Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 188
113
Már hogy ne lenne az. Elsőként valósították meg az automata tornyot, jelentősen növelték a személyzet védelmét, nagyon durva szenzorfúziót hoztak létre stb. Ezért új generációs. Ahogy az F-22 se azért, mert semmi nem létezett korábban.

Ahogy a B2-es előtt is létezett csupaszárny protó, amit kiértékeltek és elvetettek, ez mire érv?

Amúgy le kéne szállni a poszthidegháborús magas lóról, és nem olyan arrogánsnak lenni, hogy ha mi nem tudunk valamit megbízhatóan megcsinálni, akkor az oroszok/kínaiak/pirézek se. A helyzet az, hogy mechanikus automatizációban a SZU vagy egy évtizeddel, ha nem kettővel a nyugat előtt járt. Hogy mást ne mondjak megoldották a lada előgyújtás oktánszámhoz állítását. Igaz mechanikusan. De 20 évvel a nyugat előtt. Elektrotechnikában persze ez fordítva volt, csak az nem az egész haditechnika, csak egy szelete. Avagy ha most felsorolom a félaktív rakéta előnyeit az aktív fejessel szemben akkor (jogosan) jön az a beszólás, hogy savanyú a szőlő, meg megideologizálása annak, h a ruszkik olyat nem tudnak csinálni.
Ezzel szemben az emberes töltőnél meg pont ugyanez van, hozzátéve, h de a nyugatiak is kipróbálták, aztán elvetették. Igen, mert nem tudtak belőle megbízható rendszert faragni. Ennyi, nem több. Utána jönnek az ugyanolyan nyakatekert, hajuknál kirángatott előnyök, mint a SARH rakétákhoz az oroszoknál. Avagy tök jó, hogy reggel nyolckor az álló harckocsiban Hans gyorsabban tölt mint a T-72es automata töltője, ráadásul segít a karbantartában is, csak egy végigharcolt nap végén 30 km/hs sebességnél egyenletlen talajon már kb tölteni sem tud, míg mr automatatöltő még mindig ugyanazt a tűzgyorsaságot hozza...
Orosz mechanikus töltőnek is kellet 10+ év,hogy kiforrjon valamelyest.
És kicsit összetettebb a kérdés.Pl a megbizhatóság mellet a lőszerváltás korlátozott lehetőségét is problémásnak találták.A mechanikus töltőknek máig vannak problémáik,pedig most már nagyságrendel jöbbak a 40évvel ezelöttieknél.De most már az új tipusok automata töltősok.(Leo2A7 nem új tipus)
Ha megnézed az M1 MTT konstrukciós elrendezése tökugyanaz,mint az Armatáé
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 188
113
Janes cikket nem láttam, az hogy Egerszegi fényezi magát, az egy dolog- elhiszi a saját legendáját, Nem lenne kis munka előkeresnem az akkori IDF hk egységek hol és merre voltak pontosan de Merkava nem volt ott és akkor. Pont.
Majd megpróbálom jövő héten előásni a MK ' libanoni veszteségadatait.
Egerszegi pont elismeri,hogy az AMP végül is harcászatilag egy bukás.LT lett volna hivatva kijavitani a hibákat.
Nem csak Egerszegi irt róla,pl amerikai tengerészgyalogos tiszt puskagránátokat elemző cikkében is irja.
Különben a mai korszerű hk-kat puskagránáttal már nemnagyon lehet kilőni-de van egy halom egyéb páncélozott járgány,amit igen.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 672
79 939
113
Orosz mechanikus töltőnek is kellet 10+ év,hogy kiforrjon valamelyest.
És kicsit összetettebb a kérdés.Pl a megbizhatóság mellet a lőszerváltás korlátozott lehetőségét is problémásnak találták.A mechanikus töltőknek máig vannak problémáik,pedig most már nagyságrendel jöbbak a 40évvel ezelöttieknél.De most már az új tipusok automata töltősok.(Leo2A7 nem új tipus)
Ha megnézed az M1 MTT konstrukciós elrendezése tökugyanaz,mint az Armatáé
Miért korlátozott a lőszerváltás?A lőszerkazettából amiből töltik a modern harckocsikat ugyan úgy macerás elővenni a repeszt vagy bármit ha nem pakoltál belőle eleget készhez.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Én nem tudok harcászati előnyt felhozni a SARH rakéténál az ARH-val szemben. Legfeljebb árelőnye van.
Még, ha az elfajzott SARH = TVM is annak tekinted akkor is annak csak ára kedvezőbb.

ARH-val 360 fokos tűzíved van. SARH-val meg ehhez alsó hangon 4 db radar kéne.
én se, max ha nagyon nagyon nagyon szeretnék valamit kirángatni akkor a célravezető gép radarja erősebb, tehát lehetséges, hogy nagyobb távolságból képes rávezetni alcsony észlelhetőségű célpontra, mintha szimplán ARH lenne. De még itt is olvastam ideológiát arra, hogy miért jobb, orosz fórumokon meg tényleg nagyon sokszor futottam bele. Na pont ugyanezt érzem a nyugatonispróbálkoztakazautomatatöltővelcsakelvetették szövegeknél
 
  • Vicces
Reactions: Törölt tag 1586

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 188
113
Miért korlátozott a lőszerváltás?A lőszerkazettából amiből töltik a modern harckocsikat ugyan úgy macerás elővenni a repeszt vagy bármit ha nem pakoltál belőle eleget készhez.
Gondolom a korabeli vezérléstechnika még nem volt hozzá elég rugalmas.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
És kicsit összetettebb a kérdés.Pl a megbizhatóság mellet a lőszerváltás korlátozott lehetőségét is problémásnak találták.A mechanikus töltőknek máig vannak problémáik,pedig most már nagyságrendel jöbbak a 40évvel ezelöttieknél.De most már az új tipusok automata töltősok.(Leo2A7 nem új tipus)
Az admiralitás szerint a fa úszik, a vas elsüllyed. Legalábbis addig, amíg kínosan rá nem döbbennek, hogy a francia flotta sorozatban gyártja a vas hajókat...

Egyébként meg az egybevágóságon alapuló optikai távmérő jobb mint a németek sztereoszkópikusa, mert egyszerűbb, és streszhelyzetben jobban kezelhető. Az, hogy a két VH angol-német flotta összecsapásaiban a németek kb 3 lövésből villába fogták az RN hajóit, miközben az angolok meg sokszor rosszabbul lőttek mint ha csak vaktában lövöldöznek nem számít.

Avagy remek, hogy megint ott tartunk, ha a szent nyugat elvetett valamit az tuti szemét. Komolyan, kb úgy kezeled ezt, hogy ha az orosz tengerészgyalogság minden tagját megtanítanák vizen járni arra is azt reagálnád, hogy de hülyék ezek, még úszni sem tudnak...
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Nem.
Szóval az Armata korántsem egy forradalmian új konstrukció.Én ugyan nem emlékeztem rá,de 35 éve volt már ilyen Abrams alapú működő proto,amit kiértékeltek,és elvetettek.Töltőgép fejlesztésük is volt,és azt is elvetették.
Az M1 TTB esetén nem elvetették a dolgot, hanem a hírszerzés által előrehaladottnak vélt szovjet harckocsifejlesztések (mint az Objekt 477 és Objekt 299) kapcsán arra jutottak, hogy nem lesz elég, tovább kell vinni, hiszen jönnek a 152mm-es löveggel szerelt szovjet harckocsik. A Block III projekt lett volna erre a válasz (az M1A2 volt a Block II).
Az US ARMY látva a szovjet fejlesztéseket lépésre szánta el magát, ez volt az ASM (Armored System Modernization). Az ASM egy alvázon szerette volna az új harckocsit (Block III), az új nehéz lövészpáncélost (FIFV), az új önjáró ágyútarackot (AFAS), illetve lett volna még egy "rakétás-páncélvadász" (LOSAT) és egy műszaki segédjármű (CMV majd GMV). A családnak 2004-2005 körül kellett volna hadrendbe állnia, tehát kb. 8-10 évet szántak a fejlesztésre és aztán 5-7 év maradt volna a hadsereg általi tesztelésre és a gyártás felfuttatására.

ASM_-_Heavy_Chassis.png


A Block III egy 120/140mm-es löveget kapott volna (XM291), de ha elégtelennek bizonyul, akkor akár egy 155mm-es löveg beépítését is lehetségesnek tartották (ie.: számolni kellett vele).

Az ASM-t végül a hidegháború vége nyírta ki. Az XM291 fejlesztését még folytatták, de aztán elvetették, mert nem látták indokoltnak. A szükséges módosításokkal (az ERA ellen hatékonyabb M829A2 illetve az új hőkamerák, fedélzeti elektronikák az M1A2 SAP programban) az Abrams elégségesnek volt tartva.
Egyedül az AFAS-t nem engedék el, mert úgy vélték, hogy az új(abb) szovjet-orosz és nyugat-európai önjáró lövegek (MSzTA, Pzh2000, stb.) mellett a Paladin már elégtelen. Ez lett volna Crusader program, amit a célegyenesben dettó elkaszáltak...

Az ASM és a hozzá kapcsolódó programok, illetve az első Öböl-háború tapasztalataiból született aztán a "könnyű" hadseregre vonatkozó elképzelés, a Future Combat System (FCS), ahol a könnyű szállíthatóság volt a fő csapásirány... de az már egy másik történet...

@Cifu ,nekem ami furcsa,az a Merkava IV adogatoja.Azt nem tudom hova rakni.Egy forgótáras gyorstöltőnek látnám értelmét a kézi töltés és a tültőkezelő megtartása mellet.De ezt az adogatót nem értem,miért jó?

Az ARMS (Automatic Rounds Magazine System) lényege, hogy a tűzkész lőszerek tárolása biztonságos legyen, az nekem sem teljesen tiszta, hogy miért tartózkodtak az Izraeliek az automata töltőtől, de úgy vélték, hogy a lőszerek biztonságos tárolása kiemelt fontosságú lesz az Mk.4-nél, így ugye a nem tűzkész lőszerek külön-külön 4-es tárolókonténerekben vannak a jármű végében, a tűzkész lőszerek pedig az ARMS-ben, amelyből a töltőkezelő rakja át a töltényűrbe. A töltőkezelő kezébe az ARMS azt a lőszert "dobja", amit az irányzó kiválaszt, így téves töltés (elvben) nem lehetséges.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 672
79 939
113
Az M1 TTB esetén nem elvetették a dolgot, hanem a hírszerzés által előrehaladottnak vélt szovjet harckocsifejlesztések (mint az Objekt 477 és Objekt 299) kapcsán arra jutottak, hogy nem lesz elég, tovább kell vinni, hiszen jönnek a 152mm-es löveggel szerelt szovjet harckocsik. A Block III projekt lett volna erre a válasz (az M1A2 volt a Block II).
Az US ARMY látva a szovjet fejlesztéseket lépésre szánta el magát, ez volt az ASM (Armored System Modernization). Az ASM egy alvázon szerette volna az új harckocsit (Block III), az új nehéz lövészpáncélost (FIFV), az új önjáró ágyútarackot (AFAS), illetve lett volna még egy "rakétás-páncélvadász" (LOSAT) és egy műszaki segédjármű (CMV majd GMV). A családnak 2004-2005 körül kellett volna hadrendbe állnia, tehát kb. 8-10 évet szántak a fejlesztésre és aztán 5-7 év maradt volna a hadsereg általi tesztelésre és a gyártás felfuttatására.

ASM_-_Heavy_Chassis.png


A Block III egy 120/140mm-es löveget kapott volna (XM291), de ha elégtelennek bizonyul, akkor akár egy 155mm-es löveg beépítését is lehetségesnek tartották (ie.: számolni kellett vele).

Az ASM-t végül a hidegháború vége nyírta ki. Az XM291 fejlesztését még folytatták, de aztán elvetették, mert nem látták indokoltnak. A szükséges módosításokkal (az ERA ellen hatékonyabb M829A2 illetve az új hőkamerák, fedélzeti elektronikák az M1A2 SAP programban) az Abrams elégségesnek volt tartva.
Egyedül az AFAS-t nem engedék el, mert úgy vélték, hogy az új(abb) szovjet-orosz és nyugat-európai önjáró lövegek (MSzTA, Pzh2000, stb.) mellett a Paladin már elégtelen. Ez lett volna Crusader program, amit a célegyenesben dettó elkaszáltak...

Az ASM és a hozzá kapcsolódó programok, illetve az első Öböl-háború tapasztalataiból született aztán a "könnyű" hadseregre vonatkozó elképzelés, a Future Combat System (FCS), ahol a könnyű szállíthatóság volt a fő csapásirány... de az már egy másik történet...



Az ARMS (Automatic Rounds Magazine System) lényege, hogy a tűzkész lőszerek tárolása biztonságos legyen, az nekem sem teljesen tiszta, hogy miért tartózkodtak az Izraeliek az automata töltőtől, de úgy vélték, hogy a lőszerek biztonságos tárolása kiemelt fontosságú lesz az Mk.4-nél, így ugye a nem tűzkész lőszerek külön-külön 4-es tárolókonténerekben vannak a jármű végében, a tűzkész lőszerek pedig az ARMS-ben, amelyből a töltőkezelő rakja át a töltényűrbe. A töltőkezelő kezébe az ARMS azt a lőszert "dobja", amit az irányzó kiválaszt, így téves töltés (elvben) nem lehetséges.
Szerintem a Merkava megoldása a lehető legszarabb.Keveri az automata töltő és az emberes töltő minden rossz tulajdonságát, úgy,hogy elnyőt ezekkel szemben nem mutat.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 860
57 904
113

Negan


"Gondolom a korabeli vezérléstechnika még nem volt hozzá elég rugalmas."

Miért nem?
Amikor bemálházták a harckocsit, a lőszer beemelése előtt beállították azt, hogy adott helyre milyen lőszer kerül be.
Ha jól emlékszem 4 különböző lőszert tudott kezelni a T-72-s töltője. És az adott mérethatárokon belül teljesen mindegy volt neki, hogy mit tölt be.
A T-64-nél voltak gondok mindennel is, de a harckocsi a 60-s években lett kifejlesztve, és nagyon meghaladta a korát. A 70's évektől már az is elég használható volt. Ha bele gondolsz több, mint 50 évvel ezelőttről beszélünk.
Az első világháború első tankjai és a T-64 között annyi idő telt el, mint a T-64 és a T-14 Armata között :)

Amúgy meg totál fölösleges az amcsi személyzet nélküli tornyon rugózni, hogy hát nekik is eszükbe jutott, miközben a szovjetek is gondolkoztak ezen a 80-s évek óta. Sokaknak eszébe jutott, és mind arra jutott végül, hogy az adott kor technológiai színvonalán nem lehet normálisan megcsinálni.
A T-95-ös projekt (object 195) az oroszoknál 1990-ben (!) indult, 2 db prototípust is építettek. Személyzet nélküli toronnyal, X dízel motorral meg 152 mm-s löveggel.
Ennek a koncepciónak lett az eredménye a T-14 Armata. Hidd el, nem az amcsikról másolták a T-14-et. :)
E mellet a T-14-s a harckocsik között legalább annyira forradalmi konstrukció, mint annak idején a repülők között az F-22-s.
 
M

molnibalage

Guest

Negan


E mellet a T-14-s a harckocsik között legalább annyira forradalmi konstrukció, mint annak idején a repülők között az F-22-s.
A hasonlatban az nem tetszik nekem, hogy attól, hogy valami más, még nem biztos, hogy jobb. Az F-22 estén igen sejthető, hogy bokájáig sem ér a többi hagyományos gép.

Az tény, hogy a T-14 passzív védelme a testen nagy, de azt nem látni, hogy a kvázi páncélozatlan torony miatt a harckocsi meddig őrizné meg harcértékét. Ok, a személyzet túlélni, de ha egy 30 mm-es IFV lebonjta a tornyot, akkor az ember vakarja a fejét, hogy mi ebben a jó.

Azt nézve meg főleg, hogy ha a végén megjelenik az airburst 120 mm-es lőszer, akkor mit ér az egész aktív védelme a hk-nek. Mert szerintem akkor semmit...
Lebontja az egészet a vérbe. A hagyományos hk-ról is mindent leszed, de annak azért az általános páncélzata van legalább annyira vastag, hogy a torony ettől üzemképes marad és marad a hk-nek harcértéke. A T-14 tornyából mi maradna...?
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Ocses
T

Törölt tag 4082

Guest
kvázi páncélozatlan torony miatt a harckocsi meddig őrizné meg harcértékét.
Pont ugyanaddig mint bármelyik másik MBT. Ha az érzékelőket leborotváljuk csak egy nagy harcérték nélküli fémdarab.
ha egy 30 mm-es IFV lebonjta a tornyot, akkor az ember vakarja a fejét, hogy mi ebben a jó.
Egy 30 mmes IFV bármelyik modern HK érzékelőit nullára írja. Apró szépséghibája a dolognak, hogy ha az IFV meglátja az MBTt pucol a francba, mert neki írtó baromi mázli kell ahhoz, hogy esetleg súlyosan megsebezze azt, míg a másiknak kis túlzással a felé fordított csöve is halálos sebet üt.

Azt nézve meg főleg, hogy ha a végén megjelenik az airburst 120 mm-es lőszer, akkor mit ér az egész aktív védelme a hk-nek. Mert szerintem akkor semmit...
Ha meg megjelenik az anti stheal radar, akkor az egész steahl nem ér semmit. Ami nincs azzal nem érvelünk.

A hagyományos hk-ról is mindent leszed, de annak azért az általános páncélzata van legalább annyira vastag, hogy a torony ettől üzemképes marad és marad a hk-nek harcértéke. A T-14 tornyából mi maradna...?
Végülis jah, a lövegcsövön át is lehet célozni.
BTW az armata tornya nem páncélozatlan, csak nincs HK lőszer ellen páncélozva.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 188
113
Az M1 TTB esetén nem elvetették a dolgot, hanem a hírszerzés által előrehaladottnak vélt szovjet harckocsifejlesztések (mint az Objekt 477 és Objekt 299) kapcsán arra jutottak, hogy nem lesz elég, tovább kell vinni, hiszen jönnek a 152mm-es löveggel szerelt szovjet harckocsik. A Block III projekt lett volna erre a válasz (az M1A2 volt a Block II).
Az US ARMY látva a szovjet fejlesztéseket lépésre szánta el magát, ez volt az ASM (Armored System Modernization). Az ASM egy alvázon szerette volna az új harckocsit (Block III), az új nehéz lövészpáncélost (FIFV), az új önjáró ágyútarackot (AFAS), illetve lett volna még egy "rakétás-páncélvadász" (LOSAT) és egy műszaki segédjármű (CMV majd GMV). A családnak 2004-2005 körül kellett volna hadrendbe állnia, tehát kb. 8-10 évet szántak a fejlesztésre és aztán 5-7 év maradt volna a hadsereg általi tesztelésre és a gyártás felfuttatására.

ASM_-_Heavy_Chassis.png


A Block III egy 120/140mm-es löveget kapott volna (XM291), de ha elégtelennek bizonyul, akkor akár egy 155mm-es löveg beépítését is lehetségesnek tartották (ie.: számolni kellett vele).

Az ASM-t végül a hidegháború vége nyírta ki. Az XM291 fejlesztését még folytatták, de aztán elvetették, mert nem látták indokoltnak. A szükséges módosításokkal (az ERA ellen hatékonyabb M829A2 illetve az új hőkamerák, fedélzeti elektronikák az M1A2 SAP programban) az Abrams elégségesnek volt tartva.
Egyedül az AFAS-t nem engedék el, mert úgy vélték, hogy az új(abb) szovjet-orosz és nyugat-európai önjáró lövegek (MSzTA, Pzh2000, stb.) mellett a Paladin már elégtelen. Ez lett volna Crusader program, amit a célegyenesben dettó elkaszáltak...

Az ASM és a hozzá kapcsolódó programok, illetve az első Öböl-háború tapasztalataiból született aztán a "könnyű" hadseregre vonatkozó elképzelés, a Future Combat System (FCS), ahol a könnyű szállíthatóság volt a fő csapásirány... de az már egy másik történet...



Az ARMS (Automatic Rounds Magazine System) lényege, hogy a tűzkész lőszerek tárolása biztonságos legyen, az nekem sem teljesen tiszta, hogy miért tartózkodtak az Izraeliek az automata töltőtől, de úgy vélték, hogy a lőszerek biztonságos tárolása kiemelt fontosságú lesz az Mk.4-nél, így ugye a nem tűzkész lőszerek külön-külön 4-es tárolókonténerekben vannak a jármű végében, a tűzkész lőszerek pedig az ARMS-ben, amelyből a töltőkezelő rakja át a töltényűrbe. A töltőkezelő kezébe az ARMS azt a lőszert "dobja", amit az irányzó kiválaszt, így téves töltés (elvben) nem lehetséges.
Hh vége egy csomó mindent elkaszált,a németek hasonló közös alvázas programját is
Amennyire tudom,a folytatásban a 140milis lövegest már egy a jordán tornyoshoz hasonló megoldással legalább az irányzó a torony alatt kapott volna helyet.Kb ugyanazt hozták ki,mint a cseh programban,hogy az ember jobban tájékozódik a térben és gyorsabban reagál,ha együtt mozog a toronnyal.(különben szerintem ez erősen függ az egyéni emberi jellemzőktöl)
A Sinseki féle légimozgékony hadsereg végül is bukta lett.Dehát akkor még hittek a csak levegőből megnyerhető háborúban.Azóta meg sokszor csak a fejét vakarja az ember,amilyen össze-vissza programokat képesek csinálni
Merkavát továbbra sem értem.Én szintén megtartottam volna a töltőlegényt,de a toronyhátsóba egy teljes értékű töltőgépet tetem volna.De olyat,ami meghagyja a kézi töltés lehetőségét is.De végül is ők élesben harcászkodtak,én meg csak a fotelban.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Cifu

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 672
79 939
113
A hasonlatban az nem tetszik nekem, hogy attól, hogy valami más, még nem biztos, hogy jobb. Az F-22 estén igen sejthető, hogy bokájáig sem ér a többi hagyományos gép.

Az tény, hogy a T-14 passzív védelme a testen nagy, de azt nem látni, hogy a kvázi páncélozatlan torony miatt a harckocsi meddig őrizné meg harcértékét. Ok, a személyzet túlélni, de ha egy 30 mm-es IFV lebonjta a tornyot, akkor az ember vakarja a fejét, hogy mi ebben a jó.

Azt nézve meg főleg, hogy ha a végén megjelenik az airburst 120 mm-es lőszer, akkor mit ér az egész aktív védelme a hk-nek. Mert szerintem akkor semmit...
Lebontja az egészet a vérbe. A hagyományos hk-ról is mindent leszed, de annak azért az általános páncélzata van legalább annyira vastag, hogy a torony ettől üzemképes marad és marad a hk-nek harcértéke. A T-14 tornyából mi maradna...?
A 30 as gépágyú lebontja a Leopard tornyát is.A Leopard 2-n sem védettebb a löveg vagy az optikai szenzorok mint a T-14-en.
 
M

molnibalage

Guest
Pont ugyanaddig mint bármelyik másik MBT. Ha az érzékelőket leborotváljuk csak egy nagy harcérték nélküli fémdarab.

Egy 30 mmes IFV bármelyik modern HK érzékelőit nullára írja. Apró szépséghibája a dolognak, hogy ha az IFV meglátja az MBTt pucol a francba, mert neki írtó baromi mázli kell ahhoz, hogy esetleg súlyosan megsebezze azt, míg a másiknak kis túlzással a felé fordított csöve is halálos sebet üt.


Ha meg megjelenik az anti stheal radar, akkor az egész steahl nem ér semmit. Ami nincs azzal nem érvelünk.


Végülis jah, a lövegcsövön át is lehet célozni.
BTW az armata tornya nem páncélozatlan, csak nincs HK lőszer ellen páncélozva.
A 30 as gépágyú lebontja a Leopard tornyát is.A Leopard 2-n sem védettebb a löveg vagy az optikai szenzorok mint a T-14-en.

ufkfz8o.png

Ez 2 db AHEAD lőszer.
Az AHAD lőszer nélküli IFV esélye, hogy pont eltalál valami a hk-n elég csekély.
Na, akkor 120 mm-es és nem 35 mm AHEAD ellen azért megnézném, hogy a T-14 kvázi repeszfogó páncélja mit ér...
 
  • Tetszik
Reactions: endre

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 672
79 939
113
ufkfz8o.png

Ez 2 db AHEAD lőszer.
Az AHAD lőszer nélküli IFV esélye, hogy pont eltalál valami a hk-n elég csekély.
Na, akkor 120 mm-es és nem 35 mm AHEAD ellen azért megnézném, hogy a T-14 kvázi repeszfogó páncélja mit ér...
Nem a páncél a lényeg hanem az optikák.Tök mind1,hogy átüti-e a páncélt vagy sem ha a löveget meg az optikákat tönkrelövi.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 671
113
Ne fárrasz már Dudi!Ez egy módositott Abrams test egy új ember nélküli toronnyal.80akármennyiben tervezték,de modelkisérletek után elvetették a konstrukciót.Ennyi.
Amik már a hetvenes évek közepén elindultak ebbe az irányba. A Sheridan leváltására terveztek egy nagy mozgékonyságú, könnyű páncélzatú kis masinát. 75 milliméteres sima csövű ágyúja volt automata töltővel, 60 lövésre elegendő javadalmazással. A személyzete 3 főből állt, de a toronyban már csak egy ember kapott helyet, a lövészt levitték a sofőr mellé és képernyőkön kapta meg a torony tetején elhelyezett érzékelőinek a képét. Digitális stabilizátorokat és komoly tűzvezetést kap a gép, gyakorlatilag egy elektronikai technológiai demonstrátorként is fel lehet fogni. Érdekesség, hogy a vezető például egy hátsó kamerát is kapott, hogy önmagától képes legyen a tolatásra. 20,5 tonna volt a megengedett legnagyobb tömege, amibe már egy kevés + páncélzat is belefért. Egy 600 lóerős, módosított, helikopterből származó gázturbinát kapott, amivel képes volt 83 mérföldes sebességgel rongyolni. Érdekesség lehet még, hogy eleve úgy tervezték a masinát, hogy legyen benne APU, amivel a tornyot, szenzorokat és a töltőt lehetett működtetni.
aai-lt-upraveny2_201.jpg

1380079540_rdf_ares_avant_gauche-2.jpg

A "felpáncélozott" változat.
img_55.jpg

Ezzel aztán a nyolcvanas évek elején még tovább mennek. Gyakorlatilag a gép tömegét lecsökkentik 12 tonnára, a személyzetet pedig 2 főre úgy, hogy a lövész/parancsnok a sofőr mellett foglal helyet és a torony teljesen automatizált. Megkapja az időközben megérkező hőkamerát is a kis gép. Gyakorlatilag mini TTB.
img_56.jpg

wpid-OGZnTkDyXQ0.jpg

Természetesen a sokszor látott történet következett, túlságosan előremutató volt a koncepció, meg az ARMY és az USMC szokás szerint nem tudott megegyezni, így a projekt elsorvadt. Az ARMY azzal az indokkal szállt ki a projektből, hogy a modern szovjet harckocsik ellen a 75 milliméter rettenetesen kevés, az USMC meg mint általában, nem igazán tudta, hogy mit is akar. A nyolcvanas évek közepén megszületik még egy alig 13,5 tonnás, hagyományosabb kialakítású, 2 emberes tornyú változat, az M41 könnyű harckocsi 76 milliméteres ágyújával és egy 350 lóerős General Motors dízelmotorral, szóval semmi izgalmas.
RRmaDgbkDsxEeCx.jpg.8f333965b9ec6da915a74fe359cea12b.jpg

I45J-oiEZB0sozKGS_9VxY9FE41HA2zFdlq7KqMDPj_N60EForIpxm2rx1si4jJxzc7Bbr7x1mwueyQ3lEDvVV_yYJrPAPiaQLB5FN9o8KFrunFsa-F4tZ0vr0_oAq2XvMWzzfmbFc15lOnAjkFJo7oqoFbWhnj_a1st_10
 

yangwenli

Well-Known Member
2015. június 19.
1 212
2 706
113
A multkor filozofaltunk a T-90 es T-14 tornyok meretaranyossagaval kapcsolatban, hogy a szemelyzet hianya miatt, lehet ugyan olyan "vastag" pancel vedi a T-14 torony kritikus reszeit is mint a T-90-nek. A szenzorokat irtak fentebb, hogy az osszes HK-n ki lehet loni.

Az lesz erdekes,hogy a sorozatgyartasu T-14 toronyformaja mennyiben ter majd el a mostaniaktol. Akkor ujra elkezdhetunk filozni azon, vajon mikre jottek ra ut kozben, ami miatt valtoztatni kellett.
 

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
636
907
93
Amik már a hetvenes évek közepén elindultak ebbe az irányba. A Sheridan leváltására terveztek egy nagy mozgékonyságú, könnyű páncélzatú kis masinát. 75 milliméteres sima csövű ágyúja volt automata töltővel, 60 lövésre elegendő javadalmazással. A személyzete 3 főből állt, de a toronyban már csak egy ember kapott helyet, a lövészt levitték a sofőr mellé és képernyőkön kapta meg a torony tetején elhelyezett érzékelőinek a képét. Digitális stabilizátorokat és komoly tűzvezetést kap a gép, gyakorlatilag egy elektronikai technológiai demonstrátorként is fel lehet fogni. Érdekesség, hogy a vezető például egy hátsó kamerát is kapott, hogy önmagától képes legyen a tolatásra. 20,5 tonna volt a megengedett legnagyobb tömege, amibe már egy kevés + páncélzat is belefért. Egy 600 lóerős, módosított, helikopterből származó gázturbinát kapott, amivel képes volt 83 mérföldes sebességgel rongyolni. Érdekesség lehet még, hogy eleve úgy tervezték a masinát, hogy legyen benne APU, amivel a tornyot, szenzorokat és a töltőt lehetett működtetni.
aai-lt-upraveny2_201.jpg

1380079540_rdf_ares_avant_gauche-2.jpg

A "felpáncélozott" változat.
img_55.jpg

Ezzel aztán a nyolcvanas évek elején még tovább mennek. Gyakorlatilag a gép tömegét lecsökkentik 12 tonnára, a személyzetet pedig 2 főre úgy, hogy a lövész/parancsnok a sofőr mellett foglal helyet és a torony teljesen automatizált. Megkapja az időközben megérkező hőkamerát is a kis gép. Gyakorlatilag mini TTB.
img_56.jpg

wpid-OGZnTkDyXQ0.jpg

Természetesen a sokszor látott történet következett, túlságosan előremutató volt a koncepció, meg az ARMY és az USMC szokás szerint nem tudott megegyezni, így a projekt elsorvadt. Az ARMY azzal az indokkal szállt ki a projektből, hogy a modern szovjet harckocsik ellen a 75 milliméter rettenetesen kevés, az USMC meg mint általában, nem igazán tudta, hogy mit is akar. A nyolcvanas évek közepén megszületik még egy alig 13,5 tonnás, hagyományosabb kialakítású, 2 emberes tornyú változat, az M41 könnyű harckocsi 76 milliméteres ágyújával és egy 350 lóerős General Motors dízelmotorral, szóval semmi izgalmas.
RRmaDgbkDsxEeCx.jpg.8f333965b9ec6da915a74fe359cea12b.jpg

I45J-oiEZB0sozKGS_9VxY9FE41HA2zFdlq7KqMDPj_N60EForIpxm2rx1si4jJxzc7Bbr7x1mwueyQ3lEDvVV_yYJrPAPiaQLB5FN9o8KFrunFsa-F4tZ0vr0_oAq2XvMWzzfmbFc15lOnAjkFJo7oqoFbWhnj_a1st_10

G.I. JOE MAULER M.B.T. TANK

mauler_box.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 672
79 939
113
Azt pedig felejtsük el,hogy AHEAD-dal át tudjuk lőni a T-14 toronypáncélját,atta csak páncéltörő lőszerrel van esély.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7