A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Ha a jelenlegi szervezeti felépítésből indulok ki a tataiaknál, akkor 1 hk + 2 lövész zlj van/lesz. Ez (német mintára) 2x44 = 88 Lynxet jelentene. A páncéltörő rakétaosztályt nem tudom, mivel fogják kiváltani. (Remélem lesz még egy lövész zlj is, de sajnos nem valószínű.) Debrecenben van 3 zlj, nekik kellene 3x44 = 132.
Ez így önmagában 88+132=220 + opcionálisan a támogatók. Ha az opciósok kerekesek (pl. Boxer) lennének, akkor egy vagy két debreceni zlj lehetne Boxer (van rá példa a németeknél, hogy Boxer (jäger) és Puma zlj (grenadier) is van a dandárban), így amennyiben jól kalkuláltam, min. kellene 132 Lynx és 88 + x támogató Boxer. Ebből az látszik, hogy ha 220 Lynx lesz (ahogy rebesgetitek), akkor nem lesz szükség a jelenlegi erőkkel számolva Boxerre.

De jo sansszal nem maradnak a jelenlegi erok, hanem a nemet mintat kovetve szerintem a nehezben 2A7+Lynx+kerekes is lesz (eg muensteri dandar), a kozepesben nem vagyok biztos, milyen aranyok lesznek, de biztosan Lynx+kerekes, a konnyuben meg biztosan kerekesek lesznek plusz a szokasos kebabosok, gondolom.
Az egyeb, alegyseg-szintu cuccokat - signal, raketasok stb - szerintem a legkönnyebben a kebabosokra, esetlrg a kerekesekre (felderitok) lehet atteni.

File:9th_Panzerlehr_Brigade_Graphic.png
 
K

kamm

Guest
Missziozni beketfentartani jo a torok vas. Beket kikenyszeriteni meg nem igen megyunk ha megis adja az a vasat ingyen akinek megyunk...

2 tipus rendszeresitese eseten kis db szamban mindketto fentartasa es rendszeresitese az egekbe szal az eggyel szemben... Beleszamolsz rajossz.

Olyan kicsi az orszagunk hogy a lancosnak lancon sem futamido athutni eggyik vegebol a masikba.

Dehogu jo a kebabos misszora. Ket perc alatt kilonek a fenebe, az max mar elfoglalt terulet pacifikalasa utani jelenletre jo.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Pont mivel nincsen tomeghadseregunk, azert kell a kerekes, ami 100km/h felett orak alatt ater akar az orszag egyik vegebol - ahol ovatpssagbol allomasozott - a keletibe, ahol megtortent a baj.

Érdekes amugy, mert a franciák, szintén nem tomeghadsereggel, de csak barati orszagokkal korbeveve is igy gondolkodnak, felszamoltak a lancos IFVt es csak kerekesre alltak ra.

Valamennyire megértem ezt a kerekes koncepciót. Gondolhat az ember tartalékosokra ilyesmire, de az meg nem lesz akkora, hogy külön vasat kellene rendszeresíteni Nekik (meg idővel lecsuroghatnának hozzájuk a regulárisok részlegesen levedlett dolgai, ha pl. 10-15 év múlva komolyabban felmerülne a 50/57 mm igénye). Amennyiben "belejönnénk a missziózásba", akkor meg pár darab Boxer -t akár bérelhetünk-vehetünk is, ha szükség lenne rá - mint pl. a HMMWV -kat egyebeket (azaz nem széles körben).

A franciáknál két dolgot érdemes figyelembevenni a szárazföldi haderőnemnél ami fontos náluk:

- gyorsreagálás. Véleményem szerint ebben a legjobbak Európában. Egyfelől a regulárisaiknál is, de pl. az idegenlégió is e köré épül. Hagyományos értelemben alapvetően Ők sem "különlegesek" (bár az is van közöttük jócskán), hanem "gyorsreagálásúak",
- expedicíós képesség. Ehhez, ahol Ők érdekeltek, meg a beduinokat meg egyéb Közép- és Nyugat-Afrikaiakat hajkurászni a kerekes cuccaik ideálisak minden szempontból. Jól szállíthatóak, könnyűek - a célnak megfelelnek ...
 
K

kamm

Guest
Valamennyire megértem ezt a kerekes koncepciót. Gondolhat az ember tartalékosokra ilyesmire, de az meg nem lesz akkora, hogy külön vasat kellene rendszeresíteni Nekik (meg idővel lecsuroghatnának hozzájuk a regulárisok részlegesen levedlett dolgai, ha pl. 10-15 év múlva komolyabban felmerülne a 50/57 mm igénye). Amennyiben "belejönnénk a missziózásba", akkor meg pár darab Boxer -t akár bérelhetünk-vehetünk is, ha szükség lenne rá - mint pl. a HMMWV -kat egyebeket (azaz nem széles körben).

A franciáknál két dolgot érdemes figyelembevenni a szárazföldi haderőnemnél ami fontos náluk:

- gyorsreagálás. Véleményem szerint ebben a legjobbak Európában. Egyfelől a regulárisaiknál is, de pl. az idegenlégió is e köré épül. Hagyományos értelemben alapvetően Ők sem "különlegesek" (bár az is van közöttük jócskán), hanem "gyorsreagálásúak",
- expedicíós képesség. Ehhez, ahol Ők érdekeltek, meg a beduinokat meg egyéb Közép- és Nyugat-Afrikaiakat hajkurászni a kerekes cuccaik ideálisak minden szempontból. Jól szállíthatóak, könnyűek - a célnak megfelelnek ...
Pont ezt irtam feljebb, igen.


A Humvee egy outdated PoS, abbol koszonjuk, nem kell. Annal szerintem a kebabos is jobban vedett.

Mondom, lesznek 8x8-ak is, csak nem első körben, figyeld meg. Emlékezz majd a jóslatomra. :)
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Pont ezt irtam feljebb, igen.


A Humvee egy outdated PoS, abbol koszonjuk, nem kell. Annal szerintem a kebabos is jobban vedett.

Mondom, lesznek 8x8-ak is, csak nem első körben, figyeld meg. Emlékezz majd a jóslatomra. :)

Boxer -t írtam. A HMMWV -t, mint múltbeli példát hoztam.

Egyébként igen, sokan vannak Boxer -el, Rosomak -al ilyesmivel misszióban. Ők nyilván ennek megfelelő feladatokkal vannak. Amennyiben emelni "akarnánk a tétet" akkor e célra egy kisebb adag Boxer megvételével ezt meg tudnánk ejteni. Persze az a része is működhet, hogy bérlés (nem is tudom melyik 2A4 üzemeltető bérelt pl. 2A6 -okat - talán a hollandok a németektől? - csak misszióra pl.) vagy esetileg kisegítik egymást a missziós tagok ...
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 553
46 593
113
Ahogy elnézem ez a kerekes gépágyús APC amolyan szegény eber IFV-je napjainkban. Komoly hadseregek közül talán a franciáknak van rendszerben ilyesmi. Amerikát hagyjuk a Strykerrel, mert az amolyan gyorsreagállású dolog. Általában kissebb államok rendszeresítik, alacsonyabb költségvetéssel. Ahol valamit is adnak magukra ott az IFV lánctalpas az APC meg marad a megszokott szerepkörében és önvédelemre visz magával képpuskát.
Szerintem meg nagyon nem.
Akkor sorolok párat:
Lengyel Rosomak, végül valami 1600 jármű lesz?
Az angolok most fognak dönteni. Biztosan lesz IFV Boxerük is. Ha megy a lánctalpas technika, akkor meg még rendelnek.
A spanyolok most rendeltek 350 db Dragoon 8x8-at 30mm-es gépágyúval. (nem tudom, hogy mennyi a teljes mennyiség részaránya, de szerintem jelentős.)
Ugye ott az ausztrál CRV .
AZ olaszoknál a Freccia, sőt a 120mm-es "kerekes tank" Centauro 2 is.
Japánban ott van szintén a "kerekes tank", a Type 16, amiből végül 300 környékén lesz majd. De ne feledjük a 2 Patria AMV XP-t sem, amit egy évre tesztelnek, és amiből szerintem megrendelés is lesz.
De miért is kellene hagyni a Strikert?
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 553
46 593
113
Én abból indulok ki, amit felvetettem a napokban. Darabszámot most nem fogok citálni, mivel kb még minden csak sejtés, de ha kamm hírhedt kétszázából indulok ki és fejben számolok egy "b" haderővel is aminek kb. ugyanazt kell tudnia de olcsóbban, akkor a pumák által számunkra időben lecserélt mardereket venném "sz@ré-hugyé" amik onnantól Afrikába vagy Dél-Amerikába mennének, vagy az olvasztóba és a lynx fődarabjaival modernizálnám ahol lehet, illetve igyekeznék fegyverzetben egy vonalra állítani vele. Nagyjából ennek a megteremtéséért kapálózok napok óta, tankkal, mindennel együtt és próbálom belevésni az agyakba, hogy nem feltétlenül kell csilliárdokért bevásárolni mindig, mert gyönyörűen tudják kiegészíteni egymást nagyjából közös logisztikán működve. Ha már megint beleálltunk a német játéktérbe, akkor amit ki tudnak szolgálni, azt szerezzük tőlük, de én kacsintgatnék mindenfelé, ahol van valami ami olcsó és jó. nem érdekel, hogy a németek, vagy a
galopp.jpg

nem tartanak olyan fegyvernemet akár, mert nem vagyok se német, sem a fenti szidalmazott és a tankjait kivont nép tagja. :D

Szóval miután fellált a nato vállalásunk, igyekeznék megteremteni a "másolatát" csak olcsón, de a legnagyobb mértékig azonos logisztikán, vagy legalábbis csereszabatoson.
Te nagyon nem vagy képben az azért ebből a "kapálózásból" eléggé látszik!
A Marder készletek jórészt megsemmisültek, vagy ugyan erre fognak jutni.
Meg úgy általában nem nagyon vagy képben a hadiipari költségek mentén. Mi a reteknek akarsz lefosott ócska marhaságokat megvenni megszűnt alkatrészbázissal, miközben a Lynx gyártósorán annyit gyártasz, amennyit a költségvetés elbír? Ráadásul a Lynx innentől kezdve az országnak is termel, egy Marder meg húzná ki a zsebünkből a lóvét, csak azzal, hogy mozgóképes állapotban tartsuk őket.

Ha még sikerülne is megcsípni a BW-ből később kihulló Mardereket, akkor azok felújítása, és modernizálása. majd később a rendszerben tartásuk, olyan horror áron lenne, hogy attól még jobban felakadna a szemed.
Akármilyen horrorisztikusnak is tűnik a kényes ízlésednek egy modern jármű 6-8-10M USD-s ára az eltörpül egy normális honvédelmi költségvetéshez képest.
A fő probléma nem is azzal van a fejedben, hogy nem érted, hogy milyen pénzek repkednek a hadiiparban, hanem azzal, hogy ha megveszel egy 800-1000-es nagyságrendű lekoszhadt technikát, akkor annak a személyzetére, karbantartására, és a kiképzés folyamatos szinten tartására elköltöd a mostani bértömeg dupláját. Na az az amit per pillanat nem engedhet meg a MH és az ország magának.
Én elhiszem, hogy nedves álmaidban él a militarista-revizionista Magyarország képe (ezt az eddigi hozzászólásaidből bőven leszűrtem), de ez pontosan olyan elrugaszkodott dolog, mint a B technikás tömeghadsereg itthonra.
Nézd meg a finneket. Na náluk van ennek kultusza, de ott van sorkatonai szolgálat. Hja meg azonos ország, és lakosság mellett "picit" nagyobb a honvédelmi keret. Na náluk nem a 2% van a jövőben megcélozva....
Fogd fel: A MH ez elkövetkező 20-25 évben nem fogja átlépni az aktív 40.000-es létszámot. Összesen meg a 60.000-et. (Ugye jelenleg a cél az 50ezer)
Ehhez a létszámhoz meg felesleges B minőségű technikát fenntartani, mert többe lesz a leves, mint a hús.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 553
46 593
113
KF31 tulajdonképpen egy marderből született, a lynx a marderből született. A befogadó méretei tekintében elég sok eszköz lehet ami konkrétan ez alapján lett megtervezve. Szarok rá, hány évesek, a németek teljes harckocsiállománya ennyi éves csak tele van baszva új alkatrésszel. Enyit a levedlett szarokról mostmár.

Szóval ez alapján szerintem nem lenne olyan borzasztóan bonyolult a lényeges alkatrészek tekintetében megújítani őket, főleg úgy, hogy modernizált darabok.
Az lehet, hogy a KF31 Marder alapú, de az gyakorlatilag egy tech. demó. Senki nem fogja megrendelni. És pont a KF41 miatt.
Lehet, hogy félrevezetett a Lynx/PUMA konstans vita a megfelelő fórumokon. És én is azt mondom, hogy a PUMA sokkal modernebb konstrukció, mint a Lynx bármelyike is. De álljunk már meg! Attól, hogy a Lynx KF31 váza/alapja Marder, attól a belseje még teljesen ki lett cserélve. (Motor, erőátvitel, felfüggesztés, elektronikus rendszerek, szenzorok, torony, C4-es rendszer és egyébb digitális rendszerek.) Igaz, hogy a KF31 képességeit behatárolja a Marder váz, de az hogy egy logisztikai bázisnak érzed a 2 járművet, az elég erős.
És akkor még nem érkeztünk el a KF41-hez (amit mi is rendeltünk), ami meg bár hasonló alapokon nyugszik, de még kevesebb a hasonlóság a Marder I-hez képest.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 553
46 593
113
Missziozni beketfentartani jo a torok vas. Beket kikenyszeriteni meg nem igen megyunk ha megis adja az a vasat ingyen akinek megyunk...

2 tipus rendszeresitese eseten kis db szamban mindketto fentartasa es rendszeresitese az egekbe szal az eggyel szemben... Beleszamolsz rajossz.

Olyan kicsi az orszagunk hogy a lancosnak lancon sem futamido athutni eggyik vegebol a masikba.
Viszont az a gond, hogy a láncos technikát 20-30%-kal több fenntartani békeidőben is.
Én értem az elméletedet, és én is azt gondolom, hogy a Lynx hazai, végső számai is bőven 300 felett lesznek (inkább 400 körül). Ellenkező esetben elég nagy marhaság volt gyárat alapítani 200db-ra.
Emellett nem árt, ha figyelembe vesszük, hogy egy ilyen IFV gyártási volumene a 300-as példányszámot is 8-10 év alatt teszi lehetővé (évi 30-40db-nál többet a németek sem gyártanak semmiből).
Persze lehet nagyobb kapacitású gyárat is építeni, de ez itthonra nem túl életszerű, és ott már teljesen más elvek szerint kellene gyártani egy nagyságrenddel nagyobb pénzből létrehozott gyárban.
Szóval ha be is szerzünk annyi Lynxet, amennyi a jelenlegi lövészeknek elég lehet, nem osztanám ki mindegyiket a lövész zászlóaljakhoz.
A Boxer "sajnos" nagyon kézenfekvő megoldássá vált a Lynx mögé. Lehet vele jelentősen spórolni (igen Boxerrel spórolni, hülyén hangzik, de így van :rolleyes:), miközben a fedélzeti rendszerek, és főleg a torony azonossága miatt a lövészek átültetése egyikből a másikba sokkal egyszerűbb.
Azért írom, hogy sajnos, mert a Lynx "leigazolásával" a AMV XP egyre messzebb került. Látok még némi lehetőséget rá, amennyiben a Lynx leendő tornya, és a C4 rendszerek átkerülhetnek bele. Erre nyilván van lehetőség, de kérdés, hogy pénzügyileg megéri-e. El fog dőlni az is, hogy a vezérkar mennyire érzi fontosnak az úszóképességet. Az nyilvánvaló, hogy a Boxer még akkor is jobban fog illeni a logisztikai rendszerbe, ha az AMV XP-n meg is kapja a fent említett Lynx elemeket.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 553
46 593
113
Boxer -t írtam. A HMMWV -t, mint múltbeli példát hoztam.

Egyébként igen, sokan vannak Boxer -el, Rosomak -al ilyesmivel misszióban. Ők nyilván ennek megfelelő feladatokkal vannak. Amennyiben emelni "akarnánk a tétet" akkor e célra egy kisebb adag Boxer megvételével ezt meg tudnánk ejteni. Persze az a része is működhet, hogy bérlés (nem is tudom melyik 2A4 üzemeltető bérelt pl. 2A6 -okat - talán a hollandok a németektől? - csak misszióra pl.) vagy esetileg kisegítik egymást a missziós tagok ...
Kanada bérelt tankokat, de azt azért tehette meg, mert a németeknek volt fölös. Most meg nagyon nem lesz, senkinek semmiből fölös. Mindenki csak veszi a nehéz technikát.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 348
31 571
113
Viszont az a gond, hogy a láncos technikát 20-30%-kal több fenntartani békeidőben is.
Én értem az elméletedet, és én is azt gondolom, hogy a Lynx hazai, végső számai is bőven 300 felett lesznek (inkább 400 körül). Ellenkező esetben elég nagy marhaság volt gyárat alapítani 200db-ra.
Emellett nem árt, ha figyelembe vesszük, hogy egy ilyen IFV gyártási volumene a 300-as példányszámot is 8-10 év alatt teszi lehetővé (évi 30-40db-nál többet a németek sem gyártanak semmiből).
Persze lehet nagyobb kapacitású gyárat is építeni, de ez itthonra nem túl életszerű, és ott már teljesen más elvek szerint kellene gyártani egy nagyságrenddel nagyobb pénzből létrehozott gyárban.
Szóval ha be is szerzünk annyi Lynxet, amennyi a jelenlegi lövészeknek elég lehet, nem osztanám ki mindegyiket a lövész zászlóaljakhoz.
A Boxer "sajnos" nagyon kézenfekvő megoldássá vált a Lynx mögé. Lehet vele jelentősen spórolni (igen Boxerrel spórolni, hülyén hangzik, de így van :rolleyes:), miközben a fedélzeti rendszerek, és főleg a torony azonossága miatt a lövészek átültetése egyikből a másikba sokkal egyszerűbb.
Azért írom, hogy sajnos, mert a Lynx "leigazolásával" a AMV XP egyre messzebb került. Látok még némi lehetőséget rá, amennyiben a Lynx leendő tornya, és a C4 rendszerek átkerülhetnek bele. Erre nyilván van lehetőség, de kérdés, hogy pénzügyileg megéri-e. El fog dőlni az is, hogy a vezérkar mennyire érzi fontosnak az úszóképességet. Az nyilvánvaló, hogy a Boxer még akkor is jobban fog illeni a logisztikai rendszerbe, ha az AMV XP-n meg is kapja a fent említett Lynx elemeket.
Őőőő....A tornyon kivűl milyen egyéb közös logisztikai elem lehet még a Boxer és a Lynx között?
Miért biztos,hogy ugyan az a torony kerűl a két gépre?
A Patria már vagy 10+ féle toronnyal létezik,Mi akadálya van a Lynx tornyának integrálásának?BMP-3 és a Leonárdo 120milis tornyát is rá lehetett kalapálni....
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 553
46 593
113
Őőőő....A tornyon kivűl milyen egyéb közös logisztikai elem lehet még a Boxer és a Lynx között?
Miért biztos,hogy ugyan az a torony kerűl a két gépre?
A Patria már vagy 10+ féle toronnyal létezik,Mi akadálya van a Lynx tornyának integrálásának?BMP-3 és a Leonárdo 120milis tornyát is rá lehetett kalapálni....
Hát egy párszor már be lett téve, a különböző Lynx topic-okba, de egy újszülöttnek minden vicc új! :p:D:D
vELxkCQ.jpg

Alapvetően semmi nem akadályozza bármelyik (mert ugye nem tudjuk a mi végleges toronykonfigunkat sem) torony AMV-re való integrációját, sőt a Lance 1 -es emberes torony már volt is az AMV-n, abban szinte biztos vagyok, hogy mi nem azt vettük a Lynx-szel.
Csakhát a Boxerre az integráció 0 forint lenne, az AMV-é meg pont annyival több, amennyit a finnek/lengyelek kérnének érte. Meg ott a RM-nek is kellene emiatt tejelni.
 
  • Tetszik
Reactions: sisimoto and kamm
K

kamm

Guest
Viszont az a gond, hogy a láncos technikát 20-30%-kal több fenntartani békeidőben is.
Én értem az elméletedet, és én is azt gondolom, hogy a Lynx hazai, végső számai is bőven 300 felett lesznek (inkább 400 körül). Ellenkező esetben elég nagy marhaság volt gyárat alapítani 200db-ra.
Emellett nem árt, ha figyelembe vesszük, hogy egy ilyen IFV gyártási volumene a 300-as példányszámot is 8-10 év alatt teszi lehetővé (évi 30-40db-nál többet a németek sem gyártanak semmiből).
Persze lehet nagyobb kapacitású gyárat is építeni, de ez itthonra nem túl életszerű, és ott már teljesen más elvek szerint kellene gyártani egy nagyságrenddel nagyobb pénzből létrehozott gyárban.
Szóval ha be is szerzünk annyi Lynxet, amennyi a jelenlegi lövészeknek elég lehet, nem osztanám ki mindegyiket a lövész zászlóaljakhoz.

Ezt en is szamolgattam mar, 300 felett lehet cirka 10 even belul a vege, de csak akkor, ha tovabb fejlesztunk, azaz minimum meg egy dandar (kozepes vagy nehez) kerekedik (ujabb 2 zl Lynx azaz 310+egyeb konfigok lenne avege.).

A Boxer "sajnos" nagyon kézenfekvő megoldássá vált a Lynx mögé. Lehet vele jelentősen spórolni (igen Boxerrel spórolni, hülyén hangzik, de így van :rolleyes:), miközben a fedélzeti rendszerek, és főleg a torony azonossága miatt a lövészek átültetése egyikből a másikba sokkal egyszerűbb.
Azért írom, hogy sajnos, mert a Lynx "leigazolásával" a AMV XP egyre messzebb került. Látok még némi lehetőséget rá, amennyiben a Lynx leendő tornya, és a C4 rendszerek átkerülhetnek bele. Erre nyilván van lehetőség, de kérdés, hogy pénzügyileg megéri-e. El fog dőlni az is, hogy a vezérkar mennyire érzi fontosnak az úszóképességet. Az nyilvánvaló, hogy a Boxer még akkor is jobban fog illeni a logisztikai rendszerbe, ha az AMV XP-n meg is kapja a fent említett Lynx elemeket.

Szerintem ezen a ponton kicsi a Patria valoszinusege, bucsut mondhatunk az uszasnak. :(