A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 635
46 608
113
amikor én utoljára dolgoztam a nyáron a témába akkor még aztmondták 3 lessz kiválasztva. majd 3 at ki is választottak :) ezekszerint +2 őt is :) vagy csak azokközül lett 3 kiválasztva amiken dolgoztam/dolgozhattam... és a másik 2 őn nem dolgozhattam....
De ez annyi zászlóaljat takart, amennyi laktanyát, vagy három helyre akartak 5 zászlóaljat telepíteni?
De erősíts meg, hogy jól gondolom, hogy ezek esetében nem tartalékos zászlóaljakról duruzsolnak?!
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 392
34 234
113
De ez annyi zászlóaljat takart, amennyi laktanyát, vagy három helyre akartak 5 zászlóaljat telepíteni?
De erősíts meg, hogy jól gondolom, hogy ezek esetében nem tartalékos zászlóaljakról duruzsolnak?!
is de ez be van jelentve már hogy hogy lessz. ami a tartalékos részt illleti.
hogy a 3-5 hogy viszonyul kitudja? többen dolgoztam mint 5. akkor úgy vólt 3 nyílik. (hogy azóta elfogatdtak még 2 őt ) vagy futott külön szálon is amikhezb én nem fértem hozzá és eredetileg is 5 vólt a terv kitudja) én nem. én azt tudom amikhez közöm vólt azokból 3 kiválasztásra került. fixen a másik 2 ről semmit sem tudok biztosan.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 119
36 600
113
most hány lövész zászlóalj van? Ha jól értem, akkor a mostaniak + 5 tök új lesz...az már kezdene igazi haderőre emlékeztetni. :)
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 392
34 234
113
egyébként a kedvencem (nem írom le a települést csak azért sem.) amikor lent a határon a dohányzóba élyszakai szolgálat után kv cigi helles dobozok oözött hoztunk össze egy kispuska és légpuska lőteret a helyörségen bellül és egy harcjárműves kis gyakorlópályát desszantra kiélezve helyörségen bellül... ez nem nagy cucc de a körülményeket és a hangulatot tekintve a legjobb vólt.... teló email. kéznél vóltak a vélemények szakemberek... minden adott vólt :)
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 048
92 071
113

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 476
18 395
113
Itt arra gondolsz, hogy eredetileg 3 volt de most már 5-nél tartunk?

Halló! Ez azt jelenti, hogy ha nem is mind lövész lesz, de akkor is bővülni fog a lövész zászlóaljak mennyisége.
Ráadásul új helyszíneken, új alakulatokkal.
Ez pedig azt jelenti, hogy tényleg megcsinálják a valódi 3 dandáros rendszert. Pedig eddig nagyon arról volt szó, hogy csak kettő + különleges lesz.
De meggyőztük őket, itt a fórumon, hogy kell a lövész.
:D
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 880
4 921
113
egyébként a kedvencem (nem írom le a települést csak azért sem.) amikor lent a határon a dohányzóba élyszakai szolgálat után kv cigi helles dobozok oözött hoztunk össze egy kispuska és légpuska lőteret a helyörségen bellül és egy harcjárműves kis gyakorlópályát desszantra kiélezve helyörségen bellül... ez nem nagy cucc de a körülményeket és a hangulatot tekintve a legjobb vólt.... teló email. kéznél vóltak a vélemények szakemberek... minden adott vólt :)
Esetleg annyit elárulhatnál, hogy minden új alakulat lövész lesz vagy lesz dedikált tüzér vagy légvédelmi alakulat is?
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 392
34 234
113
Esetleg annyit elárulhatnál, hogy minden új alakulat lövész lesz vagy lesz dedikált tüzér vagy légvédelmi alakulat is?
hamarosan megtudsz mindent de a sorok között már nyilvános minden. (jó ha nemtudod merre tapogatózz úgy nehéz ha tudod úgy könnyű...) de nem sajnos ilyen konkrét dolgokról nem beszélhetek. se nem cáfolhatok se nem erősíthetek meg semmit (vagy lehet igen nem tudom.)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 635
46 608
113
most hány lövész zászlóalj van? Ha jól értem, akkor a mostaniak + 5 tök új lesz...az már kezdene igazi haderőre emlékeztetni. :)
Nem jól érted. Ez azt jelenti, hogy 5 új zászlóalj lesz. Hogy milyen, arról fingunk sincs.
De az ötben lennie kell lövésznek is!
Mindenesetben az is zászlóalj, amit osztálynak hívnak. :cool:
Úgy kombinálj, hogy nem fogunk megállni egyetlen tüzér osztálynál.
De légvédelmi tüzér osztályból is kell még minimum 1.
Az 5 helyszín viszont nagyon sok.
Nem gondolom, hogy pl. egy logisztikai zászlóalj (ha lesz új ilyen) külön helyőrséget kapna.
Tüzérről, lövészről, légvédelmisről inkább, bár utóbbi is nagyon necces.
De van még egy olvasata a dolognak:
Ha 5 új helyőrség lesz, az nem feltétlen jelenti azt, hogy egy helyőrség egy zászlóalj leosztásban lesz.
Inkább azt mondanám, hogy kezdetnek ez megteszi, de szerintem a későbbiekben nem fog így maradni.

Bár fenyegetőztem vele :cool:, de még nem írtam meg az elképzeléseimet a szittya koncepció kapcsán, (és bár @krisss nagyon ellenkezett), de szerintem a szittya koncepcióban lenne potenciál, hogy állandó és tartalékos századokból vegyes zászlóaljakat hozzanak létre.
Ez indokolhatná is, hogy a koncepció bemutatásakor miért voltak vegyesen a zászlóaljban.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 635
46 608
113
Közbeszerzési értesítőből

Tájékoztató az eljárás eredményéről

BMK-130 vontató motorcsónak korszerűsítése, felújítása - KEHOP 1.6.0_II. ütem tárgyban

6 készlet BMK-130 vontató motorcsónak korszerűsítése

A beérkezett ajánlatok száma: 3

A nyertes ajánlattevő neve : Milipol Zártkörűen Működő Részvénytársaság

A beszerzés végleges összértéke (áfa nélkül): 162 480 000.00 HUF
Ez azért érdekes, mert ezek szerint egy készlet ponton megtartásával mindenképpen számolnak.
Kíváncsi vagyok, hogy milyen felújítást kapnak a pontonok, illetve, hogy maradnak-e Kraz-on.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 635
46 608
113
Az előző hozzászólás folytatás...


4. részajánlati kör: Önjáró útprofilozó beszerzése,

Beszerzés mennyisége: 3 készlet
A részéletes paramétereket a KKD III. Fejezet Műszaki leírás tartalmazza.
Felkészítés: Az Eladó vállalja gépenként 2 fő gépkezelő elméleti és gyakorlati felkészítését (2 nap, össz. 12 óra időtartamban) az önjáró útprofilozók kezelésére, karbantartására és csapatszinten végrehajtandó javítására. Az Eladó vállalja, hogy a kezelő állományból legalább 2 főt olyan felkészítésben és felhatalmazásban részesít, mely alapján képesek a továbbiakban az MH igényeinek megfelelően a gépkezelők kiképzésére. A felkészítés az Eladó által - az eszközök átadás-átvétele előtt 30 nappal - összeállított, és a MH haditechnikai főnök által jóváhagyott tematika alapján, az MH egyeztetett időpontban kerüljön levezetésre, a közepes teljesítményű univerzális műszaki földmunkagépek átadását követő 2 hónapon belül.

A beérkezett ajánlatok száma: 3

A nyertes ajánlattevő neve: CE Dynamic Korlátolt Felelősségű Társaság

A szerződés-rész végleges összértéke: 218 370 000.00 HUF



5. részajánlati kör: Önjáró úthenger beszerzése,

Beszerzés mennyisége: 3 készlet
Alkalmas legyen statikus és vibrációs tömörítés végrehajtására, a vibráció a vezetőfülkéből ki és bekapcsolható legyen. A gép rendelkezze kétféle választható vibrációs amplitúdóval illetve változtatható frekvenciával.
A tömörítő henger acél lehúzóval rendelkezzen. A tömörítő henger legyen alkalmas utólagosan juhláb palást (2 vagy 3 szegmensből álló) fogadására, felszerelésére, amely a géppel tartozékként kerüljön leszállításra.
A részéletes paramétereket a KKD III. Fejezet Műszaki leírás tartalmazza.

Felkészítés: Az Eladó vállalja gépenként 2 fő gépkezelő elméleti és gyakorlati felkészítését (2 nap, össz. 12 óra időtartamban) az önjáró úthengerek kezelésére, karbantartására és csapatszinten végrehajtandó javítására. Az Eladó vállalja, hogy a kezelő állományból legalább 2 főt olyan felkészítésben és felhatalmazásban részesít, mely alapján képesek a továbbiakban az MH igényeinek megfelelően a gépkezelők kiképzésére.A felkészítés az Eladó által - az eszközök átadás-átvétele előtt 30 nappal - összeállított, és a MH haditechnikai főnök által jóváhagyott tematika alapján, az MH egyeztetett időpontban kerüljön levezetésre, a közepes teljesítményű univerzális műszaki földmunkagépek átadását követő 2 hónapon belül.

A beérkezett ajánlatok száma: 3

A nyertes ajánlattevő neve: Huntraco Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt

A szerződésrész végleges összértéke: 84 364 500.00 HUF



6. részajánlati kör: Lánctalpas kotró (exkavátor) beszerzése.

Beszerzés mennyisége: 2 készlet
Műszaki, technikai követelmények
A lánctalpas kotró üzemeltetési, környezetvédelmi jellemzői feleljenek meg a hazai és a Magyarország által elfogadott nemzetközi szabályzókban, valamint az Európai Unió ajánlásaiban előírt követelményeknek.
A munkagép az alábbi készletezéssel kerüljön leszállításra:

  • alapgép,
  • mélyásó kanál,
  • rézsű kanál,
  • hidraulikus bontókalapács,
  • kombinált törő (combi-crusher) szerelék
  • szerszám készlet,
  • tartalék alkatrész készlet,
  • előírt okmányok.

1. Alapgép:
A lánctalpas kotró műszaki technikai paraméterei feleljenek meg az alábbi követelményeknek:
Méretek:

  • gém hossz: min. 5,5 m
  • kanálszár hossz: min. 2,9 m
  • Szállítási magasság: max. 3100 mm
  • szállítási hossz.: max. 10 m
  • hasmagasság: min. 450 mm
  • Szállítási szélesség: max. 3000 mm
  • üzemi tömeg: max. 25 000 kg

Felkészítés: Az Eladó vállalja gépenként 2 fő gépkezelő elméleti és gyakorlati felkészítését (3 nap, össz. 18 óra időtartamban) a munkagép kezelésére, karbantartására és csapatszinten végrehajtandó javítására. Az Eladó vállalja, hogy a kezelő állományból legalább 2 főt olyan felkészítésben és felhatalmazásban részesít, mely alapján képesek a továbbiakban az MH igényeinek megfelelően a gépkezelők kiképzésére. A felkészítés az Eladó által - az eszközök átadás-átvétele előtt 30 nappal - összeállított, és a MH haditechnikai főnök által jóváhagyott tematika alapján, az MH egyeztetett időpontban kerüljön levezetésre, a közepes teljesítményű univerzális műszaki földmunkagépek átadását követő 2 hónapon belül. A részletes műszaki követelményeket a KKD III. Fejezet Műszaki leírás tartalmazza.

A beérkezett ajánlatok száma: 4

A nyertes ajánlattevő neve: CE Dynamic Korlátolt Felelősségű Társaság
A szerződésrész végleges összértéke: 111 196 000.00 HUF


A teljes beszerzés végleges összértéke (áfa nélkül): 957 730 500.00 HUF
Készülnek a repterek, alakuló terek? :oops:
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 880
4 921
113

Nem jól érted. Ez azt jelenti, hogy 5 új zászlóalj lesz. Hogy milyen, arról fingunk sincs.
De az ötben lennie kell lövésznek is!
Mindenesetben az is zászlóalj, amit osztálynak hívnak. :cool:
Úgy kombinálj, hogy nem fogunk megállni egyetlen tüzér osztálynál.
De légvédelmi tüzér osztályból is kell még minimum 1.
Az 5 helyszín viszont nagyon sok.
Nem gondolom, hogy pl. egy logisztikai zászlóalj (ha lesz új ilyen) külön helyőrséget kapna.
Tüzérről, lövészről, légvédelmisről inkább, bár utóbbi is nagyon necces.
De van még egy olvasata a dolognak:
Ha 5 új helyőrség lesz, az nem feltétlen jelenti azt, hogy egy helyőrség egy zászlóalj leosztásban lesz.
Inkább azt mondanám, hogy kezdetnek ez megteszi, de szerintem a későbbiekben nem fog így maradni.

Bár fenyegetőztem vele :cool:, de még nem írtam meg az elképzeléseimet a szittya koncepció kapcsán, (és bár @krisss nagyon ellenkezett), de szerintem a szittya koncepcióban lenne potenciál, hogy állandó és tartalékos századokból vegyes zászlóaljakat hozzanak létre.
Ez indokolhatná is, hogy a koncepció bemutatásakor miért voltak vegyesen a zászlóaljban.
krisss azt írja fenn, hogy ezek a szittya zászlóaljak. Tehát mind az 5 (könnyű) lövészzászlóalj lesz. A kérdés inkább, hogy mind az 5 hivatásos+szerződéses állományú lesz vagy lesz tartalékos alakulat is. Én is bízok benne, hogy ezen felül lesz dedikált tüzéralakulat (ezred) és légvédelmi alakulat, legalább egy Nasams osztály a Tiszántúlon.