• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 304
120 169
113
Meg mint a német Marder....
iu


Minden 90-es évek előtt tervezett IFV-nek szűk a belseje. Nem gondoltak arra, hogy te bálteremben akarsz utazni...
Inkább arra, hogy nehezebben lehessen eltalálni a járművet, meg ne legyen kétmillió tonnás.
Fip a bmp3 beltere a bmp2-höz képest is nyomortanya, de még az 1 hez is.

Nagyon kényezer szülte megoldás abba a gépbe deszantot tenni. Főleg, hogy azóta az orosz bakán se csak tártàska lóg szimat szatyorral.
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 942
19 451
113
Ezt nem mondod komolyan ugye? 100mm-es ágyú és már alkalmas egy IFV elleni harcra... Arra alkalmas a 30mm-es gépágyú is, ami ráadásul még pontos is marad ha a szellőnél egy picit erősebb a légmozgás.

Mutass nekem Dragunos harcjárművet amin 100mm-es ágyú van ami rendszeresítve is van, nem csak valami 1-2 példányos demó.
Te minősítetted a 2A70 löveget egy szerencsétlen fegyvernek. A linkelt cikk a Bradley-t és a BMP-3-t hasonlította össze, és azt állapította meg, hogy szemből a Bradley fő fegyvere a szegényített urániumos lőszert leszámítva nem jelent veszélyt a BMP-3-ra, míg az orosz rivális fő fegyvere bármilyen helyzetben szétcsapja a Bradleyt.
BMP-3M.jpg


A Dragun-t sajnos nem rendszeresítették az oroszok, pedig minden változatából jól jött volna pár száz darab.
Dragun-BM100.jpg
 

Árpicsek

Well-Known Member
2016. október 7.
2 762
11 972
113
Nem tudom, ki ült BMP-1-ben, de én sorosként a 187 cm és 90-92 kg-mal +szimatszatyor-tártáska kombóval alig fértem el, úgy, hogy nem volt benne semmi abból, amit vinne, ha balhé van. A lábfejem nem fért el rendesen. Hogy abban hogy férne el 8 baka a mostani személyi felszereléssel, ötletem sincs. Én akkor úgy éreztem, hogy mennék inkább gyalog...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 375
77 056
113
Te minősítetted a 2A70 löveget egy szerencsétlen fegyvernek. A linkelt cikk a Bradley-t és a BMP-3-t hasonlította össze, és azt állapította meg, hogy szemből a Bradley fő fegyvere a szegényített urániumos lőszert leszámítva nem jelent veszélyt a BMP-3-ra, míg az orosz rivális fő fegyvere bármilyen helyzetben szétcsapja a Bradleyt.
BMP-3M.jpg


A Dragun-t sajnos nem rendszeresítették az oroszok, pedig minden változatából jól jött volna pár száz darab.
Dragun-BM100.jpg
Továbbra is ezt gondolom és nem mellesleg at oroszok is, mert minden újgenerációs járművükről elhagyták és vagy 30 vagy 57mm-es gépágyút használnak helyette normális ATGM-el. Ez számomra azt mutatja, hogy tévút az az ágyú.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 375
77 056
113
Nem tudom, ki ült BMP-1-ben, de én sorosként a 187 cm és 90-92 kg-mal +szimatszatyor-tártáska kombóval alig fértem el, úgy, hogy nem volt benne semmi abból, amit vinne, ha balhé van. A lábfejem nem fért el rendesen. Hogy abban hogy férne el 8 baka a mostani személyi felszereléssel, ötletem sincs. Én akkor úgy éreztem, hogy mennék inkább gyalog...
A válasz egyszerű: sehogy, kint ülnek a tetjén (bár nem kimondottan emiatt).
Amúgy nekem is volt hozzá "szerencsém" a BTR-80 és 80/A val egyetemben, na azok sem nagyobbak.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 064
113
, mert minden újgenerációs járművükről elhagyták

És hol vannak ezek az új generációs járművek? :rolleyes:
Azt ugye vágod, hogy az Epocha tornyot pont a 30 mm-s gépágyú miatt dobták vissza, hogy kevés lesz az már....
Az 57 mm-sben gondolkodnak, a mellé meg nem kell egy 100-as is.

Miért kell kényszerenes valóságot tagadni?
Én is ezt kérdem... lásd lentebb:
Pont ugyanolyan nyomortanya mint a BMP-3...
Mondta dudder, az M2 Bradley-re....

Csak a képek:
M2:

És Marder:
Meg mint a német Marder....
iu


Minden 90-es évek előtt tervezett IFV-nek szűk a belseje. Nem gondoltak arra, hogy te bálteremben akarsz utazni...
Inkább arra, hogy nehezebben lehessen eltalálni a járművet, meg ne legyen kétmillió tonnás.

Szóval miről hadoválsz már megint össze vissza? o_O
Az M2 meg a Marder belseje hasonló méretű, a BMP-3-é kisebb.
Ha szerinted az M2-es nyomortanya akkor a Marder is. Attól, hogy rábasszák a vaskeresztet még nem lesz tágasabb...
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 468
23 995
113
Elvileg a típust tényleg könnyű harckocsinak fejlesztették első sorban, a gyalogság szállítása egy mellékes "üzletág" a típusnál.
Tudtommal a tengerész gyalogság számára készült, hogy kiváltsa a PT-76, T-55, T-62-es harckocsikat és a BMP-1, MTLB stb... úszóképes szállítókat, egyszerre.
Szóval végül is majdnem úgy használják amire tervezve lett, és úgy látszik arra a célra tökéletesen megfelel.
A koncepció mi volt a 100mm-es löveg mellett ami csak repesz lövedéket és atgm-et képes kilőni? Nem éppen egy könnyű harckocsi ismérve.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 064
113
A koncepció mi volt a 100mm-es löveg mellett ami csak repesz lövedéket és atgm-et képes kilőni? Nem éppen egy könnyű harckocsi ismérve.

Miért nem?
A 80's évekről meg a szovjet tengerész gyalogságról beszélünk. Nekik készült a BMP-3, nem a BMP-2 utódjának.
Milye volt a szovjet tengerész gyalogosoknak?
PT-76-os, 76 mm-s ágyú, papír páncél.
T-55-ös, 100 mm-s ágyú.
Némi T-62-es 115 mm-s ágyú.
BMP-1 73 mm-s alacsony nyomású ágyú.

Ezeknek a páncéltörő és repeszképességét kellet leváltani.
A 100 mm-s löveg repesz lőszerrel simán hozza ezeket a paramétereket.
Páncél törésnek egy akkor 4+ km-es hatótávolságú ATGM amit a lövegcsőből lehet indítani nagyon korszerű volt.
A 30 mm-s gépágyú is nagy tűzerőt adott pluszban.
Én úgy látom, hogy nem léptek vissza semmilyen téren. Ellenben 1 jármű végül kiváltott 4-et is tudásban.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 502
5 057
113
Nem tudom, ki ült BMP-1-ben, de én sorosként a 187 cm és 90-92 kg-mal +szimatszatyor-tártáska kombóval alig fértem el, úgy, hogy nem volt benne semmi abból, amit vinne, ha balhé van. A lábfejem nem fért el rendesen. Hogy abban hogy férne el 8 baka a mostani személyi felszereléssel, ötletem sincs. Én akkor úgy éreztem, hogy mennék inkább gyalog...
Nálunk nem panaszkodott senki hogy kényelmetlen. Én kb. 1.80 vagyok. Igaz, hogy csak ritkán volt tele a deszant.
 
  • Tetszik
Reactions: Árpicsek

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 375
77 056
113
A koncepció mi volt a 100mm-es löveg mellett ami csak repesz lövedéket és atgm-et képes kilőni? Nem éppen egy könnyű harckocsi ismérve.
Nem volt hagyományos csökkentett nyomású harckocsiágyújuk és a ha lett volna sem nagyon mentek volna vele semmire, mert annyira kicsi a jármű, hogy el sem fért volna benne egy szabvány 100mm-es gránát*.

*Igen az ATGM kb akkora mint egy szabvány 100mm hagyományos harckocsi lőszer, de abból alig pár darab fér el a járműben.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1711

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 375
77 056
113
A koncepció mi volt a 100mm-es löveg mellett ami csak repesz lövedéket és atgm-et képes kilőni? Nem éppen egy könnyű harckocsi ismérve.
Egy szabvány 100mm-es gránát 1100mm körül van típustól függően, a BMP 100mm-es lőszere meg nem sokkal hosszabb mint egy másfél literes ásványvvizes flakon.

Fa-EPp8u-WIAMf-KCr.jpg
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 064
113
Egy szabvány 100mm-es gránát 1100mm körül van típustól függően, a BMP 100mm-es lőszere meg nem sokkal hosszabb mint egy másfél literes ásványvvizes flakon.

Fa-EPp8u-WIAMf-KCr.jpg


Aham....

The first 100mm round available to the original BMP-3. The cartridge includes a 3OF32 HE-Frag shell directly transplanted from the 100mm 3UOF11 cartridge, which was used in the D-10T cannon on the T-54 series of tanks beginning from 1970's. As such, the BMP-3 can be said to possess the firepower of a tank to some degree.


Muzzle velocity: 250 m/s
Firing range: 4,000 m (Direct)
Maximum firing distance: 8,000 m (Indirect)

Chamber Pressure:
At 15 degrees (C) ambient Temperature: 1870 kgf/sq.cm
At 50 degrees (C) ambient Temperature: 2200 kgf/sq.cm

Fuze: 3B35 Impact Fuze


Complete round mass: 18.1 kg
Shell mass: 15.6 kg
Explosive mass: 1.7 kg

Number of Preformed Fragments and Their Mass:
With a mass of not less than 0.5 g: 1,993
With a mass of 0.5 g to 2 g: 814
With a mass of 2 g to 15 g: 928
With a mass exceeding 15 g: 251

Statistical Average Mass of Fragmentation: 6.2 g


Velocity of Fragments and Ratio of Fragment Velocities:
100% - 1,040 m/s
90% - 1,060 m/s
80% - 1,080 m/s

Nominal kill zone: 200 sq.m