Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Gungnir (F1End)

Well-Known Member
2021. március 24.
442
1 189
93
Abból a szempontból egyébként teljesen ésszerű HEAT lőszerek ellen felkészülni, hogy azt minden páncéltörő eszköz használja, kezdve a gyalogság pct gránátvetőitől és irányított rakétáitól, a légi indítási pct fegyvereken át a harckocsik és az önjáró lövegek közvetlen irányzású pct lövedékeiig.
Kinetikus energiával pusztító pct lövedéket viszont csak harckocsik használnak. Esetleg a gépágyúkat is ide lehet sorolni, de azok teljesítménye nem elég nagy ahhoz ebből a szempontból, hogy harckocsik páncélzatát azokra kelljen kihegyezni.
 

Avtomat

Well-Known Member
2018. október 30.
1 555
4 366
113
Lentebb az összes ismert teknő páncélozás:
ac7toix_1.png
Nem akadékoskodásból írom, de ez az ábra már elavult, a szerző többször frissítette (ez a verzió legalább 4 éves, személyesen kérdeztem meg).
A legújabb verzió ez:
up0SOQ5.png

A T-80U kerámiás ábrát azért vette ki, mert a mai napig nem találtak rá bizonyítékot, a változtatásokat meg Chobitokkal és Rotorral (akit érdekel az tudja kik ők) történt konzultálás, illetve új publikált tartalmak alapján változtatta meg.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 875
113
Köszönjünk a számításokat, szép, részletes munka.

Viszont kicsit belekötnék, mert nem teljesen ugyanazt hasonlítjuk össze a két esetben, ha jól értettem a dolgokat:

1. Az első képen a korábban betett Leopard 2 páncélzat-metszet található. Itt hozzáadtam egy sárga vonalat, ami azt jelzi, hogy milyen szögben érkező lövedékkel szemben történt a vastagság kiszámítása.
2. A második-harmadik képeken a T-72B metszetei találhatók. Itt egy-egy lila vonal hozzáadásával jelöltem, hogy milyen szögben érkező lövedék ellenében történt a páncélvastagság kiszámítása.
3. Ezen kívül mindkét(három) képen bejelöltem kb hol lenne az a szög, amelyet a másik harckocsi esetén történt számításnál került használatra.
Tehát: Lila: T-xx sorozathoz használt számítás, Sárga: Leo-2 számítás.
Ez azért fontos probléma, mert a Leopárd esetében 0 fokos a döntést, tehát minden vastagság azonos, míg a T-64/72/80 sorozatoknál 45 fokkal eltér ettől, ami azonos vastagság mellett ~41% -al jobb eredményt ad ki.

XvBsn4z.jpg

Az orosz tankoknál a lila vonallal számoltam, de ezt le is írtam.
A Leopárd 2 esetén a pontos dőlés szöget nem tudom én maximum 70 fokot látok. Az 1,06 -ös szorzót jelentene, ami lényegében semmi.
Az orosz tankoknál 1,4 a szorzó. Az már elég sokat számít.

De akkor most az A0/1 vagy A4-re végezted el?
A rajz alapján végeztem el. A rajzon az a Leopárd 2 AV páncél verzió van, ami el lett fogadva a Leopárd 2 gyártására.
A Leopárd 2A4 is ezzel készült, egészen 1988-ig, akkor növelték meg a páncél védelmet! Így van olyan Leopárd 2A4 aminek más a páncélzata.
Mivel a számításom megegyezett a dokumentumokban szereplő 350 mm-s értékkel, így a dokumentumban szereplő 420 mm-s értéket is elfogadtam amikor a végén a táblázatomat összeraktam, hogy mi mit üt át.
Később is, más forrásból igazoltam, hogy ezek reális értékek lehetnek az adott kor nyugati harckocsikról kiderült információk függvényében.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 660
79 898
113
Az orosz tankoknál a lila vonallal számoltam, de ezt le is írtam.
A Leopárd 2 esetén a pontos dőlés szöget nem tudom én maximum 70 fokot látok. Az 1,06 -ös szorzót jelentene, ami lényegében semmi.
Az orosz tankoknál 1,4 a szorzó. Az már elég sokat számít.


A rajz alapján végeztem el. A rajzon az a Leopárd 2 AV páncél verzió van, ami el lett fogadva a Leopárd 2 gyártására.
A Leopárd 2A4 is ezzel készült, egészen 1988-ig, akkor növelték meg a páncél védelmet! Így van olyan Leopárd 2A4 aminek más a páncélzata.
Mivel a számításom megegyezett a dokumentumokban szereplő 350 mm-s értékkel, így a dokumentumban szereplő 420 mm-s értéket is elfogadtam amikor a végén a táblázatomat összeraktam, hogy mi mit üt át.
Később is, más forrásból igazoltam, hogy ezek reális értékek lehetnek az adott kor nyugati harckocsikról kiderült információk függvényében.
Azt felejted el,hogy a T-72-nél a páncél szempontjából legoptimalisabb becsapódási szöggeel számoltál.A Leopardnál meg narhára nem.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 875
113

Avtomat


Nekem az a bajom az ábrádon bent hagyott UD-vel, hogy nem tűnik reálisnak.
Kb. 400 mm RHA-t ad ki.
Miközben a BV (új): 453 mm Régi B/BV: 440 mm
Erős kétségeim vannak a felől, hogy vissza léptek, a torony alapján pedig száműzték a textolitot.
A prototípust el tudom képzelni azzal az összeállítással, de meglepet volna ha nem használnak kerámiát a front páncélban.
Ugyanis 400 mm RHA a torony páncélzata mellet elég visszás. Az meg, hogy az U vissza lépjen a B-hez képest nem logikus.
Viszont a textolit és a korund kompozit súlya hasonló. A protón lehet vele szimulálni a korund súlyát.
Én így látom :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 660
79 898
113
Szorozd meg légyszíves a 350 mm-t 1,06-al! ;)
Ne szorozz semmit!Vagy vedd mind a két páncélnál a legoptimálisabbat vagy ne, de azt ne csináld,hogy az egyinél azt veszed a masiknál meg nem.Ezért kéne F1End sárga vonalánál számolnod mert az az azonos szögű becsapódás.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 875
113
Ne szorozz semmit!Vagy vedd mind a két páncélnál a legoptimálisabbat vagy ne, de azt ne csináld,hogy az egyinél azt veszed a masiknál meg nem.Ezért kéne F1End sárga vonalánál számolnod mert az az azonos szögű becsapódás.

Figyelj drága kommenttárs!
Eddig itt én voltam aki bármit is csinált , te csak hisztiztél. Ha lenne a kezedben egy számológép és tudnál vele számolni akkor rájönnél, hogy 350*1,06 az 371. A táblázatban vizsgált lőszerek tekintetében semmilyen különbséget nem ad....
De, hogy még ezt se sikerült kiszámolnod, és ezt rajtam kéred számon azért az már több a soknál.
Amennyi infót én ide két nap alatt beraktam abból más könyvet ír, pénzért. ;)
Szóval inkább megköszönhetnéd a munkámat, ahelyett, hogy parancsolgatni próbálsz!
 

Avtomat

Well-Known Member
2018. október 30.
1 555
4 366
113

Avtomat


Nekem az a bajom az ábrádon bent hagyott UD-vel, hogy nem tűnik reálisnak.
Kb. 400 mm RHA-t ad ki.
Miközben a BV (új): 453 mm Régi B/BV: 440 mm
Erős kétségeim vannak a felől, hogy vissza léptek, a torony alapján pedig száműzték a textolitot.
A prototípust el tudom képzelni azzal az összeállítással, de meglepet volna ha nem használnak kerámiát a front páncélban.
Ugyanis 400 mm RHA a torony páncélzata mellet elég visszás. Az meg, hogy az U vissza lépjen a B-hez képest nem logikus.
Viszont a textolit és a korund kompozit súlya hasonló. A protón lehet vele szimulálni a korund súlyát.
Én így látom :)
A régi 80U adat németországi szétszedés utáni méregetés eredménye volt, és mindig is meg volt a lehetőség, hogy nem pontos.
Abban is van vita a mai napig, hogy volt e pl. a 64BV-ben vagy a korai 80BV-ben légrés, vagy csak később az U gyártás alatt rakták be. Az 1988-as UD terveken mindenképpen rajta van.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 660
79 898
113
Figyelj drága kommenttárs!
Eddig itt én voltam aki bármit is csinált , te csak hisztiztél. Ha lenne a kezedben egy számológép és tudnál vele számolni akkor rájönnél, hogy 350*1,06 az 371. A táblázatban vizsgált lőszerek tekintetében semmilyen különbséget nem ad....
De, hogy még ezt se sikerült kiszámolnod, és ezt rajtam kéred számon azért az már több a soknál.
Amennyi infót én ide két nap alatt beraktam abból más könyvet ír, pénzért. ;)
Szóval inkább megköszönhetnéd a munkámat, ahelyett, hogy parancsolgatni próbálsz!
Nem azonos becsapódádi szögekkel számolsz.
 
  • Vicces
Reactions: ogretankHU

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 875
113
A régi 80U adat németországi szétszedés utáni méregetés eredménye volt,
Amennyire én tudom nyugatra (Egyiptom, Dél-Korea, Ciprus) csak "export" T-80U-k kerültek.
T-80B viszont biztosan került nyugatra vásárlás útján.
Simán elhiszem, hogy az export attól export, hogy kiszedik a korundot, beteszik az üvegszálat aztán minden rendben :D
De ezek szerintem is a nem tudhatjuk kategóriák.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 660
79 898
113
A T-72B homlokpáncéljának vastagsága extrém móxon nem konstans,300mm és 680mm LOS közt változik szögtől függően.
A Leopard 2-nél nincs ilyen drasztikus különbseg,ha jól emlekszem 740 és 860mm LOS közt változik.Ezért nem mind1 a szög.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 183
113
Mint a többi képnek. Internet. Érdekes módon a többi tankkal kapcsolatban nem reklamálsz pedig azok is netes képek.




Ez viszont bonyolultabb, ennek van szakirodalmi, ballisztikai tesztekkel és szimulációkkal. Én meg elfogadom, hogy ezek kb. ekkora értékek.
Az más kérdés, hogy a számolás során így kapott védelmi értékek azok elég jó fedést mutatnak a hivatalos/félhivatalos adatokkal.



Értem én , hogy két nap alatt másodszor gázolok bele a német felsőbbrendűségbe vettet hitedbe, de ez így konkrétan nem igaz.
Ha a fent betett ábra a torony páncélzatról valós, akkor a Leopárd 2 HEAT elleni védelmi világklasszis volt a maga korában.
Jóval több, mint a T-72M1-nek, ráadásul tandem fejes HEAT-ok ellen is működött. Amire kitalálták arra rendkívül jó volt!
Elméletben.Most viszont már van gyakorlati tapasztalat is.A Leo 2A4 páncélzata gyakorlatilag nem volt képes kivédeni azt a Fagotot,mi ellen tervezték.
 
W

Wilson

Guest
Elméletben.Most viszont már van gyakorlati tapasztalat is.A Leo 2A4 páncélzata gyakorlatilag nem volt képes kivédeni azt a Fagotot,mi ellen tervezték.

Ha a török Leo 2A4 gondolsz akkor azért abból nem szabad mélyreható következtetéseket levonni mivel olyan elmebeteg módon alkalmazták őket Szíriában, hogy attól minden strandpapucsos Fagot és Town "művésznek" összefutott a nyál a szájában:).
 
  • Vicces
Reactions: ogretankHU

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 434
33 746
113
Ha a török Leo 2A4 gondolsz akkor azért abból nem szabad mélyreható következtetéseket levonni mivel olyan elmebeteg módon alkalmazták őket Szíriában, hogy attól minden strandpapucsos Fagot és Town "művésznek" összefutott a nyál a szájában:).

Azon a terepen nem nagyon lehet elrejtőzni a kiserdőben, ha nincs. Esetleg a házak között, de településeken kívül? Max az jöhet szóba. hogy mindenhol beásod magad vagy falat emelsz magad köré (homokzsákból, előre gyártott elemekből stb.)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 183
113
Ha a török Leo 2A4 gondolsz akkor azért abból nem szabad mélyreható következtetéseket levonni mivel olyan elmebeteg módon alkalmazták őket Szíriában, hogy attól minden strandpapucsos Fagot és Town "művésznek" összefutott a nyál a szájában:).
Ez abbol a szempontbol lényegtelen,hogy maga a páncélzat nem volt képes megfogni azt a pct rakétát,minek az elháritására tervezték.Oldalirányú találatnál ez mondjuk természetes,de van jelentés frontpáncél átütésről is.Fagottol,amit elvileg frontbol röhögve ki kellett volna birnia.
A másik,hogy folyamatosan az Abrams fölé van pozicionálva a Leo,pedig a gyakorlati tapasztalat azt mutatja,hogy az Abramsnak jobb a sérülésállósága.Ezt döntően a löszerelhelyezés okozza.A testben tárolt lószer a Leonál ugyanúgy visszaüt,mint az orosz tankoknál.Lőszerrobbanás,és teljes megsemmisülés-sokszor ugyanúgy toronyröptetéssel..
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Ha a török Leo 2A4 gondolsz akkor azért abból nem szabad mélyreható következtetéseket levonni mivel olyan elmebeteg módon alkalmazták őket Szíriában, hogy attól minden strandpapucsos Fagot és Town "művésznek" összefutott a nyál a szájában:).
A tény az attól még tény marad a Fagot simán kilyuggatta az A4-t !
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 183
113
Azon a terepen nem nagyon lehet elrejtőzni a kiserdőben, ha nincs. Esetleg a házak között, de településeken kívül? Max az jöhet szóba. hogy mindenhol beásod magad vagy falat emelsz magad köré (homokzsákból, előre gyártott elemekből stb.)
Ez igaz is,meg nem is.Olyan helyzetben se tartottak be semmilyen védelmi rendszabályt,mikor megtehették voln-legalábbis sok kilövéses videón ezt látni.Ez nem csak az állóhely kivállasztására vonatkozik.Sok esetben,ha lett volna figyelőszolgálat,a messziröl inditott rakétákat sima ködgyertyákkal kivédhették volna.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and enzo
W

Wilson

Guest
Ez abbol a szempontbol lényegtelen,hogy maga a páncélzat nem volt képes megfogni azt a pct rakétát,minek az elháritására tervezték.Oldalirányú találatnál ez mondjuk természetes,de van jelentés frontpáncél átütésről is.Fagottol,amit elvileg frontbol röhögve ki kellett volna birnia.
A másik,hogy folyamatosan az Abrams fölé van pozicionálva a Leo,pedig a gyakorlati tapasztalat azt mutatja,hogy az Abramsnak jobb a sérülésállósága.Ezt döntően a löszerelhelyezés okozza.A testben tárolt lószer a Leonál ugyanúgy visszaüt,mint az orosz tankoknál.Lőszerrobbanás,és teljes megsemmisülés-sokszor ugyanúgy toronyröptetéssel..
Én azért árnyalnám a képet mivel nem egy kiváló elemzés készült a törökök "elmebeteg" harctéri Leo alkalmazásáról,amiben részletesen leírják,hogy nagyrészt azért volt annyi Leo kilövés mert a törökök aféle mobil bunkernek használták a Leo A4-t ,sokszor kirakták egy jól látható magaslatra gyakran több napig és így pl a Fagot "művészeknek" bőven volt ideje elég közelre megközelíteni őket és senkitől sem zavartatva kilőni,őket mondanom sem kell ez mekkora előnyt jelent.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány