A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 886
22 298
113
Már engem is kezd fárasztani ez a meddő "vita"...lapozzunk pls.
eb732d3b0194a935beab3194bc92b870.jpg
 

Lelkeslaikus

Well-Known Member
2018. december 24.
707
3 020
93
Hát Celebra te aztán makacs egy Well-Known Member vagy hallod-e? :D:D
Én ugyan abszolút nem értek hozzá, de józan paraszti ésszel ezt gondolom:
Legfeljebb két századot feltételezve egy típusnak van értelme. Az pedig legyen olyan, amivel biztosítani lehet a légi fölény elérését legalább védelmi helyzetben, illetve anyagilag a típusra elérhető legjobb fegyverzetet alapul véve hosszú távon kompromisszum nélkül vállalható legyen.
Ha erre elegendő lenne a modernizált/E/F Gripen - ehhez nekem lövésem sincs -, akkor hülyeség lenne váltani. Minek? Hogy a szomszédok is váltsanak? Szerintem ez a fegyverkezési versenyt fűtené.
Ha erre a célra várhatóan csak egy 5. gen gép lesz alkalmas, akkor muszáj lesz azt választani, és le kell nyelni a békát, hogy bizonyos feladatokra drágább.
 
M

molnibalage

Guest
Ezuttal ne ragadj le a Kfirnél,nem az volt a hozzászólás lényege.
Különben meg megválaszolod a saját kételyeidet.Ahogy a mai C130 nem azonos az akkorival,vagy a B52 felszereltség és harcbavetési módja is változott,úgy a Kfir block60 is különbözik a Kfir C2től is,hogy az eredeti Mirage III ősről már ne is beszéljünk.
De inkább a 2gépes légierő koncepciónak ess neki,és cincáld szét.Annak a tescogazdaságos elemének egyik jelöltje csak az öreg pajeszos
Igen, de bazdmeg egy olyan környezetben, ahol ez a gép teljesítmény szempontjából megfelel. Melyik részét nem érted annak, hogy más a környezet...?
Ezen felül 24 darabos légierő két típussal? Mennyire kell ehhez hülyének lenni...?

Nem is érte, hogy az USAF miért F-15X-szel szórakozik, ha már kell valami az F-35A mellé és miért nem kapar elő a Boneyardból F-16ADF-ekat és tesz abba AESA radart és mást. F-4 Phantom II-őt már nem tudnak, mert Q-4-et sem gyártanak, helyette Q-16 van lassan fél évtizede.

Anyám...
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Hát Celebra te aztán makacs egy Well-Known Member vagy hallod-e? :D:D
Én ugyan abszolút nem értek hozzá, de józan paraszti ésszel ezt gondolom:
Legfeljebb két századot feltételezve egy típusnak van értelme. Az pedig legyen olyan, amivel biztosítani lehet a légi fölény elérését legalább védelmi helyzetben, illetve anyagilag a típusra elérhető legjobb fegyverzetet alapul véve hosszú távon kompromisszum nélkül vállalható legyen.
Ha erre elegendő lenne a modernizált/E/F Gripen - ehhez nekem lövésem sincs -, akkor hülyeség lenne váltani. Minek? Hogy a szomszédok is váltsanak? Szerintem ez a fegyverkezési versenyt fűtené.
Ha erre a célra várhatóan csak egy 5. gen gép lesz alkalmas, akkor muszáj lesz azt választani, és le kell nyelni a békát, hogy bizonyos feladatokra drágább.
Nem azért nyomom a 2gépes légierőt,mert az F35 valamiféle feladatra túl drága.Hanem mert magában ménykű drága.Szerintem legalább két,16gépes század kéne az országvédelmi igényekhez minimum.Az meg már elég sokat kostál.Nem vagyunk krőzusok,és máshova is kell a pénz.Ha volna rá pénz doszta,nem kéne ilyesmin gondolkodni se.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 590
113
Nem azért nyomom a 2gépes légierőt,mert az F35 valamiféle feladatra túl drága.Hanem mert magában ménykű drága.Szerintem legalább két,16gépes század kéne az országvédelmi igényekhez minimum.Az meg már elég sokat kostál.Nem vagyunk krőzusok,és máshova is kell a pénz.Ha volna rá pénz doszta,nem kéne ilyesmin gondolkodni se.
Hát nem tudom, hogy a két típusra kihegyezett karbantartási, kiképzési és logisztikai rendszerrel mennyire lennénk előbbre.
 
  • Tetszik
Reactions: therob and arcas

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Igen, de bazdmeg egy olyan környezetben, ahol ez a gép teljesítmény szempontjából megfelel. Melyik részét nem érted annak, hogy más a környezet...?
Ezen felül 24 darabos légierő két típussal? Mennyire kell ehhez hülyének lenni...?
Mi nem az USA vagyunk.Nekik az F35 az F16 váltótiusa,ami pont occsó kiegészitő gépnek indult az F15 mellé.Közbe persze már ott sincs annyira kolbászbol a kerités.F4nek még nem volt igazábol occsó kiegészitője.Most meg inkább azt lehetne mondonai,hogy az F35öst egésziti ki az F22.

Nem is érte, hogy az USAF miért F-15X-szel szórakozik, ha már kell valami az F-35A mellé és miért nem kapar elő a Boneyardból F-16ADF-ekat és tesz abba AESA radart és mást. F-4 Phantom II-őt már nem tudnak, mert Q-4-et sem gyártanak, helyette Q-16 van lassan fél évtizede.

Anyám...
Mi nem az USA vagyunk.Nekik az F35 az F16 váltótiusa,ami pont occsó kiegészitő gépnek indult az F15 mellé.Közbe persze már ott sincs annyira kolbászbol a kerités.F4nek még nem volt igazábol occsó kiegészitője.Most meg inkább azt lehetne mondonai,hogy az F35öst egésziti ki az F22.
Nekünk az F35 lehetne a csúcs.Szerintem ha lehet választani akármelyik eurókacsa és az között,egyértelműen az F35 a hatékonyabb hosszútávú választás.De azért nem olcsó.Elgondolásom az,hogy egy századnyi F35st kéne kiegésziteni 2-3századnyi olcsóbb,és olcsón üzembentartható gépel.Csak akkór van értelme a dolognak,ha a 2-3századnyi kiegészitő gép megfelelő harcértékű,és az egyűtes rendszerbe állitási és üzemrezsije sem éri el az F35század költségeit.Különben nincs értelme a dolognak.
3-4 jelőltem van a szerepre.Új gépként az FA50 bvr képes vb változat,vagy használt gépként a Gripen C,F16 és a szegény öreg zsidó Kfir.Összehasonlitó vizsgálattal kéne eldönteni,hogy melyik lenne a legjobb a célra.És pénzügyhatékonysági vizsgálat kéne ahoz is,hogy egyáltalán mükszik e a koncepció.Csak nagyon leragadtatok a Kfirnél.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Hát nem tudom, hogy a két típusra kihegyezett karbantartási, kiképzési és logisztikai rendszerrel mennyire lennénk előbbre.
Na ez az,amit meg kéne vizsgálni.De volt már ilyen idehaza is,és a világ más részein is.Sőt,maga a Kfir is az F4 kiegészitő tipusa volt izraelben.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
De nem ilyen kis méretű légierőben, ez pedig fontos szempont.
De,van rá példa kis méretű légierőnél is.És 1(megersitett,16gépes) F35+2-3századnyi kiegészitő gép már nem is olyan kicsi légierő manapság a térségűnkben.
Különben ez ugyanaz a gondolatmenet,mint amikor azt mondom,hogy ne dobjuk ki a T72eket,ha van belőlük még egy zl-nyi.Inkább modernizáljuk őket egy olcsóbb,de megfelelő hatékonyságú programban,és osszuk be a gyalogság közvetlen támogatására.Nem lesz egyenrangú egy LeoA7,vagy T90MSsel,nem is az a cél.De sokkal olcsóbban nagyon is jó lesz arra a szerere,amire egy 105milis toronnyal ellátott TAM jellegű Puma variáció alkalmas lenne.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 590
113
De,van rá példa kis méretű légierőnél is.És 1(megersitett,16gépes) F35+2-3századnyi kiegészitő gép már nem is olyan kicsi légierő manapság a térségűnkben.
Különben ez ugyanaz a gondolatmenet,mint amikor azt mondom,hogy ne dobjuk ki a T72eket,ha van belőlük még egy zl-nyi.Inkább modernizáljuk őket egy olcsóbb,de megfelelő hatékonyságú programban,és osszuk be a gyalogság közvetlen támogatására.Nem lesz egyenrangú egy LeoA7,vagy T90MSsel,nem is az a cél.De sokkal olcsóbban nagyon is jó lesz arra a szerere,amire egy 105milis toronnyal ellátott TAM jellegű Puma variáció alkalmas lenne.
És nekünk szerinted lesz 2 századnál nagyobb akármilyen légierőnk ?
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
De nem ilyen kis méretű légierőben, ez pedig fontos szempont.
Nem azért nyomom a 2gépes légierőt,mert az F35 valamiféle feladatra túl drága.Hanem mert magában ménykű drága.Szerintem legalább két,16gépes század kéne az országvédelmi igényekhez minimum.Az meg már elég sokat kostál.Nem vagyunk krőzusok,és máshova is kell a pénz.Ha volna rá pénz doszta,nem kéne ilyesmin gondolkodni se.
na mert a mostani grif lízing aztán nem drága? mert ha grif E-t veszünk/lízingelünk akkor 35-40 környékén megint lehetne gondolkodni ha meg megvennénk az F35-öt és nem basznánk el a pénzt méregdrága lízingre meg arra hogy 2 típust tartunk fent hanem 2x12+4 F35 századot (összesen 28 gép) talán több értelme lenne
Picik vagyunk mi két típushoz , főleg ha az egyik 5.genes gép , akkor már én inkább választanám a drágábbat és jobbat és megoldanék egy problémát jó hosszú időre minthogy részmegoldásokkal odázom el a döntést ... kell a két század de nagyobbról álmodni itthon butaság , sosem lesz már 3 repülő ezredünk , annak a kevésnek baszott jónak kell lennie
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
És nekünk szerinted lesz 2 századnál nagyobb akármilyen légierőnk ?
Ahogy most mennek a dolgok,már 1 normálisan felszerelt század is előrelépés lenne.De tényleges háborús helyzetben meg legalább 3 század kéne.Mintahogy tüzérségből is kevés az 1 osztály 3dd-hoz-de már az egy osztály is örvendetes
na mert a mostani grif lízing aztán nem drága? mert ha grif E-t veszünk/lízingelünk akkor 35-40 környékén megint lehetne gondolkodni ha meg megvennénk az F35-öt és nem basznánk el a pénzt méregdrága lízingre meg arra hogy 2 típust tartunk fent hanem 2x12+4 F35 századot (összesen 28 gép) talán több értelme lenne
Picik vagyunk mi két típushoz , főleg ha az egyik 5.genes gép , akkor már én inkább választanám a drágábbat és jobbat és megoldanék egy problémát jó hosszú időre minthogy részmegoldásokkal odázom el a döntést ... kell a két század de nagyobbról álmodni itthon butaság , sosem lesz már 3 repülő ezredünk , annak a kevésnek baszott jónak kell lennie
Gripen E szerintem is csak max középtávú megoldás,és még arra sem a legjobb.Akkor inkább maradjunk a Griff Cnél,korszerűsitve.De mint minden,ezt is ki kéne számolni-és távoltartani a kérdéstől az aktuálpolitikát
 
K

kamm

Guest
Édes öcsém, egyetlen mondatot nem sikerült értelmezni. Kérlek mutasd meg a RAF vagy az USAF által fenntartott kb. 100 kisebb támaszpontot.
Ott a link, vilagosan leirja, meg ideztem is, szo szerint hasznalja a dispersed szot.
Ha nem megy angolul, nem kellene vitazni.

Annyira unalmas ez a szanalmas, gyerekes vitastilus, komolyan. Kijelentesz valami marhasagot nagy hangon, egy cikkbol kiderul, hogy hulyeseg, mire varsz par napot, majd valaszolsz egy ilyen elterelo kerdessel.
Grow up.