Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 476
18 395
113
Inkább, mint nehézfém mérgezés tudtommal. Az U-238 olyan gyengén sugároz még szervezetbe kerülve is, hogy ehaj.
Ha meg eltelik némi idő, akkor a szél, eső és n+1 más miatt kb. sugárzásméréssel tudnád csak megmondani, hogy van ott "uránpor", de a koncentrációja elég alacsony lehet. Bár hozzátenném, hogy a DU ilyen hatását nem tudták kimutatni eddig tudtommal.


Ahol be sem vetették az M1-et? A GAU-8-cal jelentéktelen mennyiséget lőttek el.

Akkor magyarázzad már meg, hogy miért látni olyan beszámolókat, ahol sérült M1-eket visznek haza a jenkik javítani...?
Ok, hogy nem minden találattól a DU páncél sérül meg, de igenis vannak javítható M1-ről beszámolók.


A tűztámogatás nem APFSDS-tel történik...
Pszichológia. Én is úgy tudom, hogy nehezen kimutatható a sugárzás.
Viszont mégis kerülném, ha lehet.
Sokszor utólag derül ki, hogy mégis....

Igen az A-10-es által használt lövedékekekről van szó, mindenki tudja.
A példa a lényeg: azokat az 55-ös roncsokat, mindenki messziről kerülte.

Javítható a sérült urán páncélzat. A hátországban. Műveleti területen számodra elveszett, mert a kezszemje fogja tönkretenni, csak hogy ne kelljen "uránt szívni". Harci szempontból kuka.

Ne keveredj össze, lényegtelen milyen eszköz, milyen célból szennyezi uránnal a harcmezőt.
A mérgező urán bejut az ivóvízbe, vad és haszonállatokban, növényekben halmozódik, így az ott élők hosszú időre elátkozzák használóját.
Akkor is, ha csak egy 30 mm-es lövedéket használtak.
Pszichológia. Ilyen az emberi természet. Fél.
Kicsit olyan, mint a harcászati szintű atomfegyverek alkalmazásának problémája;
Ki foglalja el az atom tüzérséggel szétlőtt harcterületet?
Valószínűleg senki. Akkor hogy is támadunk?
 
M

molnibalage

Guest
Pszichológia. Én is úgy tudom, hogy nehezen kimutatható a sugárzás.
Viszont mégis kerülném, ha lehet.
Sokszor utólag derül ki, hogy mégis....

Igen az A-10-es által használt lövedékekekről van szó, mindenki tudja.
A példa a lényeg: azokat az 55-ös roncsokat, mindenki messziről kerülte.

Javítható a sérült urán páncélzat. A hátországban. Műveleti területen számodra elveszett, mert a kezszemje fogja tönkretenni, csak hogy ne kelljen "uránt szívni". Harci szempontból kuka.

Ne keveredj össze, lényegtelen milyen eszköz, milyen célból szennyezi uránnal a harcmezőt.
A mérgező urán bejut az ivóvízbe, vad és haszonállatokban, növényekben halmozódik, így az ott élők hosszú időre elátkozzák használóját.
Akkor is, ha csak egy 30 mm-es lövedéket használtak.
Pszichológia. Ilyen az emberi természet. Fél.
Kicsit olyan, mint a harcászati szintű atomfegyverek alkalmazásának problémája;
Ki foglalja el az atom tüzérséggel szétlőtt harcterületet?
Valószínűleg senki. Akkor hogy is támadunk?
Eddig nem sikerült ilyen hatást kimutatni...
 
  • Tetszik
Reactions: Gungnir (F1End)

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 476
18 395
113
Eddig nem sikerült ilyen hatást kimutatni...
A tüdőben lerakódott, csekély mértékben sugárzó anyagok egészségkárosító hatása csak hosszú távon bizonyítható.
Az, hogy még nem bizonyított, nem megnyugtató a katonáknak.
Nem szívesen vállalják ezeket a kockázatokat, vállalnak ezek nélkül is sokat.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 937
15 612
113
Nagyjából 70 tonna az amit meg nem befolyásol lényegesen a terep és az időjárás.Ma már a motorerő nem gáz, a németek ezelőtt 42 évvel tudtak 1500LE-t. Ma gond nélkül menne nekik azonos motor térfogat,tömeg és fogyasztás mellett akár 2000LE is.

Tudtommal az MTU erőforrásnak van is egy ilyen túlterheléses "harci" teljesítménye, amivel 2000 vagy 2500 LE is leadható (motor élettartama persze nem szereti, de lehet), már nem emlékeszem pontosan.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 476
18 395
113
Tudtommal az MTU erőforrásnak van is egy ilyen túlterheléses "harci" teljesítménye, amivel 2000 vagy 2500 LE is leadható (motor élettartama persze nem szereti, de lehet), már nem emlékeszem pontosan.
Az MTU technikailag képes 1700 LE-s változatban szállítani. De senki nem vette eddig még az erősebb változatot. Mindenki megelégedett az 1500 LE vele.
Az igazsághoz tartozik, hogy változtattak a végáttételen a kihajtoműben, így lassabb (61 vs 68 km/H) lett, de a gyorsulás azonos maradt az A4-el.
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 216
113
Eddig nem sikerült ilyen hatást kimutatni...
A sugárzás valóban jelentéktelen, semmiféle egészségkárosító hatása nincs. Viszont a DU lövedékek becsapódásakor keletkező por és leváló részecskék súlyosan rákkeltőek.
Ugyanakkor a helyzet az, hogy a volfrámötvözetek sem jobbak semmivel! Ugyanolyan rákkeltő az is.
Szóval ez a "tiltsuk be az uránlőszert" dolog csak egy elmebeteg hiszti.
"
The carcinogenic effects of heavy metal tungsten alloys (HMTA) (along with depleted uranium [DU]) have been studied by the U.S. Armed Forces since at least the year 2000. These alloys were found to causeneoplastic transformations of human osteoblast cells.[4]

A more recent U.S. Department of Health and Human Services study, from 2005, has found that HMTA shrapnel rapidly induces rhabdomyosarcoma in laboratory rats.[5]

Tungsten alloy carcinogenicity may be most closely related to the nickel content of the alloys used in weapons to date; however, pure tungsten and tungsten trioxide are also suspected of carcinogenic and other toxic properties, and have been shown to have such effects in animal studies.[6]

In 2009, a group of Italian scientists affiliated with the New Weapons Research Committee (NWRC) watchdog group pronounced DIME wounds "untreatable" because the powdered tungsten they dispense cannot be removed surgically.[7]"
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 216
113
Na meg olyan óriási nyomatekelőny sincs....
Mondod te...
A valóság meg:
rm0001.PNG
 
  • Vicces
Reactions: ogretankHU

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Erre jó lenne forrás... Akárcsak a "harci" üzemmódról. (ilyen csak az Armatának van)
Én nem hivatalos forrásból hallottam az MTU harckocsi motorok "harci" üzemmódjáról.
Hivatalos adatot nem fogsz találni, ahogy az erőátvitel (Leo2 esetén ugye Renk) kapcsán sem.

BTW mivel ezek már itthon is hadrendben álló eszközök, így az is lehet, hogy minősített információnak minősül ma már. :)
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 216
113
Én nem hivatalos forrásból hallottam az MTU harckocsi motorok "harci" üzemmódjáról.
Hivatalos adatot nem fogsz találni, ahogy az erőátvitel (Leo2 esetén ugye Renk) kapcsán sem.
Az az érdekes, hogy az Armatánál konkrétan kijelentették, hogy a motor békeidőben 1200Le-re van lekorlátozva, de ne adj Isten ha kitör valami balhé, akkor elérhető az 1500LE is, az élettartam rovására.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Mondod te...
A valóság meg:
rm0001.PNG
Hát pont mint egy szar benzines ahol eléred az jó teljesítmény ott már lófasz nyomaték van ! Meg ugye azt te se hiszed , hogy a turbina 20%-on ad 6000+nm-t de 100%-on már csak 3500nm-t ? Értem én , hogy gőzgép de mi hajtja ? Nekem az jön le , hogy az MTU szélesebb tartományba használható és kiszámíthatóbb !
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 413
31 804
113
ugvay-master.jpg


Lesz holnap ha nem tudunk elhúzni a bajból ?
Legyél körültekintő,és ne menj bele a bajba....
Engem is meglepett,de nagy teljesitményeknél a gázturbina olcsóbb, tartósabb és kisebb erőforrás a dizelmotornál-viszont többet eszik.
Van,amiben ez a jobb,van amiben meg az a jobb.Pl az orosz seregben a kaukázusi/ukrajnai csapatok rühellik a gázturbinás T80ast,a szibériai/távol-keleti csapatok meg imádják.
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 216
113
Hát pont mint egy szar benzines ahol eléred az jó teljesítmény ott már lófasz nyomaték van ! Meg ugye azt te se hiszed , hogy a turbina 20%-on ad 6000+nm-t de 100%-on már csak 3500nm-t ? Értem én , hogy gőzgép de mi hajtja ? Nekem az jön le , hogy az MTU szélesebb tartományba használható és kiszámíthatóbb !
Még jó, hogy sem az orosz, sem az amerikai, de még a T-80U-n szolgáló dél koreai harckocsizók sem értenek veled egyet. Nem úgy veszem észre, hogy bármiféle szakirodalmat, esetleg a felhasználók véleményét olvastad volna.
A fogyasztást leszámítva csak előnyei vannak a turbinának a dízellel szemben.
 
  • Tetszik
  • Vicces
Reactions: vilmoci and kamm

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 808
77 966
113
Még jó, hogy sem az orosz, sem az amerikai, de még a T-80U-n szolgáló dél koreai harckocsizók sem értenek veled egyet. Nem úgy veszem észre, hogy bármiféle szakirodalmat, esetleg a felhasználók véleményét olvastad volna.
A fogyasztást leszámítva csak előnyei vannak a turbinának a dízellel szemben.
Az butaság.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm