Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

S

speziale

Guest
Elvileg van már ilyen lőszer harckocsihoz.
Én csak azt nem értem, hogy a harckocsiban lévő lőszer miért nem küzdőtér hőmérsékletű?
Hiszen ott tárolják. Az meg ugye hűthető/fűthető is.
itt szerintem a lövegcső hőmérséklete számít
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Én értek mindent,csak el kéne fogadnod,hogy a te fizika tudásod nulla az RM mérnökeihez képest.Az,hogy lőszert töltesz már bocs de nem érv semmire,mert ők azokat a komponenseket fejlesztik amiket te betöltesz.
Látod ez a te legnagyobb bajod mindig hivatkozol valakire / valamire mert azok azt állítják én meg mindig jobban fogok hinni magamban és a tudásomban ! Ha tudnád a modellezés tervezési tényezője mekkora akkor nem degradálnál le ! Az a tudás amit a gyakorlatban megszerzel 1000x többet ér mint bármelyik elméleti tudás ! Pont lexarom az RM mérnökeit ha azt állítják amit te hangoztatsz !
Az amit Speziale felhozott az már egy valós alternatíva lehet de többet kellene róla tudnom , hogy elhiggyem . De legalább értelmes alternatíva nem pedig az , hogy az RM mérnökei megbaxták a fizikát !
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 825
80 412
113
Elvileg van már ilyen lőszer harckocsihoz.
Én csak azt nem értem, hogy a harckocsiban lévő lőszer miért nem küzdőtér hőmérsékletű?
Hiszen ott tárolják. Az meg ugye hűthető/fűthető is.
A lőszerrekesz nem légkondicionált(nem lehet áttörni a tűzfalat semmivel mert az egyengít)
No meg ott van még a löveg hőmérséklete is.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7
S

speziale

Guest
Orkosan: Ya grot, ya speekz da langidz?
Komolyra fordítva a szót. 1-4 lövésnél a megcélzott pont valahol a bal oldalon volt. A 5/6/7-nél változtattak egy kicsit a célzáson, ezért ment át a jobb oldalra.
Viszont a lényeg az, hogy ez tökéletesen cáfolja molni számításait, jól látszik, hogy kb. 1 méter átmérőjű körben vannak a találatok, mindenhol. Álló harckocsi/álló cél esetén ez simán 100%-os találati arány lesz 1700m-ről.
Nem véletlenül volt elvárás a legalább 90% a görög teszteken a 2000-2500m-es tartományra.

Még egy kis érdekesség, ami újabb szög molni számításainak koporsójában:

Mivel sokan el sem olvassák, hát itt egy pár idézet:
"Usually we fire at 2,000 meters for accuracy tests, while for effectiveness tests we fire at shorter distances..."
És ami a legdurvább:
"The speed increase must be considered when we take in count the greater ranges required by the customer, 4-4.5 km;"
Igen, az elvárás itt a 4-4.5 kilométer a fejlesztés alatt álló 130mm-es löveg számára!!!! De a fizika törvényei szerint ez lehetetleeeeeeeen!!!! :D
Mondjuk mozgó célra szerintem is az, de állóra... ki tudja.
4-4,5 km...na itt már lehet értelme a datalinknek...gyakorlatilag utána tudhat korrigálni a röppályának...
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 760
4 181
113
A röppalya melletti stabilitás a sebesség csökkenésével romlik,a sebességcsökkenes pedig nem lineáris a távolsággal.
Szia,

1. Ez a roppalya melletti stabilitas nem kepes javitani a szoraskepen nagyobb tavolsagon, vagyis ez a linearisan novo szoraskephez hozzatesz valamennyit, nem levon belole.

2. Igazad van, ez a komponens nem a tavolsag negyzetevel ara'nyos, hanem valami sokkal csunyabb fuggvennyel; legalabbis puska loszerek eseteben azt szoktak mondani, hogy amikor hangsebesseg ala esik a lovedek, ott ugrasszeruen romlik a szoras. Ez alapjan nincs komoly indok az altalam irt szamra (3-szoros tavolsagon 300% es 900% kozotti a talalatok tenyleges szorodasa), ennek ellenere en hiszek benne (mivel a komponensek tobbsegere igaz, meg ha nem is mindre). :)
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 909
58 204
113
Ennek a nagy része marketing szar:

Felhívnám a figyelmed erre:
"The firing path at Unterlüss allows to reach a maximum of 2,000 meters distance, hence for longer range firing tests will be carried out at the WTD91. “Usually we fire at 2,000 meters for accuracy tests, while for effectiveness tests we fire at shorter distances, reducing the propellant charge to simulate longer ranges, in order to be sure to hit the very expensive target in the right place,” Henselmann explains."

2 km-ig tesztelnek a mai lövedékekkel.
Elég régóta 3 km szerepel hatásos lőtávolságként a mai lőszereknél is, de a valós találat esélye még mindig 2 km-en van!


"The speed increase must be considered when we take in count the greater ranges required by the customer, 4-4.5 km; "
"Considering a target travelling perpendicularly at 30 km/h, this means slightly over 8 m/s, and with current rounds flying at an average speed of 1,500 m/s a target at 2 km is reached in around 1.3 seconds, allowing it to move 11 meters from its original location, something manageable in terms of targeting considering that the T-72 MBT hull is slightly less than 7 meters long. "


Ezek a részek szintén azt magyarázzák, hogy miért f@szság 2 km fölött lövöldözni jelenleg.
A 130 mm lövedéke gyorsabb lesz, így 2 km fölé tudnak majd menni, ahol elég nagy a célfelület.
A 4-4,5 km az a maximális hatásos lőtáv, ahol még van matematikai esélyed célt eltalálni. Olyan, mint a maiaknál a 3 km.
Ez nem összekeverendő a biztos célleküzdés lőtávolságával, ami ma 2 km! Talán majd a jövőben lesz 2,5-3 km....
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 825
80 412
113
Szia,

1. Ez a roppalya melletti stabilitas nem kepes javitani a szoraskepen nagyobb tavolsagon, vagyis ez a linearisan novo szoraskephez hozzatesz valamennyit, nem levon belole.

2. Igazad van, ez a komponens nem a tavolsag negyzetevel ara'nyos, hanem valami sokkal csunyabb fuggvennyel; legalabbis puska loszerek eseteben azt szoktak mondani, hogy amikor hangsebesseg ala esik a lovedek, ott ugrasszeruen romlik a szoras. Ez alapjan nincs komoly indok az altalam irt szamra (3-szoros tavolsagon 300% es 900% kozotti a talalatok tenyleges szorodasa), ennek ellenere en hiszek benne (mivel a komponensek tobbsegere igaz, meg ha nem is mindre). :)
Nem állítottam,hogy ellentmond neked.

Azért fontos a röppálya melletti stabilitás,mert a röppálya számítható es ki is számolják.Minél jobban tartja a röppályát a lövedék annál pontosabban számítható a találat.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Elvileg van már ilyen lőszer harckocsihoz.
Én csak azt nem értem, hogy a harckocsiban lévő lőszer miért nem küzdőtér hőmérsékletű?
Hiszen ott tárolják. Az meg ugye hűthető/fűthető is.
Amennyiben a hőmérséklet ingadozása olyan 15-20C fok körül tartható az szvsz nem okozhat gondot a 20-30C fok vagy az feletti problémás ! Gyakorlatban én decemberben , májusban és szeptemberben leszoktam ellenőrizni a fegyvereimet ! A nyári 25-30Cfokban belőtt puskáim V0-ja akár 10-12% is esik egy -5C fokban !
 
  • Tetszik
Reactions: fip7
T

Törölt tag 1945

Guest
4-4,5 km...na itt már lehet értelme a datalinknek...gyakorlatilag utána tudhat korrigálni a röppályának...

Az AMP gránátnál (amivel a HEAT és a repeszgránátot kiváltják) értem hogy időzítést illetve a cél jellegének függvényében detonációs módot lehet állítani.
Az urán nyíllövedéknél egyedül azt tudom elképzelni, hogy a lőszer maga méri belül a lőpor pellet hőmérsékletét, esetleg ismeri a pontos töltési mennyiséget vagy az adott nyíllövedék súlyát miligrammra és azt továbbítja a harckocsi számítógépének.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 909
58 204
113
A lőszerrekesz nem légkondicionált(nem lehet áttörni a tűzfalat semmivel mert az egyengít)

Oroszoknál az automata a küzdőtéren belül van. Nekem ez volt a fejemben. Nyugaton meg ugye szeparált.

itt szerintem a lövegcső hőmérséklete számít
No meg ott van még a löveg hőmérséklete is.

Valószínűleg igen. Viszont amiket én láttam videókat ott elég rövid ideig van a csőben a lőszer.
Valószínűleg ha nem gyakorlaton vannak hanem háborúban, akkor többet áll a lőszer a csőben és átmelegdhet vagy hülhet helyzettől függően. Olyankor jobb egy szélesebb hőmérsékleten stabilabb hajtóanyag.
Ha "pergő tűz" van akkor meg rohadtul mindegy :)
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Bocs, de mit nem értesz azon, hogy a DM63 illetve a DM53a1 azok évek óta rendszerben álló lőszerek....ez nem ilyen "10 évre vagyunk a használható lézerfegyvertől" dolog....
Te ezt írtad "egyébként meg a varászlatot valószínűleg a "surface coated"-ban kell keresni" !

Én arra válaszoltam "Majd kiderül . De a probléma valós ezért foglalkoznak vele ! "

Az , hogy azok a lőszerek léteznek és rendszerben vannak az nem azt jelenti , hogy használják vagy egyáltalán már kidolgozott az a kettő vagy több összetevős töltet ami a hőmérséklet különbségeket kémiailag kezeli ! MI nem világos ?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 825
80 412
113
Oroszoknál az automata a küzdőtéren belül van. Nekem ez volt a fejemben. Nyugaton meg ugye szeparált.




Valószínűleg igen. Viszont amiket én láttam videókat ott elég rövid ideig van a csőben a lőszer.
Valószínűleg ha nem gyakorlaton vannak hanem háborúban, akkor többet áll a lőszer a csőben és átmelegdhet vagy hülhet helyzettől függően. Olyankor jobb egy szélesebb hőmérsékleten stabilabb hajtóanyag.
Ha "pergő tűz" van akkor meg rohadtul mindegy :)
A cső marha meleg és rövid udő alatt tud emelni a lőszer hőmersékletén.
 
  • Tetszik
Reactions: bel
S

speziale

Guest
Ennek a nagy része marketing szar:

Felhívnám a figyelmed erre:
"The firing path at Unterlüss allows to reach a maximum of 2,000 meters distance, hence for longer range firing tests will be carried out at the WTD91. “Usually we fire at 2,000 meters for accuracy tests, while for effectiveness tests we fire at shorter distances, reducing the propellant charge to simulate longer ranges, in order to be sure to hit the very expensive target in the right place,” Henselmann explains."

2 km-ig tesztelnek a mai lövedékekkel.
Elég régóta 3 km szerepel hatásos lőtávolságként a mai lőszereknél is, de a valós találat esélye még mindig 2 km-en van!


"The speed increase must be considered when we take in count the greater ranges required by the customer, 4-4.5 km; "
"Considering a target travelling perpendicularly at 30 km/h, this means slightly over 8 m/s, and with current rounds flying at an average speed of 1,500 m/s a target at 2 km is reached in around 1.3 seconds, allowing it to move 11 meters from its original location, something manageable in terms of targeting considering that the T-72 MBT hull is slightly less than 7 meters long. "


Ezek a részek szintén azt magyarázzák, hogy miért f@szság 2 km fölött lövöldözni jelenleg.
A 130 mm lövedéke gyorsabb lesz, így 2 km fölé tudnak majd menni, ahol elég nagy a célfelület.
A 4-4,5 km az a maximális hatásos lőtáv, ahol még van matematikai esélyed célt eltalálni. Olyan, mint a maiaknál a 3 km.
Ez nem összekeverendő a biztos célleküzdés lőtávolságával, ami ma 2 km! Talán majd a jövőben lesz 2,5-3 km....
Bocs,
de az általad kiemelt részek nem azt jelentik amit írsz...

"Unterlüss allows to reach a maximum of 2,000 meters distance" ez azt jelenti, hogy az unterlüss-i lőtéren 2000m-re lehet lőni

"hence for longer range firing tests will be carried out at the WTD91." ...emiatt a nagyobb távolságú lőteszteket a WTD91-en végezzük
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
2 km-ig tesztelnek a mai lövedékekkel.
Elég régóta 3 km szerepel hatásos lőtávolságként a mai lőszereknél is, de a valós találat esélye még mindig 2 km-en van!
2km-en tesztelnek, mert ez egy átlagos lőtávolság. De még 2500m is teljesen reális. Igazából ~3000 fölött kezdődik az, ahol már nem érdemes próbálkozni, álló cél ellen is 60% alá csökken a találat esélye.

Görög követelmények:
"The fire control system is much inferior to the precision shooting at ranges of 2500 - 2000 m tanks of the NATO countries. Required indicator of the probability that at these distances according to the standard target (2,3 x -2.3 M) From the place and go for armor-piercing projectile at least 90%"
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 210
113
Hát ha ez működőképes akkor (amit qrvára nem tudok elképzelni ) érthető lenne ! De nem vagy csak nehezen tudom elképzelni , hogy mindkét komponens ott van a lőszerben/töltetben és csak a hőmérséklet az ami szabályozza az expanziót ! Szívesen olvasnék róla de valszeg ha ez létezik is akkor igencsak kísérleti szinten van pont mint a lézerfegyver !
Létezik.A mi löszertöltő tapasztalatunk itt már nem releváns.Ez egy más kategória.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 825
80 412
113
Te ezt írtad "egyébként meg a varászlatot valószínűleg a "surface coated"-ban kell keresni" !

Én arra válaszoltam "Majd kiderül . De a probléma valós ezért foglalkoznak vele ! "

Az , hogy azok a lőszerek léteznek és rendszerben vannak az nem azt jelenti , hogy használják vagy egyáltalán már kidolgozott az a kettő vagy több összetevős töltet ami a hőmérséklet különbségeket kémiailag kezeli ! MI nem világos ?
A DM63 és a DM53A1a kétkomponensű töltet technológiával készül évek óta és használják.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 909
58 204
113
Bocs,
de az általad kiemelt részek nem azt jelentik amit írsz...

"Unterlüss allows to reach a maximum of 2,000 meters distance" ez azt jelenti, hogy az unterlüss-i lőtéren 2000m-re lehet lőni

"hence for longer range firing tests will be carried out at the WTD91." ...emiatt a nagyobb távolságú lőteszteket a WTD91-en végezzük

Te csak addig olvasol egy mondatot ameddig a prekoncepciód tart?
"“Usually we fire at 2,000 meters for accuracy tests, while for effectiveness tests we fire at shorter distances,"
A pontossági vizsgálatokon általában 2000-ig lövünk, a hatékonysági vizsgálatokon rövidebb távolságon.