M
molnibalage
Guest
Ehhez semmi. De ez olyan dolog, amihez még katonának sem kell lenni. A probléma az, hogy ezt a logisztikát semmi nem védené.Oké, haladunk. Szóval akkor mitől is rosszabb megoldás az, hogy a harccselekmények helyétől 120 kilométerre a pocakos, őszülő halántékú papi rakja fel az ellátmányt a teherautóra, hátán egy AMMSz-el, mint az, hogy a szakmájában jártas Bren gépkarabélyos Dudi tenné ugyanezt?
Pont erről beszélek.
Hiába tűnik a logisztika így "kiszervezhetőnek", valójában annak is olyan légvédelem kell legalább MANPAD és anti-uav szinten, mint a harcoldó alakulatnak. Akkor ez meg milyen tartalékos lesz? Ez nem gárdista feladat, kivéve, ha elszakadsz ettől a "milícia" jellegű marhulástól. Egy ilyen egységbe is pont olyan képzett MANPAD és légvédelmis operátor kell ,mint a két dandárba...
Pontosan erről beszélek. És, ha ezt turbános "hülyegyerekek" összehozták, akkor senkinek ne legyen kétsége mi a vége, ha mérnökök állnak neki ilyen célhardvert alkalmazni.Az MH ezzel nincs egyedül...
Minden hadseregben komoly fejtörés miként lehet megvédeni az eszközöket, objektumokat az egyre okosabb, egyre olcsóbb kisméretű drónok támadásától.
2017 ben a Deir Ez Zor stadionban lévő lőszerraktár felrobbantása szerintem sokaknak felnyitotta a szemét...
Az tuti hogy az ilyen kis drónok ellen nem lehet vadászgépekkel és millió dolláros rakétákkal védekezni.
Ha drón autonóm módon repül akkor még az adatkapcsolatot sem lehet zavarni.
Maradnak a nagy kaliberű gépágyúk airburst / AHEAD lőszerekkel és költségben még talán elfogadható MANPAD-ok közelségi gyújtóval.
Magam részéről erősen megfontolandónak tartanám a törököktől vásárolt Jelcinek egy részének (30-40 jármű) légvédelmi hasznosítását.
A Jelcin tetején simán elférne egy a lenti képen látható MooG RIwP (Reconfigurable Integrated-weapons Platform) távirányítású fegyver platform M230LF gépágyúval 30 mm × 113 mm-es airburst lőszerrel és 2 Mistral 3-al, 4 db körkörös lefedettséget biztosító Hensoldt Spexer radarral, egy ütős EO / IR toronnyal és datalinkkel összekötve a többi járművel.
Egy ilyen rendszer, éjjel-nappal, jó időben-rossz időben képes lehet költséghatékonyan akár nagyobb számú dróntól is megvédeni kritikus isnfrastruktúra elemeit (repterek, üza.tárolók, lőszer raktárak, stb…)
Nem véletlenül volt a AAA cikk része az, hogy lényegében specializált IFV-kre kellene a feladatot taksálni, amik lényegében jól beilleszthetők egy zl szervezeti egységébe is.