Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Biztos mákja is volt rendesen azt nem vitatom.
The longest tank kill was also the longest tank-to-tank kill in history. Prior to that one was an Elefant of Schweren-Heeres-Panzerjäger-Kompanie 614 (formerly 2./653), which was reported to have knocked-out a T-34 at 4500m in autumn 1944. It seems quite incredible that even today with modern sighting/ range-finding equipment ammunition and weapons that an unguided projectile can hit a target the size of a tank at over 5 km… that was one hell of a lucky shot.
A leghosszabb harckocsiölés egyben a történelem leghosszabb tank tank elleni sikeres találata. Ezt megelőzően a Schweren-Heeres-Panzerjäger-Kompanie 614 (korábban 2./653) Elefántja volt, amelyről a jelentések szerint 1944 őszén 4500 m-en kiütött egy T-34-est. Nagyon hihetetlennek tűnik, hogy még ma is modern látvány- / hatótávolság-felderítő lőszerek és fegyverek, amelyekkel egy irányíthatatlan lövedék több mint 5 km-nél egy harckocsi méretű célt érhet el ... ez egy pokolian szerencsés lövés volt.
1944-ben 4500 méterről kilőtt egy Elefánt egy T34-est
Repült a nehéz kő ki tudja hol ált meg de , hogy véletlen találatokról beszélhetünk az tuti !
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Filter
T

Törölt tag 4082

Guest
Tradoc értékéhez még azt tenném hozzá, hogy itt többen a löveg+lőszer szórását összemosták a2 tényleges harcban várható első lövés szórásával.
T-62-es esetén ugye ezzel (jobb alsó sarok) kellene pontosan távolságot mérni...

tsh2b-41u.png
Nem tudom, hogy pontos-e, de a leo 1hez ezt találtam
kF6hKZh.png

Szerk:
A kép forrása:
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 460
77 215
113
a szimmetrikus számok egy kaotikus rendszerben mindig gyanúsak.

(Polár-koodináta rendszerben is használhat X,Y írásmódot - a kettő egymással kompatibilis. Nagy elvetemült y(x)=x polinomokat simán át lehet írni polárkoordinátás rendszerbe és nagyon egyszerűen ábrázolni)

Ez csak egy lap, nem írták le a módszertant, se az adatokat, amiből ez született, így csak abból főztem, ami van :)

De akkor hozok egy példát, hogy szerintem hogyan kellene ezt csinálni. A sok számára ismert Wöhler-diagram is egy sokparaméteres, valószínűségi számolásokon nyugvó tézis.
  • fogsz x mennyiségű próbatestet, amelyek ugyanolyan méretűek, de w különböző számú adagból készültek
  • felosztod a várható igénybevételi tartományt y intervallumra, így kapsz y darab, különböző nagyságú fárasztási ciklust.
  • ezután fogsz q mennyiségű igénybevételt (mondjuk 50N-tól 500000N-ig, mondjuk húzó igénybevétel és ezt a tartományt felosztod q arányban)

Ekkor minden egyes ismétlési számnál elvégzed a q mennyiségű igénybevételt úgy, hogy az arányosan kiválasztasz annyi n mennyiségű próbatestet, amennyiben a w adagok megfelelően szerepelnek.

Ezután minden egyes igénybevételi számnál az összes q mennyiségű tesztet elvégzed az n mennyiségű próbatesten. Ekkor egy igénybevételi számnál elvégeztél q mennyiségű vizsgálatot, és minden egyes q-hoz tartozik n mennyiségű próbatest. Ekkor az n mennyiségű próbatesteket megvizsgálod, hol történt repedés. Ahol nincs 1 repedés sem, akkor azon a terhelésen és annál az igénybevételi számnál a túlélés 100%-os. Ahol az összes próbatest eltörött, ott a túlélés 0%-os. Ebből kapsz egy haranggörbét az adott igénybevételi számhoz.

Ezt elvégzed az összes további igénybevételi számnál a fent leírt módon. Ezután azt mondod, hogy szeretnéd a 97%-os valószínűségű diagramot, ekkor annyit kell csinálni, hogy minden egyes igénybevételi számnál meg kell keresni az a húzófeszültséget, ahol a túlélés 97%, majd ezeket a pontokat egy kettős logaritmikus skálán egy egyenessé transzformálod.

Ekkor nyilatkozhatsz egy ennyi paramétert tartalmazó rendszerről %-os valószínűséggel. Ez tudom, hogy nagyon bonyolultnak tűnik leírva, de az egész gépészet ezeket a tervezési megfontolásokon alapul.

A fenti teszt különböző próbatestekkel, különböző igénybevételekre, különböző hőmérsékletekre van elkészítve, különböző anyagokkal. Ezek egymásba nem vihetőek át - és persze, egy csomó peremfeltétellel. A hullámvasúthoz az összes forgácsolt, hegesztett berendezést így ellenőriztem. 97%-os biztonsággal az a tengely elvisel 2 millió terhelési ciklust, vagy annyi évet, amennyire a szabvány előírja. A kocsikat összekapcsoló tengelyek nem fognak 2 millió alkalommal terhelődni, ezért ott élettartam volt megadva és így lett a megengedhető feszültség visszaszámolva így lett méretezve.

Az összes híd, tartószerkezet, tengely, csapágy, a szék - amin ülsz, minden így működik és a módszer a világon mindenhol elfogadott.

Ilyet kellene mondjuk egy löveghez adni...
A lövegek a mechanikus irányzásának korában(60-as évek végéig 70-es évek elejéig)az irányzónak volt az optika,a lőtáblázat és a tapasztalati értékek(itthon ez utóbbi nem volt nert nem lőttek eleget a harckocsizók).Ezek álltak rendelkezésér a célzáshoz,ebből a 3 dologból adódott össze az irányzás és a találat vagy nem találat.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
persze ehhez nagyon jó optika is kell, de a németek nagyon jók voltak vannak ezen a téren
Bármikor kinyalom a hátsód akárhol ha ezt előttem bebizonyítod ! Nem kell a lövést produkálni csak egy 5x optikával pontosan megcélozni szemből egy 2.5m x 2m célt ! Az ipari hülyeséget propagáljátok úgy , hogy még egy mezei céltávcsőbe se néztetek bele ! Mert ha belenéznétek rájönnétek mekkora baromság mellett kardoskodtok ! Tudom , hogy Német de 77 évvel ez előtt még a lencse bevonatokat se ismerték , mutatok mostani profi Német céltávcsöveket (Zeiss , Swaro , S&B) beállítjuk 5 nem 6x nagyításra és megnézzük mit is látsz benne akár csak 3km-re is , nemhogy megcélozd pontosan . Az S&B szálkereszt közepe 100m-en kb 8mm-t takar ki azaz 1000 méteren 8 cm-t ! A fénynél egy dolog terjed gyorsabban az emberi hülyeség !
 

Avtomat

Well-Known Member
2018. október 30.
1 552
4 345
113
Tradoc értékéhez még azt tenném hozzá, hogy itt többen a löveg+lőszer szórását összemosták a tényleges harcban várható első lövés szórásával.
T-62-es esetén ugye ezzel (jobb alsó sarok) kellene pontosan távolságot mérni...

tsh2b-41u.png
Na igen, de ezt árnyalja az a tény is, hogy a T-62-es nyila 3km-en esik annyit, mint a kumulatív 800 méteren.
Ráadásul jobb a lőképe is, mint a 105-ösé APDS-el. (..és persze sokkal nagyobb harckocsikra lő, mint saját maga.)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 460
77 215
113
Bármikor kinyalom a hátsód akárhol ha ezt előttem bebizonyítod ! Nem kell a lövést produkálni csak egy 5x optikával pontosan megcélozni szemből egy 2.5m x 2m célt ! Az ipari hülyeséget propagáljátok úgy , hogy még egy mezei céltávcsőbe se néztetek bele ! Mert ha belenéznétek rájönnétek mekkora baromság mellett kardoskodtok ! Tudom , hogy Német de 77 évvel ez előtt még a lencse bevonatokat se ismerték , mutatok mostani profi Német céltávcsöveket (Zeiss , Swaro , S&B) beállítjuk 5 nem 6x nagyításra és megnézzük mit is látsz benne akár csak 3km-re is , nemhogy megcélozd pontosan . Az S&B szálkereszt közepe 100m-en kb 8mm-t takar ki azaz 1000 méteren 8 cm-t ! A fénynél egy dolog terjed gyorsabban az emberi hülyeség !
Pedig tele vannak a háborús feljegyzések 2000 méter környéken megkezdett tűzharcokkal.Nyilván a német harckocsizók a Tigerekben és Phanterekben lófaszt se láttak 2000 méterről de azért bőszen lövöldözték ki az ellenséges harckocsikat akár ekkora tavolsagból is(abba most ne menjünk bele,hogy ehez hány lövés kellett,egyébként lőtéren max 2 harcban a duplája).
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Ne legyél igazságtalan(vagy is te nem szereted)!A Leopard 1A4 tűzvezetésének a lelke az EMES 12 A1,ami már automatikus távolságméréssel és egy analóg ballisztikai számítógéppel (FLER H) rendelkezett.
De ebben mi az igazságtalan? Ez a kép, vagy nem?
Én nem tudom, ha te tudod, hogy nem, akkor osszd meg velem.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 177
31 209
113
Najóvangyerekeim,de én agybajt kapok ettöl az armybublic netkönyvtártol..Tudom,hogy bennevan az összes M68 löveggel felszerelt tankjuk müszaki és harcászati szakutasitása,mert már láttam párat.Dehogy hogyan lehet megtalálni,azt nemtudom.Ha van is rendszer itt a felsorolásban,hát én nemjöttem rá,mi az.Tudtok angolul,hátha ti rájöttök,hogy lehet ebben a nyavajásban célirányosan keresni.
Én meg csóri Haubagoi-t csesztetem az orosz videók miatt....:(
Te meg magyarul írsz,aztán ezt sem értem :oops:
Ha belelendülnek,nekem @Hpasp és @molnibalage hoz is forditó kell.Hajlamossak elfeledkezni,hogy az átlagember nem mérnök.
Szia,

Emlekeim szerint pont errol ment a beszelgetes nehany 10 oldallal ezelott.
Ugyanúgy lehet használni,mint ahogy a zsidók a passziv kézitávcsőt.Irányjelző műszernek.De nem tud vele távolságot mérni szerintem optikailag.Annyit tud,hogy kivűl van az aktiv látótávolságán.Ugyanazt tudja csinálni,mint a zsidók,világitógránátot ló,és használja a nappali optikát.A belövéses módszerrel éjszaka pontosan lőni nem lehet.Zsidók maguk is csak zavarótüznek minősitették.
Viszont ha modernebb/modernizált T-akármi,és már van lézertávmérője,akkor más a leányzó fekvése.Akkor ugyan semmit nem lát,csak az infralámpát,de arra már rá tud mérni,és ugy már tud tüzet vezetni.Csakhogy mire a VSZ tankjain elkezdett terjedni a lézertávmérő,a nyugati tankokrol eltünt az aktiv infra.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Pogány

Avtomat

Well-Known Member
2018. október 30.
1 552
4 345
113
De ebben mi az igazságtalan? Ez a kép, vagy nem?
Én nem tudom, ha te tudod, hogy nem, akkor osszd meg velem.
Gondolom azt, hogy a Leopard parancsnoka méri a távolságot a célhoz, nem az irányzó - ezért nincs az irányzó optikáján távmérő skála.
Ez mondjuk a világ összes harckocsiján így van, csak a szovjet gépeken az irányzó optikájában is van távolságmérésre szolgáló firka.
TNK-3 parancsnoki periszkóp:
0Rka62SEOI8.jpg
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113
Pedig tele vannak a háborús feljegyzések 2000 méter környéken megkezdett tűzharcokkal.Nyilván a német harckocsizók a Tigerekben és Phanterekben lófaszt se láttak 2000 méterről de azért bőszen lövöldözték ki az ellenséges harckocsikat akár ekkora tavolsagból is(abba most ne menjünk bele,hogy ehez hány lövés kellett,egyébként lőtéren max 2 harcban a duplája).
Ne felejtsd el hogy mire az illetők egy Tiger-be ültek,legurítottak 3-4-5 év aktív frontszolgálatot...
Nem egy közülük Pz II-vel kezdte az ipart űzni...
Humán faktor nagyon sokat emelt azokon az eszközökön.
Lásd,zsákmányolt Pantherekkel-Tigerekkel ,sem az oroszok,sem a nyugatiak meg sem tudták közelíteni a német személyzetek hatásfokát.
Hiányzott a tapasztalat és a harci rutin?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 460
77 215
113
De ebben mi az igazságtalan? Ez a kép, vagy nem?
Én nem tudom, ha te tudod, hogy nem, akkor osszd meg velem.
Az,hogy az EMES 12-vel kb semmi munkája nem volt az iranyzónak,kvázi célzási hibát nem tudott elkövetni.Ellenben a teljesen hagyományos T-62 optikával.Ezek álltak szemben,ezt a két képet látta a két iranyzó, ebben igazad van,csak ez olyan faramuci összehasonlítás.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Gondolom azt, hogy a Leopard parancsnoka méri a távolságot a célhoz, nem az irányzó - ezért nincs az irányzó optikáján távmérő skála.
Ez mondjuk a világ összes harckocsiján így van, csak a szovjet gépeken az irányzó optikájában is van távolságmérésre szolgáló firka.
TNK-3 parancsnoki periszkóp:
0Rka62SEOI8.jpg
Amúgy van. Ott van a jobb oldalon.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 460
77 215
113
Gondolom azt, hogy a Leopard parancsnoka méri a távolságot a célhoz, nem az irányzó - ezért nincs az irányzó optikáján távmérő skála.
Ez mondjuk a világ összes harckocsiján így van, csak a szovjet gépeken az irányzó optikájában is van távolságmérésre szolgáló firka.
TNK-3 parancsnoki periszkóp:
0Rka62SEOI8.jpg
A távolságméres automatikus mint ahogy a lőelemképzes is(a német parancsnok csak célt jelölt ki,még véletlen se segített az irányzásban).Olyan összehasonlítani a két optikát mint a szorobánt meg a számológépet.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 460
77 215
113
Ne felejtsd el hogy mire az illetők egy Tiger-be ültek,legurítottak 3-4-5 év aktív frontszolgálatot...
Nem egy közülük Pz II-vel kezdte az ipart űzni...
Humán faktor nagyon sokat emelt azokon az eszközökön.
Lásd,zsákmányolt Pantherekkel-Tigerekkel ,sem az oroszok,sem a nyugatiak meg sem tudták közelíteni a német személyzetek hatásfokát.
Hiányzott a tapasztalat és a harci rutin?
És akkor mi van?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 460
77 215
113
Gondolom azt, hogy a Leopard parancsnoka méri a távolságot a célhoz, nem az irányzó - ezért nincs az irányzó optikáján távmérő skála.
Ez mondjuk a világ összes harckocsiján így van, csak a szovjet gépeken az irányzó optikájában is van távolságmérésre szolgáló firka.
TNK-3 parancsnoki periszkóp:
0Rka62SEOI8.jpg
A parancsnok sajat távolság becslő képessege arra van,hogy nagyjából tudja mondani a cél távolságat(és hogy pl el tudja készíteni a tűzvázlatát amin távolsagokat is fel kell tüntetni).Ezután az irányzó minden esetben távolságot mér.A hunter killer képességgel jön az,bogy a parancsnok reszlegesen vagy teljesen atveszi/besegít az iranyzasba.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Ocses

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 460
77 215
113
Ha kinevetted magad akkor vehetnéd a faradtságit,higy utánnaolvass a dolognak,mert tényekkel vitatkozol.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
A távolságméres automatikus mint ahogy a lőelemképzes is(a német parancsnok csak célt jelölt ki,még véletlen se segített az irányzásban).Olyan összehasonlítani a két optikát mint a szorobánt meg a számológépet.
Csak távolságot mér, beállít, helyesbít stb. Értem, hogy könnyebben ment vele, mint a T-62essel, de azért ez baromi csúsztatás amit most mondasz.
De amúgy ez összesen, csak a bwnek gyártott 250 hk, amiknek viszont tekintve, h németország főirány nem a t-62esek lettek volna az ellenfelei