Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 098
81 134
113
Továbbra is tudnám javasolni, hogy akkor keress valakit, aki értelmezi neked a szövegeket...

Lengyel teszten a Lengyel M1ek jobban voltak védve, mint a B páncélelrendezésű Leo2 A4ek.
Ezek után te benyomod, h az 85ös, és ma már A7van.
Igen. Az M1 meg 82es, és ma már B3 o 2016 van.
Szóval mi a probléma?
Te keverted ide a B-t meg a B3-at ember!
Egy szót nem szoltam róluk, sőt T-72M1-ről sem, annyit írtam, hogy az A4 az 85 ma meg már A7 van! Ne engem nézz már hülyenek amikor te beszélsz mellé!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 098
81 134
113
Továbbra is tudnám javasolni, hogy akkor keress valakit, aki értelmezi neked a szövegeket...

Lengyel teszten a Lengyel M1ek jobban voltak védve, mint a B páncélelrendezésű Leo2 A4ek.
Ezek után te benyomod, h az 85ös, és ma már A7van.
Igen. Az M1 meg 82es, és ma már B3 o 2016 van.
Szóval mi a probléma?
Azt is leírtam, hogy a B páncélzata semmit nem változott a tornyon, mert ugyan úgy Kontakt V van rajta mint 20-30 éve amikor rárakták, ellenben a Leopard páncélja fejlődött az elmúlt 30 évben( igazából amióta létezik azóta folyamatosan fejlesztik).
Tehát ilyen formán tök mind1, hogy ma már B3 van mert a torony páncelzata nem változott.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Egy szót nem szoltam róluk, sőt T-72M1-ről sem, annyit írtam, hogy az A4 az 85 ma meg már A7 van! Ne engem nézz már hülyenek amikor te beszélsz mellé!
...
...
A lengyelek tesztelték és az ő A4-eseik alulmaradtak a saját T-72M1/A-ikkal szemben páncélvédelem terén.
Innentől kezdve miről beszélünk?
(Halkan megjegyzem, hogy ez itt hónapokkal ezelőtt igen részletesen, több tucat oldalon át volt ecsetelve.)

A4 az 1985. Ma már A7 van.

A T-72M1 1982
Ma már B3 o 16 van...

A B3 páncélja változatlan a tornyon. A testen van Relikt a tornyon ugyan úgy Kontakt V mint már vagy 30 éve. A Leopard páncélja változott az elmúlt majd 30 évben. A T-80B- nél is csak Relikt lett a Kontakt V helyett a BVM változaton.

Ami azért jó, mert M1ről beszélünk, ami nem B. Sőt igazából még butított Anak hívni is elég meredek...
Akkor esetleg tényleg keress valakit, aki értelmez neked gondolati egységeket...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 098
81 134
113
...
...









Akkor esetleg tényleg keress valakit, aki értelmez neked gondolati egységeket...
Te hoztad szóba a B-t arra reagáltam. Csak valamiért nem sorrendben raktad be az idézeteket...
További kérdésed van?

Ez a helyes időrend:

A4 az 1985. Ma már A7 van.
A T-72M1 1982
Ma már B3 o 16 van...
A B3 páncélja változatlan a tornyon. A testen van Relikt a tornyon ugyan úgy Kontakt V mint már vagy 30 éve. A Leopard páncélja változott az elmúlt majd 30 évben. A T-80B- nél is csak Relikt lett a Kontakt V helyett a BVM változaton.

Tehát a kutya se említett B-t amíg szóba nem hoztad mint ahogy már leírtam egyszer
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and kamm
M

molnibalage

Guest
Te keverted ide a B-t meg a B3-at ember!
Egy szót nem szoltam róluk, sőt T-72M1-ről sem, annyit írtam, hogy az A4 az 85 ma meg már A7 van! Ne engem nézz már hülyenek amikor te beszélsz mellé!
Az egész történet onnan indult, hogy a lengyelek kb. leszarozzák a Leo2A4-et, mert szerintük a P-91 és a T-72M1 KE védelme jobb és az ERA-val szerintük HE ellen is.

És a leírás azt mondja, hogy ennek ellenére a személyzet nem akarja a T-72/PT-91-et használni, hanem LEo, Leo 2, Leo2 .

Az egész beszélgetés folyam, hogy "ma mi van" emiatt teljesen OFF.
A lengyeleknél ezek vannak, ezért ezeket mérték össze.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and bel

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 098
81 134
113
Az egész történet onnan indult, hogy a lengyelek kb. leszarozzák a Leo2A4-et, mert szerintük a P-91 és a T-72M1 KE védelme jobb és az ERA-val szerintük HE ellen is.

És a leírás azt mondja, hogy ennek ellenére a személyzet nem akarja a T-72/PT-91-et használni, hanem LEo, Leo 2, Leo2 .

Az egész beszélgetés folyam, hogy "ma mi van" emiatt teljesen OFF.
A lengyeleknél ezek vannak, ezért ezeket mérték össze.
Ha elfogadjuk, hogy erősebb a T-72 meg a PT-91 páncélzata akkor is nagyon jól látszik, hogy melyik harckocsit gondolják jobbank a lengyelek. Vagy a lengyel harckocsizóknál alapfeltétel a szuicid hajlam.

Van nekik A5 is de az A7 nincs ez biztos!
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 021
58 833
113
Ha elfogadjuk, hogy erősebb a T-72 meg a PT-91 páncélzata
Az egész történet onnan indult, hogy a lengyelek kb. leszarozzák a Leo2A4-et, mert szerintük a P-91 és a T-72M1 KE védelme jobb és az ERA-val szerintük HE ellen is.

A lengyel adatok is egybe vágnak az angol titkosítás alol feloldott jelentésekkel.
79BuKjqYo9E.jpg.d8252334cd9cc5f98961db3bb3caa2d2.jpg.a5a141e6104c50d04031f0a801470951.jpg


A németek mérése a T-72M1-re:
Páncélteknő: kb. 400 mm KE
Toronyfront: kb. 500 mm KE

A PT91M-eknek szerintem ennél jobb az alappáncélja, és az ERAWA-2 kb. Kontak-5 szintű reaktív páncél, elvileg fejlettebb robbanóanyaggal.
Simán elhiszem, hogy elégedettek a védelmével a lengyelek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 098
81 134
113
A lengyel adatok is egybe vágnak az angol titkosítás alol feloldott jelentésekkel.
79BuKjqYo9E.jpg.d8252334cd9cc5f98961db3bb3caa2d2.jpg.a5a141e6104c50d04031f0a801470951.jpg


A németek mérése a T-72M1-re:
Páncélteknő: kb. 400 mm KE
Toronyfront: kb. 500 mm KE

A PT91M-eknek szerintem ennél jobb az alappáncélja, és az ERAWA-2 kb. Kontak-5 szintű reaktív páncél, elvileg fejlettebb robbanóanyaggal.
Simán elhiszem, hogy elégedettek a védelmével a lengyelek.
Tehát a lengyeleknél a műtét sikerült, a beteg meghalt helyzet állt elő... Ez azért elgondolkoztató. No meg az is, hogy mint írtam a harckocsi nem páncéllal harcol hanem ágyúval amit a hozzá tartozó tűzvezető rendszeren keresztül használ és itt el is jutottunk ismét oda, hogy miért mantrázom a tűzvezető rendszer elemeit. Vag, a lengyel h harckocsizók meg akarnak halni.
 

Avtomat

Well-Known Member
2018. október 30.
1 555
4 366
113
A PT91M-eknek szerintem ennél jobb az alappáncélja, és az ERAWA-2 kb. Kontak-5 szintű reaktív páncél, elvileg fejlettebb robbanóanyaggal.
Simán elhiszem, hogy elégedettek a védelmével a lengyelek.
Szerintem nem a T-72M1 védelmével voltak elégedettek a lengyelek, hanem a B tech-es páncélzatú leopardéval nem. Kapták évekig a marketing maszlagot hogy így úgy minden szempontból veri ezeket az őskövületeket (igaz kortársa :rolleyes: ), aztán megnézték tényleg, és hoppá, a marketing nem fedte a valóságot.

hogy mint írtam a harckocsi nem páncéllal harcol hanem ágyúval amit a hozzá tartozó tűzvezető rendszeren keresztül használ
Ezt a koncepciót a németeknél pont a Leo2 küldte a páncélos hadviselés süllyesztőjébe. Mind a potens tűzvezetésre és ágyúra, mind a potens páncélra szükség van, hiszen a modern harctéren az páncéltörő eszközök mennyisége és egyre csökkenő tűzkiváltási ideje miatt akármennyire vigyáznak, a találatot nem lehet elkerülni huzamosabb ideig.
A korai leo2-nél meghoztak egy döntést, hogy inkább kumulatív gránátok kivédésére optimalizálják a páncélt, mert valószínűleg ezekkel találkozik leggyakrabban a harckocsi.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 098
81 134
113
Szerintem nem a T-72M1 védelmével voltak elégedettek a lengyelek, hanem a B tech-es páncélzatú leopardéval nem. Kapták évekig a marketing maszlagot hogy így úgy minden szempontból veri ezeket az őskövületeket (igaz kortársa :rolleyes: ), aztán megnézték tényleg, és hoppá, a marketing nem fedte a valóságot.


Ezt a koncepciót a németeknél pont a Leo2 küldte a páncélos hadviselés süllyesztőjébe. Mind a potens tűzvezetésre és ágyúra, mind a potens páncélra szükség van, hiszen a modern harctéren az páncéltörő eszközök mennyisége és egyre csökkenő tűzkiváltási ideje miatt akármennyire vigyáznak, a találatot nem lehet elkerülni huzamosabb ideig.
A korai leo2-nél meghoztak egy döntést, hogy inkább kumulatív gránátok kivédésére optimalizálják a páncélt, mert valószínűleg ezekkel találkozik leggyakrabban a harckocsi.
Akkor miért ragaszkodnak a lengyelek a leóhoz és nem a az orosz vasakhoz? Mert nem az A4-eket kukázzák hanem a T-72M1-et meg a PT-91-et...
 
  • Vicces
Reactions: pöcshuszár

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 021
58 833
113
Akkor miért ragaszkodnak a lengyelek a leóhoz és nem a az orosz vasakhoz? Mert nem az A4-eket kukázzák hanem a T-72M1-et meg a PT-91-et...

Az olvasottak alapján a lengyelek a saját tulajdonú T-72-őt mind a Leopárdot zsákutcának tartják a 21. században.
Az amcsikkal meg amúgy is jóba akarnak lenni. Szóval vesznek M1A2-őt.
Azért annak a ballisztikai tesztjére kíváncsi lennék :D
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 098
81 134
113
Az olvasottak alapján a lengyelek a saját tulajdonú T-72-őt mind a Leopárdot zsákutcának tartják a 21. században.
Az amcsikkal meg amúgy is jóba akarnak lenni. Szóval vesznek M1A2-őt.
Azért annak a ballisztikai tesztjére kíváncsi lennék :D
Nekem nem ez derült ki. Az viszont igen, hogy olcsón vett Leopardot nem tudnak rendszerben tartani mert drága.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 021
58 833
113
Nekem nem ez derült ki. Az viszont igen, hogy olcsón vett Leopardot nem tudnak rendszerben tartani mert drága.

Szerintem az M1 sem lesz olcsóbb. De igen, volt régebben egy olyan nyilatkozatt a lengyelek részéről (valami tábornok mondta), : Ha minden tankunk Leopárd 2 lenne , akkor nem is állna másból a lengyel haderő, mert semmi másra nem maradna pénz.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and kamm
M

molnibalage

Guest
Szerintem az M1 sem lesz olcsóbb. De igen, volt régebben egy olyan nyilatkozatt a lengyelek részéről (valami tábornok mondta), : Ha minden tankunk Leopárd 2 lenne , akkor nem is állna másból a lengyel haderő, mert semmi másra nem maradna pénz.
Én olyan mendemondákat hallottam, hogy a teljes francia szárazföldi haderő költségvetésének kb. 25%-át viszik el a Leclerc hk-k...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 021
58 833
113
Én olyan mendemondákat hallottam, hogy a teljes francia szárazföldi haderő költségvetésének kb. 25%-át viszik el a Leclerc hk-k...
Francia wikin találtam:
"A Leclerc elérhetősége 2005-ben kevesebb mint 40% volt, szemben a 2004. évi 60% -kal.

2013-ban a rendelkezésre állás a hadsereg által jelenleg birtokolt 254 harckocsi közel 60% -ára visszatért és átlagéletkora kilenc év. Működési állapotának fenntartása egységenként 351 261 euró tankonként 15 . Az üzemben lévő tartályok száma 2014-ben 226, 2015-ben 241 volt, és ezen a napon 65% -os rendelkezésre állási arány volt 16 .

2016-ban a rendelkezésre álló arány 61% -ra emelkedett a 241 üzemben lévő Leclerc tartály közül, csak 147 tartály áll rendelkezésre. Körülbelül havi 20 000 euró üzemképes karbantartáshoz 17 ."


Eredeti:
En 2013, la disponibilité redevient proche des 60 % sur les 254 chars que possède encore l'Armée de terre et qui ont un âge moyen de neuf ans. Le coût unitaire du maintien en condition opérationnelle est de 351 261 € par char15. Le nombre de chars en service était de 226 en 2014 et de 241 en 2015 avec un taux de disponibilité de 65 % à cette date16.

En 2016, le taux de disponibilité est passé à 61 % sur 241 chars Leclerc en service, seulement 147 chars sont disponibles. Pour un maintien en condition opérationnelle de 20 000 € par mois environ 17."


A 226X0,35 millió eruró az 80 millió euró/év 2013-as áron.
Szóval fenntartási áron szerintem a költségvetés 25%-a csak legenda.
Ha a beszerzés is benne van az más, mert ezeknek a "nyers" ára már akkoriban is 10+ millió Euró volt tudtommal. Ehhez jöttek még a fejlesztési programok is stb.... Jó pár milliárd eurós buli.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
M

molnibalage

Guest
Francia wikin találtam:
"A Leclerc elérhetősége 2005-ben kevesebb mint 40% volt, szemben a 2004. évi 60% -kal.

2013-ban a rendelkezésre állás a hadsereg által jelenleg birtokolt 254 harckocsi közel 60% -ára visszatért és átlagéletkora kilenc év. Működési állapotának fenntartása egységenként 351 261 euró tankonként 15 . Az üzemben lévő tartályok száma 2014-ben 226, 2015-ben 241 volt, és ezen a napon 65% -os rendelkezésre állási arány volt 16 .

2016-ban a rendelkezésre álló arány 61% -ra emelkedett a 241 üzemben lévő Leclerc tartály közül, csak 147 tartály áll rendelkezésre. Körülbelül havi 20 000 euró üzemképes karbantartáshoz 17 ."


Eredeti:
En 2013, la disponibilité redevient proche des 60 % sur les 254 chars que possède encore l'Armée de terre et qui ont un âge moyen de neuf ans. Le coût unitaire du maintien en condition opérationnelle est de 351 261 € par char15. Le nombre de chars en service était de 226 en 2014 et de 241 en 2015 avec un taux de disponibilité de 65 % à cette date16.

En 2016, le taux de disponibilité est passé à 61 % sur 241 chars Leclerc en service, seulement 147 chars sont disponibles. Pour un maintien en condition opérationnelle de 20 000 € par mois environ 17."


A 226X0,35 millió eruró az 80 millió euró/év 2013-as áron.
Szóval fenntartási áron szerintem a költségvetés 25%-a csak legenda.
Ha a beszerzés is benne van az más, mert ezeknek a "nyers" ára már akkoriban is 10+ millió Euró volt tudtommal. Ehhez jöttek még a fejlesztési programok is stb.... Jó pár milliárd eurós buli.
Az a 25% lehet, hogy legenda, de ott lövöldöznek is velük gyakorlaton és ne tudd meg mibe került a gyakorló lőszer ára. Hk-lént évente 10 db...
És a működési állapot fenntartásában hol van ez?
Meg a gázolaj és egyéb anyag fogyasztása?

Szóval lehet, hogy városi legenda, de a hk. olyan, mint a vadászgép. Van drágább, még drágább, és kibaszottul drága.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 021
58 833
113
Szóval lehet, hogy városi legenda, de a hk. olyan, mint a vadászgép. Van drágább, még drágább, és kibaszottul drága.

Félre értettél. Nem azt akartam kihozni, hogy a Leclerc olcsó, hanem azt, hogy csak az üzemben tartása évi 80-100 millió euró. Ami szerintem csak sima karbantartást takar.
Ezért írtam a végén, hogy az egész Leclerc program a franciáknál egy jó pár milliárd eurós buli volt, amit gondolom a katonai költségvetés állt.
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
Egyiket se kukázzák, de helyettük nyúlnak az Abrams után.
Kicsit nézz utána. A lengyelek gyűlölik a T-72-eseket. Olyan gyorsan akarnak megszabadulni tőlük amennyire csak lehet. Egyetlen lengyel harckocsizó sem akar T-72-re kerülni. A páncélzatot leszámítva mindenben messze elmarad még az alap Leopard-2A4-eseiktől is.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm