Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 511
64 456
113

"...Vészforgatókönyv esetén a szakemberek egy rakétát lőnének ki a közeledő űrsziklára, amely letaszítja azt a pályájáról, megmentve a Földet a becsapódástól..."

Mi ez a hülyeség?!
 

sixtus

Well-Known Member
2022. február 22.
2 127
15 693
113

"...Vészforgatókönyv esetén a szakemberek egy rakétát lőnének ki a közeledő űrsziklára, amely letaszítja azt a pályájáról, megmentve a Földet a becsapódástól..."

Mi ez a hülyeség?!
Hun van ilyen rendszer ami kilövi???? (hazudtak az 51-es körzetről? :D ) Akkor kb 130 méteres? Minden egyes x millió km-rel a föld mellett elszálló Asteroida miatt szólnak...most mé nem???? :D Ami vicces, egyik Twitch csatin most pont az Independensz Dély 2-t streamelik, és nézem.... a másik, meg hogy 13:00-kor folytatódik a HUNESZ Fifa 23 verseny a Twitchen, és egy versenyző-közvetítő barátomnál modi vok... nem lehetne addig eltéríteni míg vége nem lesz??? 1,5 óra csak kb...
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 610
10 379
113

"...Vészforgatókönyv esetén a szakemberek egy rakétát lőnének ki a közeledő űrsziklára, amely letaszítja azt a pályájáról, megmentve a Földet a becsapódástól..."

Mi ez a hülyeség?!
Pont az. Aszteroida még csak-csak jöhet, de az eltérítése rakétával hát izé ejnye no nem megalapozott. Az egy rakéta meg pláne. Fél tucat reálisabb lenne, mert ha néhány meghibásodik marad tartalék.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 257
15 114
113

"...Vészforgatókönyv esetén a szakemberek egy rakétát lőnének ki a közeledő űrsziklára, amely letaszítja azt a pályájáról, megmentve a Földet a becsapódástól..."

Mi ez a hülyeség?!
Index.

Az van, hogy szinte havonta van csillagászati lèptekkel közel "jövő" aszteroida. Legutóbb is volt ilyen színvonalas index cikk, ami kiválóan alkalmas klikkelések szerzésére...

Csak épp mindkét esetben azt a valódi "közelséget" felejtik el tènyszerűen megemlíteni. Pedig JPL folyamatosan közli az adatokat.

A mostani rémisztgetgetés 6.14 millió km re közelítő aszteroidát takar.
A korábbi "rettentő" közelítés 4.5 millió km volt.

Perspektívába téve a dolgot...
A Földtől a Hold van úgy 380 ezer kmre
Az L2 Lagrange pont ahol a Webb teleszkóp dolgozik van 1.5 millió kmre tőlünk.

Szóval ezek nem többek mint széngyentelen rémisztgetések amivel klikkeléseket generálnak.
 

sixtus

Well-Known Member
2022. február 22.
2 127
15 693
113
Index.

Az van, hogy szinte havonta van csillagászati lèptekkel közel "jövő" aszteroida. Legutóbb is volt ilyen színvonalas index cikk, ami kiválóan alkalmas klikkelések szerzésére...


Csak épp mindkét esetben azt a valódi "közelséget" felejtik el tènyszerűen megemlíteni. Pedig JPL folyamatosan közli az adatokat.

A mostani rémisztgetgetés 6.14 millió km re közelítő aszteroidát takar.
A korábbi "rettentő" közelítés 4.5 millió km volt.

Perspektívába téve a dolgot...
A Földtől a Hold van úgy 380 ezer kmre
Az L2 Lagrange pont ahol a Webb teleszkóp dolgozik van 1.5 millió kmre tőlünk.

Szóval ezek nem többek mint széngyentelen rémisztgetések amivel klikkeléseket generálnak.
12:20-ra pedig összepakoltam, és leköltöztem a pincébe :( De megen átvertek...VAGY.....kilőtték a gecbe az aszterolyidát ... :) De nem tudunk róla...nem kamu mondom én ez az Independensz Dély :D
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 655
113

Kapcsolódó:

Mi történne, ha egy homokszem a fénysebesség 99,9%-ával lépne be a Föld légkörébe? Lesz-e epikus méretű "robbanás"?
Egy 0,5 mm átmérőjű homokszem tömege 200 µg.

A relativisztikus mozgási energiát a következők szerint számoljuk ki:

E kin rel = ( c * p )^2

a relativisztikus lendület p = m0 * v / gyök(1-(v/c)^2)

c = 299 792 458 m/s

Így p = 60kgm/s / 0,04471017781 = 1341 kg m /s esetében

és az E kin rel = 1,6163299*10^23 Joule esetében

Ez 38631212 megatonna TNT robbanóerejének felel meg.

A valaha felrobbantott legnagyobb bomba a Novaja Zemlja szigetén 1961-ben felrobbantott szovjet cári bomba volt, amelynek robbanóereje 50 millió tonna TNT volt. Ez 4000-szer erősebb volt, mint a Hirosimára ledobott bomba.

Az homokszem robbanása 772624-szeresen meghaladná a cári bombát.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 257
15 114
113
12:20-ra pedig összepakoltam, és leköltöztem a pincébe :( De megen átvertek...VAGY.....kilőtték a gecbe az aszterolyidát ... :) De nem tudunk róla...nem kamu mondom én ez az Independensz Dély :D
Mi röhögünk csak ezen, de biztos van aki komolyan veszi, különben nem írnák állandóan ezeket a cikkeket, ha nem kattintanák az emberek..

Most a "közelséget" ne is firtassuk, de pl. ezek többsége busz/repülő méretű ami nyilván nem kicsi ha az ember fejére esne, de ha el is találná a földet se okozna jelentős károkat. Ott pl a 2013-as Cseljabinszki 17méteres 10ezer tonnás meteor esete. És kb úgy 6000 meteor van éves szinten ami túljutva az atmoszférán eléri a felszínt, néha eltalál egy tehenet, vagy eltöri a cserepet a tetőn. De még véletlen se próbálJák meg okítani a népet, pláne nem azt hangsúlyozni, hogy lám már a pár méteres kavicsokat is észleljük és nyomon követjük éves/évtizedes viszonylatban, inkább csak rémisztgetnek.

Aki szeret erre parázni annak ajánlom aktuálisan top5 közelítést..
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 655
113
Hát ugye, nem számoltam utána, mert nem tudk, de szerintem 200 mikrogramm annihilációja is nagyságrendekkel kevesebb energia felszabadulással járna.
Ha ez így volna, a fúziót pár %os hatékonysággal számítva is (az annihilációhoz képest) a 200 mikrogramm anyag az egész Földet örökre fűtené.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 655
113
Mi röhögünk csak ezen, de biztos van aki komolyan veszi, különben nem írnák állandóan ezeket a cikkeket, ha nem kattintanák az emberek..

Most a "közelséget" ne is firtassuk, de pl. ezek többsége busz/repülő méretű ami nyilván nem kicsi ha az ember fejére esne, de ha el is találná a földet se okozna jelentős károkat. Ott pl a 2013-as Cseljabinszki 17méteres 10ezer tonnás meteor esete. És kb úgy 6000 meteor van éves szinten ami túljutva az atmoszférán eléri a felszínt, néha eltalál egy tehenet, vagy eltöri a cserepet a tetőn. De még véletlen se próbálJák meg okítani a népet, pláne nem azt hangsúlyozni, hogy lám már a pár méteres kavicsokat is észleljük és nyomon követjük éves/évtizedes viszonylatban, inkább csak rémisztgetnek.

Aki szeret erre parázni annak ajánlom aktuálisan top5 közelítést..
Én rá se kattintottam.
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 257
15 114
113
Hát ugye, nem számoltam utána, mert nem tudk, de szerintem 200 mikrogramm annihilációja is nagyságrendekkel kevesebb energia felszabadulással járna.
Ha ez így volna, a fúziót pár %os hatékonysággal számítva is (az annihilációhoz képest) a 200 mikrogramm anyag az egész Földet örökre fűtené.
Érdekes de elég értelmetlen gondolat kísérlet.
A mérete okán már a felső légkörben több száz de lehet már több ezer km-en robbanna, lévén a kis felület annyi részecskével ütközne, ami Fúziós robbanást idézne elő.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 511
64 456
113
Index.

Az van, hogy szinte havonta van csillagászati lèptekkel közel "jövő" aszteroida. Legutóbb is volt ilyen színvonalas index cikk, ami kiválóan alkalmas klikkelések szerzésére...


Csak épp mindkét esetben azt a valódi "közelséget" felejtik el tènyszerűen megemlíteni. Pedig JPL folyamatosan közli az adatokat.

A mostani rémisztgetgetés 6.14 millió km re közelítő aszteroidát takar.
A korábbi "rettentő" közelítés 4.5 millió km volt.

Perspektívába téve a dolgot...
A Földtől a Hold van úgy 380 ezer kmre
Az L2 Lagrange pont ahol a Webb teleszkóp dolgozik van 1.5 millió kmre tőlünk.

Szóval ezek nem többek mint széngyentelen rémisztgetések amivel klikkeléseket generálnak.
Ez a tudmányos megközelítés.
Nekem viszont azzal van bajom, hogy az Index 2023-ban a tudományos cikkek rovatban konkrétan egy minden valós alapot nélkülöző hollywoodi scifi mesét közöl le tényként és ez teljesen rendben van.
Azért erősen érződik a kollektív szellemi errózió, hogy az ország egyik legnagyobb hírportálján gond nélkül megjelenhet egy nettó marhaság, már a tudományos rovatban. Hogy érezzük a dolog súlyát, képzeljük el, hogy akár csak tíz évvel ezelőtt ez mekkora megütközést keltett volna.
Ebből könnyen levezethető, hogy nemsokára Dart Vader és Kirk kapitány kalandjai is meg fognak elevenedni a csillagászat hírei között és ebben szerintem a mindent mindenhonnan összeollózó AI is lúdas lesz. Persze csak mert az ember szabad kezet fog neki adni, merő lustaságból.
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 233
10 858
113
Ez a tudmányos megközelítés.
Nekem viszont azzal van bajom, hogy az Index 2023-ban a tudományos cikkek rovatban konkrétan egy minden valós alapot nélkülöző hollywoodi scifi mesét közöl le tényként és ez teljesen rendben van.
Azért erősen érződik a kollektív szellemi errózió, hogy az ország egyik legnagyobb hírportálján gond nélkül megjelenhet egy nettó marhaság, már a tudományos rovatban. Hogy érezzük a dolog súlyát, képzeljük el, hogy akár csak tíz évvel ezelőtt ez mekkora megütközést keltett volna.
Ebből könnyen levezethető, hogy nemsokára Dart Vader és Kirk kapitány kalandjai is meg fognak elevenedni a csillagászat hírei között és ebben szerintem a mindent mindenhonnan összeollózó AI is lúdas lesz. Persze csak mert az ember szabad kezet fog neki adni, merő lustaságból.
Haladunk az elsilányosodás újtán a totális idiokrácia felé...
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 257
15 114
113
Ez a tudmányos megközelítés.
Nekem viszont azzal van bajom, hogy az Index 2023-ban a tudományos cikkek rovatban konkrétan egy minden valós alapot nélkülöző hollywoodi scifi mesét közöl le tényként és ez teljesen rendben van.
Azért erősen érződik a kollektív szellemi errózió, hogy az ország egyik legnagyobb hírportálján gond nélkül megjelenhet egy nettó marhaság, már a tudományos rovatban. Hogy érezzük a dolog súlyát, képzeljük el, hogy akár csak tíz évvel ezelőtt ez mekkora megütközést keltett volna.
Ebből könnyen levezethető, hogy nemsokára Dart Vader és Kirk kapitány kalandjai is meg fognak elevenedni a csillagászat hírei között és ebben szerintem a mindent mindenhonnan összeollózó AI is lúdas lesz. Persze csak mert az ember szabad kezet fog neki adni, merő lustaságból.
De nem az van, hogy tudományos témában erdeklődő értelmiségnél az index már régóta nem mérvadó? Ahogy a Blikk vagy az Origo sem. Az meg ha Mari néni meg klikkel és el is hiszi amit ezeken olvas se nagy dolog, mert később bekapcsolja a Szultanát és már el is van felejtve... Aki meg netán felháborodna annak lenne sok értelme, látni TV2 hazugságai esetében is.
Haladunk az elsilányosodás újtán a totális idiokrácia felé...
Sok jel utal erre, de azért érdemes ezt is nemi fentartással kezelni.
Az van ugyanis, hogy mivel megszűnt a klasszikus értelemben vett újság írás, és a társadalom egészet cèlzó azt kiszolgáló klikkelés hozzá a bevételt. És olyan rétegek is használják ezeket a felületeket akik alkalmasint még olvasni is alig tudnak, nemhogy értőn.. ez valahol persze nem örvendetes, de tekinthető akár természetes folyamatnak is. Információs társadalom hozzáférhetővé tette a bulvár a szenny a konteó mellett a tudományt és a magas kultúrát is, csak mára képesség is kell azt megtalálni.
Továbbá a most tapasztalható társadalmi hanyatlás/idiotizmus jelek is pont az információs robbanásnak köszönhetően felerősödve érnek el hozzánk. Vagyis nem vagyok meggyőződve róla, hogy mondjuk 30-50evvel ezelőtt kevesebb idióta élt volna köztünk, csak kevésbé kerültek a látómezőbe, ma meg GDP tényezőt jelent a fogyasztásuk, és küzdenek a figyelmükért..
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 610
10 379
113
Ez a tudmányos megközelítés.
Nekem viszont azzal van bajom, hogy az Index 2023-ban a tudományos cikkek rovatban konkrétan egy minden valós alapot nélkülöző hollywoodi scifi mesét közöl le tényként és ez teljesen rendben van.
Azért erősen érződik a kollektív szellemi errózió, hogy az ország egyik legnagyobb hírportálján gond nélkül megjelenhet egy nettó marhaság, már a tudományos rovatban. Hogy érezzük a dolog súlyát, képzeljük el, hogy akár csak tíz évvel ezelőtt ez mekkora megütközést keltett volna.
Ebből könnyen levezethető, hogy nemsokára Dart Vader és Kirk kapitány kalandjai is meg fognak elevenedni a csillagászat hírei között és ebben szerintem a mindent mindenhonnan összeollózó AI is lúdas lesz. Persze csak mert az ember szabad kezet fog neki adni, merő lustaságból.
Ez minden médiára jellemző manapság. Az objektív tájékoztatás már unalmas, nem clickbait.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 152
113
Van itt baj bőven!
Az, hogy a Raptorok sorozat gyártásban vannak pedig még nem megbízhatóak, az röhej, bár nem teljesen meglepő! Főleg úgy, hogy egyébként $2M+ darabja. (Lehet számolni mennyibe is fáj egy ilyen teszt csak a a hajtóművek után) Most meg lassítják a gyártást mert több van már mint amivel kezdeni tudnának valamit. Azt most ne is említsük, hogy vagy két éve még azon sírt körlevélben, hogy ha nem tudják felfuttatni a hajtóművek gyártását csődbe megy a cég!

A hiba lista nem csak az elvesztett hajtóművekre terjed ki, meg a szeparációra, hanem a meglévő üzemképesek is elvesztették az irányítást (gimbal) repülés közben.
+hajtó anyag szivárgás a Booster és a Starshipnél is.

Musk: T+27sec „valamiféle energiaesemény” miatt megszakadt a kommunikáció. És "valamilyen robbanás történt, amely kiütötte a 17-es, 18-as, 19-es vagy 20-as motorok hőpajzsát."

Ja és a teszt terhelés nélkül zajlott. Azzal jó eséllyel el se hagyta volna a padot..

De két hónap alatt javítanak mindent és 80%-ra teszi, hogy még idén eljutnak a orbitális pályára, de 100% hogy egy éven belül.
Csak idén úgy $2milliárdot költenek erre a projektre...
És akkor még a leválló csempékről még nem is beszéltünk....
Ezek közül mi az ami kiderült volna, amennyiben egy teljes terheléses statikus tesztet csinálnak végig, ami alatt ugyan így szétmegy a launch pad?
Ezek szerint ezt a te felfogásodban minimum 2-3 full stack elvesztésével lehetett volna végigtesztelni.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 233
10 858
113
De nem az van, hogy tudományos témában erdeklődő értelmiségnél az index már régóta nem mérvadó? Ahogy a Blikk vagy az Origo sem. Az meg ha Mari néni meg klikkel és el is hiszi amit ezeken olvas se nagy dolog, mert később bekapcsolja a Szultanát és már el is van felejtve... Aki meg netán felháborodna annak lenne sok értelme, látni TV2 hazugságai esetében is.

Sok jel utal erre, de azért érdemes ezt is nemi fentartással kezelni.
Az van ugyanis, hogy mivel megszűnt a klasszikus értelemben vett újság írás, és a társadalom egészet cèlzó azt kiszolgáló klikkelés hozzá a bevételt. És olyan rétegek is használják ezeket a felületeket akik alkalmasint még olvasni is alig tudnak, nemhogy értőn.. ez valahol persze nem örvendetes, de tekinthető akár természetes folyamatnak is. Információs társadalom hozzáférhetővé tette a bulvár a szenny a konteó mellett a tudományt és a magas kultúrát is, csak mára képesség is kell azt megtalálni.
Továbbá a most tapasztalható társadalmi hanyatlás/idiotizmus jelek is pont az információs robbanásnak köszönhetően felerősödve érnek el hozzánk. Vagyis nem vagyok meggyőződve róla, hogy mondjuk 30-50evvel ezelőtt kevesebb idióta élt volna köztünk, csak kevésbé kerültek a látómezőbe, ma meg GDP tényezőt jelent a fogyasztásuk, és küzdenek a figyelmükért..
Megvádolhatsz a túlzásba vitt általánosítás miatt, de az utolsó mondatodban jelzett folyamat nem sok jót igér, ha előrevetitem az időben.
Gresem törvény érvényesül, amit Pap Gábor szokott idézni.
A silány mindig leuralja az értékeset, a valódit.
Ha pl. szólsz egy helyesírási hibáért, egy magyartalanságért, milyen reakciót tapasztasz?
Elszégyenli magát és megköszönve kijavitja?
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 610
10 379
113
És akkor még a leválló csempékről még nem is beszéltünk....
Ezek közül mi az ami kiderült volna, amennyiben egy teljes terheléses statikus tesztet csinálnak végig, ami alatt ugyan így szétmegy a launch pad?
Ezek szerint ezt a te felfogásodban minimum 2-3 full stack elvesztésével lehetett volna végigtesztelni.
Valószínűleg statikus teszt nyélgázon ugyanígy kicsinálja az indítót, vagy esetleg kevéssé, ha látják a kezdődő dezintegrációt és leállítják a hajtóműveket. Külön bónusz, hogy a lerohadt hajtóműveket könnyen meg lehetett volna alaposan vizsgálni, már ha nem megy szét az egész Supeheavy az indítóasztalan, ami jelen készültségi foknál nem lehetetlen.
Szerintem volt egy teszt a médiának, mert már régen robbantottak fel valamit. És igen, kaptak tesztadatokat is.