A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
nyugi, az öröklött traumáitok nemfeldolgozásáan nem tuok segteni...
nézhető... https://www.arte.tv/en/videos/08542...ljsgy3wmljuhe3tgljygu3tillemq2tgolcga3teojzmu
TraumatOK? :eek::mad:
Nocsak, megszolalt afreud-alattidd es hirtelen egészen más fénybe kerültek az eddigi kommentjeid...
Tudod, eddig próbáltam másképp magyarázni mindazt, ami miatt téged a többiek simán gyűlölködő ellendrukkernek hívtak, de ez itt tényleg egyértelművé tette, hogy én voltam naiv és igazuk van veled kapcsolatban.

Az Arte mozi érdekes, az elso 10-20 perce meglepoen fair, tovább nem jutottam.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár
T

Törölt tag 1586

Guest
Amit láthattunk még hogy 2021-ben nem állapot az, hogy a Gripen földi csapásmérő képesség teljesen ki van szolgáltatva az időjárásnak. Máshol nem hangoztatták, de lett volna GBU-12 vetés is, de a köd miatt elmaradt. Hatalmas előrelépés volt a 0-hoz képest a GBU-12-es lézerirányítású bomba, csak kevés, muszáj lennie ennél komolyabbnak is, GPS-irányítással. (Az időjárás mellett azért is, mert nem lehet minden célpont közelében egy JTAC).
Az időjárási korlátokra nem csak a Grigenek AG fegyverzeténél kell odafigyelni, hanem majd a drónoknál is.
Ha veszünk drónt akkor azon majd muszály lennie SAR radarnak is GMTI (és esetleg FOPEN ) képességgel mert a síma EO / IR eszközök egy olyan időjárásban mint ami a gyakorlaton is volt, gyakorlatilag használhatatlanok.
Az AG fegyverek esetén pedig meg kell fontolni az olyan eszközök beszerzését amik nem csak GPS, hanem MMW radar irányításúak (pl. Brimstone)
 

K.Attila63

Active Member
2019. február 4.
158
143
43
Igen és igen - mondta Maróth egy korábbi interjúban.
Mondjuk , remélem lesz hazai gyártású 8x8-as, csak hát azok sem mostanság fognak ideérni. Még lehet,hogy papíron sem léteznek, nem még,hogy a 6x6-osok. Ha esetleg vennénk, mégis mennyire volna szükségünk a közepesben vagy a könnyűben 6x6-ból? Gondolom, nem lehet olyan eget rengető mennyiség, én mondjuk 1-2 külföldi cuccot, úgy mint a Yalcin meg az NMS-t letesztelnék. Mondjuk nekem a Griffon is bejön,de hát az is francia. Patria 6x6 is bejön , mondjuk a litvánok rendeltek 200 db-ot , igaz elég hosszú a szállítási idő, ha csak ők nem úgy kérték, mivel 2029 az utolsó darab beérkezési határideje. Na, de hát a Patrianak annyi esélyt adok, mint a belorusz Kajmánnak. :D :D :D
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 437
120 945
113
Mondjuk , remélem lesz hazai gyártású 8x8-as, csak hát azok sem mostanság fognak ideérni. Még lehet,hogy papíron sem léteznek, nem még,hogy a 6x6-osok. Ha esetleg vennénk, mégis mennyire volna szükségünk a közepesben vagy a könnyűben 6x6-ból? Gondolom, nem lehet olyan eget rengető mennyiség, én mondjuk 1-2 külföldi cuccot, úgy mint a Yalcin meg az NMS-t letesztelnék. Mondjuk nekem a Griffon is bejön,de hát az is francia. Patria 6x6 is bejön , mondjuk a litvánok rendeltek 200 db-ot , igaz elég hosszú a szállítási idő, ha csak ők nem úgy kérték, mivel 2029 az utolsó darab beérkezési határideje. Na, de hát a Patrianak annyi esélyt adok, mint a belorusz Kajmánnak. :D :D :D
Ezért emlegetjük a Fuchs-ot mert van a németeknek letárolva elég sok belőle és a képességei illeszkednek ebbe a szittya dologba. (meg óccsó)
Ha sietni akarunk akkor kézenfekvő.

Nyitott kérdés még az NMS és Gidrán ha nem sieütnk annyira.
Az a baj, hogy mindkettőből 2 db kell egy rajba (Gidránból másfél ..)
Vagy a Gidránból egy 6x6-os verziót megszülni.
Kérdés: A Gidrán módosítható-e ilyen módon költség és képességhatékonyan.
Ha nem akkor a két NMS/raj mennyibe fájna.
Szóval van min gondolkodni.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 960
91 749
113
Ezért emlegetjük a Fuchs-ot mert van a németeknek letárolva elég sok belőle és a képességei illeszkednek ebbe a szittya dologba. (meg óccsó)
Ha sietni akarunk akkor kézenfekvő.

Nyitott kérdés még az NMS és Gidrán ha nem sieütnk annyira.
Az a baj, hogy mindkettőből 2 db kell egy rajba (Gidránból másfél ..)
Vagy a Gidránból egy 6x6-os verziót megszülni.
Kérdés: A Gidrán módosítható-e ilyen módon költség és képességhatékonyan.
Ha nem akkor a két NMS/raj mennyibe fájna.
Szóval van min gondolkodni.
Eredetileg volt ilyen verziója, sőt az volt az első proto, épp most tettem be a cikket a Gidrán topikba.
 
  • Tetszik
Reactions: krokomach

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
480
3 082
93
Mindenesetre a Gidrán védelme fényévekre van BTR-től. Egy IFV-től minimum elvárható szerintem, hogy mindenirányból védjen a NATO 7.62x51mm-es páncéltörő lőszertől. Ezt biztosan nem tudja a BTR-80 7-9mm-es páncélja.
A Gidrán a 4 kerékkel sokkal nehezebb is mint a BTR a nyolccal. Más elvek alapján épült, böszme masszív járgány, kár hogy nincs hosszított 6×6 verziója, az sok kérdésre választ adna nekünk.
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 868
4 887
113
Ezért emlegetjük a Fuchs-ot mert van a németeknek letárolva elég sok belőle és a képességei illeszkednek ebbe a szittya dologba. (meg óccsó)
A Fuchs mellett szerintem érdemes volna a belga (és talán a dán) Piranha III-t is figyelembe venni. A tartalékosoknak teljesen jók lehetnek. Nem túl régiek (2007-13 közötti gyártásúak), normálisan felfegyverezve (30 mm Mk44) sőt van 90 mm-es verzió is és 2024-ig kivonják a rendszerből. A dánok meg talán már 2022-ig. Nekünk jelentős előrelépés lenne. Jó irány, hogy végre használt technikában is gondolkodunk.
 
  • Tetszik
Reactions: krokomach

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 437
120 945
113
A Fuchs mellett szerintem érdemes volna a belga (és talán a dán) Piranha III-t is figyelembe venni. A tartalékosoknak teljesen jók lehetnek. Nem túl régiek (2007-13 közötti gyártásúak), normálisan felfegyverezve (30 mm Mk44) sőt van 90 mm-es verzió is és 2024-ig kivonják a rendszerből. A dánok meg talán már 2022-ig. Nekünk jelentős előrelépés lenne. Jó irány, hogy végre használt technikában is gondolkodunk.
A piranha-val már nagyon elkanyarodunk a megcélzott könnyű lövész iránytól a gépesített közepes felé.