A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 436
113
A négyszer ekkora Lengyelország további 800 harckocsit szeretne a védelmi igényeihez a jelenlegi 200+ mellé.
Megragadnak a fejedben számok, össze vissza kombinálsz, pánikolsz, és hergeled a "népet".
800 "körül" van a lengyelek nagyon elméleti teljes hk. igénye. Nem 800+200+még tököm tudja.
De ne felejtsük el, hogy ők az oroszok ellen készülnek!
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
FRISSÍTÉS

Kampfpanzer: 44db Leopard 2A7HU
Panzerhaubitzen: 24db Pzh2000
Pionierpanzer és Bergepanzer: 5db Bpz Wisent 2
Brückenlegepanzer: 3db PzSBr Leguan
Fahrschulpanzer: néhány 1db FSchPz Leopard 2
Gyakorló és kiképzőharckocsi: 12db Leopard 2A4HU

LKW: 20-40db MAN TGS teherautó
Gelaendefahrzeuge és Gelaendewagen: 20-30db Mercedes G250
Anhaenger - und Teil für Kampfpanzer: legalább 10db MAN HX81 harckocsitréler
Gepanzierte Fahrzeuge: 10-20db Mercedes Wolf
Landfahrzeuge: néhány MAN HX32 műszaki vontató-mentő jármű

Tüzérségi felderítő jármű: Fennec FAO? ARTUR?
Lőszerszállító jármű: HX32 MULTI A3 rakodórendszerrel?
Nagyon gusztán hangzik...:rolleyes:
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 027
66 479
113
Megragadnak a fejedben számok, össze vissza kombinálsz, pánikolsz, és hergeled a "népet".
800 "körül" van a lengyelek nagyon elméleti teljes hk. igénye. Nem 800+200+még tököm tudja.
De ne felejtsük el, hogy ők az oroszok ellen készülnek!

Te mint nato tag ki ellen fejlődsz? :) Persze én a miltarista-revizionista szellemmel figyelek a környezetünkre is.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Megragadnak a fejedben számok, össze vissza kombinálsz, pánikolsz, és hergeled a "népet".
800 "körül" van a lengyelek nagyon elméleti teljes hk. igénye. Nem 800+200+még tököm tudja.
De ne felejtsük el, hogy ők az oroszok ellen készülnek!

56 Leopárd nekünk sem lesz elég. Itt mindkét típust belevettem.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
56 Leopárd nekünk sem lesz elég. Itt mindkét típust belevettem.

Bizony. Alsó hangon két zászlóalj, plusz tartalék. Viszont ez az egy zászlóalj is óriási minőségi előrelépés, és ne felejtsük el, hogy ezekre is lasszóval kell az embert fogni. Mondjuk azért megnézném, hogy főben kifejezhető-e a Leopárdok vonzereje? Vajon hány újoncot/visszatérőt hozhattak?
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Bizony. Alsó hangon két zászlóalj, plusz tartalék. Viszont ez az egy zászlóalj is óriási minőségi előrelépés, és ne felejtsük el, hogy ezekre is lasszóval kell az embert fogni. Mondjuk azért megnézném, hogy főben kifejezhető-e a Leopárdok vonzereje? Vajon hány újoncot/visszatérőt hozhattak?

Lehet vonzó az új technika. Viszont egy újonnan bevonuló is hamar kiábrándul, ha megkapja a havi illetményét. Én szkeptikus vagyok az új technika vonzerejében, olyan értelemben, mint megtartó erő. Nyilván a műveleti tartalékosok közt is kell hogy legyenek olyanok, akik tudják kezelni és harcászkodni is képesek majd az új harckocsikkal. Nem gondolom, hogy békeidőben fel tudjuk teljesen tölteni a zászlóalj teljes emberanyagát. Az alacsony illetmények miatt.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 838
113
Szia,

Level IV-t.

Bel

A LvL IV az vagy stand alone LvLIV plate-tel valósul meg vagy egy LvL IIIA soft armour + LvL III plate-tel.De senki nem ígér olyat az utóbbi esetben,hogy a mellény teljes felülete LvL IV védettségű.Oké,hogy ezt gondolja mindenki(a döntő többség) de ettől ez még nem igaz és ez amúgy rá is van írva a plate-re meg a soft armourra amit a mellénybe raksz.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Szia,

Biztos vagy benne, hogy jelenleg van 2 szakasz aktiv T72, es mellette akar egyetlen egy harckepes raktaron?

Szerintem valoszinubb az altalaban 1 szakasz ( es ha sikerul is beinditani egy 4. peldanyt, arra mar hivnak ujsagirokat).

Bel

Zászlóaljnak hívják ami aktív és annak a mérete, 15 tank, kb 1 valódi század. Magyarosan elosztva, két 7 harckocsis századra, ha jól tudom. Plusz a zlj parancsnoki harckocsi. Ilyesmit szoktak írni nyilvánosan, hogy ennyi működik, illetve ennyire van ember aktívban. Én, összesen 60-80 meglévő harckocsira tippelek. Gondolva az egykori teljes mennyiségre, amiből elajándékoztunk, eladtunk, illetve célként szétlőttünk egy bizonyos darabszámot.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 027
66 479
113
Lehet vonzó az új technika. Viszont egy újonnan bevonuló is hamar kiábrándul, ha megkapja a havi illetményét. Én szkeptikus vagyok az új technika vonzerejében, olyan értelemben, mint megtartó erő. Nyilván a műveleti tartalékosok közt is kell hogy legyenek olyanok, akik tudják kezelni és harcászkodni is képesek majd az új harckocsikkal. Nem gondolom, hogy békeidőben fel tudjuk teljesen tölteni a zászlóalj teljes emberanyagát. Az alacsony illetmények miatt.

Hát a tábornok belinkelt cikkben illetményemelésről pont nem beszél.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 697
5 672
113
Igen, "teljesen beragadt a fejembe" a virtuálisan zajló "debreceni páncéloscsatában", hogy a - kb, Záhonytól Nagylakig tartó "szakaszon" - kevés lesz a (44) hatvan Leo és a max. 250 Lynx.

Mindenütt másutt meg majd ott ülnek pár tucat pick-upban a Brennekkel ? ? ?
..."végig" a Pécs-Szeged "vonalon", +Pakson, +stratégiai közműveknél/vállalatoknál, ???
...a jelenlegi max. számú 72-esek sem elegek, csak erre.








"...érvelési hiba..."
Szerintem pedig az érvelési hiba, hogy dobjuk ki két-három (4) tucat T-72-t mert nem gazdaságos! ! !
Miért nem veszünk hozzá ? ? ? A Zírnyi töredékének a töredékéből lehet másik 2-3 tucat. Korszerűsítéssel !
Ennek a megoldásnak van költségvetési realitása ! Jéééé, már gazdaságos a mennyiség.
Ez miért nem merül fel???

Egy (két) újabb "csomag" Leo-nak ? ? ? ...van forrást(pénzt) rá ??? Sajnos idézhetlek: "...ilyet senki nem állított"

Egy (két ???) újabb "csomag" Leo ? ? ? Szerintem is ez lenne a legjobb ! ! ! Miből ?



A négyszer ekkora Lengyelország további 800 harckocsit szeretne a védelmi igényeihez a jelenlegi 200+ mellé.
Nálunk szóba sem került további mennyiség, hanem a T-72-k sorsa "kivonása lehetséges"-re változott.
A mostani beszerzés is fényévekkel van korábbi döntések felett.
Nagyon jó. Végre. Örülök neki.
Díjaztam is. A családom is.
Az egész környezetem örül a folyamatnak.

De egyszerűen szívesen látnék egy átmenetet a következő Zrinyi20??-ig, nem pedig azt, megint kivonnak a qrva kevésből ! ! !
Ha ez a véleményem hiba, vállalom.




Ezren, ezerszer levezették, hogy a kevés/vegyes T-72-ket nem jó üzemeltetni. Ez igaz! Ezért ismét kidobnák. Mert kevés. Kevés ? ? ?
Ne legyen kevés !
Mennyi is kell hogy ne legyen kevés??? ...újabb 3-4 tucat. A Z2026 -hoz képest morzsák, és már nem is lenne kevés !!!
Negyed/ötöd áron lehetne darabonként hasonló védettségű mint a Leo. A többi területen messze mögötte, de ha vegyesen "dolgoznak" kiegészítik egymást.
Csak a Leok, (igen a Lynx-el együtt is) kevesen vannak.
Minden szomszéd lázasan keresi a módját, hogy modernizálja a T-jeit.
Országonként párszázat.
Nekünk maradt pár tucat. Az a jó ha azt is kidobjuk?
...úgy, hogy közben ők is fognak venni valami első-vonalast, mert nem áll meg az idő !!!
Rossz álmaimban a "kedvenc" szomszéd kap DU nélküli M1 Abrams-t "akciósan". ...az oroszok miatt.
Ki fogják "s***-nyalni" maguknak, mint a modern kori történelemben mindig !
Az USA-nak az a 100-150 db semmi. Van neki 3-4 ezer a sivatagban.





...a Leo(mennyisége), magában sajnos naggggyon kevés, bármennyire várnak sokan csodát tőle.
Nagyon jó, hogy van/lesz Leo, de költségvetésileg nem reális száz fölé álmodni.
A mostani terv kb. 60 Leo, vele szemben 1.000- (mordori) ATGM, ha baj van. Onnan eddig csak az volt.
Az arány még egyszer: 60 : 1.000+
Valamiért nagyon szükséget érzem egy legkevesebb +100-as harckocsi "létszámnak".
...és akkor még csak védekezem !
...egy irányból !




Jó a Leo. Egészüljön ki 100(+) létszámra.
Jobb a jó-pár tucat T-72, mint ha nincs. Legyen az egy (bő) százas. ...+páncéllal védve, kicsit frissítve, "olcsón"(Negan és mások is írták...).
A Lynx-ekkel együtt így a következő pár évtized rendben van. :)
Ez kb. összegben is rendben van.

U.i: Olvasd/olvassa el mindenki és "lépje át saját árnyékát", mert akkor jobban tud mérlegelni !
Kössssz ! :hadonaszos:


Utoljára még - mindennemü menö anglicizmus nélkül - megpróbálom.

Figyelj, az a helyzet, hogy a ~4000 oldalból kb 1000 ezzel kapcsolatos: nem te találtad fel a hideg vizet, a fórumozók kb fele latolgatta már (beleértve saját magamat is) a Mig-29/T-72/Btr modernizáció lehetöségét és annak vélt vagy valós elönyeit. A T-72-vel kapcsolatban az látszik, hogy a Leo-k érkezéséig állományban maradnak, azt követöen a maximum az, hogy a müködöképesekböl egy zl-nyit (reálisabb inkább: egy századnyit) lezsíroznak, zárolnak, betolnak a laktanya sarkába. Én mondjuk - személy szerint - remélem, hogy az ellenerö használja is majd öket idönként - gyakorlatozni.

Azt kell látni, hogy azt a doktrinát választotta a vezetés, hogy _mindenböl_ most igyekszik modernet (minöségit) vásárolni (még ha honvédelemhez - egyelöre - elégtelen mennyiségben is), ami alapját tudja képezni az (esetleges/valószínü) jövöbeli mennyiségi fejlesztésnek, korszerü tud lenni a következö pár évtizedre (van benne fejlesztési potenciál), szövetségeseinkkel megegyezö platformokon nyugszik, a gyártóhoz közvetlen hozzáférésünk van (a szerviz- és alkatrészellátása megoldott), kellöen attraktív a jelenlegi és jövöbeli honvédeinknek (a legjobbat - legpotensebbet, legvédettebbet - biztosítja nekik a Honvédség), valamint a társadalom egészének is eladható.
Nem mellesleg nemzetközi színtéren is jobban néz ki, hogy nem csak úgy fegyverkezik a kis jobboldalidiktatúra (helyettesítsd be a szádra kívánkozó jelzövel) Magyarország, hanem Nato vállalásainak tesz eleget, Nato-kompatibilissé konvertálja haderejét. És végül, de nem utolsó sorban felismerte a kormányzat (a NER / a patás / a mélyállam / stb - kinek hogy tetszik), hogy politikai jóindulat-vásárlásnak sem utolsó a projekt, komoly diplomáciai hozadéka van.

Látni kell, hogy a fentieket a T72 krampácsolás nem szolgálja.
Ezzel a döntéssel természetesen lehet vitatkozni, de ezt a döntést nem az itteni fórumközösség hozta, ezért teljességgel értelmetlen ilyen vehemensen lázadni ellene.

Engedd el.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 596
3 814
113
A LvL IV az vagy stand alone LvLIV plate-tel valósul meg vagy egy LvL IIIA soft armour + LvL III plate-tel.De senki nem ígér olyat az utóbbi esetben,hogy a mellény teljes felülete LvL IV védettségű.Oké,hogy ezt gondolja mindenki(a döntő többség) de ettől ez még nem igaz és ez amúgy rá is van írva a plate-re meg a soft armourra amit a mellénybe raksz.

Szia,

Igen, en is pont azt mondtam, hogy meg csak ilyet lattam. A korabban emlegetett Level IV melleny akkor szerinted sem letezik (jelenleg).

Bel
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 838
113
Szia,

Igen, en is pont azt mondtam, hogy meg csak ilyet lattam. A korabban emlegetett Level IV melleny akkor szerinted sem letezik (jelenleg).

Bel

Vannak stand alone LvL IV platek,ha ilyet raksz a plate carrieredbe akkor az mindenhol LvL IV de persze a plate carrier kisebb felületen véd mint egy hagyományos mellény.Hagyományos mellényből nem létezik olyan ami teljes felületén LvL IV.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 612
113
Szinte "szeretem" és becsülöm az angol "menő" idézetekkel megcsillanó véleményt.



Szerintem ennél sokkal rosszabb a 4-5 tucat Leopard-tól a csodavárás illúziója !!!
...és ennek a hitegetésnek a táplálása meg kimondottan visszataszító ! ! !

Nem jó hír, ez a realitás: 60 Leo : 1.000+ ATGM. Tippeld az eredményt.
Elég a 2-3 tucat T-72, vagy kell még???


Viszont szeretem a " tökös, f@sza-gyerekeket", akik amikor baj van/lesz, nem a pincéből leselkednek, hogy mi lett azzal a - mégis kevés - pár-tucat Leo-val, hanem (ne adj' Isten ilyet, de) ki is dugják majd az orrukat valamit csinálni !!!
ye.gif
ye.gif
ye.gif

A jót értékelem.
Hát semmire nem válaszoltál de akkor lássuk, nemrég dudi valamelyik topikban levezette a t72-t80 családról miket tud. Abból számomra világosan kiderül, hogy az orosz T72B3 mod2016 az egyetlen modernizációs út, csak a bökkenő annyi, hogy nekünk M1 verziónk van nem pedig B másik elhanyagolható apróság a nato tagság.
Honnan is lehetne venni a környékünkön T72-t? Amikor a fehérorosz üzletet kötöttük akkor még a nyugatnak baráti jelcin volt hatalmon oroszországban és Lukasenkó sem volt még diktátori posztban, sőt még nato tagok sem voltuk, most már nato tagok vagyunk.
Figy: nem jó hír, ez a te terved: 44 A7 megfelelő védelemmel és ~60-75db T72M1 aprópénzért modernizálva vs 1000+ atgm. Tippeld melyik harckocsi bírhat ki a valóságban 1 atgm találatot a túlélés esélyével és melyik harckocsiban búcsúzhatunk 3 képzett katonától.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 678
32 329
113
Hát semmire nem válaszoltál de akkor lássuk, nemrég dudi valamelyik topikban levezette a t72-t80 családról miket tud. Abból számomra világosan kiderül, hogy az orosz T72B3 mod2016 az egyetlen modernizációs út, csak a bökkenő annyi, hogy nekünk M1 verziónk van nem pedig B másik elhanyagolható apróság a nato tagság.
Honnan is lehetne venni a környékünkön T72-t? Amikor a fehérorosz üzletet kötöttük akkor még a nyugatnak baráti jelcin volt hatalmon oroszországban és Lukasenkó sem volt még diktátori posztban, sőt még nato tagok sem voltuk, most már nato tagok vagyunk.
Figy: nem jó hír, ez a te terved: 44 A7 megfelelő védelemmel és ~60-75db T72M1 aprópénzért modernizálva vs 1000+ atgm. Tippeld melyik harckocsi bírhat ki a valóságban 1 atgm találatot a túlélés esélyével és melyik harckocsiban búcsúzhatunk 3 képzett katonától.
Modern hk eseten sem biztos hogy a kezszem tulel egy modern atgm talalatot. De az osszes apct ifvt is kukazza es megoli a benne tartozkodokat. /ezert nem szeretem azt amikor ongyilkos hajlamunka tartjak akik kevesbe vedett hk ba ulnek mert ennyi erovel a hadseregek 90 % a ongyilkos hajlamu aki ifv be ul azert aki apc be azert aki konmyu jarmube azert./ tenyleg nem a 72 vedelmebe de ez hogy felnyitja es kicsinalja egy modern atgm a legrosszabb erv ellene... Es hulye aki beleull mert kb mindenki mast is hulyenek tartasz aki haboruba barmifele jarmube ul... /bevallom en is a jarmutol tavolabb kispalytassal egy jol kiepitett allasrendszerben ereznem magam a legnagyobb biztonsagba es nem egy ifv be de azert az tulzas hogy atgm el valo kilohetosegre hivatkozni barmi szarazfoldi teren./
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 612
113
Szia,

Biztos vagy benne, hogy jelenleg van 2 szakasz aktiv T72, es mellette akar egyetlen egy harckepes raktaron?

Szerintem valoszinubb az altalaban 1 szakasz ( es ha sikerul is beinditani egy 4. peldanyt, arra mar hivnak ujsagirokat).

Bel
Szia
Még régebben Szittya fórumtárs írta, hogy ha kimegy gyakorlatra ~10 akkor a laktanyában is marad legalább annyi működőképes szolgálatban.