[HUN] Saab JAS-39EBS-HU Gripen

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 511
72 513
113
Lényegtelen, hogy nyílt, vagy zárt végű. A futamidő alatt végig a lízingbe adó tulajdonában marad a jármű. Az autó esetén, mivel csak 1 darabos tétel, zárják a szerződést, és ki kell fizetni a szerződésből fennmaradó részt. Ha volt biztosításod, akkor az segít a dolgon.
A Gripenek esetében egy picit más a helyzet. Ha az akkor kifizetett összegből akarsz a maradványértékre, vagy úgy általában a szerződés volumenére következtetni, akkor az sem lesz egyszerű . Ugyanis tudtommal nem EBS-HU verziót kaptunk, hanem egy D-t. Ami egyrészt szerintem drágább mulatság, mint a sima C, vagy az EBS-HU.
Az, meg hogy hogyan állapodtak meg a felek a szerződésben ilyen esetekre, azt nem tudhatjuk.
Mivel nekünk 14db gépre van szükségünk, ezért mi pótlást kértünk, nem leírást. Utóbbi esetben simán kifizettetik a szerződésből fennmaradó összeget, és slussz, mintha végtörlesztettél volna.
Csakhogy nekünk kellett egy plusz gép.
A verziók:
- a kifizetett díj az új gép - használt - teljes ára volt, és egyszerűen csak futtatjuk tovább az eredeti szerződést, mintha csak +1 gépet rendeltünk volna az eredetihez. Ebben az esetben így ez a gép már az átvétel pillanatától a mi gépünk a lízing díjban pedig a megsemmisült helyett fizetjük a fenntartását.
- a kifizetett díj a szerződés lezárása (az összetört gépből a futamidőből hátralévő ráeső rész) és az új gépre már rövidebb futamidőre (2026ig tartó) kaptunk egy új kalkulációt
Nagyon fontos, hogy mindkét esetben úgy van kiszámolva, hogy mindig legyen fedezete a lízingbe adónak.


Rosszul kérdeztem, de értetted a kérdés lényegét. :cool:
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 440
113
Rosszul kérdeztem, de értetted a kérdés lényegét. :cool:
Akkor hátha segít egy kicsit még jobban összekutyulni a dolgot:
Szerintem ez alapján rakták össze a Wiki-n a Gripen szerződéses részt.
Ebben konkrétan az szerepel, hogy a 2016-ra az eredeti 340Mrd forintból 93,9Mrd forint maradt volna a tartozásunk, ha közben nem tárgyaltuk volna újra.
Ezt valószínüleg nem számolgatták, hanem - az origo 2015-ös helyzetét ismerve - szimplán tudták, hogy mennyi volt a 2006-os szerződés maradvány értéke.
Azaz gépenként átlagban (mert ugye van 1 és kétüléses is) 6,7Mrd forint, azaz jelen árfolyamon kb. 23M dollár.
Ezek szerint talán 2016-ra nagyjából (erősen sacc/kb.) a felét fizettük ki 10 év alatt a gépeknek. Ami reállissá teszi a 2026-os (vagy megelőző) automatikus (vagy nagyon kisösszegű) tulajdonba kerülést.
Ha pedig így lesz, akkor szerintem minimum egy további 8-10 év ezekben a gépekben simán lesz. Akkor pedig lesz időnk gondolkodni, hogy akkor most mit is akarunk.
Onnantól pedig még az is beleférhet, hogy egy félig nyilvános tendert indítunk. Mert nem lesz olyan, hogy gép nélkül maradunk.
Esetleg azon is elgondolkodnék, hogy a 2026-os dátum előtt egy félszázad (elég 6db is) E-t berendelnek a C/D-k korszerűsítése mellé. Ugyebár kétülésesre (F) nem lenne szükség (ott vannak a mostaniak). A félszázaddal kiegészítve pedig a most meglévő század szerintem kihúzhatja 2040-ig is. Addigra viszont bármi lehet a váltótípusuk.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 961
113
Lényegtelen, hogy nyílt, vagy zárt végű. A futamidő alatt végig a lízingbe adó tulajdonában marad a jármű. Az autó esetén, mivel csak 1 darabos tétel, zárják a szerződést, és ki kell fizetni a szerződésből fennmaradó részt. Ha volt biztosításod, akkor az segít a dolgon.
A Gripenek esetében egy picit más a helyzet. Ha az akkor kifizetett összegből akarsz a maradványértékre, vagy úgy általában a szerződés volumenére következtetni, akkor az sem lesz egyszerű . Ugyanis tudtommal nem EBS-HU verziót kaptunk, hanem egy D-t. Ami egyrészt szerintem drágább mulatság, mint a sima C, vagy az EBS-HU.
Az, meg hogy hogyan állapodtak meg a felek a szerződésben ilyen esetekre, azt nem tudhatjuk.
Mivel nekünk 14db gépre van szükségünk, ezért mi pótlást kértünk, nem leírást. Utóbbi esetben simán kifizettetik a szerződésből fennmaradó összeget, és slussz, mintha végtörlesztettél volna.
Csakhogy nekünk kellett egy plusz gép.
A verziók:
- a kifizetett díj az új gép - használt - teljes ára volt, és egyszerűen csak futtatjuk tovább az eredeti szerződést, mintha csak +1 gépet rendeltünk volna az eredetihez. Ebben az esetben így ez a gép már az átvétel pillanatától a mi gépünk a lízing díjban pedig a megsemmisült helyett fizetjük a fenntartását.
- a kifizetett díj a szerződés lezárása (az összetört gépből a futamidőből hátralévő ráeső rész) és az új gépre már rövidebb futamidőre (2026ig tartó) kaptunk egy új kalkulációt
Nagyon fontos, hogy mindkét esetben úgy van kiszámolva, hogy mindig legyen fedezete a lízingbe adónak.
Mi lett a cseheknel osszetort geppel? Akkoriban volt rola szo hogy amit lehet meg kibanyasznak belole a tobbi meg oktatasi segedlet lesz.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 440
113
Mi lett a cseheknel osszetort geppel? Akkoriban volt rola szo hogy amit lehet meg kibanyasznak belole a tobbi meg oktatasi segedlet lesz.
Hááát az szerintem nagyon összetört. Talán a hajtómű, de az meg pont az ütéseket nem annyira bírja...
Esetleg egyes elektronikai elemek, de a gép orra tulajdonképpen teljesen eltűnt/leszakadt.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 511
72 513
113
Akkor hátha segít egy kicsit még jobban összekutyulni a dolgot:
Szerintem ez alapján rakták össze a Wiki-n a Gripen szerződéses részt.
Ebben konkrétan az szerepel, hogy a 2016-ra az eredeti 340Mrd forintból 93,9Mrd forint maradt volna a tartozásunk, ha közben nem tárgyaltuk volna újra.
Ezt valószínüleg nem számolgatták, hanem - az origo 2015-ös helyzetét ismerve - szimplán tudták, hogy mennyi volt a 2006-os szerződés maradvány értéke.
Azaz gépenként átlagban (mert ugye van 1 és kétüléses is) 6,7Mrd forint, azaz jelen árfolyamon kb. 23M dollár.
Ezek szerint talán 2016-ra nagyjából (erősen sacc/kb.) a felét fizettük ki 10 év alatt a gépeknek. Ami reállissá teszi a 2026-os (vagy megelőző) automatikus (vagy nagyon kisösszegű) tulajdonba kerülést.

A 2012-es szerződésmódosításkor kikerült a szerződésből a tulajdonszerzés.
2012-től csak a gépek használatáért / használhatóságáért fizettek, a gépekért már nem.
2017-ben került vissza a tulajdonszerzés a szerződésbe, 2026-os maradványértékkel.

Szerintem a 2018-as és 2019-es költségvetés számaiból próbáld meg kiásni, hogy mennyit fizetnek most a Gripenekért évente.
Ha 30 milliárdnál jelentősen többet, akkor elkezdték fizetni a gépek 2026-os maradványértékét is a részletekben. Ha nem több, akkor maradt az egyösszegű kifizetés 2026-ban.
 
M

molnibalage

Guest
A 2012-es szerződésmódosításkor kikerült a szerződésből a tulajdonszerzés.
2012-től csak a gépek használatáért / használhatóságáért fizettek, a gépekért már nem.
Egy 2015-ös anyag szerint zárt lízing van, tehát a végén tulajdonszerzés lesz.
UqWuLda.png


2017-ben került vissza a tulajdonszerzés a szerződésbe, 2026-os maradványértékkel.
Ez alapján minimális vágyvezérelt gondolkodással 2026-ban 0 költséggel itt maradnak a gépek.

Rudi csinált egy fantasztikus számítást, amit átbeszéltem vele ma és úgy tűnik, hogy revidiálni kell a Gripen FAQ egyes részeit. A helyzet jobb, mint eddig gondoltam. Az USAF F-16-osok költsége felett van picivel a történet, de ez így nehezen kijelenthető. Számokkal lesz majd leírva.
Kérlek bírjátok ki egy ideig még. ;)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 511
72 513
113
Egy 2015-ös anyag szerint zárt lízing van, tehát a végén tulajdonszerzés lesz.
UqWuLda.png



Ez alapján minimális vágyvezérelt gondolkodással 2026-ban 0 költséggel itt maradnak a gépek.

Rudi csinált egy fantasztikus számítást, amit átbeszéltem vele ma és úgy tűnik, hogy revidiálni kell a Gripen FAQ egyes részeit. A helyzet jobb, mint eddig gondoltam. Az USAF F-16-osok költsége felett van picivel a történet, de ez így nehezen kijelenthető. Számokkal lesz majd leírva.
Kérlek bírjátok ki egy ideig még. ;)

Akkor viszont nem értem a 2017-es szerződésmódosítást.... és hogy miért örült akkor mindenki annak, hogy végre magyar tulajdonba kerülnek majd a gépek. (A 2003-as szerződésmódosításkor lett zárvégű lízing, amit 2012-ben módosítottak és kikerült belőle a tulajdonszerzés.)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 511
72 513
113
Akkor viszont nem értem a 2017-es szerződésmódosítást.... és hogy miért örült akkor mindenki annak, hogy végre magyar tulajdonba kerülnek majd a gépek. (A 2003-as szerződésmódosításkor lett zárvégű lízing, amit 2012-ben módosítottak és kikerült belőle a tulajdonszerzés.)

Dezinformálva voltunk / vagyunk rendesen :hadonaszos:
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Egy 2015-ös anyag szerint zárt lízing van, tehát a végén tulajdonszerzés lesz.
UqWuLda.png



Ez alapján minimális vágyvezérelt gondolkodással 2026-ban 0 költséggel itt maradnak a gépek.

Rudi csinált egy fantasztikus számítást, amit átbeszéltem vele ma és úgy tűnik, hogy revidiálni kell a Gripen FAQ egyes részeit. A helyzet jobb, mint eddig gondoltam. Az USAF F-16-osok költsége felett van picivel a történet, de ez így nehezen kijelenthető. Számokkal lesz majd leírva.
Kérlek bírjátok ki egy ideig még. ;)
Mondtam, hogy a Griffeket lényegében "megvettük"...;)
 
  • Tetszik
Reactions: Loken and Hegylakó

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 029
6 343
113
Egy 2015-ös anyag szerint zárt lízing van, tehát a végén tulajdonszerzés lesz.

Ez alapján minimális vágyvezérelt gondolkodással 2026-ban 0 költséggel itt maradnak a gépek. ;)

Kicsit fura nekem, hogy három eszközt említ: Gripen, 3D radar, MaxxPro-k. És mi van a C-17-esekkel? Azok sem Magyar tulajdon, csak nagyon pici mértékben.

Egyébként ez a válasz is azt támasztja alá, hogy bizony kellenek nekünk a mobil réskitöltő radar századok, azoknak az eszközei legalább a mieink.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 359
113
Kicsit fura nekem, hogy három eszközt említ: Gripen, 3D radar, MaxxPro-k. És mi van a C-17-esekkel? Azok sem Magyar tulajdon, csak nagyon pici mértékben.

Egyébként ez a válasz is azt támasztja alá, hogy bizony kellenek nekünk a mobil réskitöltő radar századok, azoknak az eszközei legalább a mieink.
A C17-ek "közös" tulajdon illetve itthon állomásoznak meg van rajtuk NATO/HUN felségjel , azon kívül hogy itthon állomásoznak , van rá pár pilótánk meg VETTÜNK hozzájuk órát semmi közünk hozzájuk , először nekem is eszembe jutottak de aztán picit belegondolva oké hogy nem említi
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Kicsit fura nekem, hogy három eszközt említ: Gripen, 3D radar, MaxxPro-k. És mi van a C-17-esekkel? Azok sem Magyar tulajdon, csak nagyon pici mértékben.

Egyébként ez a válasz is azt támasztja alá, hogy bizony kellenek nekünk a mobil réskitöltő radar századok, azoknak az eszközei legalább a mieink.
A C-17-ek a felségjelzésük ellenére semennyire se számítanak magyar tulajdonnak, csak évi fix repült órákat vásárolunk/kötünk le rájuk, valami 50+ óra körül. Ugyanúgy mint ahogy a Griffek is csak LESZNEK magyar tulajdonúak, hiába van rajtuk érkezésük óta a nyílhegy-felségjel.
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 440
113
Kicsit fura nekem, hogy három eszközt említ: Gripen, 3D radar, MaxxPro-k. És mi van a C-17-esekkel? Azok sem Magyar tulajdon, csak nagyon pici mértékben.

Egyébként ez a válasz is azt támasztja alá, hogy bizony kellenek nekünk a mobil réskitöltő radar századok, azoknak az eszközei legalább a mieink.
Azok NATO tulajdonban vannak. 2db-ot az USA adott a SAC-ba egyet a NATO saját költségvetésből vett. Csak azért van rajtuk magyar felségjel mert Pápa a home airfieldjük. Mi csak a reptérrel szálltunk bele, ezért kapunk némi repült órát.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 359
113
A C-17-ek a felségjelzésük ellenére semennyire se számítanak magyar tulajdonnak, csak évi fix repült órákat vásárolunk/kötünk le rájuk, valami 50+ óra körül. Ugyanúgy mint ahogy a Griffek is csak LESZNEK magyar tulajdonúak, hiába van rajtuk érkezésük óta a nyílhegy-felségjel.
és én mit írtam ? KÖZÖS tulajdon a NATO-val ( tehát ami ) + van rá pár pilótánk ( 2 azt hiszem de ebben lehet tévedek) illetve órákat vettünk hozzájuk , sosem lesznek magyar tulajdon a felségjelzés ellenére sem
 

tindalos

Well-Known Member
2011. október 8.
1 600
5 245
113
A C17-ek "közös" tulajdon illetve itthon állomásoznak meg van rajtuk NATO/HUN felségjel , azon kívül hogy itthon állomásoznak , van rá pár pilótánk meg VETTÜNK hozzájuk órát semmi közünk hozzájuk , először nekem is eszembe jutottak de aztán picit belegondolva oké hogy nem említi

Nincs rá pilótánk. (már)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 511
72 513
113
Kb.

Amig az ellenzéki képviselők nem képesek normálisan kérdezni a hadügyminisztertől és az olyan Demeter-félék államtitkokkal kiabálják tele - ráadásul tévesen - a bulvársajtót, addig ne csodálkozzunk, hogy az irodába rendelt A4-es papircsomag beszerzését is inkább 30 évre titkositják.
Oda jutottunk, hogy egy bagatel reptechnikai dolgot nem mernek elárulni, nehogy baj legyen...

Mondtam, hogy a Griffeket lényegében "megvettük"...;)

Akkor mégis csak tud jót is kérdezni... :D
 

tindalos

Well-Known Member
2011. október 8.
1 600
5 245
113
jaj , akkor lemaradtam bocsánat , mi történt azzal a kevéssel aki volt ??? (1-ről biztos tudok , többiről csak remélem hogy volt)

Elüldözte a rendszer.
A vezérek azt mondják:"mindenki katona!"
Mi azt mondjuk "itt már mindenki szakember!"

És csodálkoznak hogy elmennek a képzett emberek...