A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 700
32 376
113
Erre van a dismount commander több helyen bevezetve.
Gyakorlatilag csak felcserélődik a rangsor.
De különben a Lynxben nem igazán lehet majd cserélgetni a parancsnokot. Azaz nem nagyon lehet azt megcsinálni, mint jelenleg sok országnál, hogy amikor a gépben van raj pk. akkor beül a toronyba, amikor meg deszant van, akkor kiszáll, és egy tartalék járműparancsnok a helyére ül. Egyszerűen nincs hely a mozgásra. Azt meg ugye nem feltételezzük, hogy majd a torony búvónyíláson keresztül fog deszantolni!
Tehát a torony személyzete állandó lesz, de a deszanttérből sosem fogja tudni úgy átlátni a taktikai helyzetképet, mint fentről a toronyból.
Tehát a másik opció, hogy teljesen különválasztod a jármű személyzetet, és a deszantot.
Ahogy én kivettem, valamennyire mintha a németeknél is ez lenne a helyzet a PUMA-ban.
Bár a PUMA-ban jóval egyszerűbb a helycsere, de ott sem minden esetben tart a raj pk. a deszanttal.

Szerintem ennek örülni fogsz dudi: Ilyet szerintem már régóta vadászol. (fordítózva)
de amikor bent van adesszant desszanttérbe nem kell neki átlátni a mindent csak ami a harcjárművet érinti. meg máskor is. (addig parancsot teljesít mint mindenki ilyen esetben a szakasz pk parancsát vagy a tuzpár parancsnok parancsát aki meg aujra a szakasz pk parancsát.)
ez a parancsuralmi rendszer. nem kell mással törődnie.
 

éber

Well-Known Member
2020. december 15.
782
2 302
93
Az eddig is volt svájci tulajdonban MFS néven, nem?
Azt gondoltam itt valami nagyobb kaliber fog készülni: 30mm, 120mm meg 155mm-esek. Ilyenről (is) volt szó ha nem tévedek...?
Szerintem a Lynx-hez fognak többek között 30milist,de ez egy új megállapodás. Nincs köze a RUAG-hoz. Ez egy új project. Én sem tudok többet,de ma írták alá ez fix.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 700
32 376
113
legyen sima egyszerű védelem.
a desszant kiszál a harcjáműből.
a raj pk felosztja a figyelési szektorokat jobb desszant bal desszant egyes tűzpár 2es tűzpár Harcjármű.
a harcjármú pk ja ugyan úgy végui a dolgát. ha valami bejön és nem a harcjármű szektorából. akkor a raj pk kivülről eldönti hogy mi legen a tehendő (nem biztos hogy a harcjárműnek tüzet kell nyitnia.) lehet desszant manővere szükséges vagy a harcjármű hátravonása. vagy bármi lehet.
de lehet olyan is hogy a eljes arcvonal a harcjárműjé ilyenkor. mert a desszant mozog. és akkor a mozgó mondja meg hogy neki hova van szüksége tűzre a kocsi pk dolga hogy megoldja hogy tudjom oda tüzet biztosítani ha átállásal akkor uj pozíciót foglal. (de erre van a kiképzés)

ha bent van a desszant. és nem kell kiszállni. a kocsi pk a jármű pkja. de a szakaszpk utasításait követi. (itt em abszolut önálló.) mindig parncsot fog kapni. a raj pk is parancsot kap... mindenki parancsot kap még többet is kapsz mint akarnád ilyen szituba hidd el.

képzeld úgy hogy 1 es tüzcsoport (jobbdeszant) 2 es tüzcsoport (bal desszant) 3 as tűzcsoport (harcjármű) ifv esetén.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 854
113
Erre van a dismount commander több helyen bevezetve.
Gyakorlatilag csak felcserélődik a rangsor.
De különben a Lynxben nem igazán lehet majd cserélgetni a parancsnokot. Azaz nem nagyon lehet azt megcsinálni, mint jelenleg sok országnál, hogy amikor a gépben van raj pk. akkor beül a toronyba, amikor meg deszant van, akkor kiszáll, és egy tartalék járműparancsnok a helyére ül. Egyszerűen nincs hely a mozgásra. Azt meg ugye nem feltételezzük, hogy majd a torony búvónyíláson keresztül fog deszantolni!
Tehát a torony személyzete állandó lesz, de a deszanttérből sosem fogja tudni úgy átlátni a taktikai helyzetképet, mint fentről a toronyból.
Tehát a másik opció, hogy teljesen különválasztod a jármű személyzetet, és a deszantot.
Ahogy én kivettem, valamennyire mintha a németeknél is ez lenne a helyzet a PUMA-ban.
Bár a PUMA-ban jóval egyszerűbb a helycsere, de ott sem minden esetben tart a raj pk. a deszanttal.

Szerintem ennek örülni fogsz dudi: Ilyet szerintem már régóta vadászol. (fordítózva)
A PUMA-ban amennyire tudom a raj pk át tudja venni jármű pk optikája felett az irányítást, ezért nem is nagyon kell a helycsere. A németeknél is kiszáll a rajparancsnok.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 076
13 706
113
https://combatgear.blog.hu/2019/06/18/cls_zsak
1.JPG
És ilyen nálatok is van? Lessz?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 700
32 376
113
azért nem a harcjármű pk ja irányít ebben az esetben mert a harcjármű nem ér rá jobbra ballra nézelődni a saját csapatokra miközbe biztosítja vagy figyeli a szektorát. (ha info jut hozzá azt továbbítja a pk nak aki eldönti a sztyeppen hogy mi is legyen a lépés.)

ha meg menetbe van vagy menetre késsz. akkor meg a komplett rajt (harcjárművestől desszantostol.) a szakasz pk irányítja. ő mondja meg hol haladjon (nem m re pontosan) mi legen a figyelési szektora. stb... ehhez nem kell beiktatni +1 láncszemet a pkt hogy majd mondja a pkh nak aki majd mondja a vezetőnek vagy a toronylövésznek az utasításokat.
a jármű pk nak a dolga ilyenkor az alternatív figyelési mód (pillangó kamera rések stb.) magyarázhat a desszantnak hogy a valószínűsíthető feladatvégrehalytáshoz milyen kezdő mozzanatokat kíván... stb... mit hozzanak mit ne hozzanak magukkal. elmondja a járműpknak hogy mit vár el tőlle. hova menjen mit csináljon. (drillezés miatt lehet elég egy szó vagy szám akár.) (mitt tudom én csigázzál vagy kuksoljál vagy veretősen vagy a 2est csapjuk stb...) és a pkh tudnifogja mert már 100x csinálták.
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 426
10 248
113
Erre van a dismount commander több helyen bevezetve.
Gyakorlatilag csak felcserélődik a rangsor.
De különben a Lynxben nem igazán lehet majd cserélgetni a parancsnokot. Azaz nem nagyon lehet azt megcsinálni, mint jelenleg sok országnál, hogy amikor a gépben van raj pk. akkor beül a toronyba, amikor meg deszant van, akkor kiszáll, és egy tartalék járműparancsnok a helyére ül. Egyszerűen nincs hely a mozgásra. Azt meg ugye nem feltételezzük, hogy majd a torony búvónyíláson keresztül fog deszantolni!
Tehát a torony személyzete állandó lesz, de a deszanttérből sosem fogja tudni úgy átlátni a taktikai helyzetképet, mint fentről a toronyból.
Tehát a másik opció, hogy teljesen különválasztod a jármű személyzetet, és a deszantot.
Ahogy én kivettem, valamennyire mintha a németeknél is ez lenne a helyzet a PUMA-ban.
Bár a PUMA-ban jóval egyszerűbb a helycsere, de ott sem minden esetben tart a raj pk. a deszanttal.

Szerintem ennek örülni fogsz dudi: Ilyet szerintem már régóta vadászol. (fordítózva)
Mikor Franciában rendszeresítették a VBCI t, ugyanez miatt volt kavarodás. A rajparancsnok a jármü parancsnoka is, vagy pedig hozzáadnak+1embert a jármü személyzetéhez. Az akkori álláspont az volt hogy jobb lenne 1 jármüparancsnok, de az változtatna az alegységek összetételén, létszámhiány is van, a raj jármüve igazából sosem távolodik el nagyon a rajtól, igy maradt a rajparancsnok aki a jármüben elfoglalja a pk i helyet. Egyébként a jármü a soför+lövész párossal is teljesen harcképes.
Én amondó vagyok, hogy a rajparancsnoknak mindig tisztában kell lennie az aktuális taktikai helyzettel, a mai okos rendszerekkel ez lehetséges, így mikor a raj a jármüben tartózkodik neki kell parancsnokolnia. Ugyanez igaz a deszantnál, neki kell tudnia mi mètre, ki kell szállnia. Ez persze több terhet ró rá ,manapság egyre kevésbé igaz hogy egy lövész hülyén is jó, rajparancsnok legyen a talpán aki megállja a helyét a mai modern technikával.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 535
72 539
113
Elég sok katonai témát érintettek a francia külügyminiszteri látogatáson.


Maliban 20-ról 80-ra növeljük a létszámot.

Végezetül pedig a védelmi ipari együttműködést nevezte meg, és emlékeztetett arra, hogy a magyar honvédség harmichat helikoptert vásárolt az Airbustól, s a vállalat jelenleg alkatrészgyárat épít Gyulán. Emellett közölte, hogy megállapodtak a stratégiai együttműködés megindításáról az űriparban is.

"Jean-Yves Le Drian üdvözölte a magyar részvételt a Takuba harccsoportban."

Korábban egy külföldi hírből már kiderült ez, de talán most írták le először magyarul is.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 700
32 376
113
Mikor Franciában rendszeresítették a VBCI t, ugyanez miatt volt kavarodás. A rajparancsnok a jármü parancsnoka is, vagy pedig hozzáadnak+1embert a jármü személyzetéhez. Az akkori álláspont az volt hogy jobb lenne 1 jármüparancsnok, de az változtatna az alegységek összetételén, létszámhiány is van, a raj jármüve igazából sosem távolodik el nagyon a rajtól, igy maradt a rajparancsnok aki a jármüben elfoglalja a pk i helyet. Egyébként a jármü a soför+lövész párossal is teljesen harcképes.
Én amondó vagyok, hogy a rajparancsnoknak mindig tisztában kell lennie az aktuális taktikai helyzettel, a mai okos rendszerekkel ez lehetséges, így mikor a raj a jármüben tartózkodik neki kell parancsnokolnia. Ugyanez igaz a deszantnál, neki kell tudnia mi mètre, ki kell szállnia. Ez persze több terhet ró rá ,manapság egyre kevésbé igaz hogy egy lövész hülyén is jó, rajparancsnok legyen a talpán aki megállja a helyét a mai modern technikával.
most hogy normális komunikásciós panel kerül be a desszanttérbe kijelzővel már megoldható lessz ez is.
vólt nekem rajpkm aki a harcjárműből irányított (eggyesek szerint egy lusta dög vólt itt a forumon.) én védtem mert eggyetértettem azzal hogy a harcjárműbe vólt és nem desszantolt. De ehhez kell egy olyan pkh aki képes a desszant irányítására és ha kell a harcjármű manővereztetésére is (mobil és tűz manőver koordinálására.) és ez azt jelenti hogy a pkh már megérett pk pozíció betöltésére tehát pkh i pozíciók hiányosak lennének vagy nem lenne teljes értékű a raj. vagy pkh k túl sokáig lennének váratva pk pozíció betöltésére. mert a harcjármű tűzzel történő manőverezését a desszantnak kell hogy irányítsa ha a desszant kéri.

ezért egyszerübb az APC mint az IFV (apc nél ilyen viták nincsenek ott leosztottak a lapok de az apc harcértékre is gyengébb tehát a nehézlövész nem csak harcértékbe képzetségbe is magasabb szintet kell hogy képviseljen egy középlövésznél..)

jó abbhagyom mert kezdek elitizmusba átcsapni. (és akkor rászálok a könnyűlövészekre akik azthiszik lenézem őket közbe meg nem is.)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 700
32 376
113
A nehéz lövészeknél alap kitétel hogy rossz megoldás nincs. (nincs semmi kőbevésve.) lehet logikátlan vagy nem helyes megoldás. de kizárni semmilyen variációt sem szabad mert minden szituáció függő.
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 426
10 248
113
most hogy normális komunikásciós panel kerül be a desszanttérbe kijelzővel már megoldható lessz ez is.
vólt nekem rajpkm aki a harcjárműből irányított (eggyesek szerint egy lusta dög vólt itt a forumon.) én védtem mert eggyetértettem azzal hogy a harcjárműbe vólt és nem desszantolt. De ehhez kell egy olyan pkh aki képes a desszant irányítására és ha kell a harcjármű manővereztetésére is (mobil és tűz manőver koordinálására.) és ez azt jelenti hogy a pkh már megérett pk pozíció betöltésére tehát pkh i pozíciók hiányosak lennének vagy nem lenne teljes értékű a raj. vagy pkh k túl sokáig lennének váratva pk pozíció betöltésére. mert a harcjármű tűzzel történő manőverezését a desszantnak kell hogy irányítsa ha a desszant kéri.

ezért egyszerübb az APC mint az IFV (apc nél ilyen viták nincsenek ott leosztottak a lapok.)
Itt nem arról van szó hogy ki mire képes , hanem hogy kinek mi a feladata. Egyszerü példa , a rajparancsnok vakarja a tökeit a jærmüben, mondjuk egy terep mélyedésben, a raj meg kint van mondjuk 100 méterre a jármütöl. Aknavetö tüzet , vagy helikopter CAS t kéne irányítani, de az egyetlen erre jogosult személy a rajban nincs ott. Hiába tudja akár a legutolsó baka is irányítani az aknavetöt vagy a helikoptert, nem teheti, nincs rá jogosultsága. Erre van a rajparancsnok.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 700
32 376
113
Itt nem arról van szó hogy ki mire képes , hanem hogy kinek mi a feladata. Egyszerü példa , a rajparancsnok vakarja a tökeit a jærmüben, mondjuk egy terep mélyedésben, a raj meg kint van mondjuk 100 méterre a jármütöl. Aknavetö tüzet , vagy helikopter CAS t kéne irányítani, de az egyetlen erre jogosult személy a rajban nincs ott. Hiába tudja akár a legutolsó baka is irányítani az aknavetöt vagy a helikoptert, nem teheti, nincs rá jogosultsága. Erre van a rajparancsnok.
igen. ezért desszantol az esetek 90% aban a rajpk a járműből a desszantal eggyütt. a maradék 8% ba a járművet igazgatja. a tűzpárjával. (majd máshol ddesszantol)

De a képességről van szó mert ha a pkt bent akarjátok tartani a járműben ahhoz olyan pkh kell aki rendezni tudja a desszantot. (tehát minden jogosítványt meg kap rá. vagy rászál adott esetben.)
ha ere nincs megfelelő képességű ember bukott az egész történet miszerint a rajpk a járműben marad.

a jármű mozgás közbeni irányítása meg nem a rajjpk dolga. hanem pkh jé. (úgy ahogy a gáz nyomása sem a pjkh dolga hanem a vezetőé vagy a toronyfegyver kezelése sem a pkh dolga hanem a lövészé.) menetben a pkh (racjármű pk a szakasz pk utasításait követi.) hisz azzal mozog ő a rangidős ő látja t a helyzetet a harcájrművek pozícióját nem a rajpk (a desszantból legyen bármihez is hozzáférése.)

ha védőkörlet van foglalva szintén a pk dönti el hogy a harcjármű mit csináljon de apk nak ez esetben a desszantról is gondoskodnia kell.) azokat is irányítani kell (de ez nem zárja ki azt az 1-2% ot amikor jobb ha a harcjárműpk a raj pk.( de mivel ez elenyésző ezért erről a sziturol beszélni sem érdemes ugyis lent dől el adhock)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 700
32 376
113
a fenti variációd meg a btr esetében pont hogy a pkh kértvólna tüzet az esetek döntő többségében mert nálla a rádiós/hiradó kapcsolat. mert a hátirádió...5 fős desszantal... legalábbis a harcjáármű hiradózótt vólna.
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 426
10 248
113
igen. ezért desszantol az esetek 90% aban a rajpk a járműből a desszantal eggyütt. a maradék 8% ba a járművet igazgatja. a tűzpárjával.

De a képességről van szó mert ha a pkt bent akarjátok tartani a járműben ahhoz olyan pkh kell aki rendezni tudja a desszantot. (tehát minden jogosítványt meg kap rá. vagy rászál adott esetben.)
ha ere nincs megfelelő képességű ember bukott az egész történet miszerint a rajpk a járműben marad.

a jármű mozgás közbeni irányítása meg nem a rajjpk dolga. hanem pkh jé. (úgy ahogy a gáz nyomása sem a pjkh dolga hanem a vezetőé vagy a toronyfegyver kezelése sem a pkh dolga hanem a lövészé.) menetben a pkh (racjármű pk a szakasz pk utasításait követi.) hisz azzal mozog ő a rangidős ő látja t a helyzetet a harcájrművek pozícióját nem a rajpk (a desszantból legyen bármihez is hozzáférése.)

ha védőkörlet van foglalva szintén a pk dönti el hogy a harcjármű mit csináljon de apk nak ez esetben a desszantról is gondoskodnia kell.) azokat is irányítani kell (de ez nem zárja ki azt az 1-2% ot amikor jobb ha a harcjárműpk a raj pk.)
Értelek, de dolgoztál te már modern interaktív harctéri rendszerben? A rajparancsnok az isten a jármüben es azon kivul is. Ö dönt hogy mèrre megy, mikor száll ki, hova száll ki, kint mit csinæl. És neki kell tudnia hogy hol AZ Ellen, hol vannak a baráti csapatok, milyen a terep, mi a pozició, stb. Ezeket mind látja a képernyöjén és hallja a rádióban. Ö a raj agya, Persze ez nem azt jelenti hogy a soförnek és a lövésznek hülyének kell lennie. Minden parancsot ami a rajhoz érkezik neki kell elbírálnia és értelmeznie. Ez amugy minden modern harctéri rendszer nelkul is igaz. Te már amolyan szimbiozisra gondolsz ,mikor a kapott parancsot mindenki hallja , tehat mindenki egybol megerti es egybol tudja hogy a rajpk mit szeretne.
Aztán bevallom fogalmam nincs hogy müködik egy honvédségi lövészraj manapság, Franciában ez így van. Hogy rossz vagy jó azt ti döntsétek el.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 700
32 376
113
Tehát ha francia módszer ha nem.
a járműből a rpk nak bizonny desszantolnia kell. de vannak szituk amikor ezt nem egyidőben teszi meg a desszant többi tagjával. és vannak szituk amikor egyáltalán nem teszi meg.(ez az esetek elenyésző százaléka de létező dolog.)
a kocsiparancsnok (és maga a jármű) menetben nem a raj pk utasításait követi hanem a kötelék parancsnokának utasítását. (azt meg tök mind1 lenne elvileg hogy a pk vagy a pkh kapja meg.) De mivel a pkh HPK (harcjármű parancsnok) van közvetlen összeköttetésben vele (de ha a rajpk is összeköttetésben lenne vele) se a raj pkt kellene utasítania hanem a hpkt hogy kiadja az utasításokat (és nem az rpk szól a hpknak aki szól a vezetőnek lánc.) az rpk persze jó ha halja mi folyik körülötte. de de nincs se rálátása a szituációra de ha lenne is a szakasz pk utasításit kell követni ígyis úgyis.
ha meg harcbamennek akkor pk az rpk és mondja meg hogy ki hol legyen (ahogy adesszantnak is megmondja hogy mi a figyelési vagy tűzszektora meg a harcjárműnek is megmondja)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 700
32 376
113
Értelek, de dolgoztál te már modern interaktív harctéri rendszerben? A rajparancsnok az isten a jármüben es azon kivul is. Ö dönt hogy mèrre megy, mikor száll ki, hova száll ki, kint mit csinæl. És neki kell tudnia hogy hol AZ Ellen, hol vannak a baráti csapatok, milyen a terep, mi a pozició, stb. Ezeket mind látja a képernyöjén és hallja a rádióban. Ö a raj agya, Persze ez nem azt jelenti hogy a soförnek és a lövésznek hülyének kell lennie. Minden parancsot ami a rajhoz érkezik neki kell elbírálnia és értelmeznie. Ez amugy minden modern harctéri rendszer nelkul is igaz. Te már amolyan szimbiozisra gondolsz ,mikor a kapott parancsot mindenki hallja , tehat mindenki egybol megerti es egybol tudja hogy a rajpk mit szeretne.
Aztán bevallom fogalmam nincs hogy müködik egy honvédségi lövészraj manapság, Franciában ez így van. Hogy rossz vagy jó azt ti döntsétek el.
nem az elővel nem értek eggyet nem a raj pk dolga hanem a kötelék pk jé. (szakasz pk) az hogy hol desszantol ő mondja meg hisz ő desszantol :D a lövésznek se mondja meg senki hogy mejik keréknyomba feküdjön... (harcba az ő dolga a desszant kiválasztása a körletek kijelölése zónáké stb .de menetbe semmi dolga ilyen téren.) menetbe a szaksz pk a főnő az adja meg az irányt a térközt a távolságot. ajárműpk meg végrehajtja a mozgásszabadságán bellűl.) ahogy a szakasz pk nak kell megmondani hogy melyik jármű csöve merre nézzen. (a rajpk nak semmi köze ehhez. leshet pillangón vagy kamerán és felülírhatja a szakaszpk utasításait.) de ezt egy lövész is az utolsó karabélyos is ha szitu van.(más kérdés hogy halgatnak e rá.)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 700
32 376
113
a harcjármű akár a lövész nem mozog magába sohasem mindig egy rendszer része (IFV nél) van mozgás szabadsága mint egy lövésznek is van de ez nem túl nagy (a méretéhez és mobilitásához képest.) és ezt nem a raj pk látja át és nem is a kocsi pk hanem a kötelék pk. és annak a dolga kiadni a fő irányt. a harcjármű pk nak meg a teljesíteni a lehető legtökéletesebben a lehető legnagyobb biztonságba. A raj pk sem vakarja addig a tökét figyel olyan helyekre amire a hpk a feladatai miatt nem tud (pl hátrafele vagy mellékirányokba.) vagy a desszantot rendezi vagy desszantoláshoz keres pozíciót.)