A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Én 55 éves vagyok, ( nem hívnak már be ) de emlékezem szinte mindere a kiképzés harcászati részéből, 1987-ből.. Persze kell egy behívott öreg katonánál egy felfrissítés, de az nem igaz, hogy mindent elfelejt. Más kérdés, hogy korosztály szempontjából, már nem nagyon lesz kiképzett katona, csak a volt szerződéses, hivatásos. Legjobb a most aktív katona, Utána a tartalékos. Azután, a volt egykori katona. Legrosszabb emberanyag, aki soha nem volt katona. Sajnos ez a valóság.

Ezt én is tudom. Viszont az utóbbi pár évtizedből leszereltek között is vannak annyian, akik bele tudnak ülni.
Én csak azt mondom, hogy ha holnap vagy jövőre kitörne egy igazi háború és nekünk védeni kellene az országot, akkor az a történet nem állna meg úgy sem ott, hogy a jelenleg szolgálókat kiküldjük. És akiket gyorsan össze tudnánk kaparni és van tudása, amit frissíteni lehet/kell... Nos az nem Leopárd2-ra kapta ezt a tudást és nem is lenne nekik jelenleg plusz második zl Leo2.
A Hetvenkettőket hagyni kell a kezelő személyzetükkel együtt kiöregedni a csatasorból. Nem kell rájuk többet költeni, mint amennyi szükséges, de szerintem 10 éven belül el kell dönteni úgy is, hogy mit veszünk helyettük. Még egy zl A7-et, újabb generációs tankba ruházunk be? (Addigra meg lehet lesz leszerelő a most Leo2-t tanulók között is, míg addigra tényleg elfogyna a behívható T-72-es. Ez természetes folyamat.)
 
W

Wilson

Guest
Már bocs, de ha a te seggecskéd egy műbőrbevonatú, szivacsos Leo2A7+ vagy Lynx ülésén érzi csak magát harcképesnek, akkor semmi keresnivalód a seregben.

Elképzelem az ukri vagy orosz katonát, ahogy odavezénylik egy BMP vagy BTR-hez és azt mondja, hogy márpedig ebbe nem szállok bele, nekem level 6 védettségű IFV alatt ne adjanak harcjárművet.
Pont a most zajló ukrán-orosz háború tanulsága az, hogy semmi értelme BTR vagy BMP szintű harcjárműben beküldeni a katonákat a harctérre mert a modern kézi páncéltörő eszközök felnyitják őket mint egy szardíniás dobozt, és még a legcsóróbb országok is ha mást nem is de modern kézi páncéltörő eszközöket vesznek a haderejük számára , úgyhogy itt nem a kényelemről van szó hanem az életben maradásról.

Ami pedig az orosz katonákat illeti, szerintem biztos lehet mindenki abban, hogy gyomorideggel ülnek azokban a BTR/BMP a fronton...
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Pont a most zajló ukrán-orosz háború tanulsága az, hogy semmi értelme BTR vagy BMP szintű harcjárműben beküldeni a katonákat a harctérre mert a modern kézi páncéltörő eszközök felnyitják őket mint egy szardíniás dobozt, és még a legcsóróbb országok is ha mást nem is de modern kézi páncéltörő eszközöket vesznek a haderejük számára , úgyhogy itt nem a kényelemről van szó hanem az életben maradásról.

Ami pedig az orosz katonákat illeti, szerintem biztos lehet mindenki abban, hogy gyomorideggel ülnek azokban a BTR/BMP a fronton...

Ebben lehet az orosz katonák egyet értenek veled, de az ukrán hadvezetés nem. Ők eddig is könyörögtek minél több hk-ért, akár T-72-esekért is. Mert egy acél ököl nélkül nem lehet megnyitni az ellenség vonalát, ami után az ukránok nagyon jól csinálták, hogy nem a páncéllal mentek előre egy vonalban, hanem a könnyen mozgó csapattestek felderítették nekik a terepet.
És nem csodálkoznék azon, ha jelenleg azon könyörögnének, hogy igenis szükségük van azokra a spanyol Leo2A4-esekre is, ami tömegének a fele már rozsda. De nehéz dd nélkül nincs sikeres áttörés.
 
W

Wilson

Guest
Ebben lehet az orosz katonák egyet értenek veled, de az ukrán hadvezetés nem. Ők eddig is könyörögtek minél több hk-ért, akár T-72-esekért is. Mert egy acél ököl nélkül nem lehet megnyitni az ellenség vonalát, ami után az ukránok nagyon jól csinálták, hogy nem a páncéllal mentek előre egy vonalban, hanem a könnyen mozgó csapattestek felderítették nekik a terepet.
És nem csodálkoznék azon, ha jelenleg azon könyörögnének, hogy igenis szükségük van azokra a spanyol Leo2A4-esekre is, ami tömegének a fele már rozsda. De nehéz dd nélkül nincs sikeres áttörés.
Itt most a választási lehetőségről van szó nem a kényszerről, egy 10 milliós Magyarország nem fog tudni egy tömeg hadsereget felállítani és amennyiben úgy dönt,hogy nem csak egy jelképes haderőt akar fenntartani hanem egy olyan hadsereget amely valós harcértékkel bír és képes megvédeni az országot akkor egyetlen lehetősége marad egy relatíve kis létszámú de magasan képzett profi és a lehetőségek szerint a legmodernebb harceszközökkel felszerelt hadsereg, ebből következik, hogy ezeket a katonákat a lehető legjobban meg kell védeni,,,,
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 489
14 279
113
Mint a program eredeti neve is mutatja: 2026-ra kellene elérni ezeket a képességeket.
Nézzük, hogy állunk!
NASAMS 2023-ban érkezik, 2024-től bevethető a tervek szerint. Az ország méretéhez képest egész komoly méretű rendszer vettünk.
Leo 2A7 - jövőre érkezik az első, 2025-re mind itt lesz
Spike páncéltörő képesség 2024-ben jön
H225 jövőre jön az első, 2025 végére mind itt lesz
PZH2000 gyakorlatilag idén teljes lesz a flotta - talán pár darab marad 2023-ra.
Katonák fegyverei, felszerelése - folyamatban (CZ fegyverek, CG) 2023 végéig mindenből lesz elég elvileg.
Mistral modernizáció is lefutott, lett SAMOC is
ELTA radarok: idén jön az első, 2027-ig mind a 11 db ideér. Igazából a ha 4-5 db már itt van, akkor a szovjet radarokat kiváltva a meglévő RAT-31 radarokkal már kb. mindent látni fogunk ami légterünkben történik. Az AWACS és egyéb NATO felderítési infókkal együtt méginkább.
L-39NG - oké, ennek sokan nem örülnek, de 2024 végére ezek is itt lesznek. 12 gép az éves gyártó kapacitás, amit bővíteni fognak, szóval 2024 vége reális dátum.
Lynx - évi 45-50 darabos gyártási ütem mellett mind a 218 harcjármű elkészül 2026 végére.
Gidrán és NMS - egyelőre ezek tűnnek kicsit kiszámíthatatlannak, de minimum csúszásban vannak. Szerintem a törökökkel megy a vita a gyártás körül...nagy a csend.
KC-390 - 2024-ben jön az első, 2025-ben a második.
Gripen MS20 Block 2 upgrade is folyamatban van: 2026-ra ez is lefut elvileg. Első adag IRIS-T megrendelve, Meteor is elvileg bár utóbbiról kevés infó van.

Vagy is minden a terv szerint megy: 2026-ra szinte minden itt lesz ahogy ez egy "Zrínyi 2026" nevezetű programtól elvárható.
Félidőben nincs itt minden, azon nincs mit csodálkozni. Sőt, a legtöbb cucc azért nincs még itt mert mi kértük így pénzügyi és haderő szervezeti okokból. Idő kell míg PM összegereblyézi rá a pénzt, meg az állomány és az infrastruktúra felkészül a fogadásukra.
Annak ellenére tartják az ütemet sőt még elvileg "gyorsítanak" is, hogy k. szarban a gazdaság. "A nemzetközi helyzet fokozódik" - a hogy Virág elvtárs mondaná...
Ennyit bír az ország, mi bele rokkannánk abba mit a lengyelek tolnak! Szerintem ők is bele fognak vagy legalábbis megfogják érezni amikor ki is kell fizetni ezt k. sok cuccot!

Ami még "tudható", de nincs leszerződve vagy nem ismert:
HX3 löveg - tudjuk, hogy lesz vagy legalábbis kell a MH-nek kerekes önjáró. "Zajlanak a tárgyalások", "már kaptunk ajánlatot" és elvileg "PZH 2000 árának felébe kerül" - mikor és mennyi az nem ismert. Szerintem 24-48 közötti mennyiség a legvalószínűbb...
Skyranger 30 - tudjuk, hogy lesz vagy legalábbis kell a MH-nek a "drón-probléma" kezelésére. Mistral lesz rajta rakétának, és "2022 nyarának végére" várta az RM a szerződést, ami jelen állás nem jött be. A mikor és mennyi az nem ismert, de lesz Skyrangerünk.
12 és 48 között bármilyen mennyiség elképzelhető - szerintem...

Ami még várható, de nagyon bizonytalan vagy távoli:
Második Gripen-vadászrepülő század - az utóbbi 1 évben 3x hangzott el elég magas körökből, hogy szeretnénk egy második századot. Mást nem tudni erről konkrétabban. Én inkább a mostani lízing kifutása utánra várom ezt...
Rakéta-tüzérség: ilyen is szeretne a HM, de semmi konkrétum. HIMARS-ot PrSM-mel megnézte MG és SZRSZ idén februrában, ezenkívül esélyes PULS, K239 Chunmoo esetleg MARS2. 2 év múlva vagy 10 év múlva akarnak ilyet - azt nem tudni.
Drónok ilyen is szeretne a HM, de semmi konkrétum. Török vonal esélyes elsősorban (pl. Karayel), de izraeli és lengyel eszközök sem kizártak...vélhetően több kategóriából álló "mix" lesz beszerezve.

A fentieken kívül egy csomó minden lehet amiről még azt sem tudjuk, hogy "piacot kutatnak"... :D

Elég nagy problémának tartom, hogy nem gondoltak arra, hogy arra a 10 évre is kell valami, amíg a program kifut.


Elsősorban azt a páncéltörő-és légvédelmi képességet hiányolom, amivel az ukránok fel tudták tartóztatni az oroszokat.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 204
113
Elég nagy problémának tartom, hogy nem gondoltak arra, hogy arra a 10 évre is kell valami, amíg a program kifut.


Elsősorban azt a páncéltörő-és légvédelmi képességet hiányolom, amivel az ukránok fel tudták tartóztatni az oroszokat.
Épp most írtam le hogy 2025-re lesz mindkettő! Spike és NASAMS is. Mi nem ment át? :p

Amúgy az oroszokat leginkább a HIMARS állította meg: szétlőtték az orosz lőszer-lerakatokat, alább is hagyott az ágyúzás rendesen az orosz oldalról. Azóta nincs érdemi orosz előre törés amióta HIMARS megérkezett harcmezőre és pusztítják az orosz vezetési és logisztikai pontokat. A páncéltörő eszközök a kezdeti támadás megállítására voltak jelentősebb hatással, bár leginkább az oroszok totális hozzá nem értése miatt lett pofára esés a északi offenzíva.

Szóval sürgősen kell venni PULS-rendszert vagy 24-et legalább! :hadonaszos:
Próbáljanak úgy előre törni, ha 150km-en belül minden lőszerraktárat és vezetési pontot szét tudunk lőni EXTRA rakával. (A HIMARS M31 rakétája csak 80km-et tud)
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Itt most a választási lehetőségről van szó nem a kényszerről, egy 10 milliós Magyarország nem fog tudni egy tömeg hadsereget felállítani és amennyiben úgy dönt,hogy nem csak egy jelképes haderőt akar fenntartani hanem egy olyan hadsereget amely valós harcértékkel bír és képes megvédeni az országot akkor egyetlen lehetősége marad egy relatíve kis létszámú de magasan képzett profi és a lehetőségek szerint a legmodernebb harceszközökkel felszerelt hadsereg, ebből következik, hogy ezeket a katonákat a lehető legjobban meg kell védeni,,,,

És most leírtad, hogy miért kritizálják a Zrínyit. Mert nem jelképes haderőt akar létrehozni, hanem egy kis haderőt.

Egyszer fel kéne ébredni már, hogy ódákat zengünk a 10ezer orosz hk-ról akkor is, ha a fele megmozdulni nem tud a rozsdától. És szeretnénk 10 milliós országként kiállítani egy ezzel versengő haderőt csupa modern MBT-ből, de darabszámban is ellensúlyozva.
Én is szeretném látni a második modern MBT zl-at a Honvédségben, csak az a különbség kettőnk között, hogy ami van, azt nem dobnám el. Különben 15 év múlva itt fogunk sírni, hogy nincs 300 Párducunk, sem Eurotankunk a 300 román T-55-össel szemben és megint csak mi hibáztunk, hogy nem modern hk-t vásároltunk.

Egyszerűen nem hiszek ezekben a kilőhetetlen, legyőzhetetlen csodafegyverekben. A páncélosokra különösen igaz, hogy ha létre hoz valaki egy ilyet, mire az elterjed, az ellenfél létre hozza az ellenszerét. Mindig sírni fogunk, hogy miért nincs valamelyik fegyvernemből győzhetetlen, csoda variánsunk, ha létszámban nem támaszkodunk az előző generáció gépeire.
Az 1 zl biztosan nem mennyiségi vagy minőségi fölény. A nálunk fele akkora Felvidék ugyan ezt a csomagot vásárolta. A mi vásárlásunk csak pár év előny a tótokkal vagy a csehekkel szemben. Ha ők 5 millióan, körülbelül arányos gazdasági teljesítménnyel finanszírozni tudják, akkor mi is el tudunk tartani 2 zl-at, amíg nincs átfegyverezve a második, addig... azzal, ami van.

Ismersz, én támogatom a modernizációt. Én követelem talán a leghangosabban, hogy a mostani 4 év végére legyen meg, hogy melyik 6. gennel váltjuk majd a Gripent. És nem ellenzem, hogy hk terén is generációs legyen. (Ha kiderül, hogy a két versengő projekt közül melyikre lesz komoly megrendelés és melyikbe tudunk K+F-nél beszállni.)
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 596
3 814
113
Ha a Leopard 2A7 feléből kihozható egy Lynx 120, akkor még azzal is jobban járunk mint 40+ éves T-72M1-esekkel...
Szia,

Szerintem azon lehetne erdemben vitazni, hogy ha ingyen, tegnapra leszallitjak a Lynx120-akat, akkor mi a jobb: eros pancel, kis meretbol adodo konnyu alcazas es nehez celpont, alapszinten kikepzett kezelok tomege es diverzikalt alaktreszutanpotlas; vagy a modern tuzvezeto rendszer es minden reszeben uj allapot.

De a Lynx120 draga, es nem letezik.
 
W

Wilson

Guest
És most leírtad, hogy miért kritizálják a Zrínyit. Mert nem jelképes haderőt akar létrehozni, hanem egy kis haderőt.

Egyszer fel kéne ébredni már, hogy ódákat zengünk a 10ezer orosz hk-ról akkor is, ha a fele megmozdulni nem tud a rozsdától. És szeretnénk 10 milliós országként kiállítani egy ezzel versengő haderőt csupa modern MBT-ből, de darabszámban is ellensúlyozva.
Én is szeretném látni a második modern MBT zl-at a Honvédségben, csak az a különbség kettőnk között, hogy ami van, azt nem dobnám el. Különben 15 év múlva itt fogunk sírni, hogy nincs 300 Párducunk, sem Eurotankunk a 300 román T-55-össel szemben és megint csak mi hibáztunk, hogy nem modern hk-t vásároltunk.

Egyszerűen nem hiszek ezekben a kilőhetetlen, legyőzhetetlen csodafegyverekben. A páncélosokra különösen igaz, hogy ha létre hoz valaki egy ilyet, mire az elterjed, az ellenfél létre hozza az ellenszerét. Mindig sírni fogunk, hogy miért nincs valamelyik fegyvernemből győzhetetlen, csoda variánsunk, ha létszámban nem támaszkodunk az előző generáció gépeire.
Az 1 zl biztosan nem mennyiségi vagy minőségi fölény. A nálunk fele akkora Felvidék ugyan ezt a csomagot vásárolta. A mi vásárlásunk csak pár év előny a tótokkal vagy a csehekkel szemben. Ha ők 5 millióan, körülbelül arányos gazdasági teljesítménnyel finanszírozni tudják, akkor mi is el tudunk tartani 2 zl-at, amíg nincs átfegyverezve a második, addig... azzal, ami van.

Ismersz, én támogatom a modernizációt. Én követelem talán a leghangosabban, hogy a mostani 4 év végére legyen meg, hogy melyik 6. gennel váltjuk majd a Gripent. És nem ellenzem, hogy hk terén is generációs legyen. (Ha kiderül, hogy a két versengő projekt közül melyikre lesz komoly megrendelés és melyikbe tudunk K+F-nél beszállni.)
Ha azt hiszed, hogy mi az oroszokkal pariban lévő haderőt kitudunk bármikor is állítani akkor szerintem tévedsz, az oroszok ellen a védelmünket a NATO tagság jelenti, csak az arányokat nézd , vegyük pl a most zajló ukrán-orosz háborút a 35-40 milliós Ukrajna egy 200.000 fős hivatásos/profi/ szerződéses haderőt tudott felállítani a hozzájuk negyed akkora népességgel rendelkező Magyarországnak egy 50.000 fős profi haderő a cél, amely látva az arányokat teljesen reális elképzelés, egy ekkora létszámú haderőnél (ha valós harcértéket is akarsz) csak a számára elérhető legmodernebb harceszközök beszerzése az egyetlen reális alternatíva.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 204
113
Junius 23: HIMARS-ok megerkezese.
Aprilis: orosz csapatok kivonasa Kijev kozelebol.

Veszelyes fegyver ez a HIMARS, mar megerkezese elott 1.5 honappal megallitotta az oroszokat. :)
Lysychansk után szinte semmit nem foglaltak már el - én erről beszéltem. Erre volt hatással a HIMARS: megtörte a sokszoros tüzérségi fölényüket.
Az északi offenziva balfaszkodás és az ukránok kitartása miatt nem sikerült. Nem éppen "sóval és kenyérrel" várták őket ahogy a főni gondolta...
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 489
14 279
113
Épp most írtam le hogy 2025-re lesz mindkettő! Spike és NASAMS is. Mi nem ment át? :p

Amúgy az oroszokat leginkább a HIMARS állította meg: szétlőtték az orosz lőszer-lerakatokat, alább is hagyott az ágyúzás rendesen az orosz oldalról. Azóta nincs érdemi orosz előre törés amióta HIMARS megérkezett harcmezőre és pusztítják az orosz vezetési és logisztikai pontokat. A páncéltörő eszközök a kezdeti támadás megállítására voltak jelentősebb hatással, bár leginkább az oroszok totális hozzá nem értése miatt lett pofára esés a északi offenzíva.

Szóval sürgősen kell venni PULS-rendszert vagy 24-et legalább! :hadonaszos:
Próbáljanak úgy előre törni, ha 150km-en belül minden lőszerraktárat és vezetési pontot szét tudunk lőni EXTRA rakával. (A HIMARS M31 rakétája csak 80km-et tud)

Semmilyen érdemi páncéltörő képességünk nem lesz addig, miközben a program elvileg már 2015-ben megszületett.

Egy csomó helyről lehetett volna a áthidaló megoldásként akár raktárról beszerezni cuccokat, de szerintem a Spike is jöhetett volna hamarabb, ill. a törököktől is lehetett volna venni valamit.

Az oroszokat már az komolyan megállította, hogy minden bokorra jutott egy NAMPAD vagy valami komolyabb ATGM/ATM.

A HIMARS ahhoz kellett, hogy most sikeresen ellentámadjanak.

A románoknak érdekes módon van ilyen rendszerük, mi még csak tárgyalgatunk.

Drónok dettó.

Tartom, hogy a Z2026/Z nem tartalmaz többet a NATO minimum teljesítésénél, a "térség meghatározó hadereje" épp olyan parasztvakítás, mint a hadiipar, mint új húzóágazat.