüntetve vannak a követő állomások.
IMG-20230223-172247.jpg

A térkepből jól lekövethető a Bajkonurból való indítás vonala, illetve egyúttal vizuálisan jól értelmezhető miért is ennyi az ISS inklanációja. Jól látszik, hogy végig a kínai határtól innen tartják a rakétát az esetleges meghibásodás illetve abort miatt. Kínát már csak amikor nagy magasságban vannak keresztezik.


Kína egy kiállításon modell formában de bemutatta a már épülő új hordozórakétát és a hozzá épülő új kapszulát.
IMG-20230226-193110.jpg

A Hosszú Menetelés 10 egy Boosterrel LEO-ra, hárommal már a Holdra is alkalmas lessz.

Az új emberes kapszula akár 7főt is szállítani képes..
IMG-20230226-193113.jpg


Ez meg az új emberes Hold modul;
IMG-20230226-193116.jpg
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 604
25 941
113
WEBvics23_Mar01ev.jpg
Kb. Hold átmérőnyi távolságra lesznek egymástól a nyugati égbolton.

Előtte, utáni napokon kb. 4 holdátmérőnyire lesznek egymástól.

" A Vénusz és a Jupiter találkozik egymással . Alkonyatkor és közvetlenül utána nyugaton ragyognak

Bár minden bizonnyal közel állnak egymáshoz, a Vénusz ma éjjel 11 fénypercnyire van a Földtől, míg a Jupiter 48 fénypercre, vagyis több mint négyszer távolabb."

 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 186
14 851
113
Csak épp pont azt nincs a cikkben értelmesen elmagyarázva, miért a fekete-fehér képalkotás. Persze a nagyobb részletessèg miatt, de ennek érthető technológiai oka van..
Egyébként minden digitális kamera, a kezedben lévő telóban lévő szenzor is fekete fehérben dolgozik...

A lényeg pedig, hogy maga a digitális szenzor a fotoelektromos effektust használva működik, azaz a kamera szenzorára érkező fotonok energiája képes elektronokat kiszabadítani. Az így kiszabaduló elektronok töltései pedig villamos feszültséggé alakíthatóak.
A beérkezési fèny erőssége növeli a fotodiódákon átfolyó áramot, és egyúttal a fotodiódákkal sorba kapcsolt, a szilíciumlapka felületén kialakított kondenzátorok töltését. Ez pedig pedig kiolvasható.

A telefonod kamerájának pixeleihez állandó szűrő-maszk van aplikálva piros, kék, zöld, (a moderneknél már több fajta van) így azok a pixelek csak abban a tartományban érzékelnek.
438x382p219x191.jpg


Ez viszont limitálja az érzékelés, ami egy kamerának kevésbé fontos, pláne az egyre nagyobb pixelsűrűség miatt.
Ezért a Hubble-nál inkább több felvétel készül külön külön filterrel.
A cikkben leirtakkal ellentétben a filterek nem felbontják a fényt, hanem ahogy névben is benne van filterezik vagyis szűrik, azaz csak egy spektrumát engednek át!
Light-Passing-Through-Filter.jpg

A Hubble-képek három különálló expozíció kombinációi – egy-egy vörös, zöld és kék fényben.
hs-article-Meaning-of-Color-Breakdowns-Crab-Nebula.jpg
Összekeverve ez a három szín szinte bármilyen fényszínt képes előállítani, amely az emberi szem számára látható. A televíziók, számítógép-monitorok és telefonok is így állítják elő a színeket a kép megjelenítéséhez.

A különböző nem látható spektrumú fény érzékelése az adott szenzor képességeit függ. Innentől már tényleg az adott frekvenciahoz rendelt látható fény társitanak a vázolt módon...

Mindez érthetőbben vizualizálva;
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 186
14 851
113
A ma indított két új PléiadesNeo műholdat szállító Vega-C viszont kudarcal zárult.
Az indítás ugyan sikeres volt, de a hivatalos sajtóközlemény szerint a rakétánál körülbelül 2 perc 27 másodperccel a felszállás után anomália lepett fel a Zefiro 40 motor indítása közeledtével.
„A Vega első fokozatának számító P120C égése soran nyomás csökkenés regisztráltak a Zefiro 40-en, amely a Vega második fokozata” – mondta Stéphane Israël, az Arianespace vezérigazgatója. „És a nyomás esés követően pálya eltérését észleltük. Sajnos kijelenthető, hogy a küldetés elveszett.”
20221220z40stacking-678x452.jpg

A Zefiro 40 második fokozata hasonlóan a Vega C többi szilárd tüzelőanyaggal működő gyorsítófokozatához a rakéta fővállalkozója, az olasz Avio repülőgépgyártó cég gyártja. A második fokozatú motort úgy tervezték, hogy a 36 tonna szilárd hajtóanyagot körülbelül 90 másodperc alatt elégesse.
z40stacking-vv21.jpg
Végre lezárult a legutóbbi kudarcal zárult Vega-C indítás kivizsgálása.

A vizsgálat arra a következtetésre jutott, hogy a hajtómű egyik, magas hőmérsékletnek ellenálló carbon-carbon anyagból készült torokbetét alkatrésze „termomechanikai túl-eróziót” szenvedett el. Ez a betét szabályozza a forró gáz áramlását a fúvókán keresztül, és ahogy erodálta, a kamra nyomása leesett, ami a tolóerő csökkenését okozza.
IMG-20221007-171832.jpg


Ez még ha nem is lenne olyan rendkívüli, de mint kiderült a torokbetétet az Avio egy ukrán cégtől, a Yuzhnoye-tól szerezte be. A vállalat Yuzhnoye-val a Vega C tervezési szakaszában 2015 és 2017 között állapodott neg miután arra a következtetésre jutott, hogy más európai beszállítók nem tudták biztosítani a szükséges mennyiségben az anyagot a „fejlesztési programmal összeegyeztethető ütemterv szerint.

A hiba nem kapcsolódik közvetlenül a zavarokhoz, amelyeket Oroszország ukrajnai inváziója okozott, mivel az alkatrészeket mèg a háború előtt gyártották. Felmerült azonban, hogy a járványhoz kapcsolódó lezárások szerepet játszhattak.



És ha már gyártás...
Képek jelentek meg a mèdiàbán az épülő Starship kihívó Hosszú Menetelés CZ-9 rakéta elemeiről...
IMG-20230304-195037.jpg


Csak az arányokat érzékeltetni..
IMG-20230302-170100.jpg
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 186
14 851
113
Újabb indítási kudarc..
Ezúttal a Japánok új H3 rakétája első repülése zárult sikertelenül.
Egyszer már csúszott a start akkor probléma volt az első fokozattal és még a padon leálltak. Most az első fokozat jól működött, és a második gyújtásával adódtak problémák. Vègül kiadták a fokozatra a megsemmisítő parancsot...
alos3_main_001.jpg

Ezzel a japánok elvesztették a rakétán utazó legújabb ALOS-3 Föld megfigyelő térképészeti és környezet figyelő műholdjukat, ami 0,8 m felbontást tud miközben széles sávot (70 km) figyel meg egyszerre.