A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Nero von Schwartz

Well-Known Member
2020. december 16.
445
1 469
93
bedobjak egy bombát énis? :cool:

találtam egy iylen grúz drónt

Ez több szempontból is elgondolkodtató (de kiegészítve azzal, hogy Szaakasvili hivatásos szarkeverő):

In 2008, Georgia used Israel-supplied drones in their conflict with Russia, Forbes reported.
Georgia’s then-President Mikheil Saakashvili alleged in a 2012 interview that the Jewish nation leaked codes for the drones to Moscow, leading to many UAVs being downed under “very suspicious circumstances.”
 
K

kamm

Guest
Ez több szempontból is elgondolkodtató (de kiegészítve azzal, hogy Szaakasvili hivatásos szarkeverő):

In 2008, Georgia used Israel-supplied drones in their conflict with Russia, Forbes reported.
Georgia’s then-President Mikheil Saakashvili alleged in a 2012 interview that the Jewish nation leaked codes for the drones to Moscow, leading to many UAVs being downed under “very suspicious circumstances.”

Mondjuk ez eleg meredek, de kizarni nem tudom (valoszinubb lehetoseg, hogy valamelyik programban erintett orosz zsido lett 'megforditva-meggyozve' az SRV altal.) Mondjuk a kapcsolodo Wikileaks eleg erdekes, az teny: https://wikileaks.org/gifiles/docs/...l-georgia-mexico-defense-deals-and-swaps.html
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 224
67 140
113
Hat, mindenkeppen komolyabb erot kepviselne mar 28-30 ilyen fullos E/F, mint barmi a kornyeken, a lengyeleket kiveve.
(Ebben beleertem a romanok lehasznalt, Block 15-rol upgradelendo F-16-osait is, meg akkor is, ha valaha valamilyen csoda folytan el is ernek azt a 30-32 darabos allomanyt, amelyrol almodoznak 10 eve lassan - utobbit erosen ketlem, ez a mostani 11 darab is tobb, mint 6 evig (!) volt targyalgatva, tobb kis osszegben kinyogve stb.)
Kérdés, hogy a csere egy századot két századra cserét fog-é takarni?
 
K

kamm

Guest
Kérdés, hogy a csere egy századot két századra cserét fog-é takarni?
Ha csere lenne, akkor nem kerdes - egy mar nem elég, háromra meg nem tudom, van-e keret,... bár azt aztan nagyon bírnám, az még az én eredeti extra ket uj szad a meglevő
mellé teoriamon is tultenne. :D
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 224
67 140
113
Ha csere lenne, akkor nem kerdes - egy mar nem elég, háromra meg nem tudom, van-e keret,... bár azt aztan nagyon bírnám, az még az én eredeti extra ket uj szad a meglevő
mellé teoriamon is tultenne. :D
Az a baj, hogy itthon élek, szóval a derűs pesszimista depresszió alapértelmezett gondolataival tekintek erre. :D Az eddigi beszerzések is minimum tételek, aligha gondolnám, hogy a legdrágább része még a 100% elentételezéssel egyből extra lenne ezek mellett. Matróz Kommandó kimondottan vadászgépek cseréjét írt. Szóval ez behatárolja a gondolataimat és a cserét csereként értelmezem. A csere azt jelenti, hogy a meglévők mennek, a helyükbe jön másik. Nem hinném, hogy a fentiek miatt, hogy egy század helyett egyből kettőt fogunk berendelni. Szóval attól tartok, lesz a jelenlegiek helyett a nagyon NATO tagok vagyunk és megjárőrözzük az egész levegőt Európában az új propagandaszázadunkkal E/F, honi légtérvédelemnek meg Zlin.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0
K

kamm

Guest
Az a baj, hogy itthon élek, szóval a derűs pesszimista depresszió alapértelmezett gondolataival tekintek erre. :D Az eddigi beszerzések is minimum tételek, aligha gondolnám, hogy a legdrágább része még a 100% elentételezéssel egyből extra lenne ezek mellett. Matróz Kommandó kimondottan vadászgépek cseréjét írt. Szóval ez behatárolja a gondolataimat és a cserét csereként értelmezem. A csere azt jelenti, hogy a meglévők mennek, a helyükbe jön másik. Nem hinném, hogy a fentiek miatt, hogy egy század helyett egyből kettőt fogunk berendelni. Szóval attól tartok, lesz a jelenlegiek helyett a nagyon NATO tagok vagyunk és megjárőrözzük az egész levegőt Európában az új propagandaszázadunkkal E/F, honi légtérvédelemnek meg Zlin.
En meg nem elek otthon evtizedek ota es vegtelenul kilatastalan helyzetekbol forditottam mar minden teruleten (uzlet, maganelet, karrier, valoper stb) azaz en alapvetoen mindig bizakodo vagyok (ez az egyik nagyszeru dolog, amit ideat felszedsz egy ido utan - meg ha karogsz is meg "magyarosan" par evig, de egy ido utan menthetetlenul erzed, hogy keves legyozhetetlen dolog van a vilagon. :D)

En nem igy latom, ahogy te.
Az eddigiek alapjan, kulonosen ahhoz kepest, amit itt mindenki josolgatott mondjuk akarcsak 3 evvel ezelott - tessek visszalapozni! -, nos, ahhoz kepest szerintem valami egeszen elkepesztoen tulszarnyaltak mindent.

Azt meg aztan vegkepp nem ertem, mire mondod, hogy "minimum tetelek" - csak egy peldat kiragadva, szamodra 218 Lynx KF41HU "minimum" beszerzesi tetel, raadasul sajat osszeszerelo uzemmel? :eek:
Ne vicceljunk mar.
Osszehasonlitasul: a britek, egy 66 millios (!) szigetorszag egyelore 500 libarkergetonek felszerelt kerekes Boxert rendeltek. A lengyelek, egy ~40 millios, oroszokkal farkasszemet nezo orszag az ~1100 BMP-jet 500-600 Borsukkal tervezi valtani, hiaba A-tol -Z-ig sajat fejlesztes es gyartas (sans toronyfegyver stb. :p)
Tobb dolog tortent az elmult ketto (!!!) evben technikai es altalaban beszerzesek korul, mint elotte 30 ev alatt osszesen (igen, mar a BTRek megerkezeset is beleszamolom.)

Eleg vilagosan megmondtak, mi a celjuk es hova pozicionaljak a magyar haderot - leforditom neked: a lengyel moge, legrosszabb esetben a romannal kenyelmesen egy szintre (de erzesem szerint csendben bizony ele tervezik.)

Azt mindenestre titokban remélem, hogy a német katonai járművek modernizációja a 2. és 3. zlj Leo 2-őt jelenti majd. :D Persze ezt sem hiszem. :(

Azt nem tudom, ha esetleg valamiert annyira kedvelnenek minket, hogy meg egy 44 2A7HU rendeles melle lepasszolnak mondjuk masik 30-40 2A4-et jutanyos aron, amit kikalapalhatunk akarhol otthon a KMWvel kozosen, majd lesz 3 zl hk, azert nem fogok megharagudni. :D
 
H

Hummen23

Guest
Még mindig nem stimmel! :)
Mindenképpen el kell "oszlania", mivel a szárazföldi erők szemlélője azt nyilatkozta, hogy a tervezett felajánlott nehézdandár a most meglévő 2 dandárból együttesen fog összeállni.
Ez viszont logikusan azt jelenti, hogy mindkét dandárból fognak bele érkezni alakulatok. De mivel Tatán alig van lövész (nagyjából 1zl. ) így törvényszerű, hogy a felajánlott nehézdandár fog lövész alegységeket kapni a "Debreceni" dandártól is. Ami azt jelenteni, hogy onnan is láncos technikával rendelkező alegységeknek kell érkeznie. Ergo, addigra ott is kell legyen láncos lövészpáncélos alegység. Tehát valószínű, hogy Hódmező is fog láncos technikát kapni (állítólag az a jobban feltöltött helyőrség).
Azt meg nem hinném, hogy Tata egyáltalán ne kapjon! :confused:
A napokban írtam erről, hogy sehogy sem stimmel a dolog.
Az én elméletem az, hogy ha hozzá kell csapni egy-két lövészzászlóaljat tatához, akkor az hódmező lesz. Viszont, akkor az megszűnik az 5.-hez tartozni. Az utóbbi években megmutatták, hogy nyugodtan végeznek strukturális átalakításokat. Így szünt meg az öhp, vagy született meg a Vitéz Bertalan.
Vagy, mivel a határidő 28, így majd feltöltik tatán a 2. zászlóaljat, idő van rá, nem kell piszkálni a többi alakulatot.
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 224
67 140
113
En meg nem elek otthon evtizedek ota es vegtelenul kilatastalan helyzetekbol forditottam mar minden teruleten (uzlet, maganelet, karrier, valoper stb) azaz en alapvetoen mindig bizakodo vagyok (ez az egyik nagyszeru dolog, amit ideat felszedsz egy ido utan - meg ha karogsz is meg "magyarosan" par evig, de egy ido utan menthetetlenul erzed, hogy keves legyozhetetlen dolog van a vilagon. :D)

En nem igy latom, ahogy te.
Az eddigiek alapjan, kulonosen ahhoz kepest, amit itt mindenki josolgatott mondjuk akarcsak 3 evvel ezelott - tessek visszalapozni! -, nos, ahhoz kepest szerintem valami egeszen elkepesztoen tulszarnyaltak mindent.

Azt meg aztan vegkepp nem ertem, mire mondod, hogy "minimum tetelek" - csak egy peldat kiragadva, szamodra 218 Lynx KF41HU "minimum" beszerzesi tetel, raadasul sajat osszeszerelo uzemmel? :eek:
Ne vicceljunk mar.
Osszehasonlitasul: a britek, egy 66 millios (!) szigetorszag egyelore 500 libarkergetonek felszerelt kerekes Boxert rendeltek. A lengyelek, egy ~40 millios, oroszokkal farkasszemet nezo orszag az ~1100 BMP-jet 500-600 Borsukkal tervezi valtani, hiaba A-tol -Z-ig sajat fejlesztes es gyartas (sans toronyfegyver stb. :p)
Tobb dolog tortent az elmult ketto (!!!) evben technikai es altalaban beszerzesek korul, mint elotte 30 ev alatt osszesen (igen, mar a BTRek megerkezeset is beleszamolom.)

Eleg vilagosan megmondtak, mi a celjuk es hova pozicionaljak a magyar haderot - leforditom neked: a lengyel moge, legrosszabb esetben a romannal kenyelmesen egy szintre (de erzesem szerint csendben bizony ele tervezik.)



Azt nem tudom, ha esetleg valamiert annyira kedvelnenek minket, hogy meg egy 44 2A7HU rendeles melle lepasszolnak mondjuk masik 30-40 2A4-et jutanyos aron, amit kikalapalhatunk akarhol otthon a KMWvel kozosen, majd lesz 3 zl hk, azert nem fogok megharagudni. :D
Az összeszerelő üzem jó dolog, de most deja vu érzésem van. A minimum tételek egy dandár erőt jelentenek nehéztechnikából, akkor is ha 218 db a Lynx. Hogy neked is kellően példaszerű legyen, Michigan állam bejelenti, hogy (nulláról szinte egy fiktív világban)egy dandár erőt épít(aztán majd kettőt, addig meg egyet osztogatunk ide-oda, hogy többnek tűnjön) és ez lesz a legerősebb haderő a térségben. :)


A britekkel kapcsolatban egyezik az álláspontunk. :D

Jöhetnek azok a Leók. A románok nem fognak szarakodni, ha itt az ukránok borítják a bilit. De egy nehézdandár, az egy nehézdandár. És emiatt tartok tőle, hogy bár minőség kifogástalan lesz(eddig sem volt vitatott a részemről), a mennyiség a vadászok számában stagnálni fog egy csere után, max a növekedés látszatának lesznek Zlinek.
 
H

Hummen23

Guest
Az összeszerelő üzem jó dolog, de most deja vu érzésem van. A minimum tételek egy dandár erőt jelentenek nehéztechnikából, akkor is ha 218 db a Lynx. Hogy neked is kellően példaszerű legyen, Michigan állam bejelenti, hogy (nulláról szinte egy fiktív világban)egy dandár erőt épít(aztán majd kettőt, addig meg egyet osztogatunk ide-oda, hogy többnek tűnjön) és ez lesz a legerősebb haderő a térségben. :)


A britekkel kapcsolatban egyezik az álláspontunk. :D

Jöhetnek azok a Leók. A románok nem fognak szarakodni, ha itt az ukránok borítják a bilit. De egy nehézdandár, az egy nehézdandár. És emiatt tartok tőle, hogy bár minőség kifogástalan lesz(eddig sem volt vitatott a részemről), a mennyiség a vadászok számában stagnálni fog egy csere után, max a növekedés látszatának lesznek Zlinek.
A talán legtöbbet hangoztatott alapvetést sem szabad elfelejteni:
"A térség meghatározó hadereje."
Ebbe nem fér bele az MH kizárólag minőségi javulással. Szóval reménykedjünk nem csak egy hangzatos lózung.