A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 716
113
Nem csak az én kis testem igényli az APC-n a 30 milis gépágyút. A 8 fős raj meg bőven jó igazából.
És oda mi a fenének akarsz kerekest? Miért nem jó a Lynx?
De indúljunk ki a gépágyúból és a 8 főből. Miért akarsz két külün platformot ezek alá? Mekkora rendszeresített darabszámokról beszélünk, hogy indolkolttá kell tegye a plusz kerekes változatot?
A kérdés, megint az, hogy hány ezer járműről beszélünk? 200 vagy 400???? Ez probléma?
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 716
113
De basszus!
A Fuchs az hidegháborús örökség, kapásból.
Meg van más, ami lőjön azok helyett is. Nálunk meg BTR van és meggyleves.
Amit gondolom Dingoval váltanak. De kérlek nézd már meg a darabszámokat is és vest össze, hogy nekünk mekkora esetleges darabszámunk lesz. Mi a halálnak akarsz még rendszeresíteni kerekest is?
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 716
113
Amellett, hogy kerekes APC-re is van szükség, Mackensennek abban igaza van, hogy minél kevesebb típus jut egy ilyen kis haderőre, annál jobb.
De, és visszatérve egy korábbi vitára, az az APC az legyen kemény, és legyen rajta IFV-szintű fegyverzet. Tehát legalább 30-as ágyú (nagyobb egyébként egyelőre nem is indokolt igazán), és legalább két indítós ATGM egység.
A gpu-s torony meg jó lesz a kebabosokra és hasonlókra.
De ilyen kis darabszámnál ha gépágyú+8fős desszanit miért nem ló a Lynx? Mert túl jó? És ez probléma?
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 716
113
Az amerikaiak a Strykerre is gépágyut raknak.
De ettől még nem fogják váltani velük a lánctalpas IFV-ket.
De indúljunk ki a gépágyú + 8 fős desszantból. Miért akarsz két külön platformot egy lánctalpasat és egy kerekeset? Ha nagy darabszámról beszélnénk lenne értelme, de itt kicsiről van szó. Kerekes APC gépágyúval nem lesz soha IFV, de fordítva mi baj történhet? Túl jó? Túl drága? De könyörgöm, olyan kevés darabszámról beszélünk, hogy nevetséget. Két dandár! Ennyi!
Ahova meg nem kell a gépágyú, mehet a Lynx APC változata vagy a kebabos kocsi.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 716
113
Igen mert a kecskebaszókat zavargászni elég a nehéz-géppuska.Azt észrevetted,hogy elkezdték szinte mindenhol a gépagyús APC-ket beszerezni nehéz-géppuskás helyett?Az amerikaiak cserélik a Stryker fegyverzetét,a németek megrendelték a Boxer CRV-t.Amióta újra divat a szimmetrikus hadviselés azóta terjednek a gépágyús APC-k.
És a másik végletben meg megjelentek a sokkal egyszerűbb személyszállító páncélautók. De rendben. Nyított kapukat döngetsz.
Én nem látom értelmét, hogy ilyen kicsi darabszám mellett kerekes APC-ket vásárolj.
Oda ahova kell gépágyú menjen oda is Lynx IFV, ahova nem menjen a géppuskás APC változat és ahova az sem oda a kebabos kocsi.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 716
113
Pont mivel nincsen tomeghadseregunk, azert kell a kerekes, ami 100km/h felett orak alatt ater akar az orszag egyik vegebol - ahol ovatpssagbol allomasozott - a keletibe, ahol megtortent a baj.

Érdekes amugy, mert a franciák, szintén nem tomeghadsereggel, de csak barati orszagokkal korbeveve is igy gondolkodnak, felszamoltak a lancos IFVt es csak kerekesre alltak ra.
A franciák számolnak a sivatagi tereppel, oda pont jók a kerekesek is. De gyorsreagálásuknak tényleg a kerekesek a jók, viszont itt a földrajzi távolságok miatt nem igazán látom bennük azt a nagy előnyt.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 084
31 027
113
Hát egy párszor már be lett téve, a különböző Lynx topic-okba, de egy újszülöttnek minden vicc új! :p:D:D
vELxkCQ.jpg

Alapvetően semmi nem akadályozza bármelyik (mert ugye nem tudjuk a mi végleges toronykonfigunkat sem) torony AMV-re való integrációját, sőt a Lance 1 -es emberes torony már volt is az AMV-n, abban szinte biztos vagyok, hogy mi nem azt vettük a Lynx-szel.
Csakhát a Boxerre az integráció 0 forint lenne, az AMV-é meg pont annyival több, amennyit a finnek/lengyelek kérnének érte. Meg ott a RM-nek is kellene emiatt tejelni.
Ez mind torony és elektronika,amit amugy is többnyire egyedileg rendel a vásárló.Magyának a járműnek mennyi a logisztikai egyezése?-kb semmi?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 267
120 050
113
A közepes dandárba kerekes harcjármű volt vizionálva. Ez nem az én szeretem nem szeretem elgondolásom, hogy ezt a mostanra mennyiben írta felül az RM üzlet az más kérdés. Ezért is mondtam, hogy a szloszjár féle tanulmány se mérvadó mivel eléggé változó az egész.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 457
46 352
113
Ez mind torony és elektronika,amit amugy is többnyire egyedileg rendel a vásárló.Magyának a járműnek mennyi a logisztikai egyezése?-kb semmi?
Attól, hogy nem érted meg a betűszavakat, attól még nem szégyen rákeresni! ;)
(Ne izgulj, nekem sem ment minden elsőre, de nekem is van egy barátom, a Google)
Csak azokat sorolom fel, amik nem közvetlenül a toronyt érintik:
A teljes belső és külső kommunikáció, a teljes légkondicionáló rendszer (hűtés, fűtés, szűrés), a belső tűzoltó rendszer, C4-es rendszer, a teljes szenzor és külsö kamera rendszer, és a teljes küzdőtéri berendezés ülésekkel, tárolókkal, monitorokkal, és kezelőszervekkel. És akkor még magáról a toronyról nem beszéltünk.
Mi is maradt még ki ezen kívül?
A motor és segédberendezései, erőátvitel, futómű és a kihajtás. Hja meg maga a páncéltest. :rolleyes:
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 716
113
A közepes dandárba kerekes harcjármű volt vizionálva. Ez nem az én szeretem nem szeretem elgondolásom, hogy ezt a mostanra mennyiben írta felül az RM üzlet az más kérdés. Ezért is mondtam, hogy a szloszjár féle tanulmány se mérvadó mivel eléggé változó az egész.
No várjunk egy kicsit, mert majdnem a monitorra köptem a kávét. Nem mind a két dandárba menne a Lynx?
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 084
31 027
113
Attól, hogy nem érted meg a betűszavakat, attól még nem szégyen rákeresni! ;)
(Ne izgulj, nekem sem ment minden elsőre, de nekem is van egy barátom, a Google)
Csak azokat sorolom fel, amik nem közvetlenül a toronyt érintik:
A teljes belső és külső kommunikáció, a teljes légkondicionáló rendszer (hűtés, fűtés, szűrés), a belső tűzoltó rendszer, C4-es rendszer, a teljes szenzor és külsö kamera rendszer, és a teljes küzdőtéri berendezés ülésekkel, tárolókkal, monitorokkal, és kezelőszervekkel. És akkor még magáról a toronyról nem beszéltünk.
Mi is maradt még ki ezen kívül?
A motor és segédberendezései, erőátvitel, futómű és a kihajtás. Hja meg maga a páncéltest. :rolleyes:
Szóval,a tornyon és utastéri felszereléseken,elektronikán kivül mi közös a Lynxben és Boxerben?Ugy nagyjábol a tűzoltó rendszer?
Vagyis semmi olyan,amit ne lehetne integrálni a Pátriára,tulajdonképpen szabadon.
Mert a megrendelő a Pátriába a hajtásláncot kérheti a kedvére,nemhogy ezeket...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 058
26 619
113
A közepes dandárba kerekes harcjármű volt vizionálva. Ez nem az én szeretem nem szeretem elgondolásom, hogy ezt a mostanra mennyiben írta felül az RM üzlet az más kérdés. Ezért is mondtam, hogy a szloszjár féle tanulmány se mérvadó mivel eléggé változó az egész.
Hát, jobb lenne, egy harckocsidandár és egy gépesített lövészdandár valahogy így (a saját ideális elképzelésem a két dandárból kihozható maximumról):

Untitled-1.jpg


Majd a jövőben kapnak kerekest a tartalékosok, ha eljutunk odáig, a hivatásos/szerződéses erők kapják a nehéztechnikát!

No várjunk egy kicsit, mert majdnem a monitorra köptem a kávét. Nem mind a két dandárba menne a Lynx?

Nem. A debreceniek a terv szerint új 8x8-as járműveket kapnának. Mivelhogy közepesek. Két gépesített lövészzászlóalj lett volna eredetileg felszerelve lánctalpas IFV-el. Nem tudjuk most mi a terv, de a sajtóban megjelenő számok a beszerzés volumenéről (98-200-ig) teljesen megalapozatlanok úgy tűnik. Egyelőre induljunk ki abból, hogy Tatára kell hozzávetőleg száz darab lánctalpas harcjármű, különféle konfigurációkban a két gépesített lövészzászlóaljnak. Ennyit biztosan tudunk, a többi pedig majd kiderül!
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 092
113
Te nagyon nem vagy képben az azért ebből a "kapálózásból" eléggé látszik!
A Marder készletek jórészt megsemmisültek, vagy ugyan erre fognak jutni.
Meg úgy általában nem nagyon vagy képben a hadiipari költségek mentén. Mi a reteknek akarsz lefosott ócska marhaságokat megvenni megszűnt alkatrészbázissal, miközben a Lynx gyártósorán annyit gyártasz, amennyit a költségvetés elbír? Ráadásul a Lynx innentől kezdve az országnak is termel, egy Marder meg húzná ki a zsebünkből a lóvét, csak azzal, hogy mozgóképes állapotban tartsuk őket.

Ha még sikerülne is megcsípni a BW-ből később kihulló Mardereket, akkor azok felújítása, és modernizálása. majd később a rendszerben tartásuk, olyan horror áron lenne, hogy attól még jobban felakadna a szemed.
Akármilyen horrorisztikusnak is tűnik a kényes ízlésednek egy modern jármű 6-8-10M USD-s ára az eltörpül egy normális honvédelmi költségvetéshez képest.
A fő probléma nem is azzal van a fejedben, hogy nem érted, hogy milyen pénzek repkednek a hadiiparban, hanem azzal, hogy ha megveszel egy 800-1000-es nagyságrendű lekoszhadt technikát, akkor annak a személyzetére, karbantartására, és a kiképzés folyamatos szinten tartására elköltöd a mostani bértömeg dupláját. Na az az amit per pillanat nem engedhet meg a MH és az ország magának.
Én elhiszem, hogy nedves álmaidban él a militarista-revizionista Magyarország képe (ezt az eddigi hozzászólásaidből bőven leszűrtem), de ez pontosan olyan elrugaszkodott dolog, mint a B technikás tömeghadsereg itthonra.
Nézd meg a finneket. Na náluk van ennek kultusza, de ott van sorkatonai szolgálat. Hja meg azonos ország, és lakosság mellett "picit" nagyobb a honvédelmi keret. Na náluk nem a 2% van a jövőben megcélozva....
Fogd fel: A MH ez elkövetkező 20-25 évben nem fogja átlépni az aktív 40.000-es létszámot. Összesen meg a 60.000-et. (Ugye jelenleg a cél az 50ezer)
Ehhez a létszámhoz meg felesleges B minőségű technikát fenntartani, mert többe lesz a leves, mint a hús.


Biztos hülye vagyok, ha mondjuk a Boxer esetében a 3 mrd forintot kiadni egy páncélozottabb teherautóért némileg soknak találom. Igaz, hogy ezen az áron már a6 leokra futná, de biztosan megéri a képességcsomag. Akkor is, ha van ami fele ennyiért tudja ugyanezt. Tudom, hogy az piros csillogós új felirat a hirdetés felső sarkában kioltja a gondolatokat, de megismétlem amit koábban kérdeztem és nem nagyon kaptam rá választ, ha valami ami nem tudja azt mint egy tank, viszont egy tank árába kerül, akkor a fenntartása, alkatrészbázisa mennyi lesz? Ez nem "húzza ki a zsebünkből a lóvét csak azzal, hogy mozgóképes állapotban tartsuk őket." Mert:

neu.jpg


Ha sikerülne megcsípni a BW-ből kihulló mardereket, akkor a Lynx gyárunk(biztos borzasztó érzés lesz, hogy nem nagyon lehet kimondani a DE NINCS HADIIPARUNK mondatot :D :D :D ) itt fogja várni őket tárt kapukkal. Nem annyira rohadt bonyolult amit elmagyaráztam a nézőpontomból nyolcvanezerszer, de azért nekifutok mégegyszer.

Tegyük fel, hogy a németek miután "levedlik" a lekoszlott szarjaikat, a régi idők nosztalgiájával akár ingyen is megszabadulnának tőle. Ingyen az fúj, persze tudom, de tegyük fel. Vagy piskótáért ideadnák. Olcsón(!) Elhozzuk amennyi tetszik. Belegurítjuk a számunkra szükséges Lynxek legyártása után az épp szabad kapacitású helyekre. A gyárban, ami a mi gyárunk és bele tudunk tolni dolgokat. Beletoljuk azt a gépet ami alapján az adott technológiát megalapozta az adott gyár. Fejlesztett rá egy verziót a gyár. Hát B+ garantált, hogy ebben a gyárban aztán tuti, hogy nem fogunk tudni átemelni értelmesen kimazsolázva szükséges elemeket, alkatrészeket, fődarabokat, hogy korszerűsítsük azokat az alvázakat, amikhez kifejlesztett ez a gyár egy komplett upgradet.

Értem, hogy a 41-et rendszeresítettük. Azt is hogy mennyiért. Azt is értem, hogy mivel a 41-et rendszeresítettük, megvonaglik az idegrendszered ha nem köpködhetsz a 31 részegységeivel való munkára. Mert ezt tuti nem fogja tudni a mi Lynx gyárunk, mert ez nem olyan Lynx gyár lesz. Techdemo. Oksa. Akkor a rajta levő páncélelemek, nem is páncélelemek, nem is illeszkednek egy Marder alvázra, mert nem Marder alvázra tervezték rá őket, hanem Marder alvázra. A felfüggesztést sem arra tervezték, hanem arra. A motor, hajjaj, az bele sem fért. Belső elrendezésre sajnos nincs hadiiparunk :) :) :)

Az iróniát félretéve. Nekem nincsen bajom azzal, ha a végén olyan baromira jól állunk, hogy mindent KF41 alvázon megoldunk. Csak ha valamit baszom olcsón beszerezhetünk ami a mai napig képes működni, nyújt védelmet, nem kell hozzá feltalálni a modernizációs technológiát mert megvan, lesz egy komplett gyárunk, ami pont ezt a technológiát is tartalmazza, javarészt a mi tulajdonunkban, akkor ne mondd nekem azt, hogy olyan horrorra jönne ki, mintha a germánok szájhúzva csinálnák meg nekünk csilliárd aranytallérért. Mi tudnánk ütemezni, a szabad kapacitásunk függvényében.

Nem muszáj IFV-t csinálni belőlük, lehet apc, Van egy aknavető gyárunk(jajj, nincs hadiiparunk) lehet belőlük nehéz aknavetős jármű, mentő, műszaki, ha szükségét érezzük akkor löveges light/med tank, rakétás páncélelhárító, mobil radaregység, tüzérségi megfigyelő.

Szóval, ha ésszerűen összeállítva a kívánságlistát, levedléskor ropiért vagy egy kösziért megkapjuk az alapjárművet, szintén ésszerűen megtámogatjuk a kezünkben levő modern technika részeivel és kialakítunk rajta olyan dolgokat amikből, a; több kel, b; nincs és kell, c; tartalékból hirtelen előrántva jól jön, akkor biztos ez a leghülyébb gondolat ami elhangzott. Mert persze, kinyomunk annyi KF41-es akár még nem is létező verziót amennyit a költségvetés enged(itt biztos nem kell számolni a levehető tető miatt fejlesztési költségekkel, ez ingyen van mert

neu.jpg


Vagy két ütem modern fejlesztés között, vagy vele párhuzamosan kialakítunk ropiért egy ütőképes erőt. Az aktív 20-40-60 k embert te három dandárban akarok elosztani????

Biztos nem lesz nálunk is sorkatonai szolgálat ha esetleg a tartalékos rendszer nem váltja be a reményeket?

Szeretem a militarista-revizionista álmaimat, sokan gondolunk ilyenekre is. Feltételezve, hogy egyszer eljön a megfelelő idő, még azon belül, hogy él magyar az elszakított részeken. Nemcsak az egységesebb nemzet, hanem a területek, védhetőbb határok, nagyobb politikai súly, nyersanyag, természeti erőforrás tekintetében is foglalkoztat a dolog. A politikai-katonai világ erről szól, itt ne kelljen már szabadkoznom ezért.
 
  • Tetszik
Reactions: L.O.B