A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 175
113
Hát egy párszor már be lett téve, a különböző Lynx topic-okba, de egy újszülöttnek minden vicc új! :p:D:D
vELxkCQ.jpg

Alapvetően semmi nem akadályozza bármelyik (mert ugye nem tudjuk a mi végleges toronykonfigunkat sem) torony AMV-re való integrációját, sőt a Lance 1 -es emberes torony már volt is az AMV-n, abban szinte biztos vagyok, hogy mi nem azt vettük a Lynx-szel.
Csakhát a Boxerre az integráció 0 forint lenne, az AMV-é meg pont annyival több, amennyit a finnek/lengyelek kérnének érte. Meg ott a RM-nek is kellene emiatt tejelni.
Ez mind torony és elektronika,amit amugy is többnyire egyedileg rendel a vásárló.Magyának a járműnek mennyi a logisztikai egyezése?-kb semmi?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 953
123 558
113
A közepes dandárba kerekes harcjármű volt vizionálva. Ez nem az én szeretem nem szeretem elgondolásom, hogy ezt a mostanra mennyiben írta felül az RM üzlet az más kérdés. Ezért is mondtam, hogy a szloszjár féle tanulmány se mérvadó mivel eléggé változó az egész.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ez mind torony és elektronika,amit amugy is többnyire egyedileg rendel a vásárló.Magyának a járműnek mennyi a logisztikai egyezése?-kb semmi?
Attól, hogy nem érted meg a betűszavakat, attól még nem szégyen rákeresni! ;)
(Ne izgulj, nekem sem ment minden elsőre, de nekem is van egy barátom, a Google)
Csak azokat sorolom fel, amik nem közvetlenül a toronyt érintik:
A teljes belső és külső kommunikáció, a teljes légkondicionáló rendszer (hűtés, fűtés, szűrés), a belső tűzoltó rendszer, C4-es rendszer, a teljes szenzor és külsö kamera rendszer, és a teljes küzdőtéri berendezés ülésekkel, tárolókkal, monitorokkal, és kezelőszervekkel. És akkor még magáról a toronyról nem beszéltünk.
Mi is maradt még ki ezen kívül?
A motor és segédberendezései, erőátvitel, futómű és a kihajtás. Hja meg maga a páncéltest. :rolleyes:
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
A közepes dandárba kerekes harcjármű volt vizionálva. Ez nem az én szeretem nem szeretem elgondolásom, hogy ezt a mostanra mennyiben írta felül az RM üzlet az más kérdés. Ezért is mondtam, hogy a szloszjár féle tanulmány se mérvadó mivel eléggé változó az egész.
No várjunk egy kicsit, mert majdnem a monitorra köptem a kávét. Nem mind a két dandárba menne a Lynx?
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 175
113
Attól, hogy nem érted meg a betűszavakat, attól még nem szégyen rákeresni! ;)
(Ne izgulj, nekem sem ment minden elsőre, de nekem is van egy barátom, a Google)
Csak azokat sorolom fel, amik nem közvetlenül a toronyt érintik:
A teljes belső és külső kommunikáció, a teljes légkondicionáló rendszer (hűtés, fűtés, szűrés), a belső tűzoltó rendszer, C4-es rendszer, a teljes szenzor és külsö kamera rendszer, és a teljes küzdőtéri berendezés ülésekkel, tárolókkal, monitorokkal, és kezelőszervekkel. És akkor még magáról a toronyról nem beszéltünk.
Mi is maradt még ki ezen kívül?
A motor és segédberendezései, erőátvitel, futómű és a kihajtás. Hja meg maga a páncéltest. :rolleyes:
Szóval,a tornyon és utastéri felszereléseken,elektronikán kivül mi közös a Lynxben és Boxerben?Ugy nagyjábol a tűzoltó rendszer?
Vagyis semmi olyan,amit ne lehetne integrálni a Pátriára,tulajdonképpen szabadon.
Mert a megrendelő a Pátriába a hajtásláncot kérheti a kedvére,nemhogy ezeket...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
A közepes dandárba kerekes harcjármű volt vizionálva. Ez nem az én szeretem nem szeretem elgondolásom, hogy ezt a mostanra mennyiben írta felül az RM üzlet az más kérdés. Ezért is mondtam, hogy a szloszjár féle tanulmány se mérvadó mivel eléggé változó az egész.
Hát, jobb lenne, egy harckocsidandár és egy gépesített lövészdandár valahogy így (a saját ideális elképzelésem a két dandárból kihozható maximumról):

Untitled-1.jpg


Majd a jövőben kapnak kerekest a tartalékosok, ha eljutunk odáig, a hivatásos/szerződéses erők kapják a nehéztechnikát!

No várjunk egy kicsit, mert majdnem a monitorra köptem a kávét. Nem mind a két dandárba menne a Lynx?

Nem. A debreceniek a terv szerint új 8x8-as járműveket kapnának. Mivelhogy közepesek. Két gépesített lövészzászlóalj lett volna eredetileg felszerelve lánctalpas IFV-el. Nem tudjuk most mi a terv, de a sajtóban megjelenő számok a beszerzés volumenéről (98-200-ig) teljesen megalapozatlanok úgy tűnik. Egyelőre induljunk ki abból, hogy Tatára kell hozzávetőleg száz darab lánctalpas harcjármű, különféle konfigurációkban a két gépesített lövészzászlóaljnak. Ennyit biztosan tudunk, a többi pedig majd kiderül!
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 469
67 835
113
Te nagyon nem vagy képben az azért ebből a "kapálózásból" eléggé látszik!
A Marder készletek jórészt megsemmisültek, vagy ugyan erre fognak jutni.
Meg úgy általában nem nagyon vagy képben a hadiipari költségek mentén. Mi a reteknek akarsz lefosott ócska marhaságokat megvenni megszűnt alkatrészbázissal, miközben a Lynx gyártósorán annyit gyártasz, amennyit a költségvetés elbír? Ráadásul a Lynx innentől kezdve az országnak is termel, egy Marder meg húzná ki a zsebünkből a lóvét, csak azzal, hogy mozgóképes állapotban tartsuk őket.

Ha még sikerülne is megcsípni a BW-ből később kihulló Mardereket, akkor azok felújítása, és modernizálása. majd később a rendszerben tartásuk, olyan horror áron lenne, hogy attól még jobban felakadna a szemed.
Akármilyen horrorisztikusnak is tűnik a kényes ízlésednek egy modern jármű 6-8-10M USD-s ára az eltörpül egy normális honvédelmi költségvetéshez képest.
A fő probléma nem is azzal van a fejedben, hogy nem érted, hogy milyen pénzek repkednek a hadiiparban, hanem azzal, hogy ha megveszel egy 800-1000-es nagyságrendű lekoszhadt technikát, akkor annak a személyzetére, karbantartására, és a kiképzés folyamatos szinten tartására elköltöd a mostani bértömeg dupláját. Na az az amit per pillanat nem engedhet meg a MH és az ország magának.
Én elhiszem, hogy nedves álmaidban él a militarista-revizionista Magyarország képe (ezt az eddigi hozzászólásaidből bőven leszűrtem), de ez pontosan olyan elrugaszkodott dolog, mint a B technikás tömeghadsereg itthonra.
Nézd meg a finneket. Na náluk van ennek kultusza, de ott van sorkatonai szolgálat. Hja meg azonos ország, és lakosság mellett "picit" nagyobb a honvédelmi keret. Na náluk nem a 2% van a jövőben megcélozva....
Fogd fel: A MH ez elkövetkező 20-25 évben nem fogja átlépni az aktív 40.000-es létszámot. Összesen meg a 60.000-et. (Ugye jelenleg a cél az 50ezer)
Ehhez a létszámhoz meg felesleges B minőségű technikát fenntartani, mert többe lesz a leves, mint a hús.


Biztos hülye vagyok, ha mondjuk a Boxer esetében a 3 mrd forintot kiadni egy páncélozottabb teherautóért némileg soknak találom. Igaz, hogy ezen az áron már a6 leokra futná, de biztosan megéri a képességcsomag. Akkor is, ha van ami fele ennyiért tudja ugyanezt. Tudom, hogy az piros csillogós új felirat a hirdetés felső sarkában kioltja a gondolatokat, de megismétlem amit koábban kérdeztem és nem nagyon kaptam rá választ, ha valami ami nem tudja azt mint egy tank, viszont egy tank árába kerül, akkor a fenntartása, alkatrészbázisa mennyi lesz? Ez nem "húzza ki a zsebünkből a lóvét csak azzal, hogy mozgóképes állapotban tartsuk őket." Mert:

neu.jpg


Ha sikerülne megcsípni a BW-ből kihulló mardereket, akkor a Lynx gyárunk(biztos borzasztó érzés lesz, hogy nem nagyon lehet kimondani a DE NINCS HADIIPARUNK mondatot :D :D :D ) itt fogja várni őket tárt kapukkal. Nem annyira rohadt bonyolult amit elmagyaráztam a nézőpontomból nyolcvanezerszer, de azért nekifutok mégegyszer.

Tegyük fel, hogy a németek miután "levedlik" a lekoszlott szarjaikat, a régi idők nosztalgiájával akár ingyen is megszabadulnának tőle. Ingyen az fúj, persze tudom, de tegyük fel. Vagy piskótáért ideadnák. Olcsón(!) Elhozzuk amennyi tetszik. Belegurítjuk a számunkra szükséges Lynxek legyártása után az épp szabad kapacitású helyekre. A gyárban, ami a mi gyárunk és bele tudunk tolni dolgokat. Beletoljuk azt a gépet ami alapján az adott technológiát megalapozta az adott gyár. Fejlesztett rá egy verziót a gyár. Hát B+ garantált, hogy ebben a gyárban aztán tuti, hogy nem fogunk tudni átemelni értelmesen kimazsolázva szükséges elemeket, alkatrészeket, fődarabokat, hogy korszerűsítsük azokat az alvázakat, amikhez kifejlesztett ez a gyár egy komplett upgradet.

Értem, hogy a 41-et rendszeresítettük. Azt is hogy mennyiért. Azt is értem, hogy mivel a 41-et rendszeresítettük, megvonaglik az idegrendszered ha nem köpködhetsz a 31 részegységeivel való munkára. Mert ezt tuti nem fogja tudni a mi Lynx gyárunk, mert ez nem olyan Lynx gyár lesz. Techdemo. Oksa. Akkor a rajta levő páncélelemek, nem is páncélelemek, nem is illeszkednek egy Marder alvázra, mert nem Marder alvázra tervezték rá őket, hanem Marder alvázra. A felfüggesztést sem arra tervezték, hanem arra. A motor, hajjaj, az bele sem fért. Belső elrendezésre sajnos nincs hadiiparunk :) :) :)

Az iróniát félretéve. Nekem nincsen bajom azzal, ha a végén olyan baromira jól állunk, hogy mindent KF41 alvázon megoldunk. Csak ha valamit baszom olcsón beszerezhetünk ami a mai napig képes működni, nyújt védelmet, nem kell hozzá feltalálni a modernizációs technológiát mert megvan, lesz egy komplett gyárunk, ami pont ezt a technológiát is tartalmazza, javarészt a mi tulajdonunkban, akkor ne mondd nekem azt, hogy olyan horrorra jönne ki, mintha a germánok szájhúzva csinálnák meg nekünk csilliárd aranytallérért. Mi tudnánk ütemezni, a szabad kapacitásunk függvényében.

Nem muszáj IFV-t csinálni belőlük, lehet apc, Van egy aknavető gyárunk(jajj, nincs hadiiparunk) lehet belőlük nehéz aknavetős jármű, mentő, műszaki, ha szükségét érezzük akkor löveges light/med tank, rakétás páncélelhárító, mobil radaregység, tüzérségi megfigyelő.

Szóval, ha ésszerűen összeállítva a kívánságlistát, levedléskor ropiért vagy egy kösziért megkapjuk az alapjárművet, szintén ésszerűen megtámogatjuk a kezünkben levő modern technika részeivel és kialakítunk rajta olyan dolgokat amikből, a; több kel, b; nincs és kell, c; tartalékból hirtelen előrántva jól jön, akkor biztos ez a leghülyébb gondolat ami elhangzott. Mert persze, kinyomunk annyi KF41-es akár még nem is létező verziót amennyit a költségvetés enged(itt biztos nem kell számolni a levehető tető miatt fejlesztési költségekkel, ez ingyen van mert

neu.jpg


Vagy két ütem modern fejlesztés között, vagy vele párhuzamosan kialakítunk ropiért egy ütőképes erőt. Az aktív 20-40-60 k embert te három dandárban akarok elosztani????

Biztos nem lesz nálunk is sorkatonai szolgálat ha esetleg a tartalékos rendszer nem váltja be a reményeket?

Szeretem a militarista-revizionista álmaimat, sokan gondolunk ilyenekre is. Feltételezve, hogy egyszer eljön a megfelelő idő, még azon belül, hogy él magyar az elszakított részeken. Nemcsak az egységesebb nemzet, hanem a területek, védhetőbb határok, nagyobb politikai súly, nyersanyag, természeti erőforrás tekintetében is foglalkoztat a dolog. A politikai-katonai világ erről szól, itt ne kelljen már szabadkoznom ezért.
 
  • Tetszik
Reactions: L.O.B

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Nem. A debreceniek a terv szerint új 8x8-as járműveket kapnának. Mivelhogy közepesek. Két gépesített lövészzászlóalj lett volna eredetileg felszerelve lánctalpas IFV-el. Nem tudjuk most mi a terv, de a sajtóban megjelenő számok a beszerzés volumenéről (98-200-ig) teljesen megalapozatlanok úgy tűnik. Egyelőre induljunk ki abból, hogy Tatára kell hozzávetőleg száz darab lánctalpas harcjármű, különféle konfigurációkban a két gépesített lövészzászlóaljnak. Ennyit biztosan tudunk, a többi pedig majd kiderül!
Jóvanakkor... Nem mondtam semmit. Bár két dandár a vicc katetóriáját súrolja. A román csendőrség asszem nagyobb létszámmal bír...
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Jóvanakkor... Nem mondtam semmit. Bár két dandár a vicc katetóriáját súrolja. A román csendőrség asszem nagyobb létszámmal bír...
Igen, csak egyetlen rendesen felszerelt új magyar gépesített lövészzászlóalj képes megsemmisíteni a teljes román csendőrséget akár csekély veszteséggel is! Többek között ezért bánunk csínján a könnyűgyalogsággal eleve, de a román csendőrség még ebbe a kategóriába is csak mint ultrakönnyű gépkocsizó gyalogság férne bele. Magyarán a teljesen esélytelenek közé!

Nem is ez a csendőrség dolga háború esetén, hanem a front mögötti megszálló/rendfenntartó feladatok!
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Igen, csak egyetlen rendesen felszerelt új magyar gépesített lövészzászlóalj képes megsemmisíteni a teljes román csendőrséget akár csekély veszteséggel is! Többek között ezért bánunk csínján a könnyűgyalogsággal eleve, de a román csendőrség még ebbe a kategóriába is csak mint ultrakönnyű gépkocsizó gyalogság férne bele. Magyarán a teljesen esélytelenek közé!

Nem is ez a csendőrség dolga háború esetén, hanem a front mögötti megszálló/rendfenntartó feladatok!
A példa csak a létszámról szólt. Annyira ne gondollj bele.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm and Pogány

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 175
113
Hát, jobb lenne, egy harckocsidandár és egy gépesített lövészdandár valahogy így (a saját ideális elképzelésem a két dandárból kihozható maximumról):
Namost a hk dd az egy vegyes dd.Kérhetnék a a hk zl-aknak egy 4.,gépesitett századot és műszaki/tűztámogatást,meg az egész dd-nak egy "cavarly" zl-at?Esetleg egy 3. hk zl-t?(csakhogy tényleg hk dd legyen,meg mert jó,ha van:))
Gépesitett dd-ba meg kell egy hk zl.De még jobb lenne 2.A felderitő századot osztályra növelni,és beleintegrálni minimum 1század úszóképes "cavarly"(nevezzük már huszárnak...) egységet.
Zl szinten kéne pct/támogató század.Vegyes dd-nak sem ártana a pct osztály.
Zl támogatókat kiegésziteni tarackokkal,könnyű MLRS
Légvédelmi üteget (vegyes)osztályra növelni
Szerintem.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 953
123 558
113
No várjunk egy kicsit, mert majdnem a monitorra köptem a kávét. Nem mind a két dandárba menne a Lynx?
Ezt eddig kammon kívül senki sem mondta, kettőbe megy. De eredetileg nem számoltak az ifv terén hazai gyártással csak kisebb dolgokkal mivel nem tudom mi van a szerződésben ez változhatott.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Namost a hk dd az egy vegyes dd.Kérhetnék a a hk zl-aknak egy 4.,gépesitett századot és műszaki/tűztámogatást,meg az egész dd-nak egy "cavarly" zl-at?Esetleg egy 3. hk zl-t?(csakhogy tényleg hk dd legyen,meg mert jó,ha van:))
Gépesitett dd-ba meg kell egy hk zl.
Nem kell, ha a gépesített lövészzászlóaljakba osztod be a harckocsikat század szinten. Az egész könnyűharckocsi koncepció (amúgy zsákutcája, mert se nem könnyű, se nem harckocsi) erről a tűztámogatásról szól. Az erőket koncentrálni kell, a gépesített lövészdandárnak nincs szüksége önálló hk.zlj-re, viszont szüksége van annyi harckocsira a gl.zlj-ekben, amennyivel azok meg tudják védeni magukat. Ahol szükség van harckocsikra, az egy harckocsi túlsúlyú kombinált erő, ahol nagyjáböl fele-fele arányban oszlik meg a hk és az IFV. Az ő feladatuk megsemmisíteni az ellenség harckocsialakulatait. A régi típusú dominánsan harckocsira épülő páncélosalakulatok túl egysíkúak. Már a második világháború létrehozta a páncélgránátos koncepciót, ami egészen a kortárs amerikai ABCT-ig ível. Ez egy alapvetően helyes út. Koncentráljuk a harckocsikat egy ilyen dandárszinten vegyes páncélosdandárban (108xMBT, 88xIFV) és mellérendelünk egy zászlóaljszinten vegyes gépesített lövészdandárt (30xMBT, 132xIFV). Ez egy jó páros. Az előbbi az ököl, az utóbbi pedig támogatja a gyalogosmunkával. És az egész kap egy erős tüzérkompnenst (lehet csökkentett osztály is, 16-16 SPH és MLRS). Szerintem így néz ki a korszerű páncélos és nehézgyalogos dandár.
De még jobb lenne 2.A felderitő századot osztályra növelni,és beleintegrálni minimum 1század úszóképes "cavarly"(nevezzük már huszárnak...) egységet.
Zl szinten kéne pct/támogató század.Vegyes dd-nak sem ártana a pct osztály.
Zl támogatókat kiegésziteni tarackokkal,könnyű MLRS
Légvédelmi üteget (vegyes)osztályra növelni
Minek? Könnyűgyalogságot nem társítunk nehéz erőkhöz, hahem inkább közepesekhez. Itt páncélosfelderítés kell, nem kebaboskocsik! A légvédelmi osztály dandáronként pedig erős túlzás. Hadosztályszinten egy csapatlégvédelmi osztály az már valami (NASAMS-ra gondolok), de egy dandárnak erős túlzás lenne! Egy üteg oda elég, ezeket az erőket nem aprózzuk el térben, hanem koncentráltan alkalmazzuk az ellenség főerőinek megtörésére! Majd söpröget a tartalékos közepesgyalogság mögöttük és megszáll a könnyűgyalogság.