Igazábol szerintem úgy is feladta volna a leckét,ha tényleg olyan vékony a front páncélzat is.Csak mivel nem nagyon volt háborúban,igy valahogy kikerűlt a látókörböl.Tudtommal 91ig sehol nem lett bevetve,akkor meg már elavult volt.
Igen az AMX-30B egy meglepően okos konstrukció!
A front teknője az orosz T-64 és az utáni harckocsikhoz hasonló kialakítású, a felső ív dőlésszöge azt hiszem meg is egyezik azokéval.
A torony frontpáncéljának a felső íve hasonlóan lapos, mint az M60 esetén, nagyon nehezen lőhető.
A lövegpjzs széles, ami takarja a torony azon részét, ami alig van döntve. A kettő együtt egy jó kis üreges, legalább két rétegű kialakítás.
Mellette a torony két oldalfrontja pedig szintén elég lapos szögben áll a szemből érkező találatokkal szemben.
Elég jó a harckocsi ballisztikája!
Viszont ami hátrány, hogy öntött a torony és sok helyütt nagyon vékony anyag. E miatt szerintem fokozottan hajlamos a repedésre/törésre ha nagy ütés éri.
Igazából akkor mentek volna nagyott a franciák, ha 10 tonnával nehezebbre tervezik.
Szemből 100 mm körüli teknő lemezekkel, a torony meg 200 mm-s öntvényként, vastagabb oldalfallal. Akár puhább de rugalmasabb acélból.
Úgy feladta volna a leckét a T-55/62 párosnak. Szerintem.
Viszont a lövege nagyon is jol bevált.IDF Ishermanokban a francia 105milis ágyú volt.És jol bevált még 73ban is.Pedig a visszaemlékezések szerint a Shermanokba egy olyan változatot épitettek,ami a sabotot nem tudta használni,franci és angol/amcsi HEAT és HESH löszerekkel használták.
https://i.pinimg.com/564x/7d/e0/2c/7de02c5e3309b594bb65d3f91a4b558a.jpg
Eu-i terepen ritka a teljesen sik vidék,többnyire van az ilyen taktikához terepredő.M60/AMX30 esetében különösen látványos a pk torony kiemelkedése.Úgy állnak a terepredő hátsó lejtőjére,hogy csak a pk torony emelkedik a takarás fölé a megfigyeléshez.Ha célt érzékeltek,kicsit elörementek,Ha megfelelő terepredőt sikerült találni,az ellen lényegében nem is löhetett mást,csak a lövegpajzsot-ha el tudta találni.Olyankor a toronymelső lapos elülső része szinte vizszintesen állta,a pajzson kivűl csak a pk torony és a célzóműszerek emelkedtek ki-nagyon kis célpontok.73ban fényesen bevált ez a taktika.
M60 arra is nagyonjó péda,hogy a vadász-gyikos taktikát az akkori tankok is tudták alkalmazni-persze a korabeli optikai műszerek engedte szinten.
Pk szabadon körbe tud forogni a toronyával,és a tetején van saját optikai keresőperiszkópja.De a T72 pk tornya is forgatható.Valaki meg látta a "Tank-háborús fenevad" cimű filmet,abban a T55Tirránban látható,ahogy a tank pk körbeforog az ülésével és körbenéz.
Francik alighanem jobban jártak volna,ha a Leo 1A3hoz hasonlóan módositják a toronytechnikájukat.Végül meg is tették az AMX32 már azt kapta.
De megkésve,és az ára miatt nem is került sorozatgyártásra.
Szerintem az egész AMX30ra rányomja bélyegét a pénzhiány.A gyártása és a tökéletesitése is elhúzódott,mivel nem igazán volt rá forrás.Nagyon akarták,hogy igazi nagyhatalomként mindenből sajátjuk legyen,és nem is terveztek rossz dolgokat-de nem volt pénzük hozzá.Ugyanúgy,ahogy pl repcsik terén is a gyár ki tudta volna hadihasználatra alkalmas szinten fejleszteni a Mirage 4000 tipust az F15 franci párjának-csak a hadügyminisztérium pénztárcájában nem volt hozzá élég pénz.