Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 821
31 816
113
Nagy költőinkről, másképpen, mint a kissé idealizált kép, amit a legtöbben az iskolában kaptunk.


 
  • Tetszik
Reactions: Ooorky

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 310
113
The badge shows a Griffin and a Panther Incensed supporting a Portcullis.

The Griffin represents valour, bravery and vigilance. It is blue to denote qualities of truth and loyalty.

The Panther symbolises pursuit. The multi-coloured spots represent the diversity of the agency.

The Portcullis is a national symbol of agencies that defend the realm and its laws. It is gold to represent the primacy of the agency and the virtues of generosity and compassion.


Valamint;
Neeeem jóóó.
Én olyat keresek, mint egy blazon.
A királyi címernél pl ez:

Quarterly, first and fourth Gules three Lions passant gardant in pale Or armed and langued Azure (for England), second quarter Or a Lion rampant within a double tressure flory-counter-flory Gules (for Scotland), third quarter Azure a Harp Or stringed Argent (for Ireland), the whole surrounded by the Garter; for a Crest, upon the Royal helm the Imperial Crown Proper, thereon a Lion statant gardant Or imperially crowned Proper; Mantling Or and Ermine; for Supporters, dexter a Lion rampant gardant Or crowned as the Crest, sinister a Unicorn Argent armed, crined and unguled Proper, gorged with a Coronet Or composed of Crosses patées and Fleurs-de-lis a Chain affixed thereto passing between the forelegs and reflexed over the back also Or. Motto "Dieu et mon Droit" in the compartment below the shield, with the Union Rose, Shamrock and Thistle engrafted on the same stem.

1024px-Royal_Coat_of_Arms_of_the_United_Kingdom.svg.png
 
  • Tetszik
Reactions: Zaphod Beeblebrox

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 911
13 699
113
Neeeem jóóó.
Én olyat keresek, mint egy blazon.
A királyi címernél pl ez:

Quarterly, first and fourth Gules three Lions passant gardant in pale Or armed and langued Azure (for England), second quarter Or a Lion rampant within a double tressure flory-counter-flory Gules (for Scotland), third quarter Azure a Harp Or stringed Argent (for Ireland), the whole surrounded by the Garter; for a Crest, upon the Royal helm the Imperial Crown Proper, thereon a Lion statant gardant Or imperially crowned Proper; Mantling Or and Ermine; for Supporters, dexter a Lion rampant gardant Or crowned as the Crest, sinister a Unicorn Argent armed, crined and unguled Proper, gorged with a Coronet Or composed of Crosses patées and Fleurs-de-lis a Chain affixed thereto passing between the forelegs and reflexed over the back also Or. Motto "Dieu et mon Droit" in the compartment below the shield, with the Union Rose, Shamrock and Thistle engrafted on the same stem.

1024px-Royal_Coat_of_Arms_of_the_United_Kingdom.svg.png
Jó, hát basszus egy 2015ben alakult szervezet címerről van szó, majd ha valaki nagyon ráér megírja. :)
 

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 332
2 414
113
Jobb híján beteszem ide.

Hogy mi a sorrend? Jó kérdés. Éppen a napokban beszélgettünk a Feleségemmel a harckocsikról és nekem szegezte a kérdést, hogy akkor melyik a legjobb. Ugyanazt tudom írni itt, mint amit neki is mondtam:

Nem tudom rá a választ.

Mind az amerikai/német/angol/olasz/orosz/kínai/koreai/japán fejlesztések anyagtudományos vonalon eléggé speciálisak és elég sok az áthallás, viszont a tények tények maradnak:

  • kohászati gépgyártásban a németek/japánok (folyamatos öntés, üstmetallurgia, finomítási eljárások, thermomechanikus hengerlés, stb nagyjából tőlük jött, fej-fej mellett kifejlesztve) az egyértelmű élvonal, korszakos cégekkel.
  • Az oroszok kakukktojás, mert a sorozatgyártásban nem erősek, egyedileg fabrikált cuccokkal viszont nagyot tudnak gurítani (nevükhöz fűződik a salakos átolvasztás, fedettívű hegesztés többek között). Az oroszokat még mindig a hadiipari fejnehézség jellemzi. - USA tradicionálisan erős titánban, alumíniumban, nikkel-ötvözetekben - lásd repipar/űrkutatás/olajipar. Oroszoknál minden van, ami katonai/űrkutatás/repipar, ellenben még mindig szopóágon vannak az egykristályok növesztésében, emiatt nem hozzák a nyugati gázturbinák élettartamát/turbina előtti hőmérsékletét sem.
  • Anglia bizonyos dolgokban elég jó helyen van (BAe, Vickers, RR, stb.) turbinákban, kerámiákban, felületkezelésben, viszont iparilag valahogyan folyamatosan teret veszítenek.
  • Dél-Korea és Olaszország: Mindketten nagyon komoly iparral rendelkeznek, kapacitásban nem a legnagyobbak, de mindketten képesek legyártani szinte mindent.
  • Kína: tanul, tanul és vásárol/koppint, nagyjából eljutott oda, ahol a németek 20 éve voltak, mára nincs olyan kohászati termék, amit ne tudnának legyártani, viszont a komolyabb egykristály-növesztést még nem (?) tudta megszerezni. Ez az oka, hogy nem igen van még kínai utasszállító, hiába is akarják.

A szubjektív sorrendemben nem egy-egy nagyszerű termékre fókuszáltam, hanem a metallurgia/kohászati gépészet/ipari háttér/minél szélesebb high-tech megoldások megléte alapján rangsoroltam. Nem vettem figyelembe a mikroelektronikai anyagtudományt, mivel ahhoz nem értek - ellenben a jelek szerint egyre fontosabb lesz. Ha csak néhány high-tech termékekre fókuszálnék, akkor Anglia/USA előrébb lenne, ha az alapanyagok sokféleségére, akkor Kína előrébb lenne, ha a kapacitásra, akkor Dél-Korea/Olaszország hátrább. Próbáltam egy nagyjából fair rendszer alapján rangsorolni.

Sorrendem:
  • Japán és Németország 1
  • Olaszország és Dél-Korea 1,5
  • Oroszország és USA 2
  • Kína 2,5
  • Anglia 3



Mindkettőtöknek igaza van, a kérdés, hogy honnan nézzük és mi a terület. A kémia az egész rendszer alapja, kezdve a fémek kinyerésétől. Mára a metallurgia annyira széles körű tudomány lett, hogy nem lehet egy pontból nézni. Nézhetjük gyártási szempontból, ahol ismert a követelményeknek megfelelő alapanyag, ott le kell gyártani a megfelelő ötvözetet, ott a kémia mehet hátra.

A probléma akkor kezdődik, ha a feladatod nem egy alapanyag legyártása, hanem egy termék élettartamának biztosítása adott körülmények között. A munkám egyre nagyobb része a korrózió hatásainak csökkentése. Évente x milliárd € kár van az olaj/gáz/vegyipar/gyógyszeriparban a korrózió miatt, mert valamilyen kémiai kölcsönhatás a fém/környezet/technológia nem lett teljes egészében figyelembe véve. A műszaki fémek folyamatos versenyfutásban vannak az idővel az érceikből történő kivonás kezdetétől fogva.

Nem vagyok vegyész, viszont azzal a kémiai háttérrel bírok, ami kell a fémekhez/korrózióhoz - vagyis ez egy rétegtudás, a feladathoz mérten. Nagyjából olyan ez, mint az IT, leélheted az életed nagyon magas posztra jutva az IT-ben programozás nélkül, de ugyanez igaz, úgy is lehetsz nagy név, hogy süsü vagy a hardware-hez.

Ami az anyagban történik az mindig kémiai és fémfizikai jelenség, ami az anyaggal történik az meg külső behatás, a nagy kérdés mindig az, mit lehet ellene tenni és ki melyik részében van a probléma megoldásában.
Nagyon nagy részben egyet értek Veled! Annyival egészíteném ki, hogy az én nézőpontom ipari üzem jellegű, ahol az alapok rendelkezésre állnak, így az természetes hogy aki ezen a szinten dolgozik, az a szükséges kémiai alap tudással rendelkezni fog (különben nem jutott volna el erre a szakmai szintre), így egy kicsit ez kiesett az érték ítéletemből.
A keveredés és személyeskedés nem kicsi részének az is az okozója volt, hogy a Magyar szakmai nyelvezet nem tükör fordítható az Angol szakmai nyelvezetből. A mi vegyész szakmai megnevezésünk nagyjából más asszociációkat hoz mint az hogy Chemistry. Az Angol szaknyelv meg a Magyarhoz képest sokkal pongyolább megfogalmazásokat takar. Lásd azt hogy: heat treatable or not heat treatable. Ami ugye tükör fordításban hőkezelhető és nem hőkezelhető jelentéssel bír. S ekkor háborodik fel a Magyar mérnök, hisz minden fém ötvözet hőkezelhető..... Mennyivel szebb ennek a Magyar szakfordítása hogy: nemesíthető, nem nemesíthető ötvözetek (edzhető, hőkezeléssel szilárdságot növelhetünk hogy más is megértse a példát).
Amit az ipari sorrendhez még hozzá tennék, az az Aluminium szakirányon a Franciák rettenetesen magas tudás szinttel rendelkeznek. A pech-jük, hogy a világ szaknyelvezete az Angol lett, így a Francia eredmények kevéssé forognak a köztudatban. Amikor anno 1993-ban Amcsi tulajdon lettünk (Alcoa), számunkra kiderült, hogy Aluminiumban az Amerikai szaktudás közel sem kiemelkedő, sőt nyíltan megmondták nekünk a vásárlás után évekkel, hogy nem csak gépeket csarnokot és piacot vettek, hanem a Magyar szaktudás legalább akkora értéket képviselt az akviziciónál.
Az ALCOA Technical Centerből azóta is jönnek hozzánk rendszeres jelleggel szakemberek, akik szó szerint az egész világot körbe járták és olyan tudás anyaggal bírnak, mint kevesek, de nem-nagyon marad el tőlük a Magyar Aluminium ipari szaktudás. Kevesen tudják idehaza, hogy itt Fehérváron egy telephelyen az alábbi Alu-s cégek vannak: 240 000 tonnás öntöde /év, egy 90 000 tonnás hengermű, egy 60 000 tonnás présmű és a világ legnagyobb teherautó alu felni gyára. Mellékágként ugyan itt még manufaktúrában ipari gázturbinákhoz is gyártanak turbina lapátokat egy félreeső "sufniban"..... A számokat azért írtam le, mert ez a méret még Európában is a nagyobbak közé mtesz minket.
Ezt itt @kamm nak is üzenem
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 274
9 639
113
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 310
113
Neeeem jóóó.
Én olyat keresek, mint egy blazon.
A királyi címernél pl ez:

Quarterly, first and fourth Gules three Lions passant gardant in pale Or armed and langued Azure (for England), second quarter Or a Lion rampant within a double tressure flory-counter-flory Gules (for Scotland), third quarter Azure a Harp Or stringed Argent (for Ireland), the whole surrounded by the Garter; for a Crest, upon the Royal helm the Imperial Crown Proper, thereon a Lion statant gardant Or imperially crowned Proper; Mantling Or and Ermine; for Supporters, dexter a Lion rampant gardant Or crowned as the Crest, sinister a Unicorn Argent armed, crined and unguled Proper, gorged with a Coronet Or composed of Crosses patées and Fleurs-de-lis a Chain affixed thereto passing between the forelegs and reflexed over the back also Or. Motto "Dieu et mon Droit" in the compartment below the shield, with the Union Rose, Shamrock and Thistle engrafted on the same stem.

1024px-Royal_Coat_of_Arms_of_the_United_Kingdom.svg.png
Fattyú.

Mármint az alábbiak szerint.

"A bestiáriumok a leopárdot az oroszlán és a párduc fattyának tartották."

Ez a Bárczay el van tévedve (egyébként mi a szar az a malomvas? :D ): soha sehol sem hívják leopárdnak a királyi
címerben az oroszlánokat. Meg a support -ot sem - pedig ugye szembe is néz és a hátára is van csapva a farka.
 
  • Hűha
Reactions: jani22

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
edit: sztem a malomvas nem egyenlő a ráccsal :/
edit2: ilyenkor világosodik meg az ember, hogy miért vannak ők pl :D
Nem, a malomvas ez:

Lásd a malomkerék felett. Sokszor úgy van ábrázolva, hogy a két vége szélesebb, mint középtájon.

Ez egy szaktudomány a történelem segédtudománya), speciális nyelvezettel. Magyarországon a Heraldikai társaság foglalkozik vele, melynek kiadványa a Turul (pl.). Ez is olyan, hogy minden kis részletnek, leírásnak szabálya és jelentősége van. A heraldika általános szabályai amúgy is sarkosak -még ha van is eltérés attól.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 310
113
Nem, a malomvas ez:

Lásd a malomkerék felett. Sokszor úgy van ábrázolva, hogy a két vége szélesebb, mint középtájon.

Ez egy szaktudomány a történelem segédtudománya), speciális nyelvezettel. Magyarországon a Heraldikai társaság foglalkozik vele, melynek kiadványa a Turul (pl.). Ez is olyan, hogy minden kis részletnek, leírásnak szabálya és jelentősége van. A heraldika általános szabályai amúgy is sarkosak -még ha van is eltérés attól.
Tisztában vagyok a heraldikával és vexillológiával - bár jobban az előbbivel.
/ködös Albionban elég véresen komolyan veszik az ilyesmit LoL ld. heroldok/
Csak a pöttyös leopárd leírására lettem volna kíváncsi, mert olyat nem találtam eddig sehol :D
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Tisztában vagyok a heraldikával és vexillológiával - bár jobban az előbbivel.
/ködös Albionban elég véresen komolyan veszik az ilyesmit LoL ld. heroldok/
Csak a pöttyös leopárd leírására lettem volna kíváncsi, mert olyat nem találtam eddig sehol :D
Én meg vagy 15 éve nem foglalkoztam vele.

A pöttyös leopárd az a párduc.
Keresgélj az angoloknál, ott a színes pöttyökkel tarkított lángoló fejű párduc gyakoribb mint itthon.
De a kedvedért egy rúdtáncos pöttyös párduc.

4deed39a6c31b7094827c0e0053a5761.jpg
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 374
4 902
113
Most nem Index, és nem is magának a lapnak az anyázása. Most Monet-t támadták meg krumplipürével a klímaaktivisták Szerintem meg a k anyjukat. Lehet sok minden ellen tiltakozni, sokféle képen, de amikor félidióták így tiltakoznak akkor az eljárás a következő kellene, hogy legyen.

1. A képet leakasztani (úgyis tisztítani kell, stb.)
2. Klíma aktivisták kezét kicsit jobban odaragasztani, csak segítség képen, hátha az ő ragasztójuk nem elég erős.
3. Hagyni őket ott. Egyrészt ők is figyelmet akartak, másrészt minek háborgatni őket. Pár nap/hét múlva az alábbi feliratot el lehet helyezni elöttük: "Haldokló klíma aktivista"

Legalább nem érik meg azt a borzalmas jövőt....

(Nem, nem értem meg, amikor tönkreteszünk valamit, csak, hogy felhívjuk magunkra a figyelmet. Lenon gyilkosa is úgy gondolta, hogy akkor majd felfigyel rá a szerelme...)
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 660
27 820
113
Most nem Index, és nem is magának a lapnak az anyázása. Most Monet-t támadták meg krumplipürével a klímaaktivisták Szerintem meg a k anyjukat. Lehet sok minden ellen tiltakozni, sokféle képen, de amikor félidióták így tiltakoznak akkor az eljárás a következő kellene, hogy legyen.

1. A képet leakasztani (úgyis tisztítani kell, stb.)
2. Klíma aktivisták kezét kicsit jobban odaragasztani, csak segítség képen, hátha az ő ragasztójuk nem elég erős.
3. Hagyni őket ott. Egyrészt ők is figyelmet akartak, másrészt minek háborgatni őket. Pár nap/hét múlva az alábbi feliratot el lehet helyezni elöttük: "Haldokló klíma aktivista"

Legalább nem érik meg azt a borzalmas jövőt....

(Nem, nem értem meg, amikor tönkreteszünk valamit, csak, hogy felhívjuk magunkra a figyelmet. Lenon gyilkosa is úgy gondolta, hogy akkor majd felfigyel rá a szerelme...)
Őszintén, én szívem szerint pár nagydarab OMON-ost/ostoros kozákot rájuk engednék kikapcsolt kamerák mellett, hogy akkor tessék, lehet politikailag inkorrekt módon is kezelni a kérdést. Személy szerint kifejezetten háklis vagyok az ilyen és ehhez hasonló, az egész emberiség számára történelmi értékeket képviselő tárgyak/alkotások esetében arra, ha bármilyen idióta nekimegy. Tökmindegy milyen agyhalott ideológia alapján esik neki, nem lehet megindokolni azt, hogy akkor mondjuk konzerves levest öntenek egy felbecsülhetetlen festményre. Konkrétan az ilyen egy szinten van az iraki műzeumokat szétverő Dzsihád Alikkal, csak turbán helyett valami bullshit feliratú póló van rajtuk. Meg az ilyen sötétzöldekkel szemben vszeg a terroristák nem annyira beképzelt sznobok :D Ezek az alkotások 100 éve is velünk voltak, jobb esetben 100 év múlva is velünk lesznek, és egyszerűen többre tartom őket mint azt a foggyos aktivistát aki azt hiszi ezzel majd megváltja a világot. Főleg úgy, hogy igazából a nyugati mainstream globalista ideológia képviselője, szóval még a legkevésbé sem lázadó. Persze az ilyen műalkotások elleni támadásoknál a bizonyítható mentális betegség természetesen külön kategória, de most nem is az a kérdés.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Most nem Index, és nem is magának a lapnak az anyázása. Most Monet-t támadták meg krumplipürével a klímaaktivisták Szerintem meg a k anyjukat. Lehet sok minden ellen tiltakozni, sokféle képen, de amikor félidióták így tiltakoznak akkor az eljárás a következő kellene, hogy legyen.

1. A képet leakasztani (úgyis tisztítani kell, stb.)
2. Klíma aktivisták kezét kicsit jobban odaragasztani, csak segítség képen, hátha az ő ragasztójuk nem elég erős.
3. Hagyni őket ott. Egyrészt ők is figyelmet akartak, másrészt minek háborgatni őket. Pár nap/hét múlva az alábbi feliratot el lehet helyezni elöttük: "Haldokló klíma aktivista"

Legalább nem érik meg azt a borzalmas jövőt....

(Nem, nem értem meg, amikor tönkreteszünk valamit, csak, hogy felhívjuk magunkra a figyelmet. Lenon gyilkosa is úgy gondolta, hogy akkor majd felfigyel rá a szerelme...)
Őszintén, én szívem szerint pár nagydarab OMON-ost/ostoros kozákot rájuk engednék kikapcsolt kamerák mellett, hogy akkor tessék, lehet politikailag inkorrekt módon is kezelni a kérdést. Személy szerint kifejezetten háklis vagyok az ilyen és ehhez hasonló, az egész emberiség számára történelmi értékeket képviselő tárgyak/alkotások esetében arra, ha bármilyen idióta nekimegy. Tökmindegy milyen agyhalott ideológia alapján esik neki, nem lehet megindokolni azt, hogy akkor mondjuk konzerves levest öntenek egy felbecsülhetetlen festményre. Konkrétan az ilyen egy szinten van az iraki műzeumokat szétverő Dzsihád Alikkal, csak turbán helyett valami bullshit feliratú póló van rajtuk. Meg az ilyen sötétzöldekkel szemben vszeg a terroristák nem annyira beképzelt sznobok :D Ezek az alkotások 100 éve is velünk voltak, jobb esetben 100 év múlva is velünk lesznek, és egyszerűen többre tartom őket mint azt a foggyos aktivistát aki azt hiszi ezzel majd megváltja a világot. Főleg úgy, hogy igazából a nyugati mainstream globalista ideológia képviselője, szóval még a legkevésbé sem lázadó. Persze az ilyen műalkotások elleni támadásoknál a bizonyítható mentális betegség természetesen külön kategória, de most nem is az a kérdés.
Nem értitek Ti a modern haladó européer performance művészetet, olyan ez mint slejmpoetri -vagy mifene. Csak nem valami tanulatlan vidéki emberkék vagytok?