Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 825
113
Egy kis adalék.Kezigránát dobótávolság átlag 30-35 méter ÁLLVA.Sok szerencsét a harckocsi elleni harchoz gránáttal(Molotov-koktél meg ennyi sincs)...
 

Avtomat

Well-Known Member
2018. október 30.
1 555
4 366
113
Ne nevettesd ki magad,a páncéltörő kézigránat es Molotov,koktél mindkettő vicc.Egyik sem efektív eszköz nem véletlen a kutya se foglalkozott vele komolyabban és tűntek el olyan gyorsan ahogy megjelentek( Molotov-koktél csak azert letezett mert a finnek nem rendelkeztek semmilyen panceltörő eszközzel és gyorsan gányoltak valamit).Páncéltörő puskáról volt szó,melyik csatornát nézed?

Nem lenne semmi bajod ellenben ha gyalog vagy széttép az aknagránát...

Végig páncélozott páncélgránátosokról volt szó és az arányuk 1/3 volt...
Páncélgránátos vagy teherautón vagy féllanctalpason közlekedett,nem gyalogoltak és főleg nem lovagoltak.

Üdvözöllek!Most hogy túlestünk ezen kérlek kezdj el érdemben kommentelni,mert eddig nem sikerült csak tévedéseket leírnod.l
Kettőnk közül szerintem nem én vagyok aki rendszeresen közvigyor tárgyává teszi magát a marhaságok halálos meggyőződéssel történő állításával. A páncéltőrő kézigránátot minden harcoló fél alkalmazta és komolyan vette, mivel akkoriban ez volt az egyetlen módja a gyalogos katona páncélosok elleni harcának.

A "nem lenne semmi bajod" meg megint olyan alapvető fizika tagadás, mint amit a múltkor produkáltál a leo1-el kapcsolatban.
Az 1/3-as arányt nem tudom honnan szülted, a teherautóval meg te nem fogsz harcba indulni, legfeljebb több kilométerrel a vonal mögött fogsz vele közlekedni, épp mint a lóval vagy a lábaddal, ha éppen nem jutott teherautó.

Írod a baromságokat, és emellett még lenézően bizonygatod is, hogy senki nem érvel, csak te. Elég bicskanyitogató.
Egy kis adalék.Kezigránát dobótávolság átlag 30-35 méter ÁLLVA.Sok szerencsét a harckocsi elleni harchoz gránáttal(Molotov-koktél meg ennyi sincs)...
Faustpatron/Panzerfaust hatásos lőtávolsága méterben mennyi?
Ja, ~20-40 méter?
Hát, na.
Persze, mindenképpen effektívebb mint bármilyen dobott fegyver, de ez a működési elv, nem a hatótávolság kérdése.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 600
14 645
113
Ha elég közel rakod az akadályt a lövészárkodhoz, akkor az ellenség nem tudja egyidőben lőni az állásodat tüzérséggel, és közben hatástalanítani az akadályt. Ha 100 méterről kialakul egy lövöldözés, azért elég nagy előnye van annak, aki a lövészárokból tüzel.

Egyébként mennyi a biztonsági távolság a saját tüzérségi tűz és a saját csapatok között? Régebben legalább 2-300 méter volt.
Jó kérdés. Ilyen rövid távra nem a csöves üteg,hanem a 120-as AV dolgozik.
Csöves üteg 400-al dolgozik a Hk-k elé.
Az kb 600-800 a gyalogság elé.
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
Ha hipotetikus lenne a vita azt még érteném. De a valós, megtörtént történelem cáfol minden ilyen német ajnározó hülyeséget!
A Tigirs mobilitása szar volt. Kész. Nem bírt el a Keleti fronttal.
A német féllánctalpasok sosem voltak IFV-k.
A támado orosz gyalogság nem magára maradt századokban harcolt, hanem összfegyvernemileg, saját pct. puskákat is használva.
A németekkel ellentétben a szovjeteknek mindenre és mindenhez is volt elegendő tankjuk.
A valós megtörtént történelem alatt te a bolsevik mítoszokat érted, mint a "T-34 a II.Vh legjobb tankja"?

Kár hogy az igazi, valós történelem nem támasztja alá ezeket...
A Tiger bizony nagyon sok helyen elakadt, elsüllyedt a sárban. Csak éppen azt nem teszitek hozzá, hogy a T-34, Sherman, vagy akár a Panther is ugyanígy járt...
A Tigris állítólagos "megbízhatatlansága" is egy ugyanolyan mítosz. Otto Carius egyetlen esetet sem tudott megemlíteni, amikor a csatában robbant volna le a Tigris! Sokkal jobb volt e téren is a T-34-nél.

Ajánlanám ezt az interjút (bár 100%-ig biztos vagyok, hogy bele sem néztek)
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
Ez úgy helyes , hogy a simacsövő ágyúnál feláldozták a huzagolthoz viszonyítva a pontosságot mert pont a huzagok voltak az extra nagy csőtorkolati sebességnek a korlátozói !
Jó lenne forrást hozni a sima cső állítólagos pontatlanságára...
No meg arra is, hogy a huzagok korlátozzák a torkolati sebességet...
Csak csendben megjegyezném, L28A1 APFSDS 1720m/sec...
 

Avtomat

Well-Known Member
2018. október 30.
1 555
4 366
113
Sokkal jobb volt e téren is a T-34-nél.
Még mindig nem tudom honnan szeditek, hogy a T-34 "megbízhatatlan" gép. Helyesebben tudom, csak az aberdeeni jelentés finoman szólva kissé megkérdőjelezhető minden szempontból, miután az ember jobban belenéz.
Számtalanszor volt, hogy több száz kilométeres meneteket hajtottak végre a frontig infrastruktúra vagy vasúti transzport hiányában, és a hk-k mégsem rohadtak le.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 830
113
Meselj,az érv megint lemaradt.

Párszor leírtam:
-Összfegyvernemi harc a szovjet oldalon
-Elégtelen a német féllánctalpas páncélzata
-Hazugság, hogy más nem használt féllánctalpast
-280,000 db szovjet pct. puska
-Több tízezer gyalogsági pct. ágyú szovjet oldalon
-Kevés német vs. sok szovjet tank
- IS sorozat 122 mm-s tarackja a gyalogság támogatására
Stb....

Kell még valamit mondanom?
Vagy elegendő bizonyíték arra, hogy nincs igazad?
Vagy a II. VH-t sem vesztették el a németek, csak átköltöztek a hold túloldalára?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 825
113
Kettőnk közül szerintem nem én vagyok aki rendszeresen közvigyor tárgyává teszi magát a marhaságok halálos meggyőződéssel történő állításával. A páncéltőrő kézigránátot minden harcoló fél alkalmazta és komolyan vette, mivel akkoriban ez volt az egyetlen módja a gyalogos katona páncélosok elleni harcának.

A "nem lenne semmi bajod" meg megint olyan alapvető fizika tagadás, mint amit a múltkor produkáltál a leo1-el kapcsolatban.
Az 1/3-as arányt nem tudom honnan szülted, a teherautóval meg te nem fogsz harcba indulni, legfeljebb több kilométerrel a vonal mögött fogsz vele közlekedni, épp mint a lóval vagy a lábaddal, ha éppen nem jutott teherautó.

Írod a baromságokat, és emellett még lenézően bizonygatod is, hogy senki nem érvel, csak te. Elég bicskanyitogató.

Faustpatron/Panzerfaust hatásos lőtávolsága méterben mennyi?
Ja, ~20-40 méter?
Hát, na.
Persze, mindenképpen effektívebb mint bármilyen dobott fegyver, de ez a működési elv, nem a hatótávolság kérdése.
A Panzerfaust hatásos lőtávja folyamatosan nőtt(tudod volt belőle 100-as meg 150-es is), mert érezték a németek,hogy kevés.
A pct kézigránát meg továbbra is egy hatástalan eszköz volt aminek a hatékony alkalmazásához isteni szerencse és a csillagok együttállása kellet.Honnan az egyharmados páncélozott páncélgránátos arány?Pl Számvéber Norberttől no meg ha utánanézel a páncélgránátos hadosztályok állománytáblájának akkor gyorsan meglátod te is.Igazaból az 1/5 nem tudom honnan jött,hisz ez még a teljes gyalogsághoz képest is rossz arány(sokkal kisebb volt a pancélozott páncélgránátosok aránya a teljes gyalogsághoz viszonyítva mint az egyötöd).

Tudod a gépkocsizó lövészek(mert a nem páncélozott páncélgránatos az volt) bizony mindenhol így harcoltak.A megindulasi terepszakaszig(tehat nem km-ek hanem erősen harcászati helyzet függő távolságra) vitte őket a gépkocsi,onnantól meg gyalog.Nem vokt ez máskent sem az amerikai sem a német vagy az angol haderőben.Szóval köszönjük szépen de semmi olyat nem mondtál ami nekem ellentmond.

Tudod a számokat soha nem a seggemből húzom elő legyen az, páncéltörő eszközök száma,gyalogsági arányok vagy bármi más.De ha mutatsz nekem olyan forrást ami a te számaidat támasztja alá akkor legyen de ne gyere nekem azzal,hogy marhaságok a számok amiket írok!Sőt még a harcaszati alkalmazás elvei sem az én agyszüleményem hanem tények.Úgy harcoktak a németek vagy szovjetek vagy amerikaiak ahogy leírtam.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 600
14 645
113
A valós megtörtént történelem alatt te a bolsevik mítoszokat érted, mint a "T-34 a II.Vh legjobb tankja"?

Kár hogy az igazi, valós történelem nem támasztja alá ezeket...
A Tiger bizony nagyon sok helyen elakadt, elsüllyedt a sárban. Csak éppen azt nem teszitek hozzá, hogy a T-34, Sherman, vagy akár a Panther is ugyanígy járt...
A Tigris állítólagos "megbízhatatlansága" is egy ugyanolyan mítosz. Otto Carius egyetlen esetet sem tudott megemlíteni, amikor a csatában robbant volna le a Tigris! Sokkal jobb volt e téren is a T-34-nél.

Ajánlanám ezt az interjút (bár 100%-ig biztos vagyok, hogy bele sem néztek)
Örülök hogy megemlítetted Ottó Cariust.
Pont az Ő gépét linkeltem be direkt.
A híres-hírhedt "217"-t. Ritkított görgőkkel,1944-ben a Narva-i csatában.
Ismétlem magam,nagyon sokat jelentett hogy über-profi volt a Tiger-ek személyzete kezdetben.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 825
113
Még mindig nem tudom honnan szeditek, hogy a T-34 "megbízhatatlan" gép. Helyesebben tudom, csak az aberdeeni jelentés finoman szólva kissé megkérdőjelezhető minden szempontból, miután az ember jobban belenéz.
Számtalanszor volt, hogy több száz kilométeres meneteket hajtottak végre a frontig infrastruktúra vagy vasúti transzport hiányában, és a hk-k mégsem rohadtak le.
Honnan?Pl mire a szovjetek Bukarestből a Kárpatokba értek addigra gyakorlatilag nem maradt működőképes T-34/85 ellenben szinte az összes Sherman-jük működött...
Mielőtt nekemesel a változatosság kedvéért ez is tény ha tetszik ha nem.
Tehát az amerikai teszt távolról sem megkérdőjelezhető.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Tudod a számokat soha nem a seggemből húzom elő legyen az, páncéltörő eszközök száma,gyalogsági arányok vagy bármi más
Nem tudom. De gyanítom lsd. Vagy speed...

1944-től már 20-30 darab gyalogságot közvetlenül támogató harckocsi és rohamlöveg jutott minden arcvonal-kilométerre.33 Ettől kezdve a harckocsidandárokat és -ezredeket a lövészcsapatok harcrendjében, a harckocsiveszélyes irányokban helyezték el. Védelemben mozdulatlan „tűzfészkekként” alkalmazták őket. Ellenlökések esetén összevontan támogatták a támadó gyalogságot.34

A szovjet páncélelhárító képesség a kezdeti időszakban nem volt kielégítő. Először 1943-ban Harkovnál, majd a kurszki csatában tapasztalták meg a németek, hogy a szovjet páncélelhárítás is új alapokra helyeződött. Páncélelhárító körleteket hoztak létre a védelem egész mélységében (ezeket hívták a németek Pakfrontnak); ezek általában 8 darab 76 mm-es és 4 darab 45 mm-es páncéltörő löveget, illetve 50-70 darab páncéltörő puskát kaptak. A lövészszázadok páncélelhárító támpontjait zászlóaljszinten csomópontokban, az ezredeknél körletekben vonták össze. A szovjet lövészhadosztály ezen kívül utolsó (harmadik) állásának előterében is berendezett 1-2 páncélelhárító körletet.


valami Szánvébertől idézve...

Persze, ha véletlenül egy darab magányos lövészzászlóaljat rohantak le a páncélgránátosok, akkor igazak a számaid
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Honnan?Pl mire a szovjetek Bukarestből a Kárpatokba értek addigra gyakorlatilag nem maradt működőképes T-34/85 ellenben szinte az összes Sherman-jük működött...
Mielőtt nekemesel a változatosság kedvéért ez is tény ha tetszik ha nem.
Tehát az amerikai teszt távolról sem megkérdőjelezhető.
Forrást plííz...
Bár tőled az luxus
 
  • Imádom
Reactions: ogretankHU
T

Törölt tag 4082

Guest
A németekkel ellentétben a szovjeteknek mindenre és mindenhez is volt elegendő tankjuk.
Ez így nem igaz. Még a háború végére se érték el a szükségesnek vélt mennyiséget.
Ezzel szemben az önálló harckocsidandárokat a szovjet hadvezetés mint a gyalogságot közvetlenül támogató harckocsi-alakulatokat szándékozta alkalmazni. Ezek számára elrendelték a roham alatti, menetből való tüzelést; fő feladatként pedig az ellenséges gyalogság megsemmisítését jelölték meg. A gyalogsággal való szoros együttműködés érdekében a harckocsik 400 méternél távolabbra nem szakadhattak le a lövészalegységektől.31 Noha az elgondolás helyesnek bizonyult, állandóan kevés volt az ilyen feladatok végrehajtására alkalmazható harckocsizó-egységekből.

De elégséges mennyiség az volt
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 825
113
Nem tudom. De gyanítom lsd. Vagy speed...

1944-től már 20-30 darab gyalogságot közvetlenül támogató harckocsi és rohamlöveg jutott minden arcvonal-kilométerre.33 Ettől kezdve a harckocsidandárokat és -ezredeket a lövészcsapatok harcrendjében, a harckocsiveszélyes irányokban helyezték el. Védelemben mozdulatlan „tűzfészkekként” alkalmazták őket. Ellenlökések esetén összevontan támogatták a támadó gyalogságot.34

A szovjet páncélelhárító képesség a kezdeti időszakban nem volt kielégítő. Először 1943-ban Harkovnál, majd a kurszki csatában tapasztalták meg a németek, hogy a szovjet páncélelhárítás is új alapokra helyeződött. Páncélelhárító körleteket hoztak létre a védelem egész mélységében (ezeket hívták a németek Pakfrontnak); ezek általában 8 darab 76 mm-es és 4 darab 45 mm-es páncéltörő löveget, illetve 50-70 darab páncéltörő puskát kaptak. A lövészszázadok páncélelhárító támpontjait zászlóaljszinten csomópontokban, az ezredeknél körletekben vonták össze. A szovjet lövészhadosztály ezen kívül utolsó (harmadik) állásának előterében is berendezett 1-2 páncélelhárító körletet.


valami Szánvébertől idézve...

Persze, ha véletlenül egy darab magányos lövészzászlóaljat rohantak le a páncélgránátosok, akkor igazak a számaid
Azok a páncélelharító körletek vagy páncéltörő tüzérezredekből vagy a hadosztályközvetlen páncéltörő alegységből lettek kialakítva es ezeket marhára nem páncelozott páncélgránatos század támadta.A példa pedig miér egy darab lövészzászlóalj?Azért mert az ellene felhozott páncélozott páncelgránatos SZÁZAD(!!!) a hadászat alapvető elveit figyelembevéve ezzel van azonos polcon!

Tudom hogy fáj de megint bakot lőttél...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 825
113
Ez így nem igaz. Még a háború végére se érték el a szükségesnek vélt mennyiséget.
Ezzel szemben az önálló harckocsidandárokat a szovjet hadvezetés mint a gyalogságot közvetlenül támogató harckocsi-alakulatokat szándékozta alkalmazni. Ezek számára elrendelték a roham alatti, menetből való tüzelést; fő feladatként pedig az ellenséges gyalogság megsemmisítését jelölték meg. A gyalogsággal való szoros együttműködés érdekében a harckocsik 400 méternél távolabbra nem szakadhattak le a lövészalegységektől.31 Noha az elgondolás helyesnek bizonyult, állandóan kevés volt az ilyen feladatok végrehajtására alkalmazható harckocsizó-egységekből.

De elégséges mennyiség az volt
Ha tovább olvasod a szöveget akkor az is ott van,hogy folyton lemaradt a lövesz gyalogság, mert páncélvédelem nélkül a németek tüze leválasztotta őket.Na ennyit arról,hogy milyen hatékonyan képes védeni a harckocsi az őt kísérő gyalogságot...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
Még mindig nem tudom honnan szeditek, hogy a T-34 "megbízhatatlan" gép. Helyesebben tudom, csak az aberdeeni jelentés finoman szólva kissé megkérdőjelezhető minden szempontból, miután az ember jobban belenéz.
Számtalanszor volt, hogy több száz kilométeres meneteket hajtottak végre a frontig infrastruktúra vagy vasúti transzport hiányában, és a hk-k mégsem rohadtak le.
Két forrást ajánlanék:
1, Robert Michulec, Miroslaw Zientarzewski : T-34 Mythical Weapon
2, Engineering analysis of the russian T-34/85 tank, CIA Report 1951.

Az elsőből megtudhatod, hogy a T-34 1943-ig súlyos megbízhatósági problémákkal küszködött, a másodikból pedig azt, hogy miért.
A legnagyobb probléma az elképesztően primitív sebességváltóval volt, ami igen hamar tönkrement. A második, a teljesen elégtelen légszűrők. És mielőtt jönnél azzal, hogy "de az Aberdeeni teszteeeeek...blabla", nézd meg milyen légszűrői voltak a koreában zsákmányolt T-34/85-nek! Igen, Multiciklon! Az amerikaiak teljesen elégtelennek ítélték a hatásfokát, ennek is.
Továbbá probléma volt a hűtéssel is, szintén a rossz tervezés és a pocsék gyártási minőség miatt.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 825
113
Párszor leírtam:
-Összfegyvernemi harc a szovjet oldalon
-Elégtelen a német féllánctalpas páncélzata
-Hazugság, hogy más nem használt féllánctalpast
-280,000 db szovjet pct. puska
-Több tízezer gyalogsági pct. ágyú szovjet oldalon
-Kevés német vs. sok szovjet tank
- IS sorozat 122 mm-s tarackja a gyalogság támogatására
Stb....

Kell még valamit mondanom?
Vagy elegendő bizonyíték arra, hogy nincs igazad?
Vagy a II. VH-t sem vesztették el a németek, csak átköltöztek a hold túloldalára?
Ezek így semmik.Leírtam szépen,hogy a valóságban mit jelentett a 28.000 puskád.
Ugyan azt mantrázod de ettől nem lesz igazad.De még adós vagy annak a szovjet elvnek a harcászati megvalósulásával ami szerinted jobb volt.Hisz a strategia vagy a hadműveleti művészet csupán érdekes olvasmány a harcászat nélkül,ami ezek megvalósulása.Többek közt ezért beszélek folyton harcászatról!!!

Ott van Redgreg idezete,ha azt végigolvasod amiből idez akkor nagyon jól meglátod,hogy a gyakorlatban csőd volt az,hogy a támogató nehez harckocsival harcoló gyalogság nem maradhat le 400 méternél messzebb.Jól hangzik terv szinten aztán harcaszati szinten megbukott a dolog.

Az hogy vesztettek nem érv mert pl a szovjetek sok lúd disznot győz alapon harcoltak...Hatékony volt ez tény de ha nem csak a célt látod hanem az odavezető utat akkor a veszteségi arányokból egy nagyon tragikus kép alakul ki.És megjegyzem kézzel lábbal tiltakoznál,ha a szovjet hadsereg szemléletével kellene ténylegesen harcba menned.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 631
5 394
113
Ha közel rakod az akadályt a peremvonalhoz akkor lótúrót sem ér mert nem tudod megvédeni.A 100-200 méter az eszementen kis távolság.
Miért nem? Amikor mindenkinél sorozatlövő fegyver van? A 100 méter nem azt jelenti, hogy addig nem lőhetsz. Csak nem tudnak lerohanni, mert ott meg kell állniuk. Erről a távolságról még az AMD is elég pontos. :)

Ha jól kiépített állásból tüzelsz, akkor mutatsz egy 20x20 cm -es célpontot. A támadó meg teljesen látszik. Ha a lövészárkod pár méterrel magasabban van, mint az akadály, akkor hiába fekszik le, akkor is tudsz rá lőni.

A világháborús képeken mindíg van a lövészárok előtt szögesdrót.