Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 470
55 554
113
Egy pöppedt vccesnek tartom, hogy amelyik forrás neked nem tetszik azt élből lehülyézed, amelyik meg éppen tetszik azt fenntartás nélkül elfogadod.

A forrás kritika fogalmát azért illene ismerni.
2 angol doksim van:
Az egyikben szerepel egy konkrét érték ami 350 mm RHA.
A másikban összehasonlítják a Challenger 1-et, az M1-et és a Leopárd 2-őt. Abban azt írják , hogy a Leopárd 2 védelme nem éri el a Chieftain (MK5) védelmi szintjét KE ellen. Utóbbi adatt pedig ismert, 400 mm KE.

E mellet ott van a svéd teszteredmény a Leopárd 2A4-re amely kimutatja, hogy a frontpáncél védelme 0 fokos szögben 70%-os felületen 300-400 mm-s adat között mozog. (Ez azt is jelenti, hogy 30%-os felületen még ennyit sem tud!)
Ők lőttek is a tankokra, csak mondom!

Ezeknek az ismeretében számoltam az írásomban, pont ugyan azzal a módszerrel amivel az összes többi tanknál.
Ennek eredménye pedig az lett, hogy:
A piros vonal mentén vagyis a páncélra merőlegesen 353 mm KE.
A lila vonal mentén, vagyis a toronyra merőlegesen 389 mm KE.
Ezek az adatok megegyeznek a svéd teszt és a brit jelentések értékeivel!
E mellet ha nem csúsztatnál folyamatosan, és megnézted volna az írásom akkor látnád, hogy mind a nagyszilárdságú acéllal, mind a páncél dőlésszögével számoltam, ezért is van 2 érték megadva....

Pogány fórumtárs pedig a többit már leírta. Nagy like a részemről érte ;-)


UI.: Amúgy rohadt érdekes ez az örökös németfanság probléma. Idáig csak a Leopárd 1 és a Leopárd 2 kapcsán volt folyamatos lázadozás, meg fanyalgás.
Senkinek nem jutott még itt eszébe , hogy belém álljon az AMX-30 az M60 a Chiefftain vagy a T-64A kapcsán.
De a Challenger 1 is ott van vagy a Leclerc kiértékelése is, azért sem állt belém senki, hogy:
"Az nem annyi, kamuzol itt, az XY csávó megbecsülte az értéket szemre a zárt páncéldobozon keresztül, mert röngen szemű és neki XY érték jött így ki."
Csak a német tankoknál van ez az agybaj.... Komolyan nem értem :)
 
T

Törölt tag 4082

Guest
UI.: Amúgy rohadt érdekes ez az örökös németfanság probléma. Idáig csak a Leopárd 1 és a Leopárd 2 kapcsán volt folyamatos lázadozás, meg fanyalgás.
Mert egyéb esetben be kellene látni, hogy a leo 2 nem a nagybetűs TANK. Az meg ugye nem lehetséges. Hiszen mindenki tudja, a szovjetek még szöget se tudtak gyártani, a tankjaik se lehetnek jók, és egyébként is ők úgy háborúznak, hogy nem számolják az embert,
Az amerikaiak hülyék, és csak amiatt nyertek valaha is, mert ugye az óceán.
A franciák gyávák, és különben is, az ő tankjaik se érnek semmit.
Az angolokra szót se érdemes vesztegetni.
De a németek kérem, a németek azok mindenkinél is jobbak. Még talán nálunk is, bár az azért picit túlzás.
Így a tankjuk se lehet nem a LEG,
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and fip7

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 470
55 554
113
A franciák gyávák, és különben is, az ő tankjaik se érnek semmit.

Mondjuk ez konkrétan le lett írva, amikor kiderült, hogy a Leclerc XXI-nek és a T-90A-nak ugyan olyan hőkamerája van.
- "Az orosz szar, butított"
- De a Leclerben is szögre ugyan ez van....
- "Mert a francia is szar. Bezzeg a Leopárdban...."
:D
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Mondjuk ez konkrétan le lett írva, amikor kiderült, hogy a Leclerc XXI-nek és a T-90A-nak ugyan olyan hőkamerája van.
- "Az orosz szar, butított"
- De a Leclerben is szögre ugyan ez van....
- "Mert a francia is szar. Bezzeg a Leopárdban...."
:D
Nekem a kedvencem, bár az talán nem itt volt, amikor halál komolyan ki lett mondva, hogy a sosna-u nem lehet ugyanolyan mint a francia, mert az utóbbi 4. Gen hőkamera, míg az előbbi második gen. Az meg, hogy a ruszkiknál csak két gen van, az ugye nem érdekes.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 642
77 611
113
Nekem a kedvencem, bár az talán nem itt volt, amikor halál komolyan ki lett mondva, hogy a sosna-u nem lehet ugyanolyan mint a francia, mert az utóbbi 4. Gen hőkamera, míg az előbbi második gen. Az meg, hogy a ruszkiknál csak két gen van, az ugye nem érdekes.
Nem léteznek 4. gen hőkamerák harckocsiban... Legalább azt írnád ami elhangzott.
 
  • Hűha
Reactions: ogretankHU

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 642
77 611
113
És igen, bezzeg a Leopardban.
És nem azt írtam hogy a Leclerc szar hanem hogy a hőkamerája.
 
M

molnibalage

Guest
UI.: Amúgy rohadt érdekes ez az örökös németfanság probléma. Idáig csak a Leopárd 1 és a Leopárd 2 kapcsán volt folyamatos lázadozás, meg fanyalgás.
Senkinek nem jutott még itt eszébe , hogy belém álljon az AMX-30 az M60 a Chiefftain vagy a T-64A kapcsán.
De a Challenger 1 is ott van vagy a Leclerc kiértékelése is, azért sem állt belém senki, hogy:
"Az nem annyi, kamuzol itt, az XY csávó megbecsülte az értéket szemre a zárt páncéldobozon keresztül, mert röngen szemű és neki XY érték jött így ki."
Csak a német tankoknál van ez az agybaj.... Komolyan nem értem :)

Ez az egész talán a II. vh-s németfan és csodafegyverek legendájából jön, aminek sokszor túlzó hírneve van, messze nagyobb, mint amit a tényleges harctéri hatásossága indokolna ezeknek. De én is érzem ezt a hatást.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 047
32 523
113
Ez az egész talán a II. vh-s németfan és csodafegyverek legendájából jön, aminek sokszor túlzó hírneve van, messze nagyobb, mint amit a tényleges harctéri hatásossága indokolna ezeknek. De én is érzem ezt a hatást.

Nem tudom, szerintem inkább a T-34 és a Sherman van igencsak felülértékelve a jelenben. A mai mainstream szerint minden, ami a "nácikhoz" köthető, ideológiailag szennyezett, ezért csak szarnak nevezhető, egyfajta történelmi revizionizmus dívik egyrészt orosz oldalról, ahol ismét kezdik a "győzelem fegyverei" legendát ápolni (meg a Gazdát mosdatni, sőt ismét előkerül, hogy ő igazából katonai zseni volt, hiszen győzött), másrészt a nyugati wokizmus diadalmenete az elmúlt pár évben szintén elkezdte átírni a történelmet fekete-fehérre, ahol "megcáfolnak" minden olyan "legendát", ami nem illik bele a világképükbe (= ördögien gonosz és egyben elképesztően pancser és impotens nácziak vs. gáncs nélküli lovag szövetségesek, akiknek a soraiba már LGBTQ-személyeket, nőket, színeseket is retconnolnak, mint háborús hősöket). Hiába, a múlt folyamatosan változik, csak a jövő biztos.
 
M

molnibalage

Guest
Nem tudom, szerintem inkább a T-34 és a Sherman van igencsak felülértékelve a jelenben.
Más sem olvasok arról, hogy a Tigris és Párduc német szuper harckocsik, bezzeg a Sherman mennyire szar, miert kigyullad, Tommy sütő, Ronson öngyújtó és ilyen rigmusokat.

A T-34-re meg simán csak azt, hogy nem erognomikus szutyok tömegtermék, egy so so páncél, jó mozgékonyság, de szar és pontatlan löveg.

De bezzeg a német csodák...
Soha nem láttam a tömegek közül értékelni az M4 bármelyik változatát. Na nem mintha a gyök2-nek lenne fogalma az alváltozatokról...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 470
55 554
113
De bezzeg a német csodák...
Soha nem láttam a tömegek közül értékelni az M4 bármelyik változatát. Na nem mintha a gyök2-nek lenne fogalma az alváltozatokról...

Pontosan!
Hány magyar nyelvű cikk, írás, ismertető született a Leclerc-ről, a Challenger 1/2-ről , a C1 Ariette-ről vagy a Merkaváról?
Ezekből jó ha 1-1 létezik. Gyakorlatilag ismeretlenek magyar nyelven!
Kicsit több írás van az M1-ről, talán egy kezemre való mennyiség aztán kifújt.
Ellenben a Leopárd-al dunát lehet rekeszteni...

De mint írtad, ugyan ez a helyzet a II. VH-s vonalon.
Párduc-Tigris orrba szájba, a többiről van egy pár sor.
M4-T-34 so-so.
Olasz, francia, angol tankok lényegében 0 infó.

Én így látom a helyzetett.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 047
32 523
113
Más sem olvasok arról, hogy a Tigris és Párduc német szuper harckocsik, bezzeg a Sherman mennyire szar, miert kigyullad, Tommy sütő, Ronson öngyújtó és ilyen rigmusokat.

A T-34-re meg simán csak azt, hogy nem erognomikus szutyok tömegtermék, egy so so páncél, jó mozgékonyság, de szar és pontatlan löveg.

De bezzeg a német csodák...
Soha nem láttam a tömegek közül értékelni az M4 bármelyik változatát. Na nem mintha a gyök2-nek lenne fogalma az alváltozatokról...

Rossz helyeket olvasol akkor, bizonyos körökben ezek istenítve vannak (külföldi fórumokon).

A Barbarossa kezdetekor az akkori Pz III, IV a tűzerő, páncélzat, mozgékonyság szentháromságban gyengébbek voltak a T-34-nél, az első kettőben mindenképp a KV-nél, de a "puha" tényezőkben, mint az ergonómia, rádió, a parancsnok kilátása stb. jobbak voltak. A nagymacskák többnyire teljesen fölényben voltak minden minőségi téren, de sok lúd disznót győzött (a szovjet tankok sem voltak semmivel sem megbízhatóbbak náluk műszakilag).
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 642
77 611
113
Más sem olvasok arról, hogy a Tigris és Párduc német szuper harckocsik, bezzeg a Sherman mennyire szar, miert kigyullad, Tommy sütő, Ronson öngyújtó és ilyen rigmusokat.

A T-34-re meg simán csak azt, hogy nem erognomikus szutyok tömegtermék, egy so so páncél, jó mozgékonyság, de szar és pontatlan löveg.

De bezzeg a német csodák...
Soha nem láttam a tömegek közül értékelni az M4 bármelyik változatát. Na nem mintha a gyök2-nek lenne fogalma az alváltozatokról...
Bármilyen hihetetlen de a Párduchoz képest minden harckocsi szar volt. A Tigrisnek pláne a Kiralytigrisnek nagyon sok korlátja volt ez tény, viszont ezt egy nagyon szigorú harászati szabályzattal tudták olyan mértékben ellensúlyozni, amit az eredményei mutatnak.
Egyebként az nem véletlen, hogy a szovjeteknél volt egy olyan parancs hogy minden zsakmanyolt Párducot és Tigrist (B-t is) a lehető legrövidebb időn belül harcképes állapotba kell hozni és be kell vetni, ezen kívül mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy minél tovább harcképes állapotban maradjon. Nem a titkossága miatt robbantgatták fel a németek ezeket a harckocsikat hanem azért, hogy ne kelljen ellenük harcolniuk.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 642
77 611
113
Pontosan!
Hány magyar nyelvű cikk, írás, ismertető született a Leclerc-ről, a Challenger 1/2-ről , a C1 Ariette-ről vagy a Merkaváról?
Ezekből jó ha 1-1 létezik. Gyakorlatilag ismeretlenek magyar nyelven!
Kicsit több írás van az M1-ről, talán egy kezemre való mennyiség aztán kifújt.
Ellenben a Leopárd-al dunát lehet rekeszteni...

De mint írtad, ugyan ez a helyzet a II. VH-s vonalon.
Párduc-Tigris orrba szájba, a többiről van egy pár sor.
M4-T-34 so-so.
Olasz, francia, angol tankok lényegében 0 infó.

Én így látom a helyzetett.
Ne viccelj már! Az olasz meg az angol tankok kb szarok voltak bármilyen mércével mérve is.
A franciák kemény 6 hétig harcoltak, mégis mit vársz? Ugyanakkora irodalmat mint a Tigerről ami 3-4 évig harcolt? Vagy a Sehermanról ami kb 3 évig? Ezt te sem gondolod komolyan ugye? Ami alapján még jogos lehetne a felvetésed az az eredményeik, de azok is pocsékak voltak szemben a KT-vel ami nem volt sokáig rendszerben, de legalább mészárolt. Egyszerűen nincs sem technikai sem harcászati oka az angol, francia pláne az olasz tankokról írni. Ott a Firefly, az felig meddig angol, írnak is róla, mert van valid ok arra, hogy írjanak róla nem csak egy technikatörténeti érdekességek.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 470
55 554
113
A Tigrisnek pláne a Kiralytigrisnek nagyon sok korlátja volt ez tény, viszont ezt egy nagyon szigorú harászati szabályzattal tudták olyan mértékben ellensúlyozni, amit az eredményei mutatnak.

Az nem volt benne a német harcszabályzatban, hogy a sárrétnek nem poénból sárrét a neve? Vagy nem tudták németre lefordítani?
Mert a Tigrisek biza bele ragadtak a szituba....
És ez csak egy példa.

Bármilyen hihetetlen de a Párduchoz képest minden harckocsi szar volt.

Pont mint a Leclerc, a T-90 vagy bármi más a Leopárd 2 bármely változatáshoz képest, szerinted. Érdekes módon mindig minden szar ami nem német tank.
Amúgy simán azt is lehetne mondani, hogy " A párduc az egyik legkiegyensúlyozottabb konstrukció volt, a II. VH-s tankok között".
És ez még okés is lenne!
De nem, mert minden más szar volt!
Csak az lehet, amit az untermenshek gyártottak, bárhol is legyenek.... LOL.


Egyebként az nem véletlen, hogy a szovjeteknél volt egy olyan parancs hogy minden zsakmanyolt Párducot és Tigrist (B-t is) a lehető legrövidebb időn belül harcképes állapotba kell hozni és be kell vetni, ezen kívül mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy minél tovább harcképes állapotban maradjon.

Ha az Izraeliek ugyan ezt teszik a szovjet technikával akkor az annak a jele, hogy a szovjet technika felsőbbrendű?
Vagy csak a "több tank jobb" elven harcászkodnak? :)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 470
55 554
113
Ne viccelj már! Az olasz meg az angol tankok kb szarok voltak bármilyen mércével mérve is.
A franciák kemény 6 hétig harcoltak, mégis mit vársz? Ugyanakkora irodalmat mint a Tigerről ami 3-4 évig harcolt? Vagy a Sehermanról ami kb 3 évig? Ezt te sem gondolod komolyan ugye? Ami alapján még jogos lehetne a felvetésed az az eredményeik, de azok is pocsékak voltak szemben a KT-vel ami nem volt sokáig rendszerben, de legalább mészárolt. Egyszerűen nincs sem technikai sem harcászati oka az angol, francia pláne az olasz tankokról írni. Ott a Firefly, az felig meddig angol, írnak is róla, mert van valid ok arra, hogy írjanak róla nem csak egy technikatörténeti érdekességek.

Értem. Szóval kár a betű az untermenshekre :cool:
Jó van, biztos nem voltak azok érdekes, csak céltáblák XD
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 642
77 611
113
Az nem volt benne a német harcszabályzatban, hogy a sárrétnek nem poénból sárrét a neve? Vagy nem tudták németre lefordítani?
Mert a Tigrisek biza bele ragadtak a szituba....
És ez csak egy példa.



Pont mint a Leclerc, a T-90 vagy bármi más a Leopárd 2 bármely változatáshoz képest, szerinted. Érdekes módon mindig minden szar ami nem német tank.
Amúgy simán azt is lehetne mondani, hogy " A párduc az egyik legkiegyensúlyozottabb konstrukció volt, a II. VH-s tankok között".
És ez még okés is lenne!
De nem, mert minden más szar volt!
Csak az lehet, amit az untermenshek gyártottak, bárhol is legyenek.... LOL.




Ha az Izraeliek ugyan ezt teszik a szovjet technikával akkor az annak a jele, hogy a szovjet technika felsőbbrendű?
Vagy csak a "több tank jobb" elven harcászkodnak? :)
Olvass csak utána ennek a sárretes dolognak. Ez egy közkeletű tévedés. Ajánlom Szamvéber Norbertet és akkor olvasnod sem kell.

Hát nem tudom, Izrael a zsákmányolt szovjet technikát másod és harmadvonalas alakulatoknál használja és amit tartósan használ azt kibelezi... biztosan véletlen.

Tessék már elolvasni amit írtam, mert félrebeszélsz vagy figyelmetlensegből vagy szándékosan! Nem írtam, hogy pl önmagában szar volt a Sherman. Azt írtam, hogy a Párduchoz képest volt minden szar (így pl a Sehrmen is). Ha nem érted a különbséget a kettő közt az baj.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 470
55 554
113
Azt írtam, hogy a Párduchoz képest volt minden szar (így pl a Sehrmen is). Ha nem érted a különbséget a kettő közt az baj.

Az AK-47-hez képest a kováspuska a szar. Az M16 maximum kevésbé megbízható. (Ez egy példa mondat....)
Ha nem érted, hogy mit jelent az árnyaltság az objektív vélemény formálásban akkor veled van a baj....
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 642
77 611
113
Értem. Szóval kár a betű az untermenshekre :cool:
Jó van, biztos nem voltak azok érdekes, csak céltáblák XD
Az érdekes az szubjektív tehát nem lehet egzakt módon meghatározni. Neked érdekes a világ döntő részének (már persze azok közt akiket érdekel a téma) meg nem. Ettől még nem lesznek jók az angol vagy az olasz harckocsi és a francia harckocsik is leszerepeltek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 642
77 611
113
Az AK-47-hez képest a kováspuska a szar. Az M16 maximum kevésbé megbízható. (Ez egy példa mondat....)
Ha nem érted, hogy mit jelent az árnyaltság az objektív vélemény formálásban akkor veled van a baj....
Soha nem hasonlítok AK-47 kovás puskához még példában sem, tehát én értem az objektivitást... Ami pedig az AK vs. M16 dolgot illeti sosem mondtam, hogy egyik szarabb a másiknál.
 
  • Szomorú
Reactions: fip7