A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Kétségtelen, hogy gyakori a túlárazás, de a bolgár gyárnál nem érzem a know-howt... :rolleyes:
A Smile ellenére ezt nem holmi rasszizmusból írom, de tényleg a termékek 80%-a posztszovjet. Nem tudunk mit kezdeni vele. Modernizált RPG-7-tel meg mit kezdjünk? Úgy is jellemezhetném, hogy kicsit hatástalan. Ami végülis eredmény.
A kiskaliberű lőszert most fogjuk beszerezni V4-es összefogásban. Aknavető "gyárunk" má' van! :)
Egy kézigránátért meg nem kell Bulgáriáig elmenni.

Ha már mindenképpen környező célpontot keresünk megvásárlásra, akkor én inkább a szerb EDEPro-t javasolnám:
- rakéta tüzérségi rakéták szinte minden méretben
- csöves tüzérségi póthajtások
- nagy sebességű céldrón, ami gyakolratilag cirkállórakéta is lehet.
- ALAS rakéta család, Pauk (Spider) ATGM is (1000mm RHA, top attack :rolleyes:, ez fog a szerb H145M-re is kerülni), stb. (ezekből alig van fenn a honlapon)
- Fejlesztett hatótávolságú Strela
- Repülőfedélzeti NIR-ek
- stb.
:hadonaszos::)
Ezek közül szinte egyik sem szabványosított a NATOban.

Ezek jó dolgok lennének de szerintem ahhoz hogy ilyeneket gyártsunk/fejlesszünk első lépésben kéne egy ilyen lőpor gyár:
https://www.mbnamenska.com/

Szerbek maguknak gyártják/fejlesztik a rakéta hajtóanyagot. Én inkább abban reménykedem hogy a nagy hadiipari együttműködés vége az lesz hogy nálunk is épül egy ilyen. Persze ehhez kéne felvevő piac. Ezzel nekik is gondjuk van és az oroszoknál kilincselnek hogy vegyenek tőlük lőport:
https://sputniknews.com/europe/201706281055031159-serbia-russia-gunpowder/

Persze ha valaki mondjuk megveszi a RUAG Ammotech-et teremthet magának hozzá piacot...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 984
113
Van, hogy engem sem érdekel mások véleménye itt a fórumon, néha napokig csak olvasom mások frocsogeset. De csak akkor kotyogok közbe, ha az hozzátesz a témához.
Igazából semmit nem tesz hozzá, értjük a problémádat de ez nem nyilvános fórumra való és a többieknek meg fingja sincs mi a bajod és mivel nem nyilvános fórumra való nem is fogják megérteni.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 782
30 562
113
De most akkor az audi gyar (pl) az nem gyar? Ne toljuk tul szerintem.
Ha ugy érted,hogy önálló hazai autógyártó képesség,ami akkor is működőképes,ha nincs külfőldi alkatrészellátás,akkor bizony nem gyár,csak összeszerelő üzem.Pl a motor legalapvetőbb része,a blokk Németországban készűl.....
Ugyanez érvényes a fegyvergyártásra.Ha se alapvető alapanyagot(fegyveracélt),se alapvető részegységet(cső,zár) nem tudunk hazai forrásbol biztositani,nincs önálló fegyvergyártásunk.Ez csak a Cz-nek végzett összeszerelő bérmunka.
A műanyag tokot itthon gyártják hozzá,vagy az is import részegység?
Ez is valami,de messze nem az az önálló fegyvergyártó bázis,amit anno a FÉG,Danuvia,DiGép,Diósgyőri Nemesacélmű négyesfogat adott.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Ezek jó dolgok lennének de szerintem ahhoz hogy ilyeneket gyártsunk/fejlesszünk első lépésben kéne egy ilyen lőpor gyár:
https://www.mbnamenska.com/

Szerbek maguknak gyártják/fejlesztik a rakéta hajtóanyagot. Én inkább abban reménykedem hogy a nagy hadiipari együttműködés vége az lesz hogy nálunk is épül egy ilyen. Persze ehhez kéne felvevő piac. Ezzel nekik is gondjuk van és az oroszoknál kilincselnek hogy vegyenek tőlük lőport:
https://sputniknews.com/europe/201706281055031159-serbia-russia-gunpowder/

Persze ha valaki mondjuk megveszi a RUAG Ammotech-et teremthet magának hozzá piacot...

Minek kellene még egy lőpor- vagy lőszergyár? Balatonfűzfőn ott van a giga lőszergyár - amennyire tudom magyar tulajdonnal (Fűzfő ugye történelmileg is igen erős lőpor- és lőszergyártásban - van ott egy raklap civil cég is ezen tevékenységi körrel).

https://index.hu/gazdasag/2016/01/13/balatonfuzfo_loporgyar_munkahely_robbanas_turizmus/

Avagy ott a siroki RUAG katonai lőszegyártó - pont tavaly volt jelentős bővítés is itt: https://www.heol.hu/pr/kozel-harommilliard-forint-ertekben-fejlesztik-a-siroki-loszergyarat-1811819/

Amennyiben kellene még, akkor akár ezek bővítésével vagy akár újakat is lehetne létrehozni. Ez talán még menne önerőből is ...

Ha ugy érted,hogy önálló hazai autógyártó képesség,ami akkor is működőképes,ha nincs külfőldi alkatrészellátás,akkor bizony nem gyár,csak összeszerelő üzem.Pl a motor legalapvetőbb része,a blokk Németországban készűl.....
Ugyanez érvényes a fegyvergyártásra.Ha se alapvető alapanyagot(fegyveracélt),se alapvető részegységet(cső,zár) nem tudunk hazai forrásbol biztositani,nincs önálló fegyvergyártásunk.Ez csak a Cz-nek végzett összeszerelő bérmunka.
A műanyag tokot itthon gyártják hozzá,vagy az is import részegység?
Ez is valami,de messze nem az az önálló fegyvergyártó bázis,amit anno a FÉG,Danuvia,DiGép,Diósgyőri Nemesacélmű négyesfogat adott.

Sőt. Persze az Audi is gyár - csak nem a mienk. Ezt tényleg nem értettem, hogy 'Gaudi' hogy gondolta. Amennyiben lenne valami fennforgás, akkor einstandolnánk az Audi -t meg egyéb német üzemeket gyártósorostul, know-how -al és mindenestül? A németek meg közben néznének, mint a "birkák" ... o_O Ebből a szempontból szinte mindegy is mit csinálnak ott.

Így van - csak saját tulajdonban levő cég, saját tudásbázissal (fejlesztéssel) illetve gyártósorral a mienk. Más nem. Persze lehet innen onnan szerszámgépeket, technológiát vagy licenszeket beszerezni, de ezek részletkérdések ...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 984
113
Minek kellene még egy lőpor- vagy lőszergyár? Balatonfűzfőn ott van a giga lőszergyár - amennyire tudom magyar tulajdonnal (Fűzfő ugye történelmileg is igen erős lőpor- és lőszergyártásban - van ott egy raklap civil cég is ezen tevékenységi körrel).

https://index.hu/gazdasag/2016/01/13/balatonfuzfo_loporgyar_munkahely_robbanas_turizmus/

Avagy ott a siroki RUAG katonai lőszegyártó - pont tavaly volt jelentős bővítés is itt: https://www.heol.hu/pr/kozel-harommilliard-forint-ertekben-fejlesztik-a-siroki-loszergyarat-1811819/

Amennyiben kellene még, akkor akár ezek bővítésével vagy akár újakat is lehetne létrehozni. Ez talán még menne önerőből is ...



Sőt. Persze az Audi is gyár - csak nem a mienk. Ezt tényleg nem értettem, hogy 'Gaudi' hogy gondolta. Amennyiben lenne valami fennforgás, akkor einstandolnánk az Audi -t meg egyéb német üzemeket gyártósorostul, know-how -al és mindenestül? A németek meg közben néznének, mint a "birkák" ... o_O Ebből a szempontból szinte mindegy is mit csinálnak ott.

Így van - csak saját tulajdonban levő cég, saját tudásbázissal (fejlesztéssel) illetve gyártósorral a mienk. Más nem. Persze lehet innen onnan szerszámgépeket, technológiát vagy licenszeket beszerezni, de ezek részletkérdések ...
Füzfő nincs már meg jó ideje.
 
T

Törölt tag 467

Guest
Minek kellene még egy lőpor- vagy lőszergyár? Balatonfűzfőn ott van a giga lőszergyár - amennyire tudom magyar tulajdonnal (Fűzfő ugye történelmileg is igen erős lőpor- és lőszergyártásban - van ott egy raklap civil cég is ezen tevékenységi körrel).

https://index.hu/gazdasag/2016/01/13/balatonfuzfo_loporgyar_munkahely_robbanas_turizmus/

Avagy ott a siroki RUAG katonai lőszegyártó - pont tavaly volt jelentős bővítés is itt: https://www.heol.hu/pr/kozel-harommilliard-forint-ertekben-fejlesztik-a-siroki-loszergyarat-1811819/

Amennyiben kellene még, akkor akár ezek bővítésével vagy akár újakat is lehetne létrehozni. Ez talán még menne önerőből is ...



Sőt. Persze az Audi is gyár - csak nem a mienk. Ezt tényleg nem értettem, hogy 'Gaudi' hogy gondolta. Amennyiben lenne valami fennforgás, akkor einstandolnánk az Audi -t meg egyéb német üzemeket gyártósorostul, know-how -al és mindenestül? A németek meg közben néznének, mint a "birkák" ... o_O Ebből a szempontból szinte mindegy is mit csinálnak ott.

Így van - csak saját tulajdonban levő cég, saját tudásbázissal (fejlesztéssel) illetve gyártósorral a mienk. Más nem. Persze lehet innen onnan szerszámgépeket, technológiát vagy licenszeket beszerezni, de ezek részletkérdések ...

Fűzfőn nincs lőszergyár.
Atyaisten, dehogy. Pusztán a "gyár" fogalmát segítettem helyre tenni. Hogy jön ide az einstand?
Szinte minden gyárnak van beszállítói lánca, attól még gyár. Ha nem is minden részegységet helyben gyártanak.Tudjátok az úgy van, hogy az FN se helyben önti a fegyveracélt.
Hogy nekünk meg nincs fegyverminőségű acélgyártásunk az országban, hát az nem a fegyvergyár hibája. Meg talán hirtelen egy modern acélmű se úgy megy, hogy csettintünk. De mindegy, nem is értem, hová vezet ez, meg mivégre vitatkoztok ilyeneken.
Bakker, nem volt semmi, most van egy gyár, ahol tök jó cuccokat "rakunk össze" (a szkeptikusok kedvéért). Mindezt meg is vehettük volna, cakumpakk, az jobb lett volna? Lehet, hogy egyébként igen, de önállóbb biztosan nem.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 790
113
Off

Ha ugy érted,hogy önálló hazai autógyártó képesség,ami akkor is működőképes,ha nincs külfőldi alkatrészellátás,akkor bizony nem gyár,csak összeszerelő üzem.Pl a motor legalapvetőbb része,a blokk Németországban készűl.....
Ugyanez érvényes a fegyvergyártásra.Ha se alapvető alapanyagot(fegyveracélt),se alapvető részegységet(cső,zár) nem tudunk hazai forrásbol biztositani,nincs önálló fegyvergyártásunk.Ez csak a Cz-nek végzett összeszerelő bérmunka.
A műanyag tokot itthon gyártják hozzá,vagy az is import részegység?
Ez is valami,de messze nem az az önálló fegyvergyártó bázis,amit anno a FÉG,Danuvia,DiGép,Diósgyőri Nemesacélmű négyesfogat adott.
Ne bosszants ezzel az összeszerelő üzem bullshittel! Pl. a kísérleti elektromotor fejlesztő központ is Győrben van. A győri a legmodernebb Audi gyár!! Ez azért is van, mert szinte a legújabb! Bizonyos részei 50-70%-ban robotizáltak. Ugyanígy a Merci és gondolom a BMW is lesz.


Ha ugy érted,hogy önálló hazai autógyártó képesség,ami akkor is működőképes,ha nincs külfőldi alkatrészellátás,akkor bizony nem gyár,csak összeszerelő üzem
Ez egyszerűen értelmezhetetlen. Ilyen alapon sehol a világon sincs autógyár!! Ezek a hálózatok ma már teljesen globalizáltak. Nem úgy működik hogy mindent helyben barkacsolnak, meg megvarrják az üléseket.

A fegyvergyártást nem ismerem, de nem hiszem, hogy nagy vonalakban másképp kellene működnie. Egyszerűen vannak gazdaságossági szempontok.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Minek kellene még egy lőpor- vagy lőszergyár? Balatonfűzfőn ott van a giga lőszergyár - amennyire tudom magyar tulajdonnal (Fűzfő ugye történelmileg is igen erős lőpor- és lőszergyártásban - van ott egy raklap civil cég is ezen tevékenységi körrel).

https://index.hu/gazdasag/2016/01/13/balatonfuzfo_loporgyar_munkahely_robbanas_turizmus/

Avagy ott a siroki RUAG katonai lőszegyártó - pont tavaly volt jelentős bővítés is itt: https://www.heol.hu/pr/kozel-harommilliard-forint-ertekben-fejlesztik-a-siroki-loszergyarat-1811819//

A fűzfői gyár nem épült meg.
https://www.hirbalaton.hu/balatonfu...alan-tamogatas-felhasznalas-hvg-hurtl-hirado/

Magyrországon továbbra sincs lőporgyártás.
A RUAG lőszer részlege meg épp eladó a siroki gyárral együtt. Ki tudja annak is mi lesz a sorsa...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 782
30 562
113
Van valami forrásod erre? Ugye a belorusz T-72-k ehhez a hadrendhez érkeztek volna:



Tudsz hozzátenni valamit akkor a BTR-el szerelt lövészdandárok felépítéséhez? Mert a nehézdandárok biztos így néztek volna ki a kilencvenes évek tervezete szerint, de a kerekes dandárokról keveset tudni!
Neten nem találtam semmi érdemlegest,de gyűrtem az agyam egy kicsit...
Kalocsaiaknak már akkor se jutott BMP,neki is BTReik voltak,meg ha jol emlékszem a debrecenieknek is.
Eredeti tervekben még felderitő osztály volt,1-1 század BMP,BTR felderitő változat(tervbe vették a hazai átépitést,de tudtommal nem realizálódott),meg dzsipek.Pct századot is osztály szintre akarták fejleszteni.
Légvédelem "nehéz"dd-ként(akkor még csak gépesitett/páncélos-gépesitett dd-nak hivták) egy vegyes osztály volt tervezve,Kub/Mistral.Azthiszem azt pont a kalocsai dd meg is kapta,mielőtt megszüntették.Viszont ha megvalósul a BMP modernizáció,tataiak Stingereket kaptak volna rájuk.
Tertalékos dd-ok légvédelmére akarták hátravonni a Sztrelát.
Tartalékos felderitőknek is a BTR átépités járgányt szánták,századnyit dd-onként.
Ami fontos,hogy minden elsőlépcsős dd-hoz terveztek egy ellátó ezredet,de tudtommal az ellátók sose lettek ezred szintűek,csak a dd szervezet logisztikai zl-ja valósult meg.
Pct századot is osztály szintre tervezték,azthiszem,ezt is csak a kalocsaiaknál valósult meg.Tervezték a Spike és a Bill beszerzését,de egyikből se lett semmi.(ugyebár akkoriban szerbeknél állt a bál)
Tüzér lobby már akkor le akarta cserélni az elsőlépcsősök dd közvetlen tüzérségét PzH-ra.20+ évvel később most végre 1osztálynyi jön is végre.
Meg persze müszaki utász zl minden dd-nak,elsőlépcsősöknek komolyabbat,aminek aknaszóró járművei vannak.
Ha valaki jobban emlékszik,vagy talál valamit a neten,kiegészitheti/javithatja
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 782
30 562
113
Off


Ne bosszants ezzel az összeszerelő üzem bullshittel! Pl. a kísérleti elektromotor fejlesztő központ is Győrben van. A győri a legmodernebb Audi gyár!! Ez azért is van, mert szinte a legújabb! Bizonyos részei 50-70%-ban robotizáltak. Ugyanígy a Merci és gondolom a BMW is lesz.



Ez egyszerűen értelmezhetetlen. Ilyen alapon sehol a világon sincs autógyár!! Ezek a hálózatok ma már teljesen globalizáltak. Nem úgy működik hogy mindent helyben barkacsolnak, meg megvarrják az üléseket.

A fegyvergyártást nem ismerem, de nem hiszem, hogy nagy vonalakban másképp kellene működnie. Egyszerűen vannak gazdaságossági szempontok.
Azért irtam,hogy ha önálló hazai atógyártásrol beszélünk,az nincs.Ugyanez érvényes a fegyvergyártásra.Szemantikai kérdés,hogy magát az összeszerelő üzemet gyárnak mondjuk e.Szerintem azonban hazai gyártóbázisnak csak az tekinthető,ami külfőldi beszállitó nélkül is üzemképes.Ilyenünk nincs.Amig nincs olyan belföldi beszállitó,aki a külfőldi részegységek kiváltására képes hazai előállitásu alkatrészre,addig nincs hazai gyártóbázis.Egy sima kereskedelmi embargóval taccsra tehető a gyártás.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 838
113
Azért irtam,hogy ha önálló hazai atógyártásrol beszélünk,az nincs.Ugyanez érvényes a fegyvergyártásra.Szemantikai kérdés,hogy magát az összeszerelő üzemet gyárnak mondjuk e.Szerintem azonban hazai gyártóbázisnak csak az tekinthető,ami külfőldi beszállitó nélkül is üzemképes.Ilyenünk nincs.Amig nincs olyan belföldi beszállitó,aki a külfőldi részegységek kiváltására képes hazai előállitásu alkatrészre,addig nincs hazai gyártóbázis.Egy sima kereskedelmi embargóval taccsra tehető a gyártás.

Akkor a világon sehol nincs önálló autógyártás...
Embargóval akkor is taccsra lehetne tenni ha minden 100%-ban itthoni lenne.Ha nem veszi meg senki amit gyártasz akkor hiába gyártod.Egy 10milliós ország meg nem tud eltartani kereslettel egy Audi vagy Merci méretű gyárat.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 984
113
Azért irtam,hogy ha önálló hazai atógyártásrol beszélünk,az nincs.Ugyanez érvényes a fegyvergyártásra.Szemantikai kérdés,hogy magát az összeszerelő üzemet gyárnak mondjuk e.Szerintem azonban hazai gyártóbázisnak csak az tekinthető,ami külfőldi beszállitó nélkül is üzemképes.Ilyenünk nincs.Amig nincs olyan belföldi beszállitó,aki a külfőldi részegységek kiváltására képes hazai előállitásu alkatrészre,addig nincs hazai gyártóbázis.Egy sima kereskedelmi embargóval taccsra tehető a gyártás.
Igazából pont most a koronavírus járvány miatt derült ki, hogy a globalizáció mennyire kinyírt bármiféle önálló gyártást, kínában megállt az élet és az ipar legtöbb területén összefosták magukat, hogy se alapanyag nincs se részegység.