[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Kis fogalomtan. A stealth a csökkentett észlelhetőségű, a "lopakodó" a bulvárméda szüleménye. A negyedik genetációs sárkányszerkezet imitt-amott radarhullámelnyelő bevonatokkal, de póttartállyal, fegyverzettel, függesztő sinekkel pedig a parasztvakítás, marketing célból.
Ez nem egészen pontos.

stealth = alacsony észlelhetőségű (F-117, F-22, F-35, B-2)
low observable = csökkentett észlelhetőség
Mistral van hadrendben, az utánrendelt rakéták szállítás alatt, azzal 200 db-nál több lesz készletem így fejből. Az indítók számát nem ismerem.
A Kub-ból 3 vagy 4 darab osztály van (még) hadrendben, osztályonként papíron 4 db indítóval. Ezt is csak fejből írom. Az, hogy mennyi rakétánk van nem tudom, de ha megírnám lehet, hogy jönne értem a nagy fekete autó.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg
M

molnibalage

Guest
Kis fogalomtan. A stealth a csökkentett észlelhetőségű, a "lopakodó" a bulvárméda szüleménye. A negyedik genetációs sárkányszerkezet imitt-amott radarhullámelnyelő bevonatokkal, de póttartállyal, fegyverzettel, függesztő sinekkel pedig a parasztvakítás, marketing célból.
Ez nem egészen pontos.

stealth, low observable = alacsony észlelhetőségű (F-117, F-22, F-35, B-2)
? nem tudom, hogy az angol mit használ itt = csökkentett észlelhetőség (F-18E/F, Rafale, Gripen NG, EF Typhoon.)
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Van ismerősöm, aki hobbi szinten foglalkozik drónépítéssel. Az ő drónjai is tudnak olyant, hogy elmegy egy elore megadott pontig és visszajön. Sőt, be tudja előre programozni az útvonalat is, amin repülni fog.
Továbbá olvastam olyan magyar cégről, akik 1-2 személyes repülőgépeket gyártanak.
Szóval nem hinném, hogy ez olyan nagy ördöngősség lenne.
Más a hobbi és más egy katonai követelményszint. Milyen sebességű drónról és gépről beszélsz, legalább 900-1000km/ó kategória?! Mert ugye anélkül hogyan lenne képes a Gripenekkel együttműködni?!! A másik: a Griffek nem saját tulajdonunk, csak lízingeljük a svéd tulajdonostól a gépeket. Semmit se szerelhetünk ki-be kényünk-kedvünk szerint semmilyen címen, csak kicserélhetjük a lerobbant/sérült berendezéseket, alkatrészeket, vagyis biztosíthatjuk az üzem és harcképességet, semmi másra nincs jogosításunk. Mikor használni akartuk a légitankoló-rendszert, a svédekhez kellett fordulni kiképzésért, ha modernizálni akarjuk, a svédekhez kell fordulni, ha új képességekre van szükségünk a svédekhez kell fordulni, stb.
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
Más a hobbi és más egy katonai követelményszint. Milyen sebességű drónról és gépről beszélsz, legalább 900-1000km/ó kategória?! Mert ugye anélkül hogyan lenne képes a Gripenekkel együttműködni?!! A másik: a Griffek nem saját tulajdonunk, csak lízingeljük a svéd tulajdonostól a gépeket. Semmit se szerelhetünk ki-be kényünk-kedvünk szerint semmilyen címen, csak kicserélhetjük a lerobbant/sérült berendezéseket, alkatrészeket, vagyis biztosíthatjuk az üzem és harcképességet, semmi másra nincs jogosításunk. Mikor használni akartuk a légitankoló-rendszert, a svédekhez kellett fordulni kiképzésért, ha modernizálni akarjuk, a svédekhez kell fordulni, ha új képességekre van szükségünk a svédekhez kell fordulni, stb.

Összekevered az írásom LMzek-ével. Én csak arról filozófáltam, hogy egy olcsó (100000-200000 dolláros) repülőgépet automata üzemmódban elküldünk xy megadott koórdinátákra, ott ledob egy bombát és jön haza, ha nem lövik le.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 846
113
Annyira azért nem régi bár úgy néz ki lemaradtam róla vagy csak elfwelejtettem.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Ezek tényleg teljesen hülyék!És van olyan szakértő aki a szárazföldiek légierőhöz való hozzáállására panaszkodik.

http://lhsn.hu/tervben-a-masodik-gripen-szazad/


Szerintem amúgy kéne egy második század multirole fighter is, mert egyetlen század, pláne egyetlen reptéren/bázison települve kevés. De persze nem most, hanem miután a szárazföldiek már rendbe lettek téve.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 097
113
Nemrégiben még éppen a HM utasította el, újabb Gripenek bérlését, amit felajánlott a svéd.. Aztán fordult a kocka és kitalálták az L-39NG-t a második századnak, legalábbis szinte minden fontosabb tájékoztatón róla, ott voltak magyar tisztek a ÖHP-ról vagy pld. a Kecskeméti bázispk..
Szerintem a dátumból adódóan ár régen idejét múlt a cikk tartalma. Egyébként teljesen természetes lenne egy ekkor országnak egy harcászati vadászrepülő ezredet fenntartania, 2 bázissal (pld. Kecskmét, Pápa). Mellette a szárazföldi technikát is fejlesztve. A magyar költségvetésbő pld. 300 Milliárd-os forrást találtak azonnal (Momentum)

  • Az Eximbankon és a Nemzeti Kereskedőházakon keresztül adott pénzek megszüntetése, 76,6 milliárdot lehetne ezen spórolni.
  • A Magyar Művészeti Akadémia és „az áltudományos kutatóintézetek" felszámolása, 11 milliárdos spórolás.
  • a kormány Várba költöztetését,
  • a Liget-projektet,
  • a stadionépítést,
  • a Budapest–Belgrád-vasútvonal építését.

Ez egyszeri viszont óriási mennyiségű pénz (az utolsó négy esetben még végösszeg sincs behatárolva)-

Évenként kiadáscsökkentés:
  • A Miniszterelnöki Kabinetiroda megszüntetése, „25,1 milliárd forintot spórolhatunk meg ezzel évente".
  • A Miniszterelnökség kiadásainak csökkentése, „a személyi és dologi kiadásainak, illetve beruházásaira költött pénz 30%-os csökkentése indokolt. 11,2 milliárd forintot spórolhatunk meg ezzel évente".
  • A közmédia kiadásainak csökkentése, „35,6 milliárd forintot spórolhatunk meg ezzel évente"
Egyetértek, hogy az oktatásra és eügyre is sok pénzt kell áldozni, de fentiek egy részéből is már komoly előrehaladást lehetne elérni.
Kele
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed
M

molnibalage

Guest
Nemrégiben még éppen a HM utasította el, újabb Gripenek bérlését, amit felajánlott a svéd.. Aztán fordult a kocka és kitalálták az L-39NG-t a második századnak, legalábbis szinte minden fontosabb tájékoztatón róla, ott voltak magyar tisztek a ÖHP-ról vagy pld. a Kecskeméti bázispk..
Semmivel sem logikusabb döntés a szárazföldiek és az L-39NG képességeit nézve.


Szerintem a dátumból adódóan ár régen idejét múlt a cikk tartalma. Egyébként teljesen természetes lenne egy ekkor országnak egy harcászati vadászrepülő ezredet fenntartania, 2 bázissal (pld. Kecskmét, Pápa). Mellette a szárazföldi technikát is fejlesztve. A magyar költségvetésbő pld. 300 Milliárd-os forrást találtak azonnal (Momentum)
Ameddig több hadrafogható Gripen van, mint hadrafoghat 40 éves szarra sem jó harckocsi addig nem plusz repülőgépekre van szükség. Pont. Ameddig a korszerű páncélos és APC/IFV-k száma nulla és 30 éves jenki és német felszerelés földöntúli csoda, akkor aki L-39NG-t terjesz elő azt felszólítanám, hogy törölje ki már a szeméből a csipát vagy menjen szemész és / vagy elmeorvoshoz.

Az is teljesen természetes lenne, hogy egy 10 milliós stadionépítgető ország nehéz dandárjához (muhaha) ne egy fél hk. század tartozzon 0 harcértékű hk-val. A magyar T-72M1 lényegében gyalogsági tűztámogatásra alkalmas. 30 éve is legfeljebb a másodvonalas olasz erők ellen volt pácélvédelme és tűzereje, egy Leo2A0 is legázolta volna azt a hk-t...
 
  • Tetszik
Reactions: endre and emel

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
Most ez az egész vita a Model 401 első repülésének hatására indult el? Vagy hogy?


Csak hogy eredeti forrásból értesülj:
én indítottam a dolgot azzal az elgondolással, hogy a Griffünk legnagyobb baja az, hogy jól alkalmazható konfigurációban -a méreteiből fakadó korlátok miatt- elég rossz valós paraméterei -és ebből adódóan esélye vannak a kőrnyező országokat, lehetséges ellenfeleket figyelembe véve.

Ezeket a határokat próbálom kitolni -elméletben- egy kb. 1.500 kg súlyú -+hosszú-üzemidejű startrakéta, akár 2.000-3.000m ig) drónnal ami 1-2 felfüggesztővel leveszi a nagy radarkeresztmetszet és a sok fegyverzet miatt a sok póttartály és ezekből adódó rossz manőverező képesseg és kis hatósugár "terhét" a Grippenjeink válláról. 2-3 ilyen drón ami automatikusan követi a -Griffet-, "kicsit" megemeli a gép harcértékét :)
 

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
Most ez az egész vita a Model 401 első repülésének hatására indult el? Vagy hogy?


Így jó magyar szokás szerint elöny lehetne kovácsolni a hátrányból: "kicsi" a Griff, de a "miénk ", DE a RADARKERESZTMETSZETE is kicsi. És ha a harcérték emelése mellett (a 2-3 drónnal összesen kb 3 BVR!!! -1 a Griffen, +2 2 db. drónon, a 3. drónon 1-2 felfüggesztési ponton "ami kell"), marad a alacsony észlelhetőség, az nagyon :hadonaszos:.

Így, és feltételezve a sokat emlegetett "Made in Hu" radarelnyelő festéket, egy 4++(+?+?) Grippenünk lenne. Ezt segített blitz nekem/neked értelmezni, amit köszönök ;)
 

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
Nem érted,hogy 1500 kilóból a tudomány/technika mai állása szerint lehetetlen megcsinálni?


HMMMMMMMMMMmmmmmmmm!


VAN/VOLT!!! egy "eszköz" ami a következőket tudja kb. 1.300 kg-ból:
- kb. 500 km hatósugár(kb. 3.000-4.500 m-en)
- 850-1.080 km/óra sebesség
- a kb 1.500 kg-os (a már tovább fejlesztett, "virtuális" drón) tartalmazza a 200 kg körüli fegyverzet, és a 45 év műszaki fejlődése a "hiányzó" 250-350 km-t!
- és az "EREDETI", egy 45 éve!!! rendszerbe állított, lopakodó tulajdonságokkal(!!!) rendelkező eszköz ,
(amit 2 "szakma közeli", "nagy mellénnyel rendelkező" Hozzászóló nem ismer/talált meg :-( . Nem eldugott eszköz a maga közel 1.000 darabszámával! )
Pedig még a magukat is csak "lelkes amatőr"-nek nevező Hozzászólóknak is gyanús volt a részemről túl sok konkrétnak tűnő adat: többen rá is kérdeztek(Melyik ez a tipus?/Mi ez?... :) )

Ez utóbbi motívum(mindenttudok-nincsilyen-földbedöngölöm) "kicsit" rosszul esett, de talán ez után a "kis égés" után visszalapoznak...

De visdzatérve a lényeghez: egy korábbi, más területen alkalmazott eszközt továbbfejlesztve, a Grippen kaphatna 2-3 Apród-ot fegyverhordozóként. Így -ahogy valaki észre is vette/megfogalmazta: miniAWACS, harcálláspontként funkcionálhatna, 30-50km (min) észlelési előnnyel a környező gépekhez képest!
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
...
- és az "EREDETI", egy 45 éve!!! rendszerbe állított, lopakodó tulajdonságokkal(!!!) rendelkező eszköz ,
(amit 2 "szakma közeli", "nagy mellénnyel rendelkező" Hozzászóló nem ismer/talált meg :-( . Nem eldugott eszköz a maga közel 1.000 darabszámával! )
Pedig még a magukat is csak "lelkes amatőr"-nek nevező Hozzászólóknak is gyanús volt a részemről túl sok konkrétnak tűnő adat: többen rá is kérdeztek(Melyik ez a tipus?/Mi ez?... :) )
...

Akkor viritsad baby, miről is koppintottál...:cool:
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Én már el sem olvasom a kommentjeit. Felesleges. Fullba tolja. Nagyon.

Én még birom pár hsz erejéig,...kiváncsi vagyok, miből meritet érőt, miféle "gép" inspirálta. Ha 45 éve közel 1000 darabot legyártottak belőle és nem terjedt el...szerte kell néznem az "Old DOS Simulator Games" cimszó alatt a neten...hátha
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
"...Jó dolgot átvenni, nem rossz..." Kicsit had' várjak még, lesz a csapatban szerintem olyan, aki megtalálja. ;)


U.i: van humorod, jó dolog ("csillagháborús" hsz. :) )

Köszi. Egyébként tuti, hogy valami izraeli/usa "célgépet/céldrónt" vettél alapul...csak még nem tudom melyiket...csak ilyenek férnek bele ebbe a súlyhatárba és ezek indulnak startrakétával. A hatótáv más kérdés...Szerintem.
 

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
E

Van ugye a Raduga iroda robotrepülője, a H-101-es. Ez mach 0.7-0.8 körül repül, 5000km körüli hatótávval, levegőből indítva. Önerőből képtelen felszállni, repülőről kell oldani. 450 kg a harci része, ha ezt leredukáljuk a 200kg-os Meteorra és annak járulékos rendszereire, akkor se vagyunk előrébb. Ez a masina is két és fél tonna. És egy egyszer használatos "játék" hajtómű mozgatja.

Továbbá arról nagyvonalúan hallgatsz, hogy mégis mi a jófenéből jutnánk hozzá a sugárhajtóműhöz, radarhoz, avionikához, fegyverzethez, miegyébhez.


Az 5.000km-es hatótáv helyett nekünk "elég" kb. 2.000-3.000 km (ami ugye kb. 1.000- 1500km hatósugár.
NICSAK, JÉ, MÉGIS KIJÖN KB. 1.500 kg -ból. (A.O. a monitor előtt: basszus, ezt benéztem :-( ) :p


(Mint írtam: kb 45 éve rendszeresítették, kb. 1.000 db, kb. ... , és ha valakinek, Neked rá kellett volna jönnöd, hogy miből indultam ki. :D)