T-72

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 214
113
Szóval volt a lövészeten meglepetés nyugati részről (T-72M1 jobban szerepelt mint várták), viszont nem volt T-72B, T-72BM, illetve nem lőttek BM15-össel sem nyugati tankra.
De bizony, lőttek Leopard-2-re, méghozzá 3BM22-vel. Elvileg gond nélkül át kellett volna ütnie a páncélzatot, de gyakorlatilag teljesen hatástalan volt a primitív szovjet kompozit nyíl. A NERA rétegek egyszerűen leválasztották a volfrámmagot, a nyíllövedék acél testét meg összetörték.
 
  • Vicces
Reactions: ogretankHU

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 214
113
Sojgu szerintem pont az a védelmi miniszter az orosz hadsereg vezetőjeként, aki előbb nézi meg az árcédulát és utána dönt a T-72-esek következő modernizációs csomagról.
Na meg az árcédula előtt még a vaskos kenőpénzt is megnézi :D

1, Talán idénre ígérték az új lőszert (DM-73 a neve?) az L/55-höz, kevés konkrétumot hallottam róla, csak azt, hogy majd jön. Ez jelenti-e közvetlenül azt, hogy régi lőszerek nem tudják átlőni a B3-as páncélját szemből? Vagy az RM fejleszt más tanktípusok ellen is lőszert? Lehetséges esetleg, hogy nem csak a testen akarják az idejétmúlt verziókat már belőni? Csupa kérdés.
A kutya sem foglalkozik nyugaton a T-72B3-al. Ezek a fejlesztések mind az Armata és a T-90M ellen szólnak.

2, Az oroszok miért nem nyugodtak bele a T-72 sikereibe? Ukrajnában miért fejlesztették ki már a német újraegyesítés előtt fél évtizeddel az Oplot első típusát? Miért volt a SzUban a Gorka-moka által gyakran emlegetett megnövelt páncélú Objekt kísérleti próbálkozás? Az oroszok miért kezdtek el rendszeresíteni később T-90-eseket? És jelenleg miért szenvednek az Armatával, ha a T-72 csupa siker, a Leopárd2 pedig csupa kudarc?
A szovjetek egyáltalán nem nyugodtak bele. Teljesen tisztában voltak már a 80-as évek elején is, hogy a T-64/72/80 konstrukciója már nem állja meg a helyét az új nyugati típusokkal (Abrams, Leo-2, CR1) szemben. Két irányba indult el a fejlesztés, az egyik a meglévő típusok végletekig történő korszerűsítése (ez lett volna a másodvonalas harckocsi végül), a másik meg a radikálisan új konstrukciók (fő harckocsitípus ami majd leváltja a régieket). De ekkor már keményen folyt a 3 nagy tervezőiroda (Harkov, Tagil, Leningrád) közti cicaharc. Ebből sajnos a legelmaradottabb, a Tagili UVZ került ki győztesen politikai kapcsolatai révén. A riválisainak minden próbálkozását sikerült szabotálni. Hamarosan felbomlott a SzU, az UVZ, a T-72 gyártója így monopolhelyzetbe került. Gond nélkül ráerőltették a hadseregre a selejtes T-72-esüket. Természetesen sokaknak egyértelmű volt, hogy a T-72 elavult, de pénz már nem volt semmire, az Objekt-187 fejlesztése megrekedt, a T-80 túl drága volt, ráadásul Omszkban készült. Ezért lett a T-72BU kifejlesztve (a T-72 csúfos iraki kudarcai miatt lett belőle T-90), de ennek gyártása is lassan haladt a súlyos pénztelenség miatt.
Lassan, nagon lassan persze folyt az új generációs típusok fejlesztése, még ukrajnával is együttműködtek, hátha sikerül befejezni az Objekt-477A2-t, mellette dolgoztak az Objekt-195-ön is. Aztán amikor rendbejött a gazdaság, felgyorsultak a dolgok, a 195 fejlesztése végül befejeződött, sikeres állami tesztek is megvoltak. De nagyon drága volt a típus, így nem került sorozatgyártásra. Innen indult az Armata projekt, aminek célja egy kissebb, könnyebb és jóval olcsóbb típus létrehozása volt, ezek egyike sem teljesült.
Na mindegy, lényeg ami lényeg, hogy ha nincs a SzU szétesése utáni gazdasági válság, még az UVZ monopolhelyzete ellenére sem lett volna a T-72 a fő harckocsitípus, leváltotta volna az Objekt-187.

Mégvalami: Az Objekt nem egy konkrét típust jelent. Minden szovjet/orosz harcjárműnek van egy "Objekt-xxx" kódja. Pl. objekt-162 = T-62, Objekt-219 = T-80, Objekt-675 = BMP-2, stb.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
De bizony, lőttek Leopard-2-re, méghozzá 3BM22-vel. Elvileg gond nélkül át kellett volna ütnie a páncélzatot, de gyakorlatilag teljesen hatástalan volt a primitív szovjet kompozit nyíl. A NERA rétegek egyszerűen leválasztották a volfrámmagot, a nyíllövedék acél testét meg összetörték.

Bármi bizonyíték, esetleg fotó, vagy cikk szakkönyvben?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Na meg az árcédula előtt még a vaskos kenőpénzt is megnézi :D


A kutya sem foglalkozik nyugaton a T-72B3-al. Ezek a fejlesztések mind az Armata és a T-90M ellen szólnak.


A szovjetek egyáltalán nem nyugodtak bele. Teljesen tisztában voltak már a 80-as évek elején is, hogy a T-64/72/80 konstrukciója már nem állja meg a helyét az új nyugati típusokkal (Abrams, Leo-2, CR1) szemben. Két irányba indult el a fejlesztés, az egyik a meglévő típusok végletekig történő korszerűsítése (ez lett volna a másodvonalas harckocsi végül), a másik meg a radikálisan új konstrukciók (fő harckocsitípus ami majd leváltja a régieket). De ekkor már keményen folyt a 3 nagy tervezőiroda (Harkov, Tagil, Leningrád) közti cicaharc. Ebből sajnos a legelmaradottabb, a Tagili UVZ került ki győztesen politikai kapcsolatai révén. A riválisainak minden próbálkozását sikerült szabotálni. Hamarosan felbomlott a SzU, az UVZ, a T-72 gyártója így monopolhelyzetbe került. Gond nélkül ráerőltették a hadseregre a selejtes T-72-esüket. Természetesen sokaknak egyértelmű volt, hogy a T-72 elavult, de pénz már nem volt semmire, az Objekt-187 fejlesztése megrekedt, a T-80 túl drága volt, ráadásul Omszkban készült. Ezért lett a T-72BU kifejlesztve (a T-72 csúfos iraki kudarcai miatt lett belőle T-90), de ennek gyártása is lassan haladt a súlyos pénztelenség miatt.
Lassan, nagon lassan persze folyt az új generációs típusok fejlesztése, még ukrajnával is együttműködtek, hátha sikerül befejezni az Objekt-477A2-t, mellette dolgoztak az Objekt-195-ön is. Aztán amikor rendbejött a gazdaság, felgyorsultak a dolgok, a 195 fejlesztése végül befejeződött, sikeres állami tesztek is megvoltak. De nagyon drága volt a típus, így nem került sorozatgyártásra. Innen indult az Armata projekt, aminek célja egy kissebb, könnyebb és jóval olcsóbb típus létrehozása volt, ezek egyike sem teljesült.
Na mindegy, lényeg ami lényeg, hogy ha nincs a SzU szétesése utáni gazdasági válság, még az UVZ monopolhelyzete ellenére sem lett volna a T-72 a fő harckocsitípus, leváltotta volna az Objekt-187.

Mégvalami: Az Objekt nem egy konkrét típust jelent. Minden szovjet/orosz harcjárműnek van egy "Objekt-xxx" kódja. Pl. objekt-162 = T-62, Objekt-219 = T-80, Objekt-675 = BMP-2, stb.
Ezt a kisebbet nem is értem. No meg az olcsóbbat sem.

A mérettel az a baj, hogy nem tudsz kisebbet csinálni. Ha a teknőbe raksz mindenkit, akkor nagy lesz a teknő tekintve, hogy az object 195 és a T-14 fejlesztésénk elkezdése közt nem lett törpe az orosz felnőtt férfi lakosság.

Olcdóbb? Ha annyira cél lett volna az olcsóság akkor nem pakolnak rá olyan APS-t aminek párhuzamosan IR es AESA radaros érzekelője van....
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Mégvalami: Az Objekt nem egy konkrét típust jelent. Minden szovjet/orosz harcjárműnek van egy "Objekt-xxx" kódja. Pl. objekt-162 = T-62, Objekt-219 = T-80, Objekt-675 = BMP-2, stb.

Rosszul tudod. Az objekt nem a ruszki hk-k alternatív kódja! Az csak egy tervrajzon szokásos jelölés. Addig hívják így őket, amíg csak a mérnökök meg a kísérleti telepek tesztpéldányaiként léteznek. Utána a sorsuk az, hogy kukázzák őket vagy a hadsereg rendszeresíti és normális nevet ad nekik.
Wilson biztosan tud kivételt mondani, amikor Sojgu vagy bármelyik hminiszter, tábornok azt mondta, hogy 500 objekt-675-öt vezényeltek az afgán határra, de ez inkább az alkoholnak szól olyankor. BMP-2 a neve és export tételekben is úgy írják meg az újságok, hogy BMP-2. Mert már rendszeresítve van.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU and fip7

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 742
113
Az hogy valamit tutira állítasz (ami amúgy butaság), és nálad meglévő fotóra hivatkozol amit megígérsz hogy meg is keresel...
... majd inkább elfelejted, az nem személyeskedés a részemről, hanem sima hazugság a te részedről.
(esetleg csak rosszul emlékeztél, de akkor egy bocsi jöhetett volna)

És te vádolsz engem hazugsággal?
Lapozz már vissza arra a beszélgetésünkre.
Youtube videóban láttam, amit azóta sem találok. Kerestem, de nem lett meg. És erről is írtam bejegyzést ha jól emlékszem.

Miből derült ki? Láthatnék erről a harckocsiról egy fotót?

T-72AV képek:

Sajnos én nem tudom megállapítani, hogy mi volt a tank mellet kiállítva:
maxresdefault.jpg


Ez meg elvileg T-72M1 rekatív pótpáncéllal a kép leírás szerint.
IMG_9640T-72M1reaktvpnclzattal.jpg
 
M

molnibalage

Guest
Rosszul tudod. Az objekt nem a ruszki hk-k alternatív kódja! Az csak egy tervrajzon szokásos jelölés. Addig hívják így őket, amíg csak a mérnökök meg a kísérleti telepek tesztpéldányaiként léteznek. Utána a sorsuk az, hogy kukázzák őket vagy a hadsereg rendszeresíti és normális nevet ad nekik.
Wilson biztosan tud kivételt mondani, amikor Sojgu vagy bármelyik hminiszter, tábornok azt mondta, hogy 500 objekt-675-öt vezényeltek az afgán határra, de ez inkább az alkoholnak szól olyankor. BMP-2 a neve és export tételekben is úgy írják meg az újságok, hogy BMP-2. Mert már rendszeresítve van.
Hát igen. Agyfaszt kapok attól, amikor a n+1 YT videó és más teljesen inkozisztensen használja a szovjet légiharc rakéták jelölését. Hol R, hol K-, stb.
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 989
113
És te vádolsz engem hazugsággal?
Lapozz már vissza arra a beszélgetésünkre.
Youtube videóban láttam, amit azóta sem találok. Kerestem, de nem lett meg. És erről is írtam bejegyzést ha jól emlékszem.



T-72AV képek:

Sajnos én nem tudom megállapítani, hogy mi volt a tank mellet kiállítva:
maxresdefault.jpg


Ez meg elvileg T-72M1 rekatív pótpáncéllal a kép leírás szerint.
IMG_9640T-72M1reaktvpnclzattal.jpg
4 era blokkos gépünk van abból ha minden igaz csak ez legalsó képen lévő aktív. A többi egy lerakatban van. A lerakatot kezelő szaki azt mondta, hogy mind M1 és nem AV.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
4 era blokkos gépünk van abból ha minden igaz csak ez legalsó képen lévő aktív. A többi egy lerakatban van. A lerakatot kezelő szaki azt mondta, hogy mind M1 és nem AV.
Az mennyire legenda, hogy ezekben a blokkokban nekünk nincs robbanóanyag?
Egyáltalán ez lehetséges műszakilag(lehet/kell cserélni)?
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 565
113
Sojgu szerintem pont az a védelmi miniszter az orosz hadsereg vezetőjeként, aki előbb nézi meg az árcédulát és utána dönt a T-72-esek következő modernizációs csomagról.
Nem Sojgu indította el a T-72B3 modernizációs csomagot. Ne keverjük a szezont a fazonnal. Mikor nevezték ki Sojgut VM-nek?
A T-72B3 obrazca 2011 modernizáció 2011-ben indult még Szergyukov minisztersége alatt. Ez volt az a xar modernizáció ami ellen a parancsnokok is tiltakoztak.
2014-ben jött az Obrazec 2014 modernizáció a tankbiatlonra, majd 2016-ban a komoly B3M modernizáció(ami majdnem T-90 szint)
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 214
113
Rosszul tudod. Az objekt nem a ruszki hk-k alternatív kódja! Az csak egy tervrajzon szokásos jelölés. Addig hívják így őket, amíg csak a mérnökök meg a kísérleti telepek tesztpéldányaiként léteznek. Utána a sorsuk az, hogy kukázzák őket vagy a hadsereg rendszeresíti és normális nevet ad nekik.
Wilson biztosan tud kivételt mondani, amikor Sojgu vagy bármelyik hminiszter, tábornok azt mondta, hogy 500 objekt-675-öt vezényeltek az afgán határra, de ez inkább az alkoholnak szól olyankor. BMP-2 a neve és export tételekben is úgy írják meg az újságok, hogy BMP-2. Mert már rendszeresítve van.
Hát, márpedig nekem vannak olyan manuáljaim mint Objekt-434 (1986), Izgyelije 478B (1985), Objekt-676 (1982), Objekt-765 (1971), Objekt-166 lőutasítás (1973)... Évszámokra figyelj.
3411858.jpg
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Nem Sojgu indította el a T-72B3 modernizációs csomagot. Ne keverjük a szezont a fazonnal. Mikor nevezték ki Sojgut VM-nek?
A T-72B3 obrazca 2011 modernizáció 2011-ben indult még Szergyukov minisztersége alatt. Ez volt az a xar modernizáció ami ellen a parancsnokok is tiltakoztak.
2014-ben jött az Obrazec 2014 modernizáció a tankbiatlonra, majd 2016-ban a komoly B3M modernizáció(ami majdnem T-90 szint)

Jelenleg arról beszélgetünk, hogy Wilsonnak van infója arról, hogy egy rohadt szenzort a parancsnoknak is fel fognak rakni a T-72B3-asokra ez után, mert eddig igazoltan egy proto kivételével nem került fel semelyikre, amit modernizáció után visszaadtak a hadseregnek...
És most figyelmet kérnék. Krisssnek meg van infója arról, hogy ez duplázná a költségeket, nem fogják rárakni.

Ebben a vitában hol lát bárki 2011-es dátumot? Ha abban az évben el lett volna döntve, hogy a hetvenkettesekre felrakják a cuccot, akkor nem az ismert képek jöttek volna eddig sem. Azt sajtónyilvános fotókból megállapítja Krisss, hogy ez ügyben eddig mi volt. Szerintem ezt nem vitatja vele kapcsolatban senki, mert őt ezért fizetjük.

Hányszor ki lett tárgyalva már ebben a topicban, hogy már a szovjet időkben is ugyan az alatt a kód alatt akár évente változtatták, hogy mi van benne a csomagban és beraktak újdonságokat. És a ketrec a tank tetején sem 2011-es dátumú, tudtommal.

Remélem elfogadhatóak az érveim, hogy nem a 2011-ben elfogadott csomagról beszélünk.
 
  • Tetszik
Reactions: waterloo
W

Wilson

Guest
És te vádolsz engem hazugsággal?
Lapozz már vissza arra a beszélgetésünkre.
Youtube videóban láttam, amit azóta sem találok. Kerestem, de nem lett meg. És erről is írtam bejegyzést ha jól emlékszem.



T-72AV képek:

Sajnos én nem tudom megállapítani, hogy mi volt a tank mellet kiállítva:
maxresdefault.jpg


Ez meg elvileg T-72M1 rekatív pótpáncéllal a kép leírás szerint.
IMG_9640T-72M1reaktvpnclzattal.jpg
Csigavér Hpasp nem vádolt téged semmivel csak tudod,ő már csak olyan, hogy nem esik hasra attól ha valaki valahol a neten leírja, hogy ő úgy emlékszik, hogy a ködös emlékei szerint lőttek a Leo2-re 3BM22-l ,szereti a kézzel fogható leellenőrizhető forrásokat ...
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Ezek projekt megnevezések helyesen. Objekt 188M, Objekt 148 csak a legutolsókat írjam.

Igen ez így van, de lehet hivatkozni ezekkel a megnevezésekkel is adott harceszközre. Bár tény, nem szokás, mert sokkal egyszerűbb ha azt mondod, hogy BMP-1, mint azt, hogy Objekt 765. Nem is egyszerűbb. Közérthetőbb.

OFF
Hehe ebből is látszik hogy a harckocsizók mindig csak kivételezett társaság volt, nekik elég volt csak két féle típusjelzést megjegyezni. (Obj-, T-) :D
Bezzeg a légvédelmi rakétáknak volt 9 (!!!) féle jelzése, ugyanazon típusnak akár 3 különböző is! :D
205, 207, 215, 217, stb
V-300, V-750, V-611, V-880, stb
1D, 11D, 20D, 15D, stb
5V21, 5V24, 5V27, 5V55, stb
5Já23, 5Já24, 5Já25, stb
4K60, 4K65, stb
51T6, 53T6, stb
48N6, 40N6, stb
3M8, 3M9, 9M33, 9M96, stb
:rolleyes:

Amúgy az alapvető cél az imperialista ármány megtévesztése (titokvédelem) volt általában.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
És te vádolsz engem hazugsággal?
Lapozz már vissza arra a beszélgetésünkre.
Youtube videóban láttam, amit azóta sem találok. Kerestem, de nem lett meg. És erről is írtam bejegyzést ha jól emlékszem.



T-72AV képek:

Sajnos én nem tudom megállapítani, hogy mi volt a tank mellet kiállítva:
maxresdefault.jpg


Ez meg elvileg T-72M1 rekatív pótpáncéllal a kép leírás szerint.
IMG_9640T-72M1reaktvpnclzattal.jpg

Tanulság, ha egy Jutub videó címében azt látod hogy T-72AV, az még nem jelenti azt, hogy nem egy korai gyártású T-72A-t látsz, amely megkapta az ipari nagyjavítás során a K1 blokkokat.
Az internetes forrásokkal csak óvatosan.
:rolleyes: