Ennek hatására megkérdeztem egy orosz ismerőst aki jobban el tud igazodni a releváns forrásokon.
Úgy néz ki, hogy a korai gyártású BMP-ken náluk is hasonlóan oldották meg a dolgot mikor bejött a repesz a kumulatív mellé. A töltőszerkezet meg a szállítószalag maradt, de az irányzónak kellett betöltenie a szállítószalagon lévő gránátokat. Csak azt nem fogom fel, hogy akkor a helyretoló mechanikát mi a fenéért
nem vették ki?
Részlet a BMP-1 (bal oldalt) és BMD-1 (jobb oldalt) utasításokból. A torony dettó ugyanaz mint a két gépen.
Az eredeti BMP-1 utasítás nem is jelöl gránátfajták közt különbséget, mert csak a kumulatív volt hozzá.
Egy későbbi, a BMD-1-hez kiadott utasítás már említi a kumulatív PG-15V illetve repesz-romboló OG-15V közti különbséget, és a kézi töltés elméleti tűzgyorsaságát veszi alapul. Bal oldalt automata maximuma 8-10 löv./perc, míg jobb oldalt a kézi töltés 6-7 löv/perces értéke tűnik fel.
BMP-1 torony, 12-vel jelölve a töltőszerk.
BMD-1P torony. Látszik, hogy a Maljutkát a Konkursz váltotta, illetve hogy eltűnt a töltőszerkezet, de még megvan a szállítószalag.
Az utasításban az is le van írva, hogy a töltőszerk. csak a kumulatívhoz lett tervezve. Kizárólag sorban tölt és nem lehet gránáttípushoz programozni mint a harckocsik töltőjét. Ennek megfelelően az irányzónak nincs is olyan gombja amivel gránátfajták közt váltani tudna.
Ugyan az MN-ben lecserélték-e a régi gépeken az irányzékokat a modernebb verzióra (1PN22M1 -> 1PN22M2) amin az OG-15V röppályája is skálázva volt? Eddig csak BRM-1K utasítását találtam, de azon más a torony, és ott a modernebb M2 van megjelölve.