Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
feltételezm tudod, hogyan épül fel egy aesa meg egy pesa...
ahhoz, hogy az aesa radarhoz szükséges egyedi T/R egységeket csinálj, ahhoz bizony nagyon komoly mikroelektronikai ugrás kellet...
A Pesa-ban viszont ugyanúgy egy T/R egység van mint a mecha radarban csak fázistolók vannak elé rakva
Igen, és ez miért is tesz közelebb egy MECHANIKUS pásztázású radarhoz azt, ami ELEKTRONIKUSAN csinálja?
Beszarok, komolyan mondom...
 
  • Tetszik
Reactions: fip7
S

speziale

Guest
Igen, és ez miért is tesz közelebb egy MECHANIKUS pásztázású radarhoz azt, ami ELEKTRONIKUSAN csinálja?
Beszarok, komolyan mondom...

Ha szerinted a Pesa radar, amiben ugyanúgy 1 darab adó/vevő van, mint a Mecha radarokban,szerinted technológiailag közelebb áll az AESA radarhoz amiben van 1000-1500 darab különálló T/R egység, amiknek kifejlesztéséhez önmagában egy komolyabb ugrás volt szükséges a mikroelektronikában....hát akkor nem tudok veled mit kezdeni
 
M

molnibalage

Guest
Ha szerinted a Pesa radar, amiben ugyanúgy 1 darab adó/vevő van, mint a Mecha radarokban,szerinted technológiailag közelebb áll az AESA radarhoz amiben van 1000-1500 darab különálló T/R egység, amiknek kifejlesztéséhez önmagában egy komolyabb ugrás volt szükséges a mikroelektronikában....hát akkor nem tudok veled mit kezdeni
Látom az orrodon nem látsz túl és csak azt a hasonlóságot szemezgeted ki, ami neked tetszik.
A mecha radarok remekül elműködnek analóg számítógéppel is. PESA radart te digitális számítógép nélkül nem teszel gépre. Elég komoly vízválasztó dolog ez.

Képességek terén is, ha szerinted a PESA az AESA-hoz van közelebb, akkor elfog a röhögés.

DE ugyebár a jenki lövegcsöves ATGM is bukta volt, a szovjeteknél meg több család volt, amit rendszeresítettek...

De sok az OFF.

T-72

R9DVHEi.png


UpbuMtF.png
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Ha szerinted a Pesa radar, amiben ugyanúgy 1 darab adó/vevő van, mint a Mecha radarokban,szerinted technológiailag közelebb áll az AESA radarhoz amiben van 1000-1500 darab különálló T/R egység, amiknek kifejlesztéséhez önmagában egy komolyabb ugrás volt szükséges a mikroelektronikában....hát akkor nem tudok veled mit kezdeni
Az évszámot meg megint jóindulatúan elfejtjük...

Ez megint egy olyan dolog, mint amikor dudi leírja, hogy oké, hogy a T-64esen is sztereoszkopikus távmérő volt, de a leo1A4é legalább 10 évvel fejelttebb?

Igen micsoda meglepetés, egy 10 évvel újabb egység 10 évvel fejlettebb. Döbbenet...
 
  • Tetszik
  • Imádom
Reactions: ogretankHU and fip7

Gungnir (F1End)

Well-Known Member
2021. március 24.
442
1 189
93
azt meg, hogy a szovjetek a hk építésben úgy előrébb tartottak, mint az USA a repülőknél, azt nem valami nyugat buzulás miatt nem veszi be a gyomrom...hanem azért mert az amcsi repülő nem azért volt jobb, mert az amcsi volt, hanem mert az USA háttéripar képes volt jobb anyagokból, jobb gyártástechnológiával, tartósabb gépet építeni, jobb elektronikát előállítani stb...
a szovjet kohászati ipar meg rohadtul nem volt a nyugati előtt...a hk-ik nem azért voltak védettebbek, mert valami spéci ötvözetet használtak...hanem egyszerűen csak többet....
a szovjetek kis homlokfelületű, támadáshoz kondícionált, szemből jól védett roham harckocsikat csináltak....na de akkor tegyük fel a kérdést, hogy cserébe mit áldoztak fel...hát leginkább a belső teret meg az ergonómiát
Ez részben igaz, az utolsó mondattal egyet értek: ergonómia/belső tér könnyen lehet, hogy tényleges áldozat volt az eltérő optimalizáció oltárán.
Könnyen védhető, hogy a T-55/62 sorozatok csak más paraméterek mentén voltak optimalizálva, de a T-64/72/80 sorozatok esetében ennél többről van szó. A T-64 esetében jelent meg először tömeggyártásban a kompozít páncélzat, az olyan speciális anyagok, mint pl korund felhasználásával. Az, hogy milyen anyagokat, milyen arányban és geometriában elhelyezve lehet a legjobb súly/védettség arányú páncélzatot kialakítani egy speciális szaktudás, pont ugyanúgy, mint egy jó AWACS összerakása. Hasonlóan élen jártak az ERA páncélzatok esetén, illetve a gázturbinák harckocsikban történő alkalmazásánál is úttörők voltak.
Egy másik fontos tényező az automata töltőberendezés volt. Ez lehetővé tette a harckocsi felületének csökkentését, így azonos tömeg mellett a páncélvastagság növelését.

Bár ezek nem pont olyan technológiai korlátok, mint pl kisméretű félvezetők gyártása, de alkalmazott kutatások eredményei, messze nem triviálisak. Ezen kívül más területen is előnyben voltak bizonyos időszakokban, lásd az SR-71 -hez szükséges titánium beszerzésnek történetét.


Egy másik szempont pedig az, hogy valójában a szovjet tankok "drágábbak" voltak. Előbb kezdték felszerelni az összes harcjárművüket éjellátóval, ABV védelemmel, sok esetben lövegstabilizátorral, irányított páncéltörő rakétákkal, mint a velük szembenálló erők.
Valószínűleg ezeket hasonló minőségben a nyugatiak is be tudták volna építeni már abban az időszakban is, de nem tették meg, mert nem tartották olyan fontosnak, mint amennyibe kerültek volna.
Viszont ezek az extrák nyilvánvalóan többlet munka- és tőkefelhasználást eredményeztek a szovjet oldalon. Ettől még lehettek olcsóbbak a nemzetközi piacon, a szocialista számvitel hiányosságai miatt (pl: lehet, hogy x csavar 100 Ft lenne a piacon, de ha a tervihatal azt mondja, hogy az 10 forint, akkor 10 forintként fog megjeleni a termék árában), illetve az amerikai eszközök árának fedeznie kellett az amerikai munkás Fordját, hamburgerét, floridai nyaralását, az orosz meg örülhetett a busz, kása, vodka kombónak.

Ez a többlet erőforrás-felhasználás egyébként sok szempontból az USA légierejének előnyére is igaz a másik irányból. A 20. század egyik legsikeresebb harcigépe az F-4 Phantom II volt. Ez bizony egy nagy méretű, full extrás nehézvadász(bombázó) volt, s később az F-15 is. A szovjetek viszont a Szu-27 -nél csatlakoztak először ehhez az irányhoz, addig könnyű frontvadászokban és csak bombázók ellen felkészített elfogóvadászokban gondolkoztak (Szu-15, MiG-25, MiG-31). Érdekes gondolatkísérlet elgondolni, hogy mire juthattak volna, ha MiG-23 helyett egy nagyobb, kéthajtóműves, nem változtatható szárnygeometriájú gépet terveznek, a Phantom mintájára.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 297
31 439
113
Már, ha van mit kihasználni...
Roppan kényelmes, hogy mindig a jobb lövegmozgatási limittel rendelkező hk van a képeken jobb helyen a képeken, mintha máshogy nem is lehetne....

A másik hk, ami magasabban van, a magaslat befoglalásakor lenne a peremen és km-re belátja azt, ami alatta van, ha az picit is nyílt terep. És senki nem érdekel a -4 fok, ami közee nem teszi leküzdhetővé a célt. Mert oda el is kéne jutni...
Igen.Ha van mit kihasználni.Magam is irtam már,hogy ha tök sik asztallap terepen kell rohamozni,akkor a szovjet gépek jobbak-egyszerüen erre lettek kondicionálva,a rohamra.Cserében minden más helyzetben hátrányban voltak.És az átlag terep nem asztallap sik.A nyugati hk harcászat meg nem az áttörő rohamra helyezte a hangsúlyt.
Abban az időben a nyugati gépek jóval több löszert vittek magukkal,aminek csak a löszerméret növekedés vetett véget.Tudtak volna ők tervezni szovjet tipusú hk-kat is,csak a harcászati felfogásuk más tipusú hk-t követelt meg.
A magsság különbségek kihasználása csak egy helyzet,példája a könnyek völgye.De a Goláni harcok nagyobb részén ez nem volt ilyen látványos,és a Sinai fronton meg egyáltalán nem volt jellemző.A terepfedezet kihasználása viszont igen,mert annyi kis hullámzása többnyire van a terepnek,hogy ez lényeges legyen.De a nyugati kiépitett fedezék kialakitás is törekedett egy olyan kiépitett lóállás tipus kialakitására,ahol a nyugati tankok jellemzőit jobban ki lehet használni,mint a sima egyszerű gödörben.Ez nem jelenti azt,hogy ne használták volna azt is.És azt sem,hogy ne alkalmazták volna a nyilt rohamtaktikát.Csak nem arra "gyórtak",mert nem az volt a harcászatuk központjában.
A német terep sem asztallap sik.Még az északi sikon sem,lejebb meg egyáltalán nem.Az A2es pályátol délre végig hegyvidék van.Fuldai rész a hegyek között nem véletlen volt olyan hires pont.
Nekünk meg az Alpokban oriási hátrányt jelentett volna a szovjet hk épitészet árnyoldalai.Főleg,hogy a kérdéses időszakban sima T54/55 hk-k voltak csak.
 
M

molnibalage

Guest
Igen.Ha van mit kihasználni.Magam is irtam már,hogy ha tök sik asztallap terepen kell rohamozni,akkor a szovjet gépek jobbak-egyszerüen erre lettek kondicionálva,a rohamra.Cserében minden más helyzetben hátrányban voltak.És az átlag terep nem asztallap sik.
Kérlek nézzél már rá legyenl-szovjet határtól arra, hogy mi van nyugat felé haladva Hollandia és Párizs irányába...
Ez kb. 1500 km hosszú vonal...
A terep jellege elég egyértelmű.

zE1F1XW.png

 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 427
55 328
113
De elmondom miért is rugózok ezen ennyit...

Azért mert sztereotíp (előítéletes) gondolkodású vagy, és mélységesen lenézed az oroszokat. A legfőbb érved az, hogy az nem létezik mert a németek nem úgy csinálták....
Hiába hozunk bármilyen tök érdekes infót, te azt élből ignorálod. Saját jól alátámasztott érvelésed nincs, csak azt mantrázod, hogy az oroszok ezt vagy azt nem tudják megcsinálni, mert buták.
Gyakorlatilag folyamatos valóságtagadásban vagy, az ellen meg rohadt nehéz ám érvelni....

Nem kötözködésképen, mert elég nehéz szó, de sokkal könnyebben megjegyezhető a neve ha tudod, hogy a szigetlakók mániákusan C-vel kezdték a tankok neveit... nagyon ritka kivétellel.

Cruiser, Churchill, Cromwell, Comet, Concueror, Chieftain, Challenger.

Csak egy jó tanács. (Én meg mai napig visszanézem a biztonság kedvéért, mert ez a szó nem magyar embernek való.)

Simán mellé nyomtam a sötétben a billentyűzeten, ennyi történt :)
 

Avtomat

Well-Known Member
2018. október 30.
1 552
4 345
113
Nem akadékoskodásból, de lehet a 115-ös nyíl szórásra is ábrát készíteni? Elvileg annak jobb volt a szórása a 105-ös APDS-nél. 2000 méternél 40cm függőleges (0,2 mil) és 50cm (0,25 mil) vízszintes területen csapódik be a lövedékek 50%-a.
Furthermore, the accuracy of 115mm APFSDS rounds was more than sufficient for typical combat distances and was higher than contemporary 105mm APDS rounds. According to the data provided by Mikhail Pavlov, the mean dispersion of 3BM3 rounds (the first APFSDS round available for the T-62) at 2,000 meters was 0.4 meters in the horizontal plane and 0.5 meters in the vertical plane. This can be expressed as an angular dispersion of 0.2 mils in the horizontal plane and 0.25 mils in the vertical plane. This is the zone where 50% of the shots land. For comparison, it is stated in the report "Performance of Chrome-Plated 105mm M68 Gun Tubes with Discarding Sabot Ammunition" that the data accumulated from 563 acceptance tests of M392A2 rounds showed horizontal and vertical standard deviation dispersions of 0.30 and 0.33 mils respectively, for a CEP of 0.37 mils. This figure, 0.37 mils, was used as the passing criteria for ammunition acceptance tests. Even so, it was also noted in the report that that circular error of the shots fired from the unmodified M68 gun tube was marginally higher than the acceptance criteria, reaching 0.38 mils. This is shown in the image below. Given that CEP is equivalent to mean dispersion, both being measurements of the 50% dispersion zone of shots, it can be clearly seen that the precision of 115mm APFSDS significantly surpassed 105mm APDS.
 
  • Tetszik
Reactions: Kurfürst

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 427
55 328
113
Nem akadékoskodásból, de lehet a 115-ös nyíl szórásra is ábrát készíteni? Elvileg annak jobb volt a szórása a 105-ös APDS-nél. 2000 méternél 40cm függőleges (0,2 mil) és 50cm (0,25 mil) vízszintes területen csapódik be a lövedékek 50%-a.

A 115-ös olyan pontos lett volna, mint a ma használt ágyúk?
Mert a mai lövegekre és KE lőszerekre van megadva 25 mil érték. A HEAT-ra meg 30 mil.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 297
31 439
113
Látom az orrodon nem látsz túl és csak azt a hasonlóságot szemezgeted ki, ami neked tetszik.
A mecha radarok remekül elműködnek analóg számítógéppel is. PESA radart te digitális számítógép nélkül nem teszel gépre. Elég komoly vízválasztó dolog ez.

Képességek terén is, ha szerinted a PESA az AESA-hoz van közelebb, akkor elfog a röhögés.

DE ugyebár a jenki lövegcsöves ATGM is bukta volt, a szovjeteknél meg több család volt, amit rendszeresítettek...

De sok az OFF.

T-72

R9DVHEi.png


UpbuMtF.png
3000méterre ez rámézésre simán hozza a 30% találati arányt.Most már csak ki kéne ketetni az akkor használt(73) HESH lószer pontos tipusát,és az akkori L7,meg M68 lövegekböl nyújtott szórását.
Figyelem,a találati arány nem azonos a megsemmisitési aránnyal.De még a kilövési arány sem azonos vele.Pl Rommel naplóját megiró "Háború gyülölet nélkül" cimű könyvben olvasható a "róka" mérdelődése,hogy az angol javitószolgálat a kilött Shermanok javát napok alatt újra harcképessé tudta tenni,mert az amcsik nemcsak tankot,de javitóanyagot is hatalmas mennyiségben szállitanak.Eközben az ő sérült tankjai állnak,mert óriási hiány van javitóanyagbol.....
 
M

molnibalage

Guest
3000méterre ez rámézésre simán hozza a 30% találati arányt.
Csak a "találatok" egy része kb. súroló vagy a lánctalpat éri legfeljebb.
És te is elfelejted, hogy ez a tökéletes célzás.
Mondom, csak told el 0,5 - 0,5 méterrel mindkét irányba random - talán még azt is meg tudnám csinálni a táblázatban - és akkor lehet pislogni, hogy kb. szart sem találsz el.

Amúgy a számoló táblázat részénél is elgondolkoztam, hogy R célpont méret helyett X és Y koordináta határokra is át lehetne írni.
Csak minden perc, amit erre tolok az a videókból megy...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 297
31 439
113
Kérlek nézzél már rá legyenl-szovjet határtól arra, hogy mi van nyugat felé haladva Hollandia és Párizs irányába...
Ez kb. 1500 km hosszú vonal...
A terep jellege elég egyértelmű.

zE1F1XW.png
Jártál ott?Én igen.Köln-Osnabruck-Bremenhafen vonaltol északnyugatra és Hollandia tehénlepény vidék.(viszont tele van tanyákkal,kistelepülésekkel,Hollandia csatornákkal is).A többi vidék meg ideális a terepfedezet kihasználásra épülő taktikához.Alföldi vidék,de nem tehénlepény.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and enzo
M

molnibalage

Guest
A T-62es lövege és nyila közelebb áll a maiakhoz, mint egy 105-ös huzagolt ami APDSt tüzel.

Nos, h jól értem, akkor a teszt M68 löveggel volt, ami huzagolt. És arra vártak el 37 mil-t, ami nem egészen jött össze mindig.
Fogalmazzunk úgy, hogy a 25 mil szórást, mint gyakorlati értéket nehezen tudom elfogadni.

Nem akadékoskodásból, de lehet a 115-ös nyíl szórásra is ábrát készíteni? Elvileg annak jobb volt a szórása a 105-ös APDS-nél. 2000 méternél 40cm függőleges (0,2 mil) és 50cm (0,25 mil) vízszintes területen csapódik be a lövedékek 50%-a.
A táblázatom csak szimmetrikus szórást tud kezelni perpill.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU