• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Milyen M2 vs. Marder ügyben sunnyogok? Én nem beszéltem a két típusról összehasonlító módon a mai napon.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
Amúgy mivel ültem mindegyik szóban forgó gépben van amivel lőttem van amit vezettem is (bmp-3 kimaradt de azt már megugrottuk közben a társalgásban) és kezdem unni az ajvékolást.

Mai felszerelésben úgy hogy a hatizsákokat is betömöd a gépbe, a kényelmi index:
1. Bradley újabb verziói ( a nagyon nyomortanya kimaradt már mivel kb 20 éve nincs már rendszerben)
2. Marder, bár kifele jövet kurvára le kell hajolni és nincs sok lábtér
3. Bmp-1
4. Bmp-2 ( a nagyobb toronykoszorú miatt aki legbelül van szarul jár)
 

32karakter

Well-Known Member
2011. február 21.
1 046
2 182
113
Amúgy mivel ültem mindegyik szóban forgó gépben van amivel lőttem van amit vezettem is (bmp-3 kimaradt de azt már megugrottuk közben a társalgásban) és kezdem unni az ajvékolást.

Mai felszerelésben úgy hogy a hatizsákokat is betömöd a gépbe, a kényelmi index:
1. Bradley újabb verziói ( a nagyon nyomortanya kimaradt már mivel kb 20 éve nincs már rendszerben)
2. Marder, bár kifele jövet kurvára le kell hajolni és nincs sok lábtér
3. Bmp-1
4. Bmp-2 ( a nagyobb toronykoszorú miatt aki legbelül van szarul jár)
Miért érzem úgy, hogy egy jármű kimaradt?
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 742
113
Fejezd be mert nem értesz ehhez sem.

Mondja ezt az a csávó aki nem tudta, hogy a két gránát azonos csak a kivető töltet más :D
És miután leírtam neked, ez alapján utólag okoskodsz, hogy ezt mindig is tudtad :rolleyes:
Csak ha ez így volt akkor minek vitattad el a BMP-3 tűzerejét? Jah, mert akkor még nem szóltam erről és nem tudtad....
Elképesztő egy brigád vagytok. XD
Ne csodálkozz, hogy nem tudlak titeket komolyan venni.

Csak, hogy mindenki értse, igen, a BMP-3 a T-54/55-ös repeszgránátját lövi ki, csak lassabb sebességgel, mert gyengébb kivetőtöltetet használ.
E miatt a teljes lőszer hossza kisebb a BMP-3 esetén. De a romboló ereje a BMP-3 ágyújának megegyezik a T-55-ös ágyújáéval.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 742
113
Nem volt róla szó. Fip azzal lepett meg minket tegnap, hogy a Marder deszanttere ugyanolyan nyomortanya mi t a BMP család deszanttere...

Ne hazudozzál már megint :mad:
Azt mondtad, hogy az M2 Bradley belseje ugyan olyan nyomortanya, mint a BMP-3 belseje csak ez k*rvára nem igaz!
Én meg jeleztem, hogy a Marder belseje is lényegében akkora, mint az M2-esé!
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 117
113
A lynxben meg kb táncolni lehetne a régebbi gépekhez képest. De mondjuk amekkora batár dögben nem csoda.

A cv-90 a madernál kényelmesebb de szűkebb mint egy bradley ( a bradley teknője magasabb)
Amúgy hol lehet az optimum? Gondolok én arra, laikusként, hogy békeidőben persze a legtágasabb a legjobb, de mikor magas az egy főre jutó atgm repkedés talajszinthez közel, én pl. a legalacsonyabb cuccosnak örülnék a legjobban, azt gondolom... A jó nagy batár az nem csak kényelmes, de szép messziről ki is emelkedik a susnyásból, szóval azért na...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
A lynxben meg kb táncolni lehetne a régebbi gépekhez képest. De mondjuk amekkora batár dögben nem csoda.

A cv-90 a madernál kényelmesebb de szűkebb mint egy bradley ( a bradley teknője magasabb)
Meg gondolom jó sok minden bele is fér.De.....De jó nagy célpont is.Nehéz,mint a dög.És amiket ez maga után von.Nehezebb lesz az útvonaltervezés.Mind előrevonáskor,mind szétbontakozás után (hol birják el a műtárgyak,meg csak simán a talaj?Mekkora terefedezet kell neki,és mekkora marha nagy gödröt kell ásni lőállásnak.....és még váltóállások is kellenének,köztük lehetőleg fedet útvonalak....upsz)
Mondja ezt az a csávó aki nem tudta, hogy a két gránát azonos csak a kivető töltet más :D
És miután leírtam neked, ez alapján utólag okoskodsz, hogy ezt mindig is tudtad :rolleyes:
Csak ha ez így volt akkor minek vitattad el a BMP-3 tűzerejét? Jah, mert akkor még nem szóltam erről és nem tudtad....
Elképesztő egy brigád vagytok. XD
Ne csodálkozz, hogy nem tudlak titeket komolyan venni.

Csak, hogy mindenki értse, igen, a BMP-3 a T-54/55-ös repeszgránátját lövi ki, csak lassabb sebességgel, mert gyengébb kivetőtöltetet használ.
E miatt a teljes lőszer hossza kisebb a BMP-3 esetén. De a romboló ereje a BMP-3 ágyújának megegyezik a T-55-ös ágyújáéval.
A gránat robbanóreje ugyan az (mellesleg a ruszki katonák panaszkodnak rá,hogy kevés,elavult-kéne egy új,jobb gránát).De kisebb lőtáv,pontatlanabb,mint rombológránát a kis sebesség miatt csekély behatolás elműködés elött.
De az ágyú igazi gondja,hogy nincs lőszerválaszték.Van HE,meg ATGM,és jónapot.Kéne még kartács,shrapnel,HEAT,HESH,füst,világitó,manapság már nem ártana valamelyik légvédelmi üzemmóddal (105milishez van kettős üzemmódu HEAT,lehetne ehez is).Ne meg végfázis korigált gránát (Kitolov 100milisben).
Egyébbként a koncepció szerintem jó.Érdekes,hogy a búrokon kivűl csak a franciák jöttek elő ilyesmivel.Illetve ők jöttek elő elösször ilyennel,a Panhard AMLnek volt 60milis av+20milis gá tornya.
R.a65067a4df56c697c597a2cce37709bb

Algéria nyomán fejlesztették ki.Szerintem mások azért nem foglakoztak ilyennel,mert vagy ténylegesen nem háborúztak,vagy a haderő szerkezetük olyan,hogy nincs szükségük igazán rá.Pl az IDF rengeteg hk-t használ,a hk ágyúk megoldják a közvetlen tűztámogatását a gyalogságnak (ezért is van elhanyagolva náluk az IFV kategória).Plusz számithatnak a massziv IAF támogatásra,(Meg a köztudatban háttérbe szorult,de igen erős és korszerű tüzérségükre).
Szerintem nekünk se lenne hülyeség elgondolkodni egy ilyen vegyes fegyverzeten.105-120milis (av)löveg+30-35milis gá.120milis előnye lenne a nagyobb rombolóerő-és ahoz asztán mindenféle lövedék van.Hátránya magának a fegyvernek a méretén kivűl,hogy a lövedékek is nagyok.Vagyis nem fér el belőle igazán sok.105milishez nincs (készen átvehető) av lőszer,de azért ahoz is elég széles a lövedékvállaszték.Főleg,ha a tüzérségi gránátokbol is válogatunk hozzá,amit lehet.Persze alacsony nyomású (kicsi) kivetőtöltetet fejleszteni kellene hozzá,de az nem probléma.(mondjuk a Lynx batárnagy mérete talán el is birná a 120+35 milis kombót is).
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 742
113
De az ágyú igazi gondja,hogy nincs lőszerválaszték.Van HE,meg ATGM,és jónapot.Kéne még kartács,shrapnel,HEAT,HESH,füst,világitó,manapság már nem ártana valamelyik légvédelmi üzemmóddal

Nem olvastad el amit beraktam forrásokat....
Több féle repesz lőszer van!
Van a régi, ami lényegében azonos a T-54/55-ben használttal, ez azért jó mert annyi volt belőle, mint a szemét.
A másik amit linkeltem rádiós közelségi gyújtós, a levegőben robban. Ezért képes 200 helyet 600 nm-t beszórni. Meg nem mellesleg elvi síkon légi járművekre is lehet vele lőni. (A gyújtó miatt, de ez több okból is inkább elvi lehetőség)
Az ATGM meg minden páncélozott cél ellen megfelelő. ;)

Kartács lőszerre nincs szükségük, gyalogság ellen ott géppuska+ a 30 mm-s gépágyú!
Légi célok ellen is inkább a 30 mm-s gépágyú van.
HESH lőszer okkal nincs. Ugyanis a könnyű célokat szétkapja a gépágyú, a bunkereket meg szétkapja a rakéta.
Füst meg világító gránát meg a tüzérség dolga, nem az övék.
HEAT lőszer szintén butaság az ATGM mellet. Ugyanis semmi pluszt nem ad, de legalább semmit sem találsz el vele, mivel rövid csővű, alacsony nyomású ágyúról beszélünk.

A legtöbb dolog amit számon kérsz, szerintem hót felesleges.
Amire nem elég a repeszlőszer vagy az ATGM arra ott van a gépágyú!

Nem véletlenül elégedettek a BMP-3-al a katonák a fronton. Könnyű harckocsiként ez egy jól össze rakott csomag.
Már csak a kiegészítő páncélzatot kellene fölrakosgatniuk és lenne öröm és boldogság.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
Nem olvastad el amit beraktam forrásokat....
Több féle repesz lőszer van!
Van a régi, ami lényegében azonos a T-54/55-ben használttal, ez azért jó mert annyi volt belőle, mint a szemét.
A másik amit linkeltem rádiós közelségi gyújtós, a levegőben robban. Ezért képes 200 helyet 600 nm-t beszórni. Meg nem mellesleg elvi síkon légi járművekre is lehet vele lőni. (A gyújtó miatt, de ez több okból is inkább elvi lehetőség)
Az ATGM meg minden páncélozott cél ellen megfelelő. ;)

Kartács lőszerre nincs szükségük, gyalogság ellen ott géppuska+ a 30 mm-s gépágyú!
Légi célok ellen is inkább a 30 mm-s gépágyú van.
HESH lőszer okkal nincs. Ugyanis a könnyű célokat szétkapja a gépágyú, a bunkereket meg szétkapja a rakéta.
Füst meg világító gránát meg a tüzérség dolga, nem az övék.
HEAT lőszer szintén butaság az ATGM mellet. Ugyanis semmi pluszt nem ad, de legalább semmit sem találsz el vele, mivel rövid csővű, alacsony nyomású ágyúról beszélünk.

A legtöbb dolog amit számon kérsz, szerintem hót felesleges.
Amire nem elég a repeszlőszer vagy az ATGM arra ott van a gépágyú!

Nem véletlenül elégedettek a BMP-3-al a katonák a fronton. Könnyű harckocsiként ez egy jól össze rakott csomag.
Már csak a kiegészítő páncélzatot kellene fölrakosgatniuk és lenne öröm és boldogság.
Nem,nem olvastam (gyenge a net,nem birja a gugli forditót)
Ezek szerint némi fejlődés van,van shrapnel mód.
Szerinted nem kell más.Katonák szerint meg kellene.....Orosz katonák szerint.
Pl egy kettős célu HEAT (repesz kumulativ+légvédelmi) lőszer többcélú,és átlagos europai lőtávon(<1km) elég pontos,gyorsabb,és olcsóbb mint a rakéta.Többire is szükség van,okkal.
BMP-3 igazi gondjai szerintem a páncélzaton kivűl (amiben hozzátenném az orosz gyalogsági járművek általános problémáját,az igen gyenge aknavédelmet-az aknák miatt utazik a gyalogság a gépek tetején elsősorban) a gyenge eleketronikai szinvonal,és a bms hiánya,valamint egy korszerű hk-ik ellen is hatásos korszerű (stand off üzemmódban is bevethető) ATGM-kéne egy muszka LAHAT.
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 942
19 451
113
Korsun felderítő harcjármű