A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
3 154
9 330
113
Nem akarok szendvicsbe kerülni, mert vannak egy részről a fórumon a bólogatójánosok meg a keljfeljancsik (akik azonnal megtámadnak, ha kicsit is kritizálod a Zrínyit meg az ütemezését), de te elég negatívan látod a dolgot sztem.
Én is úgy gondolom, hogy nagyon fontos a demokrácia, sőt mindenek felett. Viszont a haderő-fejlesztést ebből egy kicsit kivonnám, mert ott most mindennél fontosabb, hogy ne veszítsünk időt, ha már ennyire el.....tuk.
Lehet, hogy kicsit túlaggódom, de már sokan verik a vészharangot, de Virág elvtárs sem tudna mást mondani, mint hogy a nemzetközi helyzet fokozódik. Másrészt az elmúlt hónapok horvát és román megnyilatkozásai kissé fellebbentették a fátylat arról, hogy milyen barátságokat is ápolunk..
Aki ilyen helyzetben nem erőltetetten fejleszti a haderőt az hülye, nem tudok jobb szót találni, ezt kell most erősíteni az illetékesekben is, mert mind az eszközbeszerzések, mind a képzés (pl. egy középiskolai hálózat felépítése), s ehhez kapcsolódóan a humán erőforrás-fejlesztés terén is késésben vagyunk.
Ettől most egy aprólékos vita távolabb visz, hogy miért veszünk kitől mit, meg kellene hagyni az utókornak elemzésre.
Inkább hajrá, bejelentések, de még inkább érkezzenek az eszközök, induljanak az üzemek, folytatódjon a bérfejlesztés, kiképzés ezerrel! MOST!
A Haderő reformot mindenképpen folytatni kell. Sőt ennek elsősorban a humán része ami késedelemben van, bármennyire is igyekezett az űrt a HM csökkenteni. Ne feledjük el, hogy gyakorlatilag már bocsánat de sarkítva fogalmazok" a magyar demokrácia kvázi nem létezik mert 2015-től kezdve valamilyen veszélyhelyzetre hivatkozva meg vannak nyirbálva az alapjogok valamilyen jelleggű vészhelyzet van, kirejesztett kormányzati jogkörrel a parlamentáris demokrácia csorbításával. Nos ennek egyik kárvallotjai a katonák, akik a hivatásukon túl kell teljesíteniük. A mai napig nem értem,hogy mit keresnek a déli és más határszakaszon repülőgép műszakiak, lérakosok, katonazenekar és egyéb olyan képzett katona akiknek nem ez a feladatuk elsősorban. Azt még csak-csak megértem, hogy a gépesített lövész őrjáratozik, de nem a US.MARINE vagyunk, hogy mindenki elsősorban lövész és utána csak az amire a kiképzést kapta az alapok után.
Ezt Győrben is hallottam nem mondom meg kik szájából.
A haderő reform azért is szükséges, mert egy állig felfegyverzett Ukrajna lesz a szomszédunk harcedzett katonákkal. A haderőreform technikai oldalát pedig úgy gondolom módosítani kell a hazai fenyegetettségeknek és a orosz-ukrán háború tapasztalatainak levonása után.

Néhány tapasztalat amit nyugati szakíróktól olvastam (néha nem értek vele egyet): A GyHJ-knak nem kell uszóképesnek lenni, mert a lőszert és üzemanyagot szállító járművek sem azok, tehát felesleges képesség és csökkenti a védettséget, mert bizonyos súly felett nem lehet úszóképes). Ez igaz gondolom, csak akik megállapították elfelejtették, hogy a hídfőt meg ki kéne terjeszteni ahhoz, hogy átmenjek rajta, és valamit csak át kéne usztatni, hogy megszállják a túlpartot, nem elég ATGM-mel, és MANPAD-al felszerelt gyalogság a folyó másik oldaláról tűztámogatással.

Más: A drónok és az öngyilkos drónok szerepe. A nagyob magasságban repülő kisméretű drónok, amelyek felderítő szerepet játszanak és "müanyag" voltuk, kis méretű motorjaik miatt szinte láthatatlanok kiválóan együttműködnek a távolharc tüzérséggel. ero nekünk is szükséges minél gyorsabban a RM 8x8-as lövege, mert a tüzérség ilyen alkalmazása sok esetben sorsdöntő lehet. Más: a rakétatüzérség akármennyire is pontos, nem tudja megbénítani az átrakó körzeteket, nem tudnak annyi vágányt tönkretenni amelyet nem lehet kijavítani viszonylag egyszerűen. Tehát a hidak, alagutak elpusztatása lehet a vasúti közlekedés megállítására szinte az egyetlen lehetőség.

Más: Az orosz légierő túlértékelése: A Szu-30,34 stb. repülőgépek harci-technikai képessége nem igényli az alacsony érzékelhetőségű repülőgépek elterjedését, viszont a GBAD igen. Orosz részről azt közölték, hogy minden gépüket a földi légvédelem lőtte le és nem ukrán repülőgépek. (szerintem műszaki meghibásodások is voltak)..
ennek ellenére a NASAM 3 mellett megtartanám a rakétatüzérség KUB-jait is (akár rakéta üzemidő hoszabbítással - pld. szerb bevonással), mert minél több lokátor, minél több tüzelőállás, állvány és fenyegetés, annál nagyobb veszély van az ellenségnek. Még deflektornak is alklamaznám azokat. Egyébként a Kubhoz, manapság is akár vezeték nélküli tecnikával lehetne olyan modernizáció, amely a SZURN nélküli alkalmazást is lehetővé teszi a légi helyzetkép átadásával és a SZURN-nak csak néhány másodperces célravezető lokátorral való működésére. Ráadásul elektor-optikai eszközöket is lehetne az TELAR-ra telepíteni. Lásd pld. Szerb modernizáció. Egy TELAR-on a két szélső indítón 3M9 rakéta, a középső kiszerelve és beépítve egy három indítós rendszer R60 és R73 infás rakétákkal. OK ezek nincsenek már meg nekünk, de van Mistralunk.
Mistral. Jó lenne a Skyshield járművek mellett négyindítós állványos rendszert és Lnyx-re telepítve. stb.

Szóval értelmesen elkölteni az ország javait újraértékelve és Zrinyi eredményeit megtartva most a kiképzést a humán erőforrás és a védelmi eszkzökre összpontosítást látom inkább célravezetőnek. Ismét MANPADS, sok ATGM. önjáró kerekes tüzérség felderítő és csapásmérő /akár öngyilkos drónok stb.

Bocsánat de most többet nem tudok írni...
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
3 154
9 330
113
Az országunk éppen azért van a NATO-ban mert önállóan képtelen megvédeni magát. Egyébként a Zrinyi program esélyt ad egy olyan hadsereg felszerelésére és kiképzésére, amely a koalíciós erők beérkezéséig ki tud olyan ellenállást fejteni, amely elégséges. A másik pedig, hogy az mi is tudunk olyan kiképzett és felszerelt egységet küldeni más szövetségünk megtámadása esetén, amely képes multinationális műveletekben megfelelő hatékonysággal működni. Ez nem azt jelentené, hogy Moszkva felé a tatai dandár lenne lándzsa hegye, vagy azt, hogy akár egy hétig, is tudnánk például Ukrajna ellen tartani magunkat, de addig igen, amig a segítség meg nem érkezik. Segítség pedig katonai és politikai is jönne, bár nem ártana kissé euro és NATO konformabbnak lenni. Pld. Ukrajnába mi is vihetnénk 2-3 teherautó 7,62 lőszert, átadhatnánk elaggott vontatott tarackjainkból. A NATO csatalkozásra amúgy sincs reményük, az EU csatlakozáshoz pedig demokratius változásokat kéne (pld nyelvtörvény) bevezetniük, de jelenleg minden törvényük éppen ezzel ellentétes. A ruszkik, amúgy is egy kalap alá vennének minket konfliktus esetén. Mi nem támadunk, de a NATO közös védekezés részei vagyunk. Ja egyébként nézzetek körbe, a NATO az orosz aggresszió óta műveletet hajt végre, kivéve magyarországon, ahol különleges jogrend ide-oda 2015 óta, nem lehet műveletet végrehajtani hazánkban, mert a jogállása nem olyan. Pedig amerikai, francia, olasz stb. nemzetek katonái vannak itt állomásoztatva, csak a kommunikáció eldugja őket, ellentétben más országokkal ahol büszkék, hogy a koalíció ennyi kvázi egységes, és a nyugati államok mekkora segítséget adank keletre, akár repülőgépek, akár más technika és előerő tekintetében.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 960
85 585
113
Az országunk éppen azért van a NATO-ban mert önállóan képtelen megvédeni magát. Egyébként a Zrinyi program esélyt ad egy olyan hadsereg felszerelésére és kiképzésére, amely a koalíciós erők beérkezéséig ki tud olyan ellenállást fejteni, amely elégséges. A másik pedig, hogy az mi is tudunk olyan kiképzett és felszerelt egységet küldeni más szövetségünk megtámadása esetén, amely képes multinationális műveletekben megfelelő hatékonysággal működni. Ez nem azt jelentené, hogy Moszkva felé a tatai dandár lenne lándzsa hegye, vagy azt, hogy akár egy hétig, is tudnánk például Ukrajna ellen tartani magunkat, de addig igen, amig a segítség meg nem érkezik. Segítség pedig katonai és politikai is jönne, bár nem ártana kissé euro és NATO konformabbnak lenni. Pld. Ukrajnába mi is vihetnénk 2-3 teherautó 7,62 lőszert, átadhatnánk elaggott vontatott tarackjainkból. A NATO csatalkozásra amúgy sincs reményük, az EU csatlakozáshoz pedig demokratius változásokat kéne (pld nyelvtörvény) bevezetniük, de jelenleg minden törvényük éppen ezzel ellentétes. A ruszkik, amúgy is egy kalap alá vennének minket konfliktus esetén. Mi nem támadunk, de a NATO közös védekezés részei vagyunk. Ja egyébként nézzetek körbe, a NATO az orosz aggresszió óta műveletet hajt végre, kivéve magyarországon, ahol különleges jogrend ide-oda 2015 óta, nem lehet műveletet végrehajtani hazánkban, mert a jogállása nem olyan. Pedig amerikai, francia, olasz stb. nemzetek katonái vannak itt állomásoztatva, csak a kommunikáció eldugja őket, ellentétben más országokkal ahol büszkék, hogy a koalíció ennyi kvázi egységes, és a nyugati államok mekkora segítséget adank keletre, akár repülőgépek, akár más technika és előerő tekintetében.
Milyen műveletre gondolsz?
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
858
2 267
93
Egy másik jó példa a haderő- és hadiipar-fejlesztés mögötti stratégiára a mobil, közeli és rövid hatótávolságú légvédelmi rendszerek (SHORAD) közös fejlesztése.
Jó lenne a Skyshield járművek mellett négyindítós állványos rendszert és Lnyx-re telepítve. stb.
Azért ez egy komoly piaci rés jelenleg nyugaton, nem? Valaki foglalkozik komolyabban önjáró csapatlégvédelmi harcjármű fejlesztésével?
A Gepard-on és az M163-on kívül nem is nagyon jut eszembe régebbről más.
A drónok miatt ez sokkal fontosabbnak tűnik most, mint régebben. Egy jól sikerült Shorad Lynx verzióval szépet lehetne gurítani a piacon.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
22 426
43 802
113
Azért ez egy komoly piaci rés jelenleg nyugaton, nem? Valaki foglalkozik komolyabban önjáró csapatlégvédelmi harcjármű fejlesztésével?
A Gepard-on és az M163-on kívül nem is nagyon jut eszembe régebbről más.
Egy jól sikerült Shorad Lynx verzióval szépet lehetne gurítani a piacon.
Programozott lőszeres technológiája még a Boforsnak van (40mm 3P lőszer)
Törökök is összemásolgattak valamit...90-es és 2000-es évekből vannak még zsákutca projektek: Loara, Marksman. Ezek mára elavultak: kisméretű drónok felderítésére nem igazán alkalmasak.
Nyugati / európai cégek között egy értelműen a Rheinmetal (ex-Orleikon, ma Rheinmetall Air Defence / RAD) a legfejlettebb a Skyranger 30-cal illetve Skyranger 35-ttel. Pláne hogy már lézerfegyver is van hozzá.
Elég jó biznisznek ígérkezik: nem véltelen, hogy pár havonta bejelentik az új fejleményeket a rendszerrel kapcsolatban.

  • 2022 februárjában bemutatták a torony nagy energiájú lézerrel (High Energy Laser, röviden: HEL) kiegészített változatát, így gépágyú és rakéták mellett már lézerrel is támadhatja az ellenséges drónokat. A lézer teljesítménye 20-50 kW, de a későbbiekben akár 100 kW-os lézer is beépítésre kerülhet.
  • A Rheinmetall 2022 áprilisában bejelentette, hogy az Oerlikon AESA Multi-Mission Radar (AMMR) néven forgalmazott radarjuk sorozatgyártásra érett. Ez Skyranger 30 radarja.
Szóval jó az irány, csak lassú a tempó. :)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 771
34 574
113
Azért ez egy komoly piaci rés jelenleg nyugaton, nem? Valaki foglalkozik komolyabban önjáró csapatlégvédelmi harcjármű fejlesztésével?
A Gepard-on és az M163-on kívül nem is nagyon jut eszembe régebbről más.
A drónok miatt ez sokkal fontosabbnak tűnik most, mint régebben. Egy jól sikerült Shorad Lynx verzióval szépet lehetne gurítani a piacon.
Valójában volt még egy pár tipus,franci,olasz,svájci,német,amcsi,japán.Plusz a vontatottak,rengeteg.
Ma viszont a trend,fogy az átlag PSZH/GYHJ főfegyvere,illetve a távirányitott fegyverállások airbummos lőszer képesek.
marineiads.jpg

Egy ilyen fegyverállást lényegében akármire fel lehet rakni.Hálózatba kötve,külső célelőrejelzéssel akár egy tgk oszlop is massziv közelkörzeti légoltalmat tud magának biztositani.Amúgy is az a tapasztalat,hogy manapság a hadműveleti területen a logisztikát is páncélvédett és önvédelemre képes járművekkel kell(ene) felszerelni-csak legyen rá pénz....
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 771
34 574
113
Valójában volt még egy pár tipus,franci,olasz,svájci,német,amcsi,japán.Plusz a vontatottak,rengeteg.
Ma viszont a trend,fogy az átlag PSZH/GYHJ főfegyvere,illetve a távirányitott fegyverállások airbummos lőszer képesek.
marineiads.jpg

Egy ilyen fegyverállást lényegében akármire fel lehet rakni.Hálózatba kötve,külső célelőrejelzéssel akár egy tgk oszlop is massziv közelkörzeti légoltalmat tud magának biztositani.Amúgy is az a tapasztalat,hogy manapság a hadműveleti területen a logisztikát is páncélvédett és önvédelemre képes járművekkel kell(ene) felszerelni-csak legyen rá pénz....
images
Igazábol nem a megsemmisitő fegyverzet,hanem a célfelderités a dronelháritás problémája.Elvileg ugyan lehetne minden járműre megfelelő felderitő eszközöket is szerelni,de egyrészt az már sokszor zavarná a jármű eredeti feladatát,sérülékeny-és az isten pénze se elég hozzá.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 823
47 161
113
Valójában volt még egy pár tipus,franci,olasz,svájci,német,amcsi,japán.Plusz a vontatottak,rengeteg.
Ma viszont a trend,fogy az átlag PSZH/GYHJ főfegyvere,illetve a távirányitott fegyverállások airbummos lőszer képesek.
marineiads.jpg

Egy ilyen fegyverállást lényegében akármire fel lehet rakni.Hálózatba kötve,külső célelőrejelzéssel akár egy tgk oszlop is massziv közelkörzeti légoltalmat tud magának biztositani.Amúgy is az a tapasztalat,hogy manapság a hadműveleti területen a logisztikát is páncélvédett és önvédelemre képes járművekkel kell(ene) felszerelni-csak legyen rá pénz....
Az XM914 nem rendelkezik programozott lőszerrel...
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
22 426
43 802
113
Maróth a legutóbbi interjúban mondta el a véleményét a mistral beszerzéséről. Szerinte elhibázott döntés volt, és a jövőben nem számolnak vele.
nem igaz, hogy nem számolnak vele! Most modernizálták a rendszert! Az MCP-k modernizálása tán még mindig tart.
Annyit mondott hogy annak idején nem erre kellett volna küldeni. Maga a rakéta jó, az ATLAS-2 indító ami elavult.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
3 154
9 330
113
A Skyrangerre lehet tenni kishatótávolságú rakétát. Mivel nálunk a Mistral van rendszerben, és ebben a kategóriában az az egyik legjobb, elég valószínű, hogy az kerül majd rá.
Kvázi mindegy, hogy Lynx vagy Nurol és mindkettőből készítenék. A szegény UNIMOG-on a kezelők sima repeszhatás ellen is védtelenek. A 4-es francia indítók szinte akármilyen járművekre telepíthetőek. A KF-41-en a nehézdd harcsoportjainak csapatlégvédelmét erősítenék a Nurolon meg a közepest és egyébb egységekét. Mindél több MANPAD, légvédelmi jármű lokátor az-az mind nehezíti a légi támadóknak tervezést és végrehajtást. Ráadásul a hőkövető/képalkotó rakéták nehezen felderíthetőek.