A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 120
45 457
113
Ez igaz. Bár itt néhányan már pedzegettük, hogy amennyiben nem kell az úszóképesség - mert így döntünk -, akkor tulajdonképpen lehet, hogy egyáltalán nem is kell kerekes.

Rövidtávon lesz egy közepes dandárunk BTR80A alapon, középtávon meg azt is nehézzé alakítjuk Hiúz alapon (veszünk mellé még egy negyvennégyes A7-et, meg egy huszonnégyes Pzh-t).

Kevés a katona, ergo a leghatékonyabb eszközökkel kell öket ellátni a legnagyobb harcérték érdekében.
(Plusz minél több Hiúzt gyártunk, annál olcsóbb lesz a jármü egységára.)
Ebben is van ráció.
Ettől függetlenül elkerülhetetlen szerintem a kerekesek beszerzése, pl. Az olyan alakulatokhoz, amik nem lövész dandárok, de kell nekik a jármű.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Ez igaz. Bár itt néhányan már pedzegettük, hogy amennyiben nem kell az úszóképesség - mert így döntünk -, akkor tulajdonképpen lehet, hogy egyáltalán nem is kell kerekes.

Rövidtávon lesz egy közepes dandárunk BTR80A alapon, középtávon meg azt is nehézzé alakítjuk Hiúz alapon (veszünk mellé még egy negyvennégyes A7-et, meg egy huszonnégyes Pzh-t).

Kevés a katona, ergo a leghatékonyabb eszközökkel kell öket ellátni a legnagyobb harcérték érdekében.
(Plusz minél több Hiúzt gyártunk, annál olcsóbb lesz a jármü egységára.)
Ebben is van ráció.

Mindenesetre, ha terveznek beszerezni kerekes APC/IFV-t is, akkor nálam az AMV XP lenne a favorit. Ha nem terveznek, akkor persze minél több Lynx legyen.
Bár szerintem azért jó lenne kerekes is, akár majdani új közepes dandárba valamikor, mert azért vannak előnyei is. Ahogy olvastam eddig, amik már említve voltak, hogy gyorsabb közúton, tehát gyorsabban lehet vele reagálni, meg hogy úszóképes is lehet, de van még egy, szerintem nem elhanyagolható előnye. Mégpedig az, hogy dupla akkora távolságot tud megtenni egy feltöltésnyi üzemanyaggal, mint egy láncos (láncosok kb. 500 km-t, kerekesek kb. 1000 kilométert).


Valahol egyszer mar olvastam ezt a "kicsi a Boxer kereke" elmeletet. Ez valos egyebkent?

Kicsinek nem kicsi, csak egy egészen kicsit kisebb, mint az AMV XP-é. A Boxeren 415/80 R 685-ös kerekek vannak, a Patria AMV XP-n pedig 16.00 R 20-asok.
A méreteket itt megtalálod:

http://www.thebox.fr/Michelin/XFORCEMILITAR040416.pdf

Viszont a Boxer tonnákkal nehezebb.
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 698
5 672
113
Mindenesetre, ha terveznek beszerezni kerekes APC/IFV-t is, akkor nálam az AMV XP lenne a favorit. Ha nem terveznek, akkor persze minél több Lynx legyen.
Bár szerintem azért jó lenne kerekes is, akár majdani új közepes dandárba valamikor, mert azért vannak előnyei is. Ahogy olvastam eddig, amik már említve voltak, hogy gyorsabb közúton, tehát gyorsabban lehet vele reagálni, meg hogy úszóképes is lehet, de van még egy, szerintem nem elhanyagolható előnye. Mégpedig az, hogy dupla akkora távolságot tud megtenni egy feltöltésnyi üzemanyaggal, mint egy láncos (láncosok kb. 500 km-t, kerekesek kb. 1000 kilométert).




Kicsinek nem kicsi, csak egy egészen kicsit kisebb, mint az AMV XP-é. A Boxeren 415/80 R 685-ös kerekek vannak, a Patria AMV XP-n pedig 16.00 R 20-asok.
A méreteket itt megtalálod:

http://www.thebox.fr/Michelin/XFORCEMILITAR040416.pdf

Viszont a Boxer tonnákkal nehezebb.

Szerintem nekünk nem cél a közepes dandár, hanem adottság. Remélhetöen csak átmenetileg, addig amig nem jön hozzá hk. A kerekessel viszont kvázi bezárod ebbe a kategoriába,

Az úszóképesség az egy dolog, ami láncosnál biztos nem kivitelezhetö, ez a peremfeltétel döntés kérdése, én nem tudom, hogy mennyire szükséges.
A mozgékonysággal és hatótávval kapcsolatban szerintem egy magyarországnyi területen (még akár Kárpát-medence egészét tekintve is) elhanyagolható a kerekes elönye. Ha az infrastruktura intakt, a láncost is vasúton szállítanám. Ha meg már szét van már bombázva, akkor a láncosnál az elöny. (Föleg, hogy láncosnál az sem megjósolható, hogy merre állt odébb mondjuk a csapatlégvédelmis vagy a SPH, amit bemértek).

Ettől függetlenül elkerülhetetlen szerintem a kerekesek beszerzése, pl. Az olyan alakulatokhoz, amik nem lövész dandárok, de kell nekik a jármű.

Szerintem nem elkerülhetetlen, de meggyözhetö vagyok. Azt aláírom, hogy bizonyosan elönyösebb sok területen, mint az alternatívái (pl a Yelcin).

Én egy esetben szereznék be Patriát/Rozsomákot: akkor, ha mondjuk úgy döntünk hogy felállítunk egy közös dandárt a horvátokkal (mondjuk Pécs-Eszék magasságában) a szerb határra (és/vagy egy ugyanilyen közöset a szlovákokkal Kassa-Miskolccal az ukrán határra (már akkor, ha a szlovákok abbahagyják végre a Vidrájukkal az idétlenkedést és berendelnek Patriát)).
Ennek a szcenáriónak mondjuk momentán elég alacsony a valószínüsége, de nem nulla.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 904
4 743
113

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 360
113
Én egy esetben szereznék be Patriát/Rozsomákot: akkor, ha mondjuk úgy döntünk hogy felállítunk egy közös dandárt a horvátokkal (mondjuk Pécs-Eszék magasságában) a szerb határra (és/vagy egy ugyanilyen közöset a szlovákokkal Kassa-Miskolccal az ukrán határra (már akkor, ha a szlovákok abbahagyják végre a Vidrájukkal az idétlenkedést és berendelnek Patriát)).
Ennek a szcenáriónak mondjuk momentán elég alacsony a valószínüsége, de nem nulla.
a horvátoknál északon jelen pillanatban láncos technika van, M80A1-ek ha jól tudom, arra meg jön majd a Bradley nekik az amiktól, a szlovákok meg nem hiszem hogy pont kerekesre fognak költeni pont most
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 904
4 743
113
Szerintem nekünk nem cél a közepes dandár, hanem adottság. Remélhetöen csak átmenetileg, addig amig nem jön hozzá hk. A kerekessel viszont kvázi bezárod ebbe a kategoriába,

Az úszóképesség az egy dolog, ami láncosnál biztos nem kivitelezhetö, ez a peremfeltétel döntés kérdése, én nem tudom, hogy mennyire szükséges.
A mozgékonysággal és hatótávval kapcsolatban szerintem egy magyarországnyi területen (még akár Kárpát-medence egészét tekintve is) elhanyagolható a kerekes elönye. Ha az infrastruktura intakt, a láncost is vasúton szállítanám. Ha meg már szét van már bombázva, akkor a láncosnál az elöny. (Föleg, hogy láncosnál az sem megjósolható, hogy merre állt odébb mondjuk a csapatlégvédelmis vagy a SPH, amit bemértek).



Szerintem nem elkerülhetetlen, de meggyözhetö vagyok. Azt aláírom, hogy bizonyosan elönyösebb sok területen, mint az alternatívái (pl a Yelcin).

Én egy esetben szereznék be Patriát/Rozsomákot: akkor, ha mondjuk úgy döntünk hogy felállítunk egy közös dandárt a horvátokkal (mondjuk Pécs-Eszék magasságában) a szerb határra (és/vagy egy ugyanilyen közöset a szlovákokkal Kassa-Miskolccal az ukrán határra (már akkor, ha a szlovákok abbahagyják végre a Vidrájukkal az idétlenkedést és berendelnek Patriát)).
Ennek a szcenáriónak mondjuk momentán elég alacsony a valószínüsége, de nem nulla.
"Ábrándozás az élet megrontója, Mely, kancsalúl, festett egekbe néz". Igaz, hogy ez az idézet Vörösmartty verséből származik. A tótokkal a csehek szoktak barátkozni, (néha).
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 360
113
  • Tetszik
Reactions: Irsai Olivér

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 698
5 672
113
Ha jól emlékszem akkor Kamm mondta, hogy ez a pénz pont annyi mint amennyi a finneknek a Saab ajánlata

@pöcshuszár linkelte még az év elején a HX topikba, hogy a Saab ajánlata 52E + 12F + 2 GlobalEye volt. Az árat nem tudjuk pontosan, de - elvileg - bele kellett férnie a 7-10Mrd EUR-s keretbe (mondjuk az amik ajánlata nem fért bele (12 meg 14Mrd $).
Ebböl dedukálta aztán @kamm, hogy akkor nekünk 1000Mrd forintért ideadnák a felét a svédek (26+6+1) és hogy tuti ez lesz.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 794
113
attól függ mennyi és milyen supportal


az nem valami 7-10 milliárd euró volt? az ennél jóval több szerintem
64 F-35 lenne a finneknek. 12.5 milliárd USD
40 F-35 Svájcnak 6,5 milliárd USD

Ebből látszik 2 század F-35 durván 4 milliárd USD körül van, inkább alatta, tehát 1.500 milliárd HUF-ból kijön.

A Saab nemtom mennyi Gripen E-t ajánlott a finneknek, sem Svájcnak, de mindkét tenderen ők is futnak.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 794
113
@pöcshuszár linkelte még az év elején a HX topikba, hogy a Saab ajánlata 52E + 12F + 2 GlobalEye volt. Az árat nem tudjuk pontosan, de - elvileg - bele kellett férnie a 7-10Mrd EUR-s keretbe (mondjuk az amik ajánlata nem fért bele (12 meg 14Mrd $).
Ebböl dedukálta aztán @kamm, hogy akkor nekünk 1000Mrd forintért ideadnák a felét a svédek (26+6+1) és hogy tuti ez lesz.
Lehet kellene egy új topik, ahol a vadászgépszázad jövőjét lehetne kitárgyalni. Kicsit mindig szétszórodnak az infók.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 791
12 124
113
Lehet kellene egy új topik, ahol a vadászgépszázad jövőjét lehetne kitárgyalni. Kicsit mindig szétszórodnak az infók.

Azt hiszem @pöcshuszár mar egyszer ezt kielemezte penzugyileg es a lenyeg az volt ha jol emlekszem hogy "elmeletben" johet az F-35 ha minden a "happy path" szerint alakul. De ha beut a gazdasagi valsag(ami mar megtortent) akkor egy F-35 bevasarlas meg mukodtetes veszelyeztetne a tobbi programot. "Olcso" Gripen mellet meg persze nagyobb biztonsagban lenne a tobbi(szarazfoldi) program is.

Lehet a 1500 milliardot is valami creative accounting segitsegevel egy tetelnek feltuntetni, kozben meg lehet az eppen az IFV, APC paros. :rolleyes:

Szamunkra meg esetleg egy F-35 leasing lehetne realis? Ha ez opcio egyaltalan?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 120
45 457
113
A Saab nemtom mennyi Gripen E-t ajánlott a finneknek, sem Svájcnak, de mindkét tenderen ők is futnak.
A svájci tenderen nincs ott a Gripen E, mert ott követelmény volt a rendszeresített háttér.
Az "ismerkedési estre" meg csak a hibrid NG-t tudták elvinni. Szóval nem jutott tovább.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 120
45 457
113
Azt hiszem @pöcshuszár mar egyszer ezt kielemezte penzugyileg es a lenyeg az volt ha jol emlekszem hogy "elmeletben" johet az F-35 ha minden a "happy path" szerint alakul. De ha beut a gazdasagi valsag(ami mar megtortent) akkor egy F-35 bevasarlas meg mukodtetes veszelyeztetne a tobbi programot. "Olcso" Gripen mellet meg persze nagyobb biztonsagban lenne a tobbi(szarazfoldi) program is.

Lehet a 1500 milliardot is valami creative accounting segitsegevel egy tetelnek feltuntetni, kozben meg lehet az eppen az IFV, APC paros. :rolleyes:

Szamunkra meg esetleg egy F-35 leasing lehetne realis? Ha ez opcio egyaltalan?
Az az érdekes, hogy tavaly óta suttyomban bekerült a lehetőségek közé az F-35 részletfizetése is. De ettől sem gondolom, hogy a C/D+-nál lenne jelenleg jobb alternatíva ár/érték/need viszonylatban.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 794
113
Azt hiszem @pöcshuszár mar egyszer ezt kielemezte penzugyileg es a lenyeg az volt ha jol emlekszem hogy "elmeletben" johet az F-35 ha minden a "happy path" szerint alakul. De ha beut a gazdasagi valsag(ami mar megtortent) akkor egy F-35 bevasarlas meg mukodtetes veszelyeztetne a tobbi programot. "Olcso" Gripen mellet meg persze nagyobb biztonsagban lenne a tobbi(szarazfoldi) program is.

Lehet a 1500 milliardot is valami creative accounting segitsegevel egy tetelnek feltuntetni, kozben meg lehet az eppen az IFV, APC paros. :rolleyes:

Szamunkra meg esetleg egy F-35 leasing lehetne realis? Ha ez opcio egyaltalan?
Most visszakerestem, nem 1.500, hanem 1.300 milliárd HUF-t mondott Harangozó repülőkre a honvédelmi bizottság ülése után az ATV-ben.

Ezt is megkerestem: 64 Gripen E/F + 2 GlobalEye ajánlott a Saab 10 milliárd EUR-ért a finneknek. Kikalkulálható, hogy 1,300 milliárdért itt is kijöhet 2 század.
Viszont a Saab nem csak ezt ajánlotta a finneknek, hanem ipari együttműködést is felkínált, alkatrészgyártás, végső összeszerelés,karbantartás.
Erre az LM vagy esetleg egy albeszállítója nem tudom mennyire hajlandó. Mindenesetre tegnap, tegnapelőtt a Northtrop Grumman Vargával és Benkővel is tárgyalt. Márpedig ők beszállítanak az F-35-höz.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 794
113
A svájci tenderen nincs ott a Gripen E, mert ott követelmény volt a rendszeresített háttér.
Az "ismerkedési estre" meg csak a hibrid NG-t tudták elvinni. Szóval nem jutott tovább.
Ez tuti? Én a svájci népszavazás kapcsán úgy értelmeztem, hogy még játszik. Igazából csak most kezdődik a tender, hogy a nép 0,1%-os többséggel megszavazta beszerzést.