A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Igen, de ugyanannyi pénzért 50 perc lebeszélhetőség van a csomagban, míg a UPC-nél 150. Utóbbi jobban megérné.

Várjál néhány hónapot. Az UPC lassan egy éve fehér hollóként volt jelen a piacon, most a Telenor lépett egyet és két ilyen szolgáltató együtt már diktálni fogja az új trendet. Talán. Szal jön az olcsó és korlátlan mobilnet valószínűleg minden szolgáltatónál!
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 289
10 333
113
miskolc belvárosában van vmi ünnepség, csomó katonai jármű kint van, főleg g merci meg unimog, de van egy btr is, belenéztem, hat srácok igy már értem miért mondjátok, hogy a desszant tér ergonomiai rémálom :)

Rohadt nehéz ám munka/vezetés közben mobillal fotózni...




 
  • Tetszik
Reactions: wolfram and fip7

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 289
10 333
113
És ezzel mindent láttatok amit látni érdemes :D
Pedig átvillant az agyamon, hogy az Államkincstári befizetés helyett megállok hamarabb, s inkább ide indulok. De aztán úgy voltam vele, mint az egyszeri asszony:

- Na anyjuk; indítsd be azt a betonkeverőt!
- Azért a két szem kavicsért!?:D
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Hány darab Mi-24 van amit fel lehetne újítani? Új elektrónikával meg egy jobb modernizációs csomaggal azzal még mindig lehet alkotni.

Ember, de talán még katonaember sem tud pontos választ erre. Volt egy komplett ezredünk, 36 géppel. Amikor ez még volt, kaptunk még egy ezredet, a volt Kelet Német arzenálból. Talán 32 géppel. Ebből a mennyiségből lett a végére talán, 6 gép, ami még repült, amikor leállították a típust. Lehet tévedek persze. Hadrendben tartani érdemesen helikopterből, szerintem a legkevesebb mennyiség a század, de úgy gondolom, üzemeltetés szempontjából jobb lenne egy osztálynyi. Kb., 24 gépre gondolok. Ennyi helikopterünk összesen nem lesz az elkövetkező években, nem hogy harci helikopter. :)
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Meg a BMP-t :D (igaz azt már csak a cseh-szlovákoknál lehet)

Na, a BMP-ben lehúztam, menetben, egy egész éjszakát is, az volt a rekord. Egy "laza"Rezi-ben eltöltött hegyi kiképzés 3 hete után, Dörögdre mentünk át "lábon". Természetesen, gyakorlásképpen, éjjel, oszlopban, a Bakony hadiútjain át. Kis megállók, folyamatos előrevonás, üzemanyagfeltöltés egy komplett zászlóalj harcjárműveinek, meg miegymás. Reggelre megérkeztünk a romvároshoz. Elgémberedve, de kibírtuk. Teljes harcászati felszerelésben, sisakkal a fejünkön, gépkarabély a kézben, állapotban. Néhányan hánytak, de nem sokan. Egy gyalogsági harcjárművet, páncélost, nem szállításra terveznek. Alapvetően terepen való mozgásra szánják, ezt szolgálja a 8 kerék, vagy lánctalp. A benn ülőknek, a torziós rugózás minden kényelme ellenére is, ajánlott és kötelező a fejvédő és sisak használata. Kicsi a hely bennük, mert méretük is kicsi. Már ami a BMP-T illeti. Feladatuk a gyalogság harcba szállítása és támogatás toronyfegyverekkel, harc közben. Tehát azt nem érdemes nagyon nézni, miféle kényelmet nyújtanak. :)
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Amikor BTR-t tervezték nem számoltak sem testpáncéllal se semmi ilyesmivel, nem lehet benne elférni, kész slussz passz. Az ajtón alig férsz ki védőmellénybe, ahol ha kimászol semmi sem véd. Minimális értelme ha felújítják, kap egy távirányított tornyot, aztán mehet a tartalékosoknak. (de ez meg drága lenne) Szóval kuka.

Na, a BMP-be való ki és beszállás nem volt túl vészes, a hátsó ajtókon keresztül. Viszont bent a sok lógó marhaság, ( gázálarctáska, vv felszerelés, gyalásó, műbőr tártáska, kulacs, ) szintén nehezítette az ülésen történő kényelmes helyfoglalást. Nem beszélve arról, hogy a rajtunk lógó sok kramanc állandóan elakadt, ha ki akartunk szállni. Pláne gyorsan. Egy miniszteri szemlén vért izzadtam. 11 másodperc volt a normaideje, a harcjárműre szállásnak, egy komplett raj esetében. Na én mint rpk., oldalról kellett felugranom a harcjárműre és a parancsnoki búvónyíláson és bemásznom, a pk ülésbe. Ne tudd meg, a vv felszerelés, tártáska, meg miegyebek, hányszor akadtak el, a művelet közben, a kis búvónyílás szélében. Kínszenvedés volt.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 975
113
Na, a BMP-be való ki és beszállás nem volt túl vészes, a hátsó ajtókon keresztül. Viszont bent a sok lógó marhaság, ( gázálarctáska, vv felszerelés, gyalásó, műbőr tártáska, kulacs, ) szintén nehezítette az ülésen történő kényelmes helyfoglalást. Nem beszélve arról, hogy a rajtunk lógó sok kramanc állandóan elakadt, ha ki akartunk szállni. Pláne gyorsan. Egy miniszteri szemlén vért izzadtam. 11 másodperc volt a normaideje, a harcjárműre szállásnak, egy komplett raj esetében. Na én mint rpk., oldalról kellett felugranom a harcjárműre és a parancsnoki búvónyíláson és bemásznom, a pk ülésbe. Ne tudd meg, a vv felszerelés, tártáska, meg miegyebek, hányszor akadtak el, a művelet közben, a kis búvónyílás szélében. Kínszenvedés volt.

Csináltam már, szóval tudom :D (BMP-n is) Amúgy ha tűz alatt kell desszantolni ha valaki parancsnoki búvón közlekedik az tuti meghal.
 
D

danielblack

Guest
Amúgy, hogy akarják összekaparni azt a 20.000 tartalékost? Én nagyon pártolom az ötletet, de amíg nem tudjuk így csinálni addig szerintem felesleges:
http://lemil.blog.hu/2014/12/09/vendegposzt_hjemmev_rnet

Egyébként az AK hazaviteli lehetősége (komoly pszichológiai vizsgálattal és ellenőrzött tárolási körülményekkel) lenne csalogató szerintem.. vagy ha valaki 1 hétig tartalékoskodik utána 1 hét otthonlétet kaphatna amit a munkáltatónak le kell nyelnie (ellentételezéssel..). Ilyen komolyabb csalik nélkül szerintem nehéz lesz ennyi embert halászni, tekintettel arra, hogy sok magyar így is ki sem látszik a munkából( első, másod, harmad állás és fusizás) , plusz a saját családjukra sincs idejük sokaknak.
Én például ha újra Magyarországon fogok élni tuti belépek, de a Htka soraiban nincs 20.000 ember szerintem xD
 
  • Tetszik
Reactions: Zed895

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
30 551
113
Ember, de talán még katonaember sem tud pontos választ erre. Volt egy komplett ezredünk, 36 géppel. Amikor ez még volt, kaptunk még egy ezredet, a volt Kelet Német arzenálból. Talán 32 géppel. Ebből a mennyiségből lett a végére talán, 6 gép, ami még repült, amikor leállították a típust. Lehet tévedek persze. Hadrendben tartani érdemesen helikopterből, szerintem a legkevesebb mennyiség a század, de úgy gondolom, üzemeltetés szempontjából jobb lenne egy osztálynyi. Kb., 24 gépre gondolok. Ennyi helikopterünk összesen nem lesz az elkövetkező években, nem hogy harci helikopter. :)
10 milliárdért azért elég sokat lehet repképesíteni, ha van amit. Persze a 36+32 gép már sehol nincs, de az hogy 6 volt programleállításkor bevethető, az nem jelenti hogy gépből is csak annyi volt. Valamennyit szétvágtak, de ha maradt egy ezred azt nem ártana felújítani szerintem ha az oroszok megcsinálják jó árban és a magyar kormány is hosszabb távra tervez velük.
 
  • Tetszik
Reactions: Zed895

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Csináltam már, szóval tudom :D (BMP-n is) Amúgy ha tűz alatt kell desszantolni ha valaki parancsnoki búvón közlekedik az tuti meghal.

Harcászat közben, éles lövészeteken, mindig hátul szállt a rajparancsnok is, ki és be. Egy, a dandárnál zajló miniszteri szemle volt, amikor mindent ellenőriztek. Így a harcjárműre és harcjárműről, normaidőre, szabályosan, dolgokat is. Na akkor kellett küzdeni a parancsnoki búvónyílással. :) A rajparancsnoknak anno nem is volt igazán szerepe a harcjárműben, mert a szd pk., rádión irányította a vezetőket, irányzókat.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
10 milliárdért azért elég sokat lehet repképesíteni, ha van amit. Persze a 36+32 gép már sehol nincs, de az hogy 6 volt programleállításkor bevethető, az nem jelenti hogy gépből is csak annyi volt. Valamennyit szétvágtak, de ha maradt egy ezred azt nem ártana felújítani szerintem ha az oroszok megcsinálják jó árban és a magyar kormány is hosszabb távra tervez velük.
Mi-24 nagyjavítására szerintem max 6-8 gépre elég 10milliárd Ft, a mihu műszakilag sokkal bonyolultabb a Mi-17-nél a behúzható futóművek, a fegyverzet és a célzó-rávezető rendszerek meg egyéb különbségek miatt.
 

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 688
3 824
113
http://legiero.blog.hu/2017/05/20/megvolt_a_malenkij_robot#comment-form
möggyüttek Köcskemétre :)

Ember, de talán még katonaember sem tud pontos választ erre. Volt egy komplett ezredünk, 36 géppel. Amikor ez még volt, kaptunk még egy ezredet, a volt Kelet Német arzenálból. Talán 32 géppel. Ebből a mennyiségből lett a végére talán, 6 gép, ami még repült, amikor leállították a típust. Lehet tévedek persze. Hadrendben tartani érdemesen helikopterből, szerintem a legkevesebb mennyiség a század, de úgy gondolom, üzemeltetés szempontjából jobb lenne egy osztálynyi. Kb., 24 gépre gondolok. Ennyi helikopterünk összesen nem lesz az elkövetkező években, nem hogy harci helikopter. :)
1. 14+6db volt a német készlet
2. A végén 2 repült. (egyszerre csak egy) megénekelte a sajtó akkoriban
3. 24 gép, az minimum 4800 repült óra évente. Ehhez helikoptervezető is kellene bőven, műszakiból meg egyenesen rengeteg. Nem tudunk mihez nyúlni. Így is inkább kifele szállingóznak az emberek. A pénz része meg nem is képzelhető el.

Egyébként 10 milliárd azért tényleg karcsú összeg. Lehet, hogy megint hatot terveznek és kitalálták, hogy elég lesz rá ennyi, aztán a valóság megint pofánbaszkodja őket mert pl. csak ötöt takar le a pénzeszköz.
Ez eddig is megfigyelhető volt, hogy a HM a fontos dolgokat szarér-hugyér akarja megkapni (Az idióta hende a kamerák előtt nyilatkozta le, hogy nem érti miért ilyen drága egy sisakcélzó), de a kávéfőzőkre, meg a térképész dusterekre/hiluxokra nem sajnálják a lóvét.

Mi-24 nagyjavítására szerintem max 6-8 gépre elég 10milliárd Ft, a mihu műszakilag sokkal bonyolultabb a Mi-17-nél a behúzható futóművek, a fegyverzet és a célzó-rávezető rendszerek meg egyéb különbségek miatt.

Ha már upgrédelnénk, akkor szerény véleményem szerint fixre kéne átalakíttatni a futókat, mert annyit nem hoz, hogy megérje a plusz tömeg és a plusz munka, ami vele van. :)
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 000
113
Hány darab Mi-24 van amit fel lehetne újítani? Új elektrónikával meg egy jobb modernizációs csomaggal azzal még mindig lehet alkotni.
Ha jól tudom a műszakisok Szolnokon tíz gépen végeznek állapotfelmérést.
Majd ha levonják a konklúziót, utána kiderül.
A szakik szerint max 6 lehet újra repképes, pénzügyi és technikai szemszögből nézvést.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 000
113
Egyébként az AK hazaviteli lehetősége (komoly pszichológiai vizsgálattal és ellenőrzött tárolási körülményekkel) lenne csalogató szerintem.. vagy ha valaki 1 hétig tartalékoskodik utána 1 hét otthonlétet kaphatna amit a munkáltatónak le kell nyelnie (ellentételezéssel..). I
Ezt az AK-hazavitelt szerintem felejtsétek el. Egyrészt soha nem is volt gyakorlat, másrészt ebben az országban annyi aberrált hülye van, hogy egy épeszű hatóság se fogja ezt engedélyezni.
A biztonsági őrök szar PA-ját is leadják bankzárás után és reggel kapják meg.
Ha valaki még páncélban is tartja, tudom - van egy igen elszánt bűnözői réteg, nem beszélve a külföldi elkövetőkről - akik energiát és időt se spórólnának arra, hogy egy katonai lőfegyvert megszerezzenek.
Ez nem Svájc. A polgári társadalomnak 0 hagyománya van, ellenben a frusztrációnak, gyűlölködésnek igencsak.
Büntetőjoggal is foglalkozom, látom hogy csak egy zsebkéssel mi meg nem tudnak csinálni, az egyéb, látszólag ártalmatlan eszközökről nem is szólva.
300 év múlva térjünk vissza erre, már ha közben nem lesz semmi kataklizma.