A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Amugy ebben szerintem lenne racio, lehetne egy kicsit diverzifikalni hogy ne legyen a full nemet fugges? :rolleyes:

Persze, ez is egy szempont lehet a Patria mellett.
Meg nekem amúgy is szimpibb a Patria AMV, mint a Boxer. Az úszóképesség fontosságát én nem tudom eldönteni, de szerintem jó, ha legalább a kerekes APC/IFV-nél van rá mód. És ugye a Boxer egyáltalán nem tud úszni. Aztán, a Boxer ugyan védettebb, de ennek ára a nagyobb tömege, a 38 tonna körüli maximális tömeg, szemben a Patria AMV XP max 32 tonnájával és emellett még a kerekei is kisebbek, igaz csak minimálisan. Szóval terepen már eléggé necces lehet a dolog. És elvileg az AMV jelentősen olcsóbb is.
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 753
5 901
113
Persze, ez is egy szempont lehet a Patria mellett.
Meg nekem amúgy is szimpibb a Patria AMV, mint a Boxer. Az úszóképesség fontosságát én nem tudom eldönteni, de szerintem jó, ha legalább a kerekes APC/IFV-nél van rá mód. És ugye a Boxer egyáltalán nem tud úszni. Aztán, a Boxer ugyan védettebb, de ennek ára a nagyobb tömege, a 38 tonna körüli maximális tömeg, szemben a Patria AMV XP max 32 tonnájával és emellett még a kerekei is kisebbek, igaz csak minimálisan. Szóval terepen már eléggé necces lehet a dolog. És elvileg az AMV jelentősen olcsóbb is.

Ez igaz. Bár itt néhányan már pedzegettük, hogy amennyiben nem kell az úszóképesség - mert így döntünk -, akkor tulajdonképpen lehet, hogy egyáltalán nem is kell kerekes.

Rövidtávon lesz egy közepes dandárunk BTR80A alapon, középtávon meg azt is nehézzé alakítjuk Hiúz alapon (veszünk mellé még egy negyvennégyes A7-et, meg egy huszonnégyes Pzh-t).

Kevés a katona, ergo a leghatékonyabb eszközökkel kell öket ellátni a legnagyobb harcérték érdekében.
(Plusz minél több Hiúzt gyártunk, annál olcsóbb lesz a jármü egységára.)
Ebben is van ráció.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 548
113
Ez igaz. Bár itt néhányan már pedzegettük, hogy amennyiben nem kell az úszóképesség - mert így döntünk -, akkor tulajdonképpen lehet, hogy egyáltalán nem is kell kerekes.

Rövidtávon lesz egy közepes dandárunk BTR80A alapon, középtávon meg azt is nehézzé alakítjuk Hiúz alapon (veszünk mellé még egy negyvennégyes A7-et, meg egy huszonnégyes Pzh-t).

Kevés a katona, ergo a leghatékonyabb eszközökkel kell öket ellátni a legnagyobb harcérték érdekében.
(Plusz minél több Hiúzt gyártunk, annál olcsóbb lesz a jármü egységára.)
Ebben is van ráció.
Igazából a közepes dandár inkább a harckocsi hiánya miatt közepes.
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 753
5 901
113
Igazából a közepes dandár inkább a harckocsi hiánya miatt közepes.
Ezzel gondolom arra célzol, hogy nem szükséges kerekes akkor sem, ha csak közepesben gondolkozunk. Ez igaz.
Csak szerintem akkor ha Lynx van a közepesben is, akkor _bün_ kihagyni azt a ziccert, hogy együtt tudna menni a tankokkal is.
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 753
5 901
113
Nem holnapra kell. A - let’s say cca 440 - Hiuz legyártása is 11 év, tehát 2033 a következö etap. A mostani német láncos beszerzés volt 550Mrd, a következönek nem szabadna már ennyinek lennie. Ez osztódna 7 évre (26-33).
Bele kellene férnie.
De ez az én magánvéleményem; elfogadom, ha más szerint meg nem.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 548
113
Nem holnapra kell. A - let’s say cca 440 - Hiuz legyártása is 11 év, tehát 2033 a következö etap. A mostani német láncos beszerzés volt 550Mrd, a következönek nem szabadna már ennyinek lennie. Ez osztódna 7 évre (26-33).
Bele kellene férnie.
De ez az én magánvéleményem; elfogadom, ha más szerint meg nem.
Így leosztva már inkább.
 
  • Tetszik
Reactions: Irsai Olivér

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 524
93 789
113
.
Nem holnapra kell. A - let’s say cca 440 - Hiuz legyártása is 11 év, tehát 2033 a következö etap. A mostani német láncos beszerzés volt 550Mrd, a következönek nem szabadna már ennyinek lennie. Ez osztódna 7 évre (26-33).
Bele kellene férnie.
De ez az én magánvéleményem; elfogadom, ha más szerint meg nem.
A mostani beszerzésben a szimulátortól kezdve az A4-ig minden benne van. Tehát egy további beszerzés olcsóbb lehet. De ezt ráérünk 3-5 év múlva eldönteni.
Illetve ha tudnánk Hiűzt exportálni, sokban megkönnyítené a jövőbeli beszerzések fedezeti oldalát.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 052
18 755
113
Igazából a közepes dandár inkább a harckocsi hiánya miatt közepes.

Én is arra tippelnék, hogy a közepesnek nevezett dandárban is Lynx lesz. Mivel gyártásra is kerül nálunk, ez lenne logikus. Illetve, a közös vállalat, akár Boxert is készíthet, ha felhúznak arra is csarnokot és felszerszámozzák. A gyártó ugyan az. Az, hogy harckocsi lesz-e benne, vagy miféle tüzérsége lesz, az még a nagyon a jövő zenéje, csak tippelhetünk arra is, mint a Lynxre is persze. :)
 
  • Tetszik
Reactions: anonim999

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 017
12 885
113
Valahol egyszer mar olvastam ezt a "kicsi a Boxer kereke" elmeletet. Ez valos egyebkent?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ez igaz. Bár itt néhányan már pedzegettük, hogy amennyiben nem kell az úszóképesség - mert így döntünk -, akkor tulajdonképpen lehet, hogy egyáltalán nem is kell kerekes.

Rövidtávon lesz egy közepes dandárunk BTR80A alapon, középtávon meg azt is nehézzé alakítjuk Hiúz alapon (veszünk mellé még egy negyvennégyes A7-et, meg egy huszonnégyes Pzh-t).

Kevés a katona, ergo a leghatékonyabb eszközökkel kell öket ellátni a legnagyobb harcérték érdekében.
(Plusz minél több Hiúzt gyártunk, annál olcsóbb lesz a jármü egységára.)
Ebben is van ráció.
Ettől függetlenül elkerülhetetlen szerintem a kerekesek beszerzése, pl. Az olyan alakulatokhoz, amik nem lövész dandárok, de kell nekik a jármű.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Ez igaz. Bár itt néhányan már pedzegettük, hogy amennyiben nem kell az úszóképesség - mert így döntünk -, akkor tulajdonképpen lehet, hogy egyáltalán nem is kell kerekes.

Rövidtávon lesz egy közepes dandárunk BTR80A alapon, középtávon meg azt is nehézzé alakítjuk Hiúz alapon (veszünk mellé még egy negyvennégyes A7-et, meg egy huszonnégyes Pzh-t).

Kevés a katona, ergo a leghatékonyabb eszközökkel kell öket ellátni a legnagyobb harcérték érdekében.
(Plusz minél több Hiúzt gyártunk, annál olcsóbb lesz a jármü egységára.)
Ebben is van ráció.

Mindenesetre, ha terveznek beszerezni kerekes APC/IFV-t is, akkor nálam az AMV XP lenne a favorit. Ha nem terveznek, akkor persze minél több Lynx legyen.
Bár szerintem azért jó lenne kerekes is, akár majdani új közepes dandárba valamikor, mert azért vannak előnyei is. Ahogy olvastam eddig, amik már említve voltak, hogy gyorsabb közúton, tehát gyorsabban lehet vele reagálni, meg hogy úszóképes is lehet, de van még egy, szerintem nem elhanyagolható előnye. Mégpedig az, hogy dupla akkora távolságot tud megtenni egy feltöltésnyi üzemanyaggal, mint egy láncos (láncosok kb. 500 km-t, kerekesek kb. 1000 kilométert).


Valahol egyszer mar olvastam ezt a "kicsi a Boxer kereke" elmeletet. Ez valos egyebkent?

Kicsinek nem kicsi, csak egy egészen kicsit kisebb, mint az AMV XP-é. A Boxeren 415/80 R 685-ös kerekek vannak, a Patria AMV XP-n pedig 16.00 R 20-asok.
A méreteket itt megtalálod:

http://www.thebox.fr/Michelin/XFORCEMILITAR040416.pdf

Viszont a Boxer tonnákkal nehezebb.
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 753
5 901
113
Mindenesetre, ha terveznek beszerezni kerekes APC/IFV-t is, akkor nálam az AMV XP lenne a favorit. Ha nem terveznek, akkor persze minél több Lynx legyen.
Bár szerintem azért jó lenne kerekes is, akár majdani új közepes dandárba valamikor, mert azért vannak előnyei is. Ahogy olvastam eddig, amik már említve voltak, hogy gyorsabb közúton, tehát gyorsabban lehet vele reagálni, meg hogy úszóképes is lehet, de van még egy, szerintem nem elhanyagolható előnye. Mégpedig az, hogy dupla akkora távolságot tud megtenni egy feltöltésnyi üzemanyaggal, mint egy láncos (láncosok kb. 500 km-t, kerekesek kb. 1000 kilométert).




Kicsinek nem kicsi, csak egy egészen kicsit kisebb, mint az AMV XP-é. A Boxeren 415/80 R 685-ös kerekek vannak, a Patria AMV XP-n pedig 16.00 R 20-asok.
A méreteket itt megtalálod:

http://www.thebox.fr/Michelin/XFORCEMILITAR040416.pdf

Viszont a Boxer tonnákkal nehezebb.

Szerintem nekünk nem cél a közepes dandár, hanem adottság. Remélhetöen csak átmenetileg, addig amig nem jön hozzá hk. A kerekessel viszont kvázi bezárod ebbe a kategoriába,

Az úszóképesség az egy dolog, ami láncosnál biztos nem kivitelezhetö, ez a peremfeltétel döntés kérdése, én nem tudom, hogy mennyire szükséges.
A mozgékonysággal és hatótávval kapcsolatban szerintem egy magyarországnyi területen (még akár Kárpát-medence egészét tekintve is) elhanyagolható a kerekes elönye. Ha az infrastruktura intakt, a láncost is vasúton szállítanám. Ha meg már szét van már bombázva, akkor a láncosnál az elöny. (Föleg, hogy láncosnál az sem megjósolható, hogy merre állt odébb mondjuk a csapatlégvédelmis vagy a SPH, amit bemértek).

Ettől függetlenül elkerülhetetlen szerintem a kerekesek beszerzése, pl. Az olyan alakulatokhoz, amik nem lövész dandárok, de kell nekik a jármű.

Szerintem nem elkerülhetetlen, de meggyözhetö vagyok. Azt aláírom, hogy bizonyosan elönyösebb sok területen, mint az alternatívái (pl a Yelcin).

Én egy esetben szereznék be Patriát/Rozsomákot: akkor, ha mondjuk úgy döntünk hogy felállítunk egy közös dandárt a horvátokkal (mondjuk Pécs-Eszék magasságában) a szerb határra (és/vagy egy ugyanilyen közöset a szlovákokkal Kassa-Miskolccal az ukrán határra (már akkor, ha a szlovákok abbahagyják végre a Vidrájukkal az idétlenkedést és berendelnek Patriát)).
Ennek a szcenáriónak mondjuk momentán elég alacsony a valószínüsége, de nem nulla.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 877
4 709
113