A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
8 875
29 836
113
"– Egyrészt számítunk külföldi szakemberek és családjuk betelepülésére. Emellett már megindultak más cégek fejlesztési programjai is, melyek a már bejelentett védelmi ipari beruházásra települnek rá, szintén hasonló termékek gyártásával. Jelenleg tárgyalásban vagyunk a Dynamit Nobel vállalattal, amelyik egy izraeli tulajdonú hadiipari cég. Ők is ide szeretnék hozni gyártásukat, de tárgyalunk más cégekkel is – jegyezte meg Maróth Gáspár."

Milyen cégek jöhetnek szóba ?
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 973
12 740
113
"– Egyrészt számítunk külföldi szakemberek és családjuk betelepülésére. Emellett már megindultak más cégek fejlesztési programjai is, melyek a már bejelentett védelmi ipari beruházásra települnek rá, szintén hasonló termékek gyártásával. Jelenleg tárgyalásban vagyunk a Dynamit Nobel vállalattal, amelyik egy izraeli tulajdonú hadiipari cég. Ők is ide szeretnék hozni gyártásukat, de tárgyalunk más cégekkel is – jegyezte meg Maróth Gáspár."

Milyen cégek jöhetnek szóba ?

Ez a Dynamit Nobel a Leo 2-be is bedolgozik.
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 193
5 099
113
A nukleáris kütyüből vennék minden nagyobb laktanyánkba egy föld-alatti üzemmódosat( 50-250 MW/ 8-10 db).
..."csak úgy, játszásiból", és egy 50-200m mélyre eldugnám, hogy "tuti" legyen az elektromosság...


Az honvédelem nem vinné a pénzt, hanem hozná!

...ezt komolyan mondom/gondolom!!!


Korábban becsültük (valakikkel, bocs Tőlük, de régen volt...), hogy valahol 50-200MW körüli lenne az optimális, amik vannak is a piacon, japo, orosz (tán koreai is ???), csak az első lökést nem kapja meg a technológia, "némi" piaci ellenszéllel a háttérben a nagyokat gyártó cégektől.


U.i.: Asszem' a norvégok dolgoztak/-nak azon, hogy urán helyett Tóriumos üzemanyagkazettát lehessen használni.
Az gyakorlatilag piszkos bombának is alig alkalmas/sokkal kisebb biztonsági kockázat.
Ez is egy kitörési lehetőség lenne (iparilag/katonailag/gazdaságilag)a számunkra, némi politikai akarat megléte esetén!!!


Hát én szívből remélem hogy nem te leszel a magyar energiaellatasért felelős ember...

Nem túl jó dolog reaktorokat 200 mèter mélyre eladni. Nehéz a karbantartás a hűtés és még sok egyéb probléma merül fel ..
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 387
79 315
113
Hát én szívből remélem hogy nem te leszel a magyar energiaellatasért felelős ember...

Nem túl jó dolog reaktorokat 200 mèter mélyre eladni. Nehéz a karbantartás a hűtés és még sok egyéb probléma merül fel ..
Már eleve pl Debrecenben mivel hűtenék...?
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Asszem' a norvégok dolgoztak/-nak azon, hogy urán helyett Tóriumos üzemanyagkazettát lehessen használni.

Aszem régen németekné is tóriumos reaktoruk volt, régebbi technológia, de tényleg biztonságosabb. Hadiparba nem felhasználható, ezért nem elterjedt.
 

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
2 980
5 307
113
Igen, érdekes. 30 éve ezért simán minimum labon lohettem volna és meg jutalomeltavot is kaptam volna (es akkor jo fej voltam, mert nem lelőttem, mint egy kutyát és nem mondtam jegyzőkönyvbe a többiekkel együtt, hogy nekem ugrott és megtámadott.)
Nem tanácsoltak senkit lábon lőni csak fejen....!Később azt vall a bíróságon amit akar!Alap tézis! :rolleyes:
 

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
2 980
5 307
113
"– Egyrészt számítunk külföldi szakemberek és családjuk betelepülésére. Emellett már megindultak más cégek fejlesztési programjai is, melyek a már bejelentett védelmi ipari beruházásra települnek rá, szintén hasonló termékek gyártásával. Jelenleg tárgyalásban vagyunk a Dynamit Nobel vállalattal, amelyik egy izraeli tulajdonú hadiipari cég. Ők is ide szeretnék hozni gyártásukat, de tárgyalunk más cégekkel is – jegyezte meg Maróth Gáspár."

Milyen cégek jöhetnek szóba ?
A szakember beszélt a StrikeShield aktív védelmi rendszer beszerzéséről is, illetve megerősítette, hogy két másik védelmi rendszer beszerzéséről is tárgyalnak. Mint ismertette, az egyik egy „izraeli-német” rendszer, ez valószínűleg a Trophy APS lesz, melyet Leopard 2-es harckocsikon használhat a Honvédség.

Minek után a Dynamit Nobel is a Rafaelé....! :rolleyes:
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 142
113
Egy defence24-es cikk kapcsán megvilágosodtam, hogy mi közük van az olaszoknak a szlovákok által elindított EuroArtillery PESCO programhoz. Ugyebár ehhez csatlakoztunk mi is.
Szóval a lényeg, hogy a programban a Zuzana 2-höz integrálják a Leonardo által gyártott Volcano lőszert.
Hogy ebben a folyamatban mi mit csinálunk, azt csak találgatni tudom.
Mindenesetre az EVA ágyúja, és tűzvezető rendszere megegyezik Zuzana-val.
 

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
2 980
5 307
113
Egy defence24-es cikk kapcsán megvilágosodtam, hogy mi közük van az olaszoknak a szlovákok által elindított EuroArtillery PESCO programhoz. Ugyebár ehhez csatlakoztunk mi is.
Szóval a lényeg, hogy a programban a Zuzana 2-höz integrálják a Leonardo által gyártott Volcano lőszert.
Hogy ebben a folyamatban mi mit csinálunk, azt csak találgatni tudom.
Mindenesetre az EVA ágyúja, és tűzvezető rendszere megegyezik Zuzana-val.
Hogy ebben a folyamatban mi mit csinálunk, azt csak találgatni tudom.

Akkor még nem volt a képben a Rheinmetall hx3 artillery....! :rolleyes:
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 574
24 784
113
Vannak olyan hangok, hogy évről évre silányabb a merítés.
Amikor meg bele akar nyúlni a közép és elemi iskolás oktatásba a kormány akkor meg megy a hiszti. Ugyan az egyetemi oktatás színvonalát is emelni kellene, de az az előbbiek nélkül nem lehetséges, sajnos az első kettő pedig húzza még inkább magával az utóbbit.
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
952
2 351
93
Amugy a DM73 meg a KE2020Neo "csak" a T-XX ellen lesz hatasos vagy megbirkozik az Armataval is?
Jó esetben nem tudjuk meg. Vagy majd csak xx év múlva, amikor úgy lőhetnek az Armatára lőtéren, mint ma egy T-72-re (bár ha nem fogják exportálni, akkor ez is kizárt.) Annyira semmit nem tudunk az Armata páncéljáról, hogy szerintem nincs pár oroszon kívül senki, aki tudná. Nem tudom ezeknek mennyi az átütése, nem találtam infót, de abból kiindulva hogy a DM63 800mm-t tud, 800-900, Neo esetében szerintem nagyon max. 1000mm rha-val számolhatunk. Lehet tippelgetni hogy megfelel-e ennyi homogén acélnak az Armata szemből.
 

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 093
2 906
113
Ez a haderő-reform talán az egyetlen dolog szerintem amit jól csinálnak és (talán) nincs szétlopva.
Más területen viszont annyira rohad szét az ország, hogy nagyon kell a változás...még ha nem is a legideálisabb az alternatíva, de el kell mozdulni a jelenlegi holt pontról mert ez zsákutca. 12 év alatt 2/3-ddal "csodákat" lehetett volna tenni, de lassan már csak bolgárok csóróbbak nálunk az EU-ban, a csehek, a szlovákok, de még románok is elhúztak mellettünk sok gazdasági, társadalmi mutató terén. Mindezért Sorost, "Brüsszelt" és egyéb kitalált ellenséget hibáztatni rendkívül gyerekes és méltatlan...
A haderőhöz visszatérve: mivel a legtöbb eszköz beszerzése le van szerződve és már gyártásban van/lesz, így nem hiszem hogy azokat leállítják - legfeljebb nem lesznek újabb beszerzések. Igazából, ha megállna folyamat ott ahol most van (beszerzésre kerülnek azok amik le vannak szerződve), azt hiszem nem lehetünk elégedetlenek, mert korszerű haderőnk lesz így is.
Oktatásba és egészségügybe kellene rengeteg pénzt tenni, mert akkor van itt jövő. Remélem jelenleg a NER-be elszivárgó ezermilliárdok átcsoportosítása ezekre a területekre elegendő lesz és nem nyirbálják meg a Zrínyi programot.

Legrosszabb esetben befagyasztják a honvédelmi büdzsét a mostani 1,5-1,7 GDP%-os szinten, amiből lassabban, de még mindig lehet fejlesztgetni. (Zrínyi program indulása előtt 1%-on sem volt a védelmi költségvetés)
Az mnb elnöke ugyanezt mondja

 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 804
37 869
113
Az mnb elnöke ugyanezt mondja


Sose hittem volna hogy Matolcsyval egy véleményen leszek valaha is! :D
De tényleg nem akarom ezt a "belpolitikai" vitát tovább vinni - maradjunk haderő fejlesztésnél. ;)
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and Halfdan

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Először módosítani kell a jelenlegi Gripen szerződést, mert a tervezett nagy arányú korszerűsítés után már nem az lesz a végérték, mint amit legutóbb beleírtak. Azt is el kell dönteni hogy ezt ki akarjuk-e fizetni és ha igen, mikor. Részletekre bontva 2026/2031/2036-ig vagy 2026-ban maradványértéken. (És akkor egyből más értelmet nyernek Benkő Tibor sokszor idézett szavai, hogy el kell dönteni mi legyen 2026 után és hogy "Gripeneket veszünk, de nem ezeket a gépeket". )

Van még olyan lehetőség is, hogy úgy módosítunk szerződét hogy csak béreljük a korszerűsített gépeket 2026-ig és utána becseréljük Gripen E/F-re, amit vagy kifizetünk vagy lízingeljük azokat is 10-20 évig.

A legköltségesebb verzió a jelenlegi Gripenek nagy arányú korszerűsítése és mellé még E/F Gripeneket is rendszeresíteni. És akkor kb. 2035/2040-ig lenne egy század korszerűsített C/D Gripen és kb. 2050-ig egy század E/F Gripen? 2040 körül pedig bejelentkezünk az FCAS/Tempest/K-FX/T-FX/ATD-X/SAAB FS2020 közül arra, amelyik addigra megvalósul?

És ez még csak néhány lehetséges verzió azok közül, ha csak Gripenekben gondolkodunk a következő 30 évre.

Mi van akkor ha nincs semmilyen C/D korszerűsítés hanem egy elnyújtott E/F beszerzés lesz hasonló módon mint ahogy Leóra is talán 2019-ben szerződtünk de az utolsó Leo 2 ha jól emlékszem 2025-ben ér ide? Szóval leszerződünk és 2028-2030 között jönnének a gépek, mondjuk 2032-re készenlétet adnának ahol is a C/D kivonásra kerülne.
Így nincs párhuzamos üzemeltetés, ellenben a jelenlegi flotta még 10 évig szolgálhat. Felszabadult forrásokat lehetne AA és AG fegyverzetre költeni, valamint tüzérségre, esetleg további Leok-ra.
Nem tudom emlékeztek-e rá mikor Vadai megkérdezte Benkőt, hogy miért kellettek a harckocsik, meg egyáltalán melyik dandárnak lesz, ő pedig valami olyasmit válaszolt akkor, hogy harckocsi kell a közepes meg nehéz dandárba is.
Itt a jegyzőkönyv:

És itt azt mondja Benkőpapa:
"A NATO-irányelvek szerint, és a 23 magyar felajánlás ennek megfelelően történt, 2023-ra a Magyar Honvédségnek a közepes dandárképességet kell elérni, aminek már szintén része a harckocsi, 2028-ra meg a nehéz dandár-képességet kell elérni, aminél nélkülözhetetlen a harckocsik jelenléte."

Szóval ha nagyon elengedem a fantáziám akkor lesz egy közepes meg egy nehéz dandár és mindkettőben lesznek harckocsik. Ez alapján a nehéz attól lesz nehéz , hogy harckocsi túlsúly van vagyis 2X44 Leo2 és 2X44 Lynx ez lehetne Tata, igy még kevesebb ember is kéne.
Közepes meg lehetne Debrecen-Hódmező 1X44 Leo2 és 3X44 Lynx na meg akkor ide kell még PZH is. Mindez mondjuk 2030-ra.
Nagyon eretnek gondolat? A drog rossz? :D
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 777
122 658
113
Mi van akkor ha nincs semmilyen C/D korszerűsítés hanem egy elnyújtott E/F beszerzés lesz hasonló módon mint ahogy Leóra is talán 2019-ben szerződtünk de az utolsó Leo 2 ha jól emlékszem 2025-ben ér ide? Szóval leszerződünk és 2028-2030 között jönnének a gépek, mondjuk 2032-re készenlétet adnának ahol is a C/D kivonásra kerülne.
Így nincs párhuzamos üzemeltetés, ellenben a jelenlegi flotta még 10 évig szolgálhat. Felszabadult forrásokat lehetne AA és AG fegyverzetre költeni, valamint tüzérségre, esetleg további Leok-ra.
Nem tudom emlékeztek-e rá mikor Vadai megkérdezte Benkőt, hogy miért kellettek a harckocsik, meg egyáltalán melyik dandárnak lesz, ő pedig valami olyasmit válaszolt akkor, hogy harckocsi kell a közepes meg nehéz dandárba is.
Itt a jegyzőkönyv:

És itt azt mondja Benkőpapa:
"A NATO-irányelvek szerint, és a 23 magyar felajánlás ennek megfelelően történt, 2023-ra a Magyar Honvédségnek a közepes dandárképességet kell elérni, aminek már szintén része a harckocsi, 2028-ra meg a nehéz dandár-képességet kell elérni, aminél nélkülözhetetlen a harckocsik jelenléte."

Szóval ha nagyon elengedem a fantáziám akkor lesz egy közepes meg egy nehéz dandár és mindkettőben lesznek harckocsik. Ez alapján a nehéz attól lesz nehéz , hogy harckocsi túlsúly van vagyis 2X44 Leo2 és 2X44 Lynx ez lehetne Tata, igy még kevesebb ember is kéne.
Közepes meg lehetne Debrecen-Hódmező 1X44 Leo2 és 3X44 Lynx na meg akkor ide kell még PZH is. Mindez mondjuk 2030-ra.
Nagyon eretnek gondolat? A drog rossz? :D
Amúgy logikus meg jó gondolat és reméljük, hogy így is lesz. Szóval a megfelelő drogot szeded :D
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
Sokkal valószínűbb az, hogy nincs ember. Így a nehézdandár a meglévő zászlóaljakból lesz összegereblyézve Tatáról és Hódmezőről, míg Debrecen egy zászlóalj harccsoport marad egyelőre dandár címszó alatt, aztán majd fejlesztik, ha jönnek az új 8x8-as járművek a távoli jövőben. Szerintem reálisan a HM nem számol azzal, hogy sikerül toborozniuk, így a meglévő emberanyagból gazdálkodják ki a NATO felajánlást: a nehézdandárt. Ha látod, hogy milyen szánalmas létszámok alkotják a magyar haderő harcoló részét, akkor még ennél is pesszimistább lennél!
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Mi van akkor ha nincs semmilyen C/D korszerűsítés hanem egy elnyújtott E/F beszerzés lesz hasonló módon mint ahogy Leóra is talán 2019-ben szerződtünk de az utolsó Leo 2 ha jól emlékszem 2025-ben ér ide? Szóval leszerződünk és 2028-2030 között jönnének a gépek, mondjuk 2032-re készenlétet adnának ahol is a C/D kivonásra kerülne.
Így nincs párhuzamos üzemeltetés, ellenben a jelenlegi flotta még 10 évig szolgálhat. Felszabadult forrásokat lehetne AA és AG fegyverzetre költeni, valamint tüzérségre, esetleg további Leok-ra.
A meglèvő C/D gépek záros határidőn belüli kivonása teljesen értelmetlen lenne.
  • A gépek sárkányában bőven van még idő, emiatt nem kell sietni a kivonással.
  • Igazából a radar, EW rendszer, stb.. korszerűsítésre is csak akkor lenne szüksèg amennyiben olyan döntés születik hogy a mostani légi rendészeti feladatok ellátásán túl másra is képesnek kell lennie a repülő csapatoknak. A meglévő szűk 1 szàzad C/D gépet lecsrélni 1 század E/F re (vagy bármilyen más tipusra) értelmetlen, mivel légi rendészkedésre a mai állapotú C/D gépek is tökéletesen megfelelnek.
  • C/D tipus kivonása majd valamikor a 30-as végén lesz időszerű amikor a gyártó leáll a tipus további támogatásával, továbbá talán addigra sikerül megközelíteni a sárkányban lévő üzemidő limitet és a környékünkön szolgálatba lépnek azok az 5+ gen. gépek amikhez képest a C/D már tényleg elavulttá válik.