Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 827
80 413
113
Bazze sok éve töltök lőszert hivatalosan ! Tényleg a nyomás / csőtorkolati sebességről értekezzünk ?
Megnézted a diagrammot?

Remélem nem gondolod,hogy a te lőszertöltő tudásod és tapasztalatod bármilyen tekintetben akár csak egy könyvben emlegethető az RM tudásával és tapasztalatával?
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 760
4 182
113
Rheinmetall_120mm_accuracy.jpg.9679495bc16c4aa70ffde368e6777042.jpg
Szia,

Ha jol ertem az abrat, akkor azt mondja, hogy 1000 m-en a talalatok 5/9-ed harckocsi szelessegben fognak megjelenni, 2000 m-en 8/9-ed harckocsi szelessegben, 3000 m-en kb 11/9-ed harckocsi szelessegben.

Mas szavakkal, 1000 m-hez kepest 2000 m-en 160% (60%-kal tobb, mint 1000 m-en), 3000 m-en pedig 220% (120%-kal tobb, mint 1000 m-en) a szoras.

Szamomra ez komolytalan, hiszen ha minden kulso parametert (szel, ho, tavolsagmeresi hiba, ...) leveszunk, akkor a szoras linerisan valtozik: 2000 m-en 200%, 3000 m-en 300%. Ha a fenti parametereket belevesszuk, akkor a parameterek egy resze linearisan, egy resze negyzetesen fog valtozni, osszessegeben a ketto kozott lesz valahol az eredeny, vagyis 2000 m-en 200% es 400% kozott, 3000 m-en 300% es 900% kozott. De semmi esetre sem linearis alatt!
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Megnézted a diagrammot?

Remélem nem gondolod,hogy a te lőszertöltő tudásod és tapasztalatod bármilyen tekintetben akár csak egy könyvben emlegethető az RM tudásával és tapasztalatával?
Képzeld igen ! Pont az hideg=kisebb nyomás=alacsonyabb V0

Mit nem értesz belőle ?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 827
80 413
113
Szia,

Ha jol ertem az abrat, akkor azt mondja, hogy 1000 m-en a talalatok 5/9-ed harckocsi szelessegben fognak megjelenni, 2000 m-en 8/9-ed harckocsi szelessegben, 3000 m-en kb 11/9-ed harckocsi szelessegben.

Mas szavakkal, 1000 m-hez kepest 2000 m-en 160% (60%-kal tobb, mint 1000 m-en), 3000 m-en pedig 220% (120%-kal tobb, mint 1000 m-en) a szoras.

Szamomra ez komolytalan, hiszen ha minden kulso parametert (szel, ho, tavolsagmeresi hiba, ...) leveszunk, akkor a szoras linerisan valtozik: 2000 m-en 200%, 3000 m-en 300%. Ha a fenti parametereket belevesszuk, akkor a parameterek egy resze linearisan, egy resze negyzetesen fog valtozni, osszessegeben a ketto kozott lesz valahol az eredeny, vagyis 2000 m-en 200% es 400% kozott, 3000 m-en 300% es 900% kozott. De semmi esetre sem linearis alatt!
A röppalya melletti stabilitás a sebesség csökkenésével romlik,a sebességcsökkenes pedig nem lineáris a távolsággal.
 
  • Tetszik
Reactions: Kurfürst and bel
S

speziale

Guest
Tehát gyakorlatilag a töltettel variálnak !


Datalink ? Szabályozza mennyi lőpor égjen el ? WTF?

ezt írja: surface coated double based propellent..

én nem töltök évtizede óta lőszert, de józan paraszti ésszel az elgondolás a dolog mögött valami olyasmi, hogy 2 komponensből áll a hajtóanyag, amiből az egyik gondolom alacsony a másik meg magas hőmérsékleten működik jobban...
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU and fip7

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
1700m-ről a 4. lövés (jobb oldali képen) az 2.3m-rel balra ment a célzott ponthoz képest?
Orkosan: Ya grot, ya speekz da langidz?
Komolyra fordítva a szót. 1-4 lövésnél a megcélzott pont valahol a bal oldalon volt. A 5/6/7-nél változtattak egy kicsit a célzáson, ezért ment át a jobb oldalra.
Viszont a lényeg az, hogy ez tökéletesen cáfolja molni számításait, jól látszik, hogy kb. 1 méter átmérőjű körben vannak a találatok, mindenhol. Álló harckocsi/álló cél esetén ez simán 100%-os találati arány lesz 1700m-ről.
Nem véletlenül volt elvárás a legalább 90% a görög teszteken a 2000-2500m-es tartományra.

Még egy kis érdekesség, ami újabb szög molni számításainak koporsójában:

Mivel sokan el sem olvassák, hát itt egy pár idézet:
"Usually we fire at 2,000 meters for accuracy tests, while for effectiveness tests we fire at shorter distances..."
És ami a legdurvább:
"The speed increase must be considered when we take in count the greater ranges required by the customer, 4-4.5 km;"
Igen, az elvárás itt a 4-4.5 kilométer a fejlesztés alatt álló 130mm-es löveg számára!!!! De a fizika törvényei szerint ez lehetetleeeeeeeen!!!! :D
Mondjuk mozgó célra szerintem is az, de állóra... ki tudja.
 
  • Vicces
Reactions: fip7

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
ezt írja: surface coated double based propellent..

én nem töltök évtizede óta lőszert, de józan paraszti ésszel az elgondolás a dolog mögött valami olyasmi, hogy 2 komponensből áll a hajtóanyag, amiből az egyik gondolom alacsony a másik meg magas hőmérsékleten működik jobban...
Hát ha ez működőképes akkor (amit qrvára nem tudok elképzelni ) érthető lenne ! De nem vagy csak nehezen tudom elképzelni , hogy mindkét komponens ott van a lőszerben/töltetben és csak a hőmérséklet az ami szabályozza az expanziót ! Szívesen olvasnék róla de valszeg ha ez létezik is akkor igencsak kísérleti szinten van pont mint a lézerfegyver !
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 827
80 413
113
Hát ha ez működőképes akkor (amit qrvára nem tudok elképzelni ) érthető lenne ! De nem vagy csak nehezen tudom elképzelni , hogy mindkét komponens ott van a lőszerben/töltetben és csak a hőmérséklet az ami szabályozza az expanziót ! Szívesen olvasnék róla de valszeg ha ez létezik is akkor igencsak kísérleti szinten van pont mint a lézerfegyver !
A DM63 nem kíserleti lőszer már évek óta rendszerben van annál aki megvette.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7
S

speziale

Guest
Hát ha ez működőképes akkor (amit qrvára nem tudok elképzelni ) érthető lenne ! De nem vagy csak nehezen tudom elképzelni , hogy mindkét komponens ott van a lőszerben/töltetben és csak a hőmérséklet az ami szabályozza az expanziót ! Szívesen olvasnék róla de valszeg ha ez létezik is akkor igencsak kísérleti szinten van pont mint a lézerfegyver !
évek óta szolgálatban van a DM63...sőt a régebbi DM53-sokhoz is készítettek egy retrofit készletet...így született meg a DM53a1
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 909
58 204
113
Hát ha ez működőképes akkor (amit qrvára nem tudok elképzelni ) érthető lenne ! De nem vagy csak nehezen tudom elképzelni , hogy mindkét komponens ott van a lőszerben/töltetben és csak a hőmérséklet az ami szabályozza az expanziót ! Szívesen olvasnék róla de valszeg ha ez létezik is akkor igencsak kísérleti szinten van pont mint a lézerfegyver !

Elvileg van már ilyen lőszer harckocsihoz.
Én csak azt nem értem, hogy a harckocsiban lévő lőszer miért nem küzdőtér hőmérsékletű?
Hiszen ott tárolják. Az meg ugye hűthető/fűthető is.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 827
80 413
113
Képzeld igen ! Pont az hideg=kisebb nyomás=alacsonyabb V0

Mit nem értesz belőle ?
Én értek mindent,csak el kéne fogadnod,hogy a te fizika tudásod nulla az RM mérnökeihez képest.Az,hogy lőszert töltesz már bocs de nem érv semmire,mert ők azokat a komponenseket fejlesztik amiket te betöltesz.
 
S

speziale

Guest
Hát ha ez működőképes akkor (amit qrvára nem tudok elképzelni ) érthető lenne ! De nem vagy csak nehezen tudom elképzelni , hogy mindkét komponens ott van a lőszerben/töltetben és csak a hőmérséklet az ami szabályozza az expanziót ! Szívesen olvasnék róla de valszeg ha ez létezik is akkor igencsak kísérleti szinten van pont mint a lézerfegyver !
egyébként meg a varászlatot valószínűleg a "surface coated"-ban kell keresni
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Orkosan: Ya grot, ya speekz da langidz?
Komolyra fordítva a szót. 1-4 lövésnél a megcélzott pont valahol a bal oldalon volt. A 5/6/7-nél változtattak egy kicsit a célzáson, ezért ment át a jobb oldalra.
Viszont a lényeg az, hogy ez tökéletesen cáfolja molni számításait, jól látszik, hogy kb. 1 méter átmérőjű körben vannak a találatok, mindenhol. Álló harckocsi/álló cél esetén ez simán 100%-os találati arány lesz 1700m-ről.
Nem véletlenül volt elvárás a legalább 90% a görög teszteken a 2000-2500m-es tartományra.

Még egy kis érdekesség, ami újabb szög molni számításainak koporsójában:

Mivel sokan el sem olvassák, hát itt egy pár idézet:
"Usually we fire at 2,000 meters for accuracy tests, while for effectiveness tests we fire at shorter distances..."
És ami a legdurvább:
"The speed increase must be considered when we take in count the greater ranges required by the customer, 4-4.5 km;"
Igen, az elvárás itt a 4-4.5 kilométer a fejlesztés alatt álló 130mm-es löveg számára!!!! De a fizika törvényei szerint ez lehetetleeeeeeeen!!!! :D
Mondjuk mozgó célra szerintem is az, de állóra... ki tudja.
Senki nem mondja , hogy lehetetlen hiszen van szerencse is ! De én azt mondom hacsak a lövedékeket nem okosítják(lásd a tüzérségieknél sikerült) a rengeteg külső tényező miatt nem fogják tudni meglépni
 
  • Tetszik
Reactions: fip7