A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
4 307
4 452
113
Mégegyszer hadd hangsúlyozzam, amit nem értesz: M3 kétéltű ponton

Szóval de, pár perc, épp elegendő az áteresztőképessége nem összfegyvernemi hadseregek, csak egy-egy zászlóalj megy át rajta, ha megsérül, akkor pár perc alatt pótolják a sérült részt egy másik járművel, stb.
Mivel a BW láthatóan erőteljes létszám hiánnyal és egyéb problémákkal küzd, a nehéz dandár német mintára felépítése mivel a németektől függünk szinte mindenbe. Én úgy látom hogy az a leendő nehéz dandárral a leendő német "idegen-légiónak" is kedvezni fognak. Tehát én úgy látom hogy valami "közös" európai (főként német vonalon) hadseregre hajtanak nehéz dandár szinten. A nato egyéb tényezőket most kihagyom. Úgyhogy jó esélyel egy leendő nyugat európai krízis helyzet esetén a nehéz dandár inkább fog nyugaton operálni német szárnyak alatt mint sem itt.
Idehaza meg azokkal értek egyet akik szerint számunkra (közepes dandárba) inkább nem boxer meg egyéb nehéz vasak valóak, hanem úszóképes/Patria/Rozsomák meg szintén úszóképes láncos technika. Persze valamilyen mbt-el társulva. Nehéz dandárral egy jó kis esőzés után főleg egy mélyebb fekvésű laza talajú helyen megnézném hogyan tudsz operálni ha lekerülsz a kiépített utakról. Az átkelés se úgy menne ha az ártér meg a folyópart fel van ázva. Főleg egy 30-40 tonnás műszaki járműveknek. Pláne egy 60 tonnás vasnak. Tehát csak akkor tudsz bárhol átkelés kedvezményezni ha arra alkalmas a terület is. Ezek meg leginkább a komp átkelő helyek lesznek. Azokra meg az ellen is figyelni fog szerintem.

• Tetszik
Reactions: Negan and kamm

kamm

Well-Known Member
2019. február 23.
5 074
5 518
113
Ez komplett hülyeség.

Te elakadtal a PSZHnal szerintem. Nezz mar meg egy Patria videot a horvatoknal vavagy a finneknel, kb semmilyen "hosszú előkészület" nincsen.

Azt értsd meg, hogy az önjáró pontonokkal azonnal átkelhet a zászlóalj, míg a saját úszóképes járműveivel hosszú előkészület után egy alkalommal csinálhat egy folyami átkelést. Érted a különbséget!

A mobil pontonokkal a zászlóaljad az ellenség felvonulásában frissiben felfedezett túlparti résbe bármikor betörhet, hirtelen elhatározásból átkelve ott, míg az úszóképes harcjárművekkel nem. Mert meg kell állniuk és az a napjuk már el fog menni a járműveik felkészítésével a folyami átkelésre és közben persze felfedezi őket az ellenség és megszűnik a kedvező lehetőség.

Az úszóképes járművek nevetségesek, mert az úszóképességük rendkívüli előkészületeket kíván, míg a mobil pontonok esetében valódi mobilitásra tesznek szert a harcjárművek! Szerinted a NATO a hidegháború idején miért nem a harcjárművei úszóképességét preferálta és miért ezekkel a mobil pontonokkal operált? Nohát azért, mert valódi mobilitásra akartak szerte tenni és felismerték, hogy a csak hosszú előkészületekkel úszóképessé tehető járművek ezt nem tudják kiszolgálni, ellenben a mobil pontonok igen, amely mobil pontonokból épített kompokon és hidakon bármi átmegy, a harckocsikat és utánpótlást is beleértve, míg az úszóképes járművek mindig kevésbé páncélozott és körülményesen használható eszközök maradnak az úszásképtelen társaikhoz képest!

Akkor mi a fenét akarsz te itt most bohóckodni!

Az önjáró ponton az univerzális megoldás.

• Tetszik
Reactions: tong djagbu

Wilson

Well-Known Member
2017. szeptember 19.
6 073
10 240
113
Akkor miért kötöttek kiegészítő szerződést hogy a csillagászati 50%-ra emeljék a hardafoghatóságot - békeidőben ?! o_O

A németek annyira alulfinanszírozták az üzemeltetést,hogy még arra sem tellett,hogy egy normális alkatrész raktárkészletet létrehozzanak a Pumák számára és akkor a krónikus szakember hiányról még nem is beszéltünk.A csillagászati összeg pedig relatív
szerintem a németek akkor járnának a legjobban ha egy olyan megállapodást tudnának kötni a Pumák gyártójával mint amit az Airbussal kötöttek a H145-k üzemeltetésével kapcsolatban.

• Tetszik
Reactions: endre

kamm

Well-Known Member
2019. február 23.
5 074
5 518
113
Ugyan, a vilagon semmit nem mondott, amit ne tudnank, a Puma tavaly ilyenkor biztos befutó volt, majus ota tudutudunk csak a Lynxrol a RM investor jegyzete miatt.

Valaki, aki magyar anyanyelvu, raadasul ezt oktato tanar letere "en-huszonhatnak" hivja az An-26-ot, abbol sehol nem nezem ki, hogy halvany lovese lenne arrol, mirol targyal egy szűk, maximum 10-15 fos brigad a HM csucsan.

Ő egy nagyon felkészült lelkiismeretes és nagytudású oktató abszolút nem kókler az ország egyik legjobb szakértője a témának nem beszél a levegőbe fényévekre van a királyi médiában feltűnő migránsriogató önjelölt biztonsági és katonai szakértőktől,engem nagyon kellemesen meglepett,hogy ő volt az egyik szakértője a beszélgetésnek.Ha ő a királyi rádióban kimondta kimondhatta,hogy a Pumát vesszük meg az számomra azt jelenti,hogy 99%,hogy a Puma lesz a rendszeresített IFV-k.Csak azért nem 100% mert ugye volt nekunk egy Viktor féle Gripen beszerzésunk.:)

kamm

Well-Known Member
2019. február 23.
5 074
5 518
113
Az lehet de ő a kevés kivételek egyike.

Miert is?

FYI engem ket dolog miatt zavar a Puma, hogy kicsi es joval kevesbe szabadpn rekonfiguralhato magunknak, mimt a Lynx. Természetesen fenyevekkel mindenki mas előtt jarnank vele, talan az uj cv90-et kiveve, felre ne erts.

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 047
778
113
Miert is?

FYI engem ket dolog miatt zavar a Puma, hogy kicsi es joval kevesbe szabadpn rekonfiguralhato magunknak, mimt a Lynx. Természetesen fenyevekkel mindenki mas előtt jarnank vele, talan az uj cv90-et kiveve, felre ne erts.
De ugye azért kicsi, mert a védettség számított elsősorban, ennek oltárán áldozták fel a befogadóképességét. Nem tudom, ez mennyire arányos persze.

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 047
778
113
Mondjuk az érdekes, hogy ha van egy ilyen beszerzés, akkor azt talán magasabb szinten jelentik be, mint így, egy rádiós műsorban egy valaki. A Wikipédia meg már tavaly ráhibázott ezek szerint?

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
8 675
6 542
113
Cg sem szivargott ki tippek voltak ra hogy a 10 milliardos pct csomagba lessz remenyek szerint valamemmyi cg meg valami atgm... Cg vel kapcsolatba nagy egyetertes volt akkor ezen az oldalon de a panzerfaust azert meg ment itt meg az amcsi cuccok.

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
1 732
2 159
113
Basszus 7,5 millió USD darabja. Értem én hogy haderőfejlesztésre és az újrafelfegyverzésre költeni kell. De nem mindegy azért, hogy mire. Szerinted a Puma/Lynx és Boxer típusú járművekkel felszerelt nehéz és közepes dandárjaink mellé mennyi ilyen ponton beszerzésére lenne szükség? Nem volna egyszerűbb például a magában is úszóképes K-21 licenszét megvenni és kiépíteni a mögé az azt gyártani képes hadiipari infrastruktúrát?(A k-21 alapváltozata csak fele annyiba kerül mint a Puma)
És ki gyártaná itthon?

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
8 702
24 057
113
Jolvan nem kell tulizgulni nem puma lessz. /amugy is mikor szivargott ki barmi is .../
Akkor?

Pont ma irtak róla egy cikket, hogy visszatért a hazai erdőkbe. :)
https://index.hu/kultur/cinematrix/...a_magyar_termeszetfilm_hiuz_vad_magyarorszag/

Wilson

Well-Known Member
2017. szeptember 19.
6 073
10 240
113
Miert is?

Én megvárnám ezt a beszerzést hogy mennyire lesz ránk szabva,az az érdekes,hogy én jó pár beszámolót átolvastam de nem nagyon panaszkodnak rá,hogy zavaróan kicsi lenne, max csak megemlítik,hogy lehetne egy árnyalattal nagyobb de semmi esetre sem tartják komoly problémának,ellenben kiemelik a kiváló és stabil tornyát és a nagyon pontos lövegét valamint a kiváló elektronikai rendszerét szenzorait a védelmi képességét a kezelőszervek ergonómikus kialakítását mozgékonyságát és nem utolsó sorban az egyszerű karbantarthatóságát,hogy nem lehet úgy variálni mint a Lynx-t ez tény de az a nagy helyzet,hogy a Pumát rendszeresítette a német hadsereg míg a Lynx még csak pár példányban létezik,tehát én biztosabbnak látom jelenleg a jövőjét mint a Lynx-t.Egyetlen negatívuma a Pumának az ára de hát ha a világ egyik legjobb IFV-t akarjuk megvenni annak megkérik az árát,mi döntjük el,hogy kifizetjuk-e az árát.

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
1 634
1 935
113
Cg sem szivargott ki tippek voltak ra hogy a 10 milliardos pct csomagba lessz remenyek szerint valamemmyi cg meg valami atgm... Cg vel kapcsolatba nagy egyetertes volt akkor ezen az oldalon de a panzerfaust azert meg ment itt meg az amcsi cuccok.

A cg topic úgy született, hogy Böröndi a tv-ben sorolta a bejelentett dolgokat.
Oszt egyszer csak benyögte a CG-t is.

Ha ez hivatalos bejelentés volt akkor annak elég satnya.