A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 848
91 301
113
Az a helyzet, hogy kevés lesz. Úgy tűnik 3 szazad F-16 lesz a románoknál. Még ha használt, akkor is...
 
  • Tetszik
Reactions: kamm
K

kamm

Guest
Pontosan ezt írtam. :D
Ja.
Ezért nem hiszem, hogy két század E/F-re váltanánk.

Nagyon nem ezt irtad. Megint váltásról beszélsz, amit szerintem senki nem ért, mitől lenne az altalam irt +2 E szazad bármiféle valtassal egyenlő...?

Ahogy irtam, szerintem 2 szazad E jon a meglévők mellé, utóbbiak megkapjak a Mark4 radar etc modernizacios csomagot. Senki nem hiszi a +2 szazadot, de én ettől még továbbra is erre tippelrk, több okbol is.
Egyrészt összevág a Harangozóek által tobbszor kifogasolt osszeggel, Benkő "ujabb verziója" a Gripennek, no meg a romanok 36 gépére kalkulálva a "legerősebb hadsereg" a régióban megkívánja (szambeli paritas eseten mar modernizált C/D is letolna a roman Block 20-at, de feltetelezem, a tervezők szerint is a következő kanyar legalabb Block 50 netan 70 is lesz, azokat meg 28-30 E leszedne BVR.)

Az a helyzet, hogy kevés lesz. Úgy tűnik 3 szazad F-16 lesz a románoknál. Még ha használt, akkor is...

Pontosan erről van szó.
 
  • Tetszik
Reactions: geseft

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Ha valaki váltásról beszél, akkor legyen szíves kiírni ezek után, hogy mire gondol! Mert itt több fajta verzió is elhangzott.

1, Jelenlegi gépek modernizálása mellett használt svéd gépek lennének a 2. század.
2, Jelenlegi gépek mellett egy új építésű E század.
3, Érthető a típus váltás a meglévő gripenek modernizása mellett egy 5. gen század.
4, Valaki meg úgy értette, hogy jelenlegi gripen modernizáció mellett Eurofighter, ami viszont nem 5. generációra váltást jelent.
____________________

Nekem lenne emellett egy magán kérdésem. Románok ellen kell kiszámolni, hogy az ő 4 századuk ellen mit rakunk vagy Ukrajna ellen készülünk 20 éves távlatban, és az ő 4 századuk ellen?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 117
119 429
113
Ha valaki váltásról beszél, akkor legyen szíves kiírni ezek után, hogy mire gondol! Mert itt több fajta verzió is elhangzott.

1, Jelenlegi gépek modernizálása mellett használt svéd gépek lennének a 2. század.
2, Jelenlegi gépek mellett egy új építésű E század.
3, Érthető a típus váltás a meglévő gripenek modernizása mellett egy 5. gen század.
4, Valaki meg úgy értette, hogy jelenlegi gripen modernizáció mellett Eurofighter, ami viszont nem 5. generációra váltást jelent.
____________________

Nekem lenne emellett egy magán kérdésem. Románok ellen kell kiszámolni, hogy az ő 4 századuk ellen mit rakunk vagy Ukrajna ellen készülünk 20 éves távlatban, és az ő 4 századuk ellen?
3 az a 4 egyelőre.

A eurofighter honnan jött amúgy? Még ráutaló magatartás se volt kormányzati részről sose.
 
K

kamm

Guest
Ha valaki váltásról beszél, akkor legyen szíves kiírni ezek után, hogy mire gondol! Mert itt több fajta verzió is elhangzott.

1, Jelenlegi gépek modernizálása mellett használt svéd gépek lennének a 2. század.
2, Jelenlegi gépek mellett egy új építésű E század.
3, Érthető a típus váltás a meglévő gripenek modernizása mellett egy 5. gen század.
4, Valaki meg úgy értette, hogy jelenlegi gripen modernizáció mellett Eurofighter, ami viszont nem 5. generációra váltást jelent.
____________________

Nekem lenne emellett egy magán kérdésem. Románok ellen kell kiszámolni, hogy az ő 4 századuk ellen mit rakunk vagy Ukrajna ellen készülünk 20 éves távlatban, és az ő 4 századuk ellen?
Az ukránok ellen egyrészt nincs esélyünk egyedül, másrészt arra ott a NATO, de eleve nincsenek és nem is lesznek még sokáig olyan állapotban, hogy barkivel kemenykedjenek.

A románok ellen akkor lehet esélyünk, ha tovabbra is max F16 vesznek - plane ha oreg szarokat, mint eddig, azok ellen meg a C/D+ is gyönyörűen elég lenne azonos szamban.
De azért ennyire nem tartom ostobanak a MH műveleti tervezőit, szerintem mérlegelik az opciókat és számolnak arra, hogy Block 50, netán 70 is lesz a romanoknal, azok ellen az E nyújt csak fölényt.

A másik sansz a déli rész, ami lehet most baráti es alig van ugyanannyi MiG29, de egyrészt 10-20 év alatt sok minden történhet, tutira lesz meg egy tucat gépük szépen lassan a ruszkiktol, másrészt szintén NATO is értelmezhető, de ott is muszáj legalább paritáson maradni...

3 az a 4 egyelőre.

A eurofighter honnan jött amúgy? Még ráutaló magatartás se volt kormányzati részről sose.

A fura "váltás" szóhasználata miatt gondoltam, hogy esetleg arra gondolt @borisz - en ezert is hasznalom az E jelolest E/F helyett egy ideje (no meg nem nincs is egyelőre és szerintem felesleges is az F, arra ott vannak a D-k.)
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 140
10 848
113
Nekem lenne emellett egy magán kérdésem. Románok ellen kell kiszámolni, hogy az ő 4 századuk ellen mit rakunk vagy Ukrajna ellen készülünk 20 éves távlatban, és az ő 4 századuk ellen?

Nos, én a katonaföldrajzot hívnám segítségül.
Az ukrán határ jelenleg 70 km széles. Ezt a sávot azért már egész jól be lehetne tömni szerintem NASAMS-al. Ha csak román vagy szlovák légtérből támadnak. Erre fel lehetne vázolni vagy hatféle felállást, de most had ne. Én titkon remélek valami lengyel segítséget. Ha mást nem, felderítési adatokat.
A legfontosabb az lenne, hogy a kárpátaljai reptereket így vagy úgy kiiktassuk, én úgy egyáltalában törekednék arra, hogy a Kárpátok vonulatát, mint természetes akadályt használjam védekezésre.

A román már más tészta, 300 km-es, teljesen nyitott határ. Muszáj lennénk a településekre támaszkodni védelemben a szárazföldön. Ekkora lyukat nem is tudom, mekkora légvédelmi rakétarendszer kellene, hogy betöltsünk. Amire lehetne építeni, az szerintem az, hogy az erdélyi magyarság destabilizál. Bár ezzel nyilván a románok is számolnak. Itt vagy a még a földön történő megsemmístésre, vagy más szabotázsakciókra építenék. És persze minőségi fölényre.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 848
91 301
113
Nagyon nem ezt irtad. Megint váltásról beszélsz, amit szerintem senki nem ért, mitől lenne az altalam irt +2 E szazad bármiféle valtassal egyenlő...?

Ahogy irtam, szerintem 2 szazad E jon a meglévők mellé, utóbbiak megkapjak a Mark4 radar etc modernizacios csomagot. Senki nem hiszi a +2 szazadot, de én ettől még továbbra is erre tippelrk, több okbol is.
Egyrészt összevág a Harangozóek által tobbszor kifogasolt osszeggel, Benkő "ujabb verziója" a Gripennek, no meg a romanok 36 gépére kalkulálva a "legerősebb hadsereg" a régióban megkívánja (szambeli paritas eseten mar modernizált C/D is letolna a roman Block 20-at, de feltetelezem, a tervezők szerint is a következő kanyar legalabb Block 50 netan 70 is lesz, azokat meg 28-30 E leszedne BVR.)



Pontosan erről van szó.
Azért én a Gripennel kapcsolatban elbizonytalanodtam. Mármint új gép esetén. Az Airbus Svájcnak 36 gepre 100%-os ellentételezést, helyi összeszerelést ígért. Nagyon jó Saab ajanlatnak kell lennie, ha akarnak vmit!!
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 845
12 343
113
Azért én a Gripennel kapcsolatban elbizonytalanodtam. Mármint új gép esetén. Az Airbus Svájcnak 36 gepre 100%-os ellentételezést, helyi összeszerelést ígért. Nagyon jó Saab ajanlatnak kell lennie, ha akarnak vmit!!
A vegen meg a Palinak lesz igaza es 3 szazad oreg szar F-16 ellen 3 szazad oreg szar EF lesz kiallitva. :p :D
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 848
91 301
113
A vegen meg a Palinak lesz igaza es 3 szazad oreg szar F-16 ellen 3 szazad oreg szar EF lesz kiallitva. :p :D
Azért sztem a legsanszosabb a Gripen, csak azért érdemes mkit meghallgattni. Minimum azért, hogy javitsuk a Saab ajánlatát.

F-35, Gripen, EF, Rafale, ami játszhat. Mindre van előny, hátrány. És még egy vegyes rendszerről nem is beszeltem. Bár az csak Gripen C - F-35 tekintetében játszhat.

És nem csak magunkat kell figyelni!
A horvát - szlovák sztori eldőlt. 1 század Rafale és 1 század F-16.

A román alakul. A hétvégén bemondott a meglévő mellé, plusz 2 század F-16-ot a védelmi miniszter, bár 1 századnyi pénzt sem tett mögé. De sosem lehet tudni, az USAnak mik a céljai román - orosz viszonylatban. Félsegélykénnt is mehet. Pluszban 2030ra F-35-öt szeretnének.

A szerbek tuningolják a MIG-jeiket okosban. Őket megint tolják a ruszkik..

Saját zsíron megyünk, figyelni kell a pénzre is nagyon!! Még szeretnénk sok mindent a vadászgépen kívül!!!
 
T

Törölt tag 008

Guest

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
A eurofighter honnan jött amúgy? Még ráutaló magatartás se volt kormányzati részről sose.

Ezt én sem értettem, de úgy látszik, azóta kiderült, hogy senki sem akart rá gondolni. Csak úgy beszállt az éterbe.

MÁS:

Románia azért gravitációs vonzásban van. Külön dedikált műhelyet bulizott ki, ami használt F-16 up-date "márka szerviz". Ez erősen abba az irányba tolja, hogy legalább még egy századot használt felújításból oldjon meg. Még ha nem kötelező is neki így döntenie.
Úgy tudom, hogy mind Romániánk, mind Ukrajnának 4 darab Mig százada volt/van. Ha az egyiket nem akarják újra fegyverezni, akkor fel kell oszlatni. Ez... ellenszenves lesz jó néhány szavazónál. Bármennyire is nem a civilek igényeinek építünk hadsereget, szerintem mind a kettőnél érdemes számolni azzal, ha ki merik mondani azt, hogy nincs szükség a negyedik csapat madárkára és azzal is, ha nem.
Ukrajna számomra fekete ló. Papíron nincs abban a helyzetben, hogy új háborút indítson akkor sem, ha ebben az évtizednek valamely napján kitörne náluk a béke. De az elmúlt évtizedben egyetlen döntésük nem volt, ami logikus. És ami náluk pénzügyileg, hadászatilag, diplomáciailag megy, az sem normális.
 
K

kamm

Guest
Azért én a Gripennel kapcsolatban elbizonytalanodtam. Mármint új gép esetén. Az Airbus Svájcnak 36 gepre 100%-os ellentételezést, helyi összeszerelést ígért. Nagyon jó Saab ajanlatnak kell lennie, ha akarnak vmit!!
Pedig ezt is átbeszéltük már. :)
A svajciaknal nyertek is először, majd a komcsik meg zöldek elgancsoltak a nepszavazason, az újonnan kiirtan meg nem is indulhattak (nem volt még készen az E akkor.)

A konteom szerint a finn ajánlat kevesebb, mint feléről van szó, 28-30 gep, az kb 4 milliárd euró körül lenne, pont az az 1300+ milliard, amit Harangozó kifogásolt titokzatoskodva tobbszor is.
Ahogyba finneknel, nalunkniw lenne benne tech transzfer - de egyreszt nalunk nincs competitive RFP kiírva szerintem, másrészt nalunk ez praktikusan szerintem elektronika és szoftver lehetne, valamint javitobazis (ill ha valami lesz az Embraer-Saab-AV konteom menten is, akkor némi beszállítás is.)
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
K

kamm

Guest
Ezt én sem értettem, de úgy látszik, azóta kiderült, hogy senki sem akart rá gondolni. Csak úgy beszállt az éterbe.

MÁS:

Románia azért gravitációs vonzásban van. Külön dedikált műhelyet bulizott ki, ami használt F-16 up-date "márka szerviz". Ez erősen abba az irányba tolja, hogy legalább még egy századot használt felújításból oldjon meg. Még ha nem kötelező is neki így döntenie.
Sima felszerelosdi egyelőre, meg a Block 20 MLUt is a portugálok csináltak, ugy tudni.

Egyetértek, szerintem is további használt szarokat fognak venni, hogy papíron meglegyen a "sok gép", de bagoert.

Úgy tudom, hogy mind Romániánk, mind Ukrajnának 4 darab Mig százada volt/van. Ha az egyiket nem akarják újra fegyverezni, akkor fel kell oszlatni. Ez... ellenszenves lesz jó néhány szavazónál. Bármennyire is nem a civilek igényeinek építünk hadsereget, szerintem mind a kettőnél érdemes számolni azzal, ha ki merik mondani azt, hogy nincs szükség a negyedik csapat madárkára és azzal is, ha nem.

A román MiGek cirka hatvanéves 21-esek, egy rossz vicc és életveszélyes mind, igazi "widowmaker" mindegyik. :D
Azok mennek ocskavasnak amint az F16 at tudjak venni a légteret.
29-esuk meg mar vagy 20 eve nincsen.
Ukrajna számomra fekete ló. Papíron nincs abban a helyzetben, hogy új háborút indítson akkor sem, ha ebben az évtizednek valamely napján kitörne náluk a béke. De az elmúlt évtizedben egyetlen döntésük nem volt, ami logikus. És ami náluk pénzügyileg, hadászatilag, diplomáciailag megy, az sem normális.

Ukrajna failed state lenne, ha a Nyugat nem tartaná a fejét a víz felett. Viszont az ukrán elit nem akarja lerugni a labarol a régi koloncot (oligarchák), így egy ponton el fogják engedni a honuk alját...