• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 942
19 451
113
Ezt nem mondod komolyan ugye? 100mm-es ágyú és már alkalmas egy IFV elleni harcra... Arra alkalmas a 30mm-es gépágyú is, ami ráadásul még pontos is marad ha a szellőnél egy picit erősebb a légmozgás.

Mutass nekem Dragunos harcjárművet amin 100mm-es ágyú van ami rendszeresítve is van, nem csak valami 1-2 példányos demó.
Te minősítetted a 2A70 löveget egy szerencsétlen fegyvernek. A linkelt cikk a Bradley-t és a BMP-3-t hasonlította össze, és azt állapította meg, hogy szemből a Bradley fő fegyvere a szegényített urániumos lőszert leszámítva nem jelent veszélyt a BMP-3-ra, míg az orosz rivális fő fegyvere bármilyen helyzetben szétcsapja a Bradleyt.
BMP-3M.jpg


A Dragun-t sajnos nem rendszeresítették az oroszok, pedig minden változatából jól jött volna pár száz darab.
Dragun-BM100.jpg
 

Árpicsek

Well-Known Member
2016. október 7.
2 762
11 960
113
Nem tudom, ki ült BMP-1-ben, de én sorosként a 187 cm és 90-92 kg-mal +szimatszatyor-tártáska kombóval alig fértem el, úgy, hogy nem volt benne semmi abból, amit vinne, ha balhé van. A lábfejem nem fért el rendesen. Hogy abban hogy férne el 8 baka a mostani személyi felszereléssel, ötletem sincs. Én akkor úgy éreztem, hogy mennék inkább gyalog...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 826
113
Te minősítetted a 2A70 löveget egy szerencsétlen fegyvernek. A linkelt cikk a Bradley-t és a BMP-3-t hasonlította össze, és azt állapította meg, hogy szemből a Bradley fő fegyvere a szegényített urániumos lőszert leszámítva nem jelent veszélyt a BMP-3-ra, míg az orosz rivális fő fegyvere bármilyen helyzetben szétcsapja a Bradleyt.
BMP-3M.jpg


A Dragun-t sajnos nem rendszeresítették az oroszok, pedig minden változatából jól jött volna pár száz darab.
Dragun-BM100.jpg
Továbbra is ezt gondolom és nem mellesleg at oroszok is, mert minden újgenerációs járművükről elhagyták és vagy 30 vagy 57mm-es gépágyút használnak helyette normális ATGM-el. Ez számomra azt mutatja, hogy tévút az az ágyú.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 826
113
Nem tudom, ki ült BMP-1-ben, de én sorosként a 187 cm és 90-92 kg-mal +szimatszatyor-tártáska kombóval alig fértem el, úgy, hogy nem volt benne semmi abból, amit vinne, ha balhé van. A lábfejem nem fért el rendesen. Hogy abban hogy férne el 8 baka a mostani személyi felszereléssel, ötletem sincs. Én akkor úgy éreztem, hogy mennék inkább gyalog...
A válasz egyszerű: sehogy, kint ülnek a tetjén (bár nem kimondottan emiatt).
Amúgy nekem is volt hozzá "szerencsém" a BTR-80 és 80/A val egyetemben, na azok sem nagyobbak.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 123
53 706
113
, mert minden újgenerációs járművükről elhagyták

És hol vannak ezek az új generációs járművek? :rolleyes:
Azt ugye vágod, hogy az Epocha tornyot pont a 30 mm-s gépágyú miatt dobták vissza, hogy kevés lesz az már....
Az 57 mm-sben gondolkodnak, a mellé meg nem kell egy 100-as is.

Miért kell kényszerenes valóságot tagadni?
Én is ezt kérdem... lásd lentebb:
Pont ugyanolyan nyomortanya mint a BMP-3...
Mondta dudder, az M2 Bradley-re....

Csak a képek:
M2:

És Marder:
Meg mint a német Marder....
iu


Minden 90-es évek előtt tervezett IFV-nek szűk a belseje. Nem gondoltak arra, hogy te bálteremben akarsz utazni...
Inkább arra, hogy nehezebben lehessen eltalálni a járművet, meg ne legyen kétmillió tonnás.

Szóval miről hadoválsz már megint össze vissza? o_O
Az M2 meg a Marder belseje hasonló méretű, a BMP-3-é kisebb.
Ha szerinted az M2-es nyomortanya akkor a Marder is. Attól, hogy rábasszák a vaskeresztet még nem lesz tágasabb...
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 610
113
Elvileg a típust tényleg könnyű harckocsinak fejlesztették első sorban, a gyalogság szállítása egy mellékes "üzletág" a típusnál.
Tudtommal a tengerész gyalogság számára készült, hogy kiváltsa a PT-76, T-55, T-62-es harckocsikat és a BMP-1, MTLB stb... úszóképes szállítókat, egyszerre.
Szóval végül is majdnem úgy használják amire tervezve lett, és úgy látszik arra a célra tökéletesen megfelel.
A koncepció mi volt a 100mm-es löveg mellett ami csak repesz lövedéket és atgm-et képes kilőni? Nem éppen egy könnyű harckocsi ismérve.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 123
53 706
113
A koncepció mi volt a 100mm-es löveg mellett ami csak repesz lövedéket és atgm-et képes kilőni? Nem éppen egy könnyű harckocsi ismérve.

Miért nem?
A 80's évekről meg a szovjet tengerész gyalogságról beszélünk. Nekik készült a BMP-3, nem a BMP-2 utódjának.
Milye volt a szovjet tengerész gyalogosoknak?
PT-76-os, 76 mm-s ágyú, papír páncél.
T-55-ös, 100 mm-s ágyú.
Némi T-62-es 115 mm-s ágyú.
BMP-1 73 mm-s alacsony nyomású ágyú.

Ezeknek a páncéltörő és repeszképességét kellet leváltani.
A 100 mm-s löveg repesz lőszerrel simán hozza ezeket a paramétereket.
Páncél törésnek egy akkor 4+ km-es hatótávolságú ATGM amit a lövegcsőből lehet indítani nagyon korszerű volt.
A 30 mm-s gépágyú is nagy tűzerőt adott pluszban.
Én úgy látom, hogy nem léptek vissza semmilyen téren. Ellenben 1 jármű végül kiváltott 4-et is tudásban.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 482
4 978
113
Nem tudom, ki ült BMP-1-ben, de én sorosként a 187 cm és 90-92 kg-mal +szimatszatyor-tártáska kombóval alig fértem el, úgy, hogy nem volt benne semmi abból, amit vinne, ha balhé van. A lábfejem nem fért el rendesen. Hogy abban hogy férne el 8 baka a mostani személyi felszereléssel, ötletem sincs. Én akkor úgy éreztem, hogy mennék inkább gyalog...
Nálunk nem panaszkodott senki hogy kényelmetlen. Én kb. 1.80 vagyok. Igaz, hogy csak ritkán volt tele a deszant.
 
  • Tetszik
Reactions: Árpicsek

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 826
113
A koncepció mi volt a 100mm-es löveg mellett ami csak repesz lövedéket és atgm-et képes kilőni? Nem éppen egy könnyű harckocsi ismérve.
Nem volt hagyományos csökkentett nyomású harckocsiágyújuk és a ha lett volna sem nagyon mentek volna vele semmire, mert annyira kicsi a jármű, hogy el sem fért volna benne egy szabvány 100mm-es gránát*.

*Igen az ATGM kb akkora mint egy szabvány 100mm hagyományos harckocsi lőszer, de abból alig pár darab fér el a járműben.
 
  • Tetszik
Reactions: Ooorky

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 826
113
A koncepció mi volt a 100mm-es löveg mellett ami csak repesz lövedéket és atgm-et képes kilőni? Nem éppen egy könnyű harckocsi ismérve.
Egy szabvány 100mm-es gránát 1100mm körül van típustól függően, a BMP 100mm-es lőszere meg nem sokkal hosszabb mint egy másfél literes ásványvvizes flakon.

Fa-EPp8u-WIAMf-KCr.jpg
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 123
53 706
113
Egy szabvány 100mm-es gránát 1100mm körül van típustól függően, a BMP 100mm-es lőszere meg nem sokkal hosszabb mint egy másfél literes ásványvvizes flakon.

Fa-EPp8u-WIAMf-KCr.jpg


Aham....

The first 100mm round available to the original BMP-3. The cartridge includes a 3OF32 HE-Frag shell directly transplanted from the 100mm 3UOF11 cartridge, which was used in the D-10T cannon on the T-54 series of tanks beginning from 1970's. As such, the BMP-3 can be said to possess the firepower of a tank to some degree.


Muzzle velocity: 250 m/s
Firing range: 4,000 m (Direct)
Maximum firing distance: 8,000 m (Indirect)

Chamber Pressure:
At 15 degrees (C) ambient Temperature: 1870 kgf/sq.cm
At 50 degrees (C) ambient Temperature: 2200 kgf/sq.cm

Fuze: 3B35 Impact Fuze


Complete round mass: 18.1 kg
Shell mass: 15.6 kg
Explosive mass: 1.7 kg

Number of Preformed Fragments and Their Mass:
With a mass of not less than 0.5 g: 1,993
With a mass of 0.5 g to 2 g: 814
With a mass of 2 g to 15 g: 928
With a mass exceeding 15 g: 251

Statistical Average Mass of Fragmentation: 6.2 g


Velocity of Fragments and Ratio of Fragment Velocities:
100% - 1,040 m/s
90% - 1,060 m/s
80% - 1,080 m/s

Nominal kill zone: 200 sq.m
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 123
53 706
113
3UOF19-1 replaces the conventional point-detonating fuse of the 3UOF19 with a proximity fuse. The new 9E154 fuse is designed to detonate the shell at an altitude of around 3 meters above the ground, enabling it to defeat targets located behind cover or entrenched in foxholes or reinforced trenches. Thanks to the large casualty area produced by the airbursting effect, it is particularly useful when engaging hidden problematic targets such as ATGM teams or snipers. It becomes somewhat useless against IFVs, however, as the fragments are not nearly heavy enough to defeat even the thinnest roof armour, seeing as most IFVs are designed to withstand 155mm artillery air burst fragments. The proximity fuse also gives this shell the ability to engage moving aerial targets, as a direct hit is no longer necessary to achieve the desired effect.


Muzzle velocity: 355 m/s
Firing range: 6,500m (Direct)
Maximum firing distance: 8,000 m (Indirect)
Fuze: 9E154 Proximity Fuze
Complete round mass: 15.7 kg
Shell mass: 13.31 kg
Detonation altitude: 3 m ± 1.5 m

Number of preformed fragments (mass of not less than 0.5 g): 3,393
Average velocity of fragments: 1,420 m/s
Average mass of fragments: 2.73 g

Casualty area: 600 sq.m
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 826
113
Aham....

The first 100mm round available to the original BMP-3. The cartridge includes a 3OF32 HE-Frag shell directly transplanted from the 100mm 3UOF11 cartridge, which was used in the D-10T cannon on the T-54 series of tanks beginning from 1970's. As such, the BMP-3 can be said to possess the firepower of a tank to some degree.


Muzzle velocity: 250 m/s
Firing range: 4,000 m (Direct)
Maximum firing distance: 8,000 m (Indirect)

Chamber Pressure:
At 15 degrees (C) ambient Temperature: 1870 kgf/sq.cm
At 50 degrees (C) ambient Temperature: 2200 kgf/sq.cm

Fuze: 3B35 Impact Fuze


Complete round mass: 18.1 kg
Shell mass: 15.6 kg
Explosive mass: 1.7 kg

Number of Preformed Fragments and Their Mass:
With a mass of not less than 0.5 g: 1,993
With a mass of 0.5 g to 2 g: 814
With a mass of 2 g to 15 g: 928
With a mass exceeding 15 g: 251

Statistical Average Mass of Fragmentation: 6.2 g


Velocity of Fragments and Ratio of Fragment Velocities:
100% - 1,040 m/s
90% - 1,060 m/s
80% - 1,080 m/s

Nominal kill zone: 200 sq.m
Mit is akarsz ezzel mondani? Mert kerek perec oda van írva, hogy 250m/s a lövedék kezdősebessége (a normál 100-as gránátnak amit pl a T-55 is használ 900m/s) és a képeken tisztán látszik, hogy milyen kicsi a gránát.

Abba bele sem mereg gondolni, hogy ezt : "The cartridge includes a 3OF32 HE-Frag shell directly transplanted from the 100mm 3UOF11 cartridge" úgy fordítottad, hogy azonos a két lőszer...

Dehát hogy is fordíthattad volna hibásan, hisz értesz hozzá és fordítás nélkül is tudod, hogy nem az egész lőszer csupán a lövedék azonos (ahogy az le is van írva) és nem csak totál fogalmatlanul beszélsz itt hülyeséget össze vissza.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 123
53 706
113
Mit is akarsz ezzel mondani? Mert kerek perec oda van írva, hogy 250m/s a lövedék kezdősebessége (a normál 100-as gránátnak amit pl a T-55 is használ 900m/s) és a képeken tisztán látszik, hogy milyen kicsi a gránát.

Az a rossz hírem, hogy a 2 ugyan az :D
A súlykülönbség a hajítótöltetnél van, ha jól olvasom.
A BMP-esetén 18.1 kg és 15.6 kg.
A T-55 esetén:
3OF32 teljes súly 30 kg, ebből a gránát 15.6 kg.
Források:

Tudod ezért repül gyorsabban a T-55-ös gránátja ez meg ezért tetű lassú.
Mivel mind kettő gránátnak 3OF32 a típusjelzése így esélyes, hogy ugyan az a két gránát, csak a lőportöltet más.
Meg a szövegben is ez szerepel.

Dehát hogy is fordíthattad volna hibásan, hisz értesz hozzá és fordítás nélkül is tudod, hogy nem az egész lőszer csupán a lövedék azonos (ahogy az le is van írva) és nem csak totál fogalmatlanul beszélsz itt hülyeséget össze vissza.

A fentiek tükrében megint te beszélsz hülyeséget, ahogyan sunnyogsz az M2 vs. Marder ügyben is :rolleyes:
Szóval érdekelne az álláspontod, hogy ugyan azzal a gyári gránát kóddal ugyan úgy 100 mm-s űrméretben, vajon ugyan az -e a két gránát :rolleyes:
"3OF32 was the heaviest shell available for the BMP-3, but it was not necessarily the most effective. The design of the shell body, especially the tail, does not produce an optimal fragmentation pattern, and the ratio of explosive charge to steel body mass (0.11) is not optimal as the high thickness of the shell walls was needed to withstand launch from the high velocity D10 and BS-3 guns.":cool:
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 826
113
Az a rossz hírem, hogy a 2 ugyan az :D
A súlykülönbség a hajítótöltetnél van, ha jól olvasom.
A BMP-esetén 18.1 kg és 15.6 kg.
A T-55 esetén:
3OF32 teljes súly 30 kg, ebből a gránát 15.6 kg.
Források:

Tudod ezért repül gyorsabban a T-55-ös gránátja ez meg ezért tetű lassú.
Mivel mind kettő gránátnak 3OF32 a típusjelzése így esélyes, hogy ugyan az a két gránát, csak a lőportöltet más.
Meg a szövegben is ez szerepel.



A fentiek tükrében megint te beszélsz hülyeséget, ahogyan sunnyogsz az M2 vs. Marder ügyben is :rolleyes:
Szóval érdekelne az álláspontod, hogy ugyan azzal a gyári gránát kóddal ugyan úgy 100 mm-s űrméretben, vajon ugyan az -e a két gránát :rolleyes:
"3OF32 was the heaviest shell available for the BMP-3, but it was not necessarily the most effective. The design of the shell body, especially the tail, does not produce an optimal fragmentation pattern, and the ratio of explosive charge to steel body mass (0.11) is not optimal as the high thickness of the shell walls was needed to withstand launch from the high velocity D10 and BS-3 guns.":cool:
Fejezd be mert nem értesz ehhez sem.
Ez a 2A70 ágyú 3UFO17 lőszerének metszete:
100-3uof17.jpg

Ez itt a D-10T ágyú 3UFO10 lőszerének a metszete:
908e3d2420bf3614624a7331d563d9c6db478831.jpg

Segítek, ha magdtól nem tűnne fel a különbség: a két lövedék azonos méretű hisz azonos típusúak, ellenben a hüvely hosszával ami a BMP lőszerénél töredéke a T-55 lőszerének, hisz így érték el a kezdősebesség csökkenést.

A lövedékük azonos nem a lőszerük.
Tudod, hogy mi a különbség a lövedék és a lőszer közt? Tudod, hogy mi a különbség cartridge és ammunition közt?

A 100mm-es 2A70 ágyú lőszerének neve az 3UFO17 ami 3OF32 nevű lövedéket lő ki.
A 100mm-es D-10T ágyú egyik HE lőszere a 3UFO10 ami 3OF32 nevű lövedéket lő ki.

Ennél jobban lehetetlen a szádba rágni...
 
  • Vicces
Reactions: fip7