Ja, és ha most Oroszország bezárkózik, nem terjeszkedik, mert jaj, öregedő és csökkenő népessége van, akkor szerinted mi lesz?
Megáll a NATO terjeszkedése Oo. határainál?
Megáll az EU terjeszkedése Oo. határainál?
Kína sem fog Szibériára ráterjeszkedni?
Azt is szépen figyelmen kívül hagytad, hogy Oo. népessége 2 millió fővel növekedett a Krím annektálása miatt!
Továbbá Oo. népessége még ezen felül is növekedett még legalább 2 millió fővel, mert sokan Ukrajnából Oo.-ba menekültek!
Emlékszel ugye arra is, hogy Oo. hová telepítette ki Donbasszból a lakosságot? Hát a saját területére.
Így most már Oo. nem 145 millió fős, hanem 150 millió fős.
Jé, népességet úgy is lehet növelni, hogy szerzel népességet!
Na, már így is sokkal többet pofáztam itt, mint szerettem volna, de erre még válaszolok, utána kicsit „szabira” mentem megint.
A kutatók megfigyeltek egyfajta önszabályozó mechanizmust ebben a kérdésben is, igaz, elsősorban Afrika, a Közel-Kelet és Közép-Ázsia egyes területein. A korábban nem ritka 6 és 8 közötti érték az utóbbi másfél-két évtizedben csökkenésnek indult, jelenleg 3,5-4,5 közötti, és a csökkentő trend tart. A populáció továbbra is emelkedik, de a növekedés sebessége már lassul.
Ugyanígy feltételezhető, hogy egy „túlszaporodott” civilizáció esetén a 2,1 alá csökkenő ráta néhány generáció múlva visszakúszik a 2 körüli értékre, mégpedig akkor, amikor a populáció csökkenés elér egy olyan határt, ahol a társadalom elöregedett része tömegesen „távozik” és a fiatalabb, nemzőképes korcsoport és az idősebb korcsoport közötti arányok egészséges értékre jutnak. Ez azt jelenti, hogy adott populáció nem pusztul ki, hanem alacsonyabb egyedszámon fennmarad és bizonyos idő elteltével ismét lassú növekedésnek indul. Ez megfigyelhető egyes természeti területeken a vadállomány esetén is.
Ezt a sémát rávetítve egyes jelenkori államokra – legyen a példának okáért nagy meglepetésre Oroszország – ez azt is jelentheti, hogy az orosz populáció valamikor 2100 körül vagy után nagyjából 100 millió fő körül lesz, amikor várhatóan elérkezik a természetes stagnáció korszaka, onnantól indulhat újra lassú (vagy éppenséggel robbanásszerűen gyors) növekedésnek, ami természetesen sok egyéb természeti és társadalmi körülménytől is függ majd.
Tehát adott populáció lélekszámát az aktuális trendek alapján nem lehet lineárisan extrapolálni a végtelenségbe, mert a természet nem így működik! Amit viszont jó hibaszázalékkal előre meg lehet állapítani, hogy adott lélekszám és adott társadalmi berendezkedés esetén nagyjából mikor jöhet el az a pont, hogy egy adott társadalmi berendezkedés működésképtelenné válik, magyarul összeomlik a pics@ba.
Átmeneti megoldás lehet a migráció, de ez semmit sem változtat adott társadalom pillanatnyi születésszámán. Hiába szerzett magának Oroszország 4-5 millió lakost, ettől még nem fog automatikusan növekedni a lakosságszámra vetített születésszám.
Tökéletes példa erre az USA: hiába van éves szinten milliós nagyságrendű bevándorló évtizedek óta és hiába növekszik az USA lakossága, ha közben a populációs rátájuk továbbra is 1,70. Sőt, adott esetben a bevándorlók akár még ronthatják is ezt a mutatószámot, mert növekszik a lakosság lélekszáma, közben a helyi lakosság permanensen ugyanolyan születésszámmal megy, de a teljes populációra vetített érték ebben az esetben már csökkenést mutat!
Tehát Oroszország léte/nemléte nem csak a populációs rátájától függ, de ez a mérőszám mindenképpen előre vetít olyan trendeket, amelyeket lehet ugyan figyelmen kívül hagyni, de nem érdemes. De itt messze nem csak Oroszországnak van ilyen problémája, gyakorlatilag az egész Nyugati világ ugyanezt a trendet követi, amit rövid távon a bevándorlással látszólagosan tompít (persze ez is okoz majd egyéb más problémákat, de ez legyen az ő bajuk), de a lényeg számukra sem változik. Ugyanez igaz a Távol-Kelet több államára, ahol konkrétan Japán és Dél-Korea kétségtelenül már társadalmi katasztrófa közeli állapotban vannak, messze lehagyva maguk mögött Európa legtöbb öregedő társadalmát.
Ukrajna szintén katasztrófa, már az orosz támadás előtt is az volt (2019-ben volt 1,23), jelen idő szerint csak becsülni lehet, de bőven az 1,20 alatti! Emiatt állítom – akárki akármit is hallucinál – hogy nincs valós ukrán jövő. Az 1,20 körüli értékről visszafordulni szinte a lehetetlen kategória, a geopolitikai helyzet alakulása amúgy sem kedvez annak, hogy Ukrajna még 50-100 évet várjon arra, hogy majd elérje a természetes stagnációt és szép lassan növekedésnek induljon.