offNapi szinten olvasom a fórumot, teljesen laikusként csak nagy ritkán érzem úgy, hogy van miért hozzászólnom.
Nem tudok a szakmai részletekhez hozzászólni, nem is akarok, de általánosságban a folyamatokat figyelve egy-két dolog kezd összeállni.
Szerintem a hadvezetés 16-ban reálisan felmérte, hogy egy akkora hadsereget, amit a gazdaság elbír, illetve a potenciális ellenfeleket elrettenti, folyamatosan az ország fenntartani nem tud.(Ezerszer ki lett tárgyalva minden aspektusa.)
Alapvetésem, hogy nem békehadsereg, hanem kerethadsereg felépítése zajlik.
Van-e közvetlen háborús veszély. Meglátásom szerint nincs. Jelenlegi NATO tagokkal rövid távon nincs, nem NATO tag esetében a NATO beavatkozna, nem miattunk, hanem az ország elhelyezkedése miatt. Tehát rövid távú fenyegetés nincs.
Mire van szükség: 1.Személyzetre: Baj-e ha magas a fluktuáció a hadseregnél, ebből a szempontból nem baj, mert adott helyzetben a törvény erejénél fogva visszahívhatók lesznek a már kiképzett civilek. Sőt kívánatos a rotáció, mert így nincs szükség a sorozás politikailag nem pozitív aktiválására, (a sorozás nincs megszüntetve, csak fel van függesztve).
2. Technika: A jelenlegi technika mennyisége valóban egy "operett" hadsereg igényeire elegendőnek tűnnek, viszont a keret hadsereg számára teljesen elegendőek. A lényeg hogy a kiépülő ipari háttér lehetővé teszi az ország teherbírásának megfelelő ütemezésű további beszerzéseket,nagy mértékben belföldről, nem kitéve külső politikai szándékoknak(Párduc....stb), amivel fokozatosan létre jön egy olyan M-zárolt készlet, amit szükség esetén aktíválni lehet.
Természetesen vannak területek ahova ez az állítás nem igaz, de a tömeget igénylő klasszikus csapatnemek esetében fenáll.
Van-e történelmi előképe ennek a szerkezetnek. Igen van. Az Osztrák-Magyar Monarchia hadszervezete erre épült fel. Ennek tükrében van értelme a szintén alaposan kivesézett alakulat átnevezeséknek.
Mondom én a laikus.
A Monarchia hadereje mondjuk nem túl jó követendő példa: a szerbekről lepattantunk 1914 őszén, és ha voltak sikerek az is nagyban a német támogatásnak volt köszönhető. Franz Conrad von Hötzendorf meg minden idők egyik legrosszabb hadvezérének bizonyult...
on