A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 882
5 218
113
Még ami szerintem jó dolog , de persze még nem potenciál, az a területvédelmi egységek felállítása. Ennek egy váratlan támadás esetén oriási szerepe van, hogy az ellenség ellenállásba ütközik helyismerettel rendelkező alakulatokkal, ezzel időt veszit.


Öhhm bocsáss meg, de ezekről a területvédelmis dolgokról mi ismereted van?
 

Spartan.asfv

Well-Known Member
2016. október 25.
784
2 356
93
Még ami szerintem jó dolog , de persze még nem potenciál, az a területvédelmi egységek felállítása. Ennek egy váratlan támadás esetén oriási szerepe van, hogy az ellenség ellenállásba ütközik helyismerettel rendelkező alakulatokkal, ezzel időt veszit.

A területvédelmi tartalékosok biztos nem fogják feltartani az ellenséget..max ha az a támadás a természet irányából jön.Maga ez elgondolás jó lenne de annyira képzetlenek,kevesek,alul felszereltek,és motiválatlanok,hogy azt nehéz kifejezni.Ráadásul szerintem nem is erre találták ki a területvédelmi tartalékot,hanem katasztrófavédelmi szempontok miatt,mert nagyon IQ light-nak kellene ahhoz lenni,hogy az a kevés létszámú és szétszort "erő" bármire is hatással lehet egy ellenséges támadás estén.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Még ami szerintem jó dolog , de persze még nem potenciál, az a területvédelmi egységek felállítása. Ennek egy váratlan támadás esetén oriási szerepe van, hogy az ellenség ellenállásba ütközik helyismerettel rendelkező alakulatokkal, ezzel időt veszit.
Ezzel nem lenne semmi gond. A gond azzal van hogy nagyon szét van szórva. Minden járásban egy századot csak legyen ember is hozzá. Megint úgy döntöttek hogy nem mérték fel a terepet előtte. Eleve úgy kellet volna kezdeni hogy előbb a megyeszékhelyeken megteremteni a lehetőségeket pl ahol nincs egy kisebb laktanya. Utánna első körben ezeken a székhelyeken megszervezni az alakulatokat/csapatokat. Ha ezek az alapok megvannak tovább lépni. Korábban már írtam vajon Borsod/Szabolcs megye egyes részein és még sorolhatnám. Az Ó kisebbségekkel megáldott részein honnét fognak leakasztani embört? Nálunk itt Nyíregyen állítólag alig tudtak egy kisebb századra való létszámot összehozni. A kormány elképzelése szerint ez 29 főt jelent.És még egy fontos kérdés? Mekkora is az átlagéletkor ezekben a századokban? Bizony nagyon de nagyon fiattalatinati kell!
 
  • Tetszik
Reactions: tomsinner

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
A területvédelmi tartalékosok biztos nem fogják feltartani az ellenséget..max ha az a támadás a természet irányából jön.Maga ez elgondolás jó lenne de annyira képzetlenek,kevesek,alul felszereltek,és motiválatlanok,hogy azt nehéz kifejezni.Ráadásul szerintem nem is erre találták ki a területvédelmi tartalékot,hanem katasztrófavédelmi szempontok miatt,mert nagyon IQ light-nak kellene ahhoz lenni,hogy az a kevés létszámú és szétszort "erő" bármire is hatással lehet egy ellenséges támadás estén.
Pontosan így van/lesz ahogy írtad. Ez az elgondolás! Persze azért némi honvédelmi ismereteket se fognak belőle kihagyni:hadonaszos:
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Lassabban, még béke van :D!
Pláne azért nem értem a kirohanást mert amúgy a nagy részével még egyet is értek azzal amit leírtál hahah, azt még így is le lettem hülyézve. Nem tudom miért van befeszülve ennyire mindenki manapság...
Nálam a délutáni lazulás a frissen főzőt alma pálinka megkóstolása lesz:D Persze csak mértékkel! kicsit off
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Nem azért hogy védjem a jelenlegi politikai vezetést, de 100x jobban csinálják mint előző kormányok.
Persze lehet kritizálni és persze sokszor a döntések mögött nem 100% szakmai döntés születik hanem politikai is, de azt hozzátenném hogy a politikai döntés félig meddig szakmai kérdés, mert ugye akitől veszük a technikát az ellen nem fordulhat az ember , mert véletlen nem fog jönni pótalkatrész , meg löszer hozzá.
Szerintem így több év elteltével érezhető a változás, persze tudom a Mi-24 beszerzés ocska elavult technika, de ugye az a csunya orosz embargo miatt nem lehet.
Deeee felvetésem szerint a visszaérkező Helikopterek , pikk pakk upgradelhető lesz, gondolom ugy csinálják meg hogy csak be kell csattintani a technikát és jééé 12 db 80 évek szinvonalat képező helikopterből lesz , éjszaka is bevethető 21. századi csucs helikopter.
Azt mindig vegyétek számításba hogy a jó hadvezért és taktikus nem mutattja meg a lapjait az ellefelének.
Jövőre elindul újra hazai pilotaképzés, ez is jól muttatja hogy okosan az alapoktól kezdik a reformokat és a modern harcászat a légiharcászatot fejlesztik, ami észerü.
Véleményem szerint a zseniális stratégia az lehet, ha szomszédokat altatva felduzaszt az állam egy jól képzet pilota állományt a meglévő gépparkon és fegyvernemekbe, aztán jól időzitve az utolsó pillanatba, megduplázza illetve megtriplázza a gépparkot. Ezzel helyzeti előnybe kerülve , mivel az ellenfelek nem előkészülve szinte esélytelen hogy tudnak személyzetet képezni és beszerezni gépeket.
Tehát probáljatok az Ő fejükkel játszani.
Ezzekkel a beszerzésekkel nem ütjük ki a szomszédoknál az ingerküszöböt , hogy Ők is fegyverkezzenek, de beszereznél 100 Grippent, egyből menne a lázitás a románoknál és fegyverkeznének.
Szerintem zseniális stratégák vannak jelenleg a vezetésbe, Én ha sakkoznék nagyjaból úgyan igy csinálnám. Grippenek is már csapásmérésre képesek , persze nem potens gagyi bombákkal, de támadást gyakorolonak ! ! Az hogy később beszerzzel Preciziós bombákat , meg robotrepülöket , az már részlet kérdés.
De itt jön a politikai kérdés nyugati technika , nyugati érdekeknek megfelően adnak el csúcs technikát....
Ennyit röviden szerintem.
Ja és még valami, egyet ne felejtsünk el hogy haditechnikát sosem jó évekkel előre beszerzni, ezt jól példálozza a II. VH a faranciákkal.
33 ban beszerzett tankokkal várták a németeket és úgy mentek át mint kés a vajon.
A mi grippenjeinket is egy most E-F darabokra szedné. Szóval minden az időzitésen múlik, ha jól időzit az ember ebben a játszmában , nyer hanem akkor bukó :D :D
A Gripenek nevét még most is egy P-vel írjuk. Amúgy meg a románok már régen fegyverkeznek, csakúgy mint az összes szomszédunk, innentől kezdve értelmezhetetlen az ingerküszöb, meg a többi, amit ezzel kapcsolatban írtál.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
A területvédelmi tartalékosok biztos nem fogják feltartani az ellenséget..max ha az a támadás a természet irányából jön.Maga ez elgondolás jó lenne de annyira képzetlenek,kevesek,alul felszereltek,és motiválatlanok,hogy azt nehéz kifejezni.Ráadásul szerintem nem is erre találták ki a területvédelmi tartalékot,hanem katasztrófavédelmi szempontok miatt,mert nagyon IQ light-nak kellene ahhoz lenni,hogy az a kevés létszámú és szétszort "erő" bármire is hatással lehet egy ellenséges támadás estén.

Most indult be az egész. Ne várjunk már tőlük egyből egy svájci színvonalat. Szép lassan beérik az.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Elöször is nem Vityáék hagyták lerhadni a MI-24 seket már úgy kapták hogy alig volt hátra bennük km.
Ne felejtsd el hogy az országot nem teli kasszával vették át, hanem IMF hitelekkel, szóval egy okos ember elöször rendezi az anyagi helyzetét, utána kezd el vásárolni, addigra már nem voltak repképesek.
Minek vennél ócska 80 évekbeli rakétákat ? ? Annak üzemeltetését és használatát tanulja meg a személyzet , minek ???
Teljesen másképp kell használni az új fegyverzetet. Ja és 80 évek technikája ma már szart sem ér. Minek vegyél szemtet ? ?
De pilotaképzésre és haderőnemek összeszoktatásra pont elég az a 12 db minyo, több nem is kell.


Az a Te dolgod hogy mit látsz, Én azt nem tudom, de nem rossz stratéga az aki már előre épitet egy keritést , hogy egy problémát megoldjon.
Ha tudsz mondani stratégia hibát az eddigiekbe, ne tarsd magadban, ha meg csak úgy utálatbol irod, akkor hagyjuk. Hülyékkel nem állok le vitatkozni.
Egy jó stratéga elöször rendezi az anyagi helyzetét. Ez folyamatban van , ha meg nem történt.
A Nav felé mindent jelentő pénztárgépek és számlázó programok a szomszédoknál sehol nem található meg, továbbá az auitopálya rendszer is havi 150 milliárdot hoz. Utána a jó stratéga a megszerzet pénzből terjeszkedik a szomszédoknál, hogy mégnagyobb gazadasági előnye legyen és ereje. Ez folyamatban van.
Minden környező országban valamilyen területen vagy terjekedünk, vagy megvédjük érdekeinket lásd INA horvátok.
A megszerzet többletből olyan csúcstechnikát kell beszerezni ami a jővő és ezzel uttörö lehetsz, Folyamatban.
Szóval azért mert nem érted a dolgokat, attól még lehet létezik.
Remélem azokat a MI-24 et úgy fogjuk visszakapni hogy éjellátó képesség alapjait lefektetik. Mert enélkül ne haragudj felújított repülő múzeumok lesznek. Pilottakiképzéshez őszhaderőnem összeszoktatásához meg drága felújítás lenne. Azon a pénzen vettek volna kevesebb értelmesebb használható heliket. Pl mint a druszáink délen H-145 ket. Na azok legalább gondolkodtak is. Mert modern fegyverzettel bizony még a drágán fényezett Minyoinkat is leszedik az égről.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
A területvédelmi tartalékosok biztos nem fogják feltartani az ellenséget..max ha az a támadás a természet irányából jön.Maga ez elgondolás jó lenne de annyira képzetlenek,kevesek,alul felszereltek,és motiválatlanok,hogy azt nehéz kifejezni.Ráadásul szerintem nem is erre találták ki a területvédelmi tartalékot,hanem katasztrófavédelmi szempontok miatt,mert nagyon IQ light-nak kellene ahhoz lenni,hogy az a kevés létszámú és szétszort "erő" bármire is hatással lehet egy ellenséges támadás estén.
Én nem akarom magam fényezni, de egy kis csapattal lazán eltudnék partizánkodni a környéken, no persze nem amerikaiak vagy oroszok ellen. Hobbimból kifolyólag ismerem annyira a környező dombságot, meg a hegyvidéket, hogy tudnám, merre érdemes mozogni, hova érdemes visszahúzódni, vagy hogy hol érdemes lesállást végrehajtani. Egyébként a területvédelmisek egyenruha és sisak terén messze jobban el vannak látva, mint a honvédek. Tudom, mert én is ezeket használom, csak "fullosabban" annyi, hogy más bilim van, nem a Mk6-os, ami amúgy egy elég könnyű, kellemes jószág, lévén hogy ballisztikai nylonból van. Mindenkinek egy AK, AMD, de még SZKSZ-ekkel is kiegyeznék, ha lenne elég, plusz némi RPG, és máris lefoglalnánk az ellent egy kis időre.
 

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
Ne haragudj a hülyért , lehet túlzásba estem, csak nem látni a stratégiát a jelenlegi kormány teteiben.
Ez az első kormány miota az eszemet tudom aki végre sakkozik.
Jó stratégiával az ország érdekében és a saját érdekükben megváltoztaták a választási törvényeket, hogy a gyöztes stabilan kormányozhason.
Jó stratégiával gyakorlatilag az ellenzék csak papíron létezik, de kell is , tehát az is okos hogy nem rakja őket 0 ra.
Választási törvény egyik nagy taktikai huzzása , hogy előtte kell bejelenteni a hogy kivel akarsz koalicióra lépni , nincs sunyiság hogy Libeláris vagyok és a végén juppé szocikkal,.
Ha ez nem stratégia akkor mi ?
Választások biztositva
Gazdaság biztositva
Ez a 2 alapja, Mátyás Király is így csinálta, elöször leszámolt a belső ellenségekkel , megreformálta az adózást ( Mátyás király idején a legmagasabbak voltak az adók)
Ezután jön hogy ez mind jó helyre menjen is. Na ez elég komplex , erre nincs egy kézikönyv.
1000 helyre lehet költeni és lehet teljesen jó szándékból rosszul elkölteni és hasznosan is.
Persze nem hibátlan a vezetés , meg a saját holdudvarát erősiti ( ami megjegyzem tök ésszerü) .
Mert a belső ellenségeknek már nincs annyi lovéjuk minden a FIDESZEsenek, mert 8 éve koplalnak.
Na de nem csak belső ellenség van és Ők Dollárba játszanak.
Minél többe kerül itt megbontani a hatalmat , annál kevésbé van külföldnek kedve, mert annyit lehet nem érünk.
Ajánlom neked ezt a videot IMF gazdasági bérgyilkos
Ebben mondja el a 3 lépcsőt.
És Orbánék nagyon jól tudják, hogy ellenük a 3. lépcsőt nem használhatják, ezért nem fejleszteki annyira hadsereget.
1. Megvesztegetni az Aktuális Kormányt 2. Titkosszolgálati módszerekkel kiiktatni vezetőt 3. Hadsereg beküldése

Ugye bár az MSZP időszakában az 1. lépcső müködött a szocik kiárulták az országot.
Itt nem müxik , ezért marad a 2. lépcső
Amit tudtak , ezért hozták létre a TEK-et , TIBEKET, erősitik a Készenléti rendőrséget.
Ezért is ezek független szervezetek és ellenőriznek mindenkit.
Kadaffi itt rontotta el, jó rendszerre volt , de sok ideje volt fent , nem változtatott, ki ismerték a gyengeségeit.
Zsoldos serege volt , aki egy NATO val nem fog harcolni, ha lett volna még mellé egy elit fanatista hadereje.
Sokkal nehezebb dolguk lett volna.
Ezért kell változtatgani a vezetőket időként , mert megkörnyékezik vagy megzsarolják idővel.
De ha jön egy új kezdödik minden előlről.
Ez sakk játszma legösszetetebb játék.
 

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
Legalább 10 év és max 5000 fő lesz a létszám 2026 ra. ha addig valami csoda folytán nem változtatnak a rendszeren valamit.
2026 ebben az ütemben , de ha valami felgyorsitja ezt a folyamatot , már meg van az alapja a rendszernek és ez nagyon sokat számit, hogy nem akkor kell szervezni , amikor alapbol is sok a dolog. Feltölteni a létszámot szerintem a legkvesebb helyzet esetén.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Ezzel nem lenne semmi gond. A gond azzal van hogy nagyon szét van szórva. Minden járásban egy századot csak legyen ember is hozzá. Megint úgy döntöttek hogy nem mérték fel a terepet előtte. Eleve úgy kellet volna kezdeni hogy előbb a megyeszékhelyeken megteremteni a lehetőségeket pl ahol nincs egy kisebb laktanya. Utánna első körben ezeken a székhelyeken megszervezni az alakulatokat/csapatokat. Ha ezek az alapok megvannak tovább lépni. Korábban már írtam vajon Borsod/Szabolcs megye egyes részein és még sorolhatnám. Az Ó kisebbségekkel megáldott részein honnét fognak leakasztani embört? Nálunk itt Nyíregyen állítólag alig tudtak egy kisebb századra való létszámot összehozni. A kormány elképzelése szerint ez 29 főt jelent.És még egy fontos kérdés? Mekkora is az átlagéletkor ezekben a századokban? Bizony nagyon de nagyon fiattalatinati kell!
Anno a Magyar Gárda és a Nemzeti Őrsereg pont ezekben a megyékben volt erős, lévén hogy sok a kátrányos helyzetű, és ez egyfajta biztonságérzetet is nyújtott az embernek. Ha gáz volt, ment is a csapat mindig.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
A Gripenek nevét még most is egy P-vel írjuk. Amúgy meg a románok már régen fegyverkeznek, csakúgy mint az összes szomszédunk, innentől kezdve értelmezhetetlen az ingerküszöb, meg a többi, amit ezzel kapcsolatban írtál.

De ugye tudod, hogy nem ellenünk? :)
Egyébként én békeidőben kevés fegyvert tartanék. Amit tartanék, azt folyamatosan gyakorlatozásra használnám, hogy közelít a háború, akkor minél több katona legyen kiképezve az újonnan vett/kapott fegyverekre.
Az utóbbi évtizedekben a kis országok háborúit úgyis mindig a nagyok döntötték el. Ha a nagyhatalmak úgy akarják, akkor még Szlovénia ellen is veszítünk, akkor is, ha százával lennének Leoink. Míg ha az az érdek, hogy mi nyerjünk, akkor Ukrajna ellen is nyernénk.
Szóval Trumppal, Putinnal és Merkellel kell jóban lenni és valahogy úgy alakítani, hogy az érdekeik egyezzenek a mieinkkel. :)
 
  • Tetszik
Reactions: marton and tindalos

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
Én nem akarom magam fényezni, de egy kis csapattal lazán eltudnék partizánkodni a környéken, no persze nem amerikaiak vagy oroszok ellen. Hobbimból kifolyólag ismerem annyira a környező dombságot, meg a hegyvidéket, hogy tudnám, merre érdemes mozogni, hova érdemes visszahúzódni, vagy hogy hol érdemes lesállást végrehajtani. Egyébként a területvédelmisek egyenruha és sisak terén messze jobban el vannak látva, mint a honvédek. Tudom, mert én is ezeket használom, csak "fullosabban" annyi, hogy más bilim van, nem a Mk6-os, ami amúgy egy elég könnyű, kellemes jószág, lévén hogy ballisztikai nylonból van. Mindenkinek egy AK, AMD, de még SZKSZ-ekkel is kiegyeznék, ha lenne elég, plusz némi RPG, és máris lefoglalnánk az ellent egy kis időre.
Pont ez a lényege ennek , hogy hely ismerttel meglepni az ellenséget, tudod hol melyiksusnyáson lehet meglépni és már is megállásra kényszerited az ellenséget, mert fel kell deritenie. A Létszámról meg annyit, hogy ki lenne az a hülye aki otthon várná az ellenséget a TV előtt? ? Senki.
 
  • Tetszik
Reactions: tomsinner

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Én nem akarom magam fényezni, de egy kis csapattal lazán eltudnék partizánkodni a környéken, no persze nem amerikaiak vagy oroszok ellen. Hobbimból kifolyólag ismerem annyira a környező dombságot, meg a hegyvidéket, hogy tudnám, merre érdemes mozogni, hova érdemes visszahúzódni, vagy hogy hol érdemes lesállást végrehajtani. Egyébként a területvédelmisek egyenruha és sisak terén messze jobban el vannak látva, mint a honvédek. Tudom, mert én is ezeket használom, csak "fullosabban" annyi, hogy más bilim van, nem a Mk6-os, ami amúgy egy elég könnyű, kellemes jószág, lévén hogy ballisztikai nylonból van. Mindenkinek egy AK, AMD, de még SZKSZ-ekkel is kiegyeznék, ha lenne elég, plusz némi RPG, és máris lefoglalnánk az ellent egy kis időre.
Én meg szívesen később hozzá csapnák a csapatokhoz későbbiekben valamely könnyű mobil tüzérséget is. Pl 60/82 es aknavetők + ba egy könnyű mobil 105 ös tarack + ba valamely csapatlégvédelem pl iglához hasonlót. Ha nem is a világot váltanánk meg vele. De egy jó darabig terület alapon megszorongatnánk vele az ellent.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Remélem azokat a MI-24 et úgy fogjuk visszakapni hogy éjellátó képesség alapjait lefektetik. Mert enélkül ne haragudj felújított repülő múzeumok lesznek. Pilottakiképzéshez őszhaderőnem összeszoktatásához meg drága felújítás lenne. Azon a pénzen vettek volna kevesebb értelmesebb használható heliket. Pl mint a druszáink délen H-145 ket. Na azok legalább gondolkodtak is. Mert modern fegyverzettel bizony még a drágán fényezett Minyoinkat is leszedik az égről.

Nekünk mennyibe kerül a felújítás? A H-145-öt mennyiért vették?
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Pont ez a lényege ennek , hogy hely ismerttel meglepni az ellenséget, tudod hol melyiksusnyáson lehet meglépni és már is megállásra kényszerited az ellenséget, mert fel kell deritenie. A Létszámról meg annyit, hogy ki lenne az a hülye aki otthon várná az ellenséget a TV előtt? ? Senki.
Mert rögtön lelécelne külhonba a többség. Ajánlom egy kicsit nézzél szét a való világban.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba