Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 611
79 823
113
Csak a nagy difi az, hogy a raptoros hasonlattal, hogy az USAF másodvonala az F-15C Golden Eagle is olyan vadászgép, ami után a fél világ csorgatná a nyálát, ha nem lenne F-35A elérhető...
A Párduc is pontosan ugyanilyen másodvonalas harckocsi volt a németeknél mint az F-15 az USAF-nál...

De, hogy elkerüld a megnevezésekből adódó csapdákat ezt érdemes lesz megjegyezned ( meg mindenkinek):
A németek a nehéz harckocsikat nehéz harckocsi osztályokban alkalmazták ami egy zászlóalj szintű szervezet. Egy ilyen osztályban összesen 45db nehéz harckocsi volt 3 században, századonkent 14 harckocsival + 3db az osztályparancsnokságnak.

Ezzel szemben egy szovjet harckocsihadtestben 3 harckocsidandár volt (figyelem a dandár 1 szinttel magasabb egyseg mint az osztály/zászlóalj) dandáronként 65db harckocsival összesen 207db harckocsi.

A szovjet gépesített hadtestekben úgy nézett ki a dolog, hogy volt egy 65 harckocsis harckocsidandár és egy harckocsi ezred 39 harckocsival (az ezred dandár szinten van, tehát 1-el magasabban mint az osztály/ zaszlóalj), összesen 187db harckocsi.

Tehát amikor azt olvasod, hogy szovjet harckocsidandár harcol német nehéz harckocsi osztállyal akkor ott darabra nincs akkora diferencia mint azt az egységmegnevezesből gondolnád, ha meg ezred harcol akkor ott egyenesen kevesebb a szovjet harckocsi.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 825
113
az Elfnet csatorna is tárgyalta.

Lehet még igaza is van.
Én csak a T-64-es videójuktól kezdtem velük foglalkozni, mert elképesztő mennyiségű baromságot hordtak össze. Az alapján amilyen videókat csináltak a modern tankokról én nem sokra tartom őket.
Ettől még második világháborúban lehetnek pengék.

De amúgy egyszerűen lehet ellenőrizni a sikerességet is. Hány sikeres német ellentámadás volt 1943-1945-ig?
Ezekben milyen volt a K/D aránya a Tigrisnek vagy a Párducnak. Mennyi volt ebből ellenséges nehéz harckocsi?
Ezekből sok minden kiderülne szerintem.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 611
79 823
113
Szerintem se személyeskedjünk.
Viszont ajánlok figyelmedbe egy hasznos olvasmányt:

Ebben szerepel egy 2-es számú táblázat, amely rangsorolja a harckocsikat műszaki fejletségük alapján. (Inkább hasznos harcászati paraméternek hívnám)
A Tiger és a Panther a középmezőny alja....

Én nem akarom lefikázni a német páncélosokat, de szerintem negyed ennyire nem lettek volna eredményesek ha nem ők a védekező fél.

Nézd meg, a vesztesegi aranyokat amikor támadtak... A számok makacs dolgok.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 611
79 823
113
Lehet még igaza is van.
Én csak a T-64-es videójuktól kezdtem velük foglalkozni, mert elképesztő mennyiségű baromságot hordtak össze. Az alapján amilyen videókat csináltak a modern tankokról én nem sokra tartom őket.
Ettől még második világháborúban lehetnek pengék.

De amúgy egyszerűen lehet ellenőrizni a sikerességet is. Hány sikeres német ellentámadás volt 1943-1945-ig?
Ezekben milyen volt a K/D aránya a Tigrisnek vagy a Párducnak. Mennyi volt ebből ellenséges nehéz harckocsi?
Ezekből sok minden kiderülne szerintem.

Nem, így pont hülyeseg jön ki.
1. A párduc közepes harckocsi volt, a németek ennek megfelelően is hasznalták.
2. Csak a szovjeteknek volt nehéz harckocsija a nyugatiaknak nem, de a szovjet nehez harckocsiknak meg nem a harckocsi elleni harc volt a fő feladatuk, tehát felesleges kritérium az, hogy mennyi nehezet lőttek ki a németek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 611
79 823
113
Szia,

A vege az lett, hogy a nemetek vesztettek. :)

(Erdekes, es nyilvan veletlen egybeeses, de alapvetoen addig nyertek a nemetek, amik rosszabb harckocsijaik voltak, mint az ellenfelnek; amint ez megfordult, onnantol kezdve vesztesre alltak. :) )
A francia hadjáratban? Vagy a francia harckocsiknak köszönhetően a vilagháborúbqn? Mert vesztettek ez igaz, de ehez 0%-ban járultak hozzá a francia harckocsik.
 
  • Tetszik
Reactions: bel
M

molnibalage

Guest
Lehet még igaza is van.
Én csak a T-64-es videójuktól kezdtem velük foglalkozni, mert elképesztő mennyiségű baromságot hordtak össze. Az alapján amilyen videókat csináltak a modern tankokról én nem sokra tartom őket.
Ettől még második világháborúban lehetnek pengék.

De amúgy egyszerűen lehet ellenőrizni a sikerességet is. Hány sikeres német ellentámadás volt 1943-1945-ig?
Ezekben milyen volt a K/D aránya a Tigrisnek vagy a Párducnak. Mennyi volt ebből ellenséges nehéz harckocsi?
Ezekből sok minden kiderülne szerintem.
 
  • Vicces
Reactions: fip7

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 611
79 823
113
Na ne röhögtess, a 1944-ben is tömegesen alkalmaztak Pz IV változatokat is.
Tömeg nem volt belőlük (mint ahogy semmilyen német harckocsibó) egyébként a Pz IV-ből összesen 1936 és 1945 közt kb 8500-at gyártottak, Párducból pedig 1943 és 1945 közt kb 6000 darabot. Ezekután megint csak sztereotípia az, hogy annyi Pz IV volt mint égen a csillag.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 611
79 823
113
De nezzük a pontos legyártott darabszámokat:

Pz IV:

Total~8,569
1937–1939262A – D
1940290 (-24)D, E
1941480 (+17)E, F
1942994F, G
19432,983G, H
19443,125H, J
1945~435J

Párduc:
. D842Jan 1943 to Sept 1943
Ausf. A2,200Aug 1943 to Aug 1944Sometimes called Ausf. A2
Ausf. G~2,961Mar 1944 to Apr 1945

1943 es 1945 közt kb ug,anannyi Pz IV került legyártasra mint Párduc. A túlelési esélyeket gondolom nem kell magyarázni.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and bel
M

molnibalage

Guest
De nezzük a pontos legyártott darabszámokat:

Pz IV:

Total~8,569
1937–1939262A – D
1940290 (-24)D, E
1941480 (+17)E, F
1942994F, G
19432,983G, H
19443,125H, J
1945~435J

Párduc:
. D842Jan 1943 to Sept 1943
Ausf. A2,200Aug 1943 to Aug 1944Sometimes called Ausf. A2
Ausf. G~2,961Mar 1944 to Apr 1945

1943 es 1945 közt kb ug,anannyi Pz IV került legyártasra mint Párduc. A túlelési esélyeket gondolom nem kell magyarázni.
Csudálatos összehasonlítás, mert a hadrendben álló hk-kat totálisan hülyén méred össze...
1943 végéig talán 1000 db Panther készült.
Pz IV-ből meg vagy négyszer annyi.

Tehát 1944 táján a Pz IV tömeges volt, még Pz III is volt talán másodvonalban, és volt némi Tiger I...

Nem véletlenül beszéltem időszakokról....
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 611
79 823
113
Csudálatos összehasonlítás, mert a hadrendben álló hk-kat totálisan hülyén méred össze...
1943 végéig talán 1000 db Panther készült.
Pz IV-ből meg vagy négyszer annyi.
Nem véletlenül beszéltem időszakokról....
Azt nem veszed figyelembe, hogy az a Párduc amit 43-ban gyártottak sokkal nagyobb valószínűseggel harcolt 44-ben mint az a Pz IV amit 43-ban gyártottak. A Pz IV-ek hullottak a Párducokhoz képest, tehát a nagyjából azonos legyártott mennyiség (kb 6500 Pz IV vs kb 6000 Párduc 43 és 45 közt) azt adja ki, hogy több Párduc volt adott időben harcképes mint Pz IV.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and nani1980

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 611
79 823
113
Megint jöjjenek a számok:
6. páncelos hadsereg Magyarorszagon 1944.
10.06-án: Pz IV 13db, Párduc 77db
10.13-án: Pz IV 36db, Párduc 152db
10.19-én: Pz IV 29db, Párduc 102db

Folyamatosan jöttek mentek a páncelosok közben harcok is folytak, de azért érthető, hogy miről beszélek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 611
79 823
113
A számok a meglévő mennyiségek, nem pedig a bevethetők (tehát benne van az is amit javítanak).
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 825
113
1. Arra hivatkozik, hogy a szerző hibás táblázatott készített, erre 5:25-nél ő is hibás adatokat ad meg, fölcseréli a két oszlopot.

2. 5:29 -nél a PZ IV 25 tonnával közepes tank, a Tigris 57 tonna nehéz.
Ott a Panther 45 tonnával, ami második vh-s mérce szerint nehéz tank. Nehezebb, mint egy T-72 vagy T-64-s.... pedig erősen híztak a kategóriák azóta.

3. Ugyan ennél kritizálja a szerzőt a magyar tankokért, de ő beteszi az E-100-at meg a Maust XD

4. 5:40. "A Panzer IV csak kisegítő feladatokat látott el" Vizet hordott vagy mi? :)

5. Hatodik perc. Ismét kamu. Nem közepes tankok helyet lett abban az értelmben, hogy egy új közepes tank. Abban az értelemben lett helyettük, hogy védekező harcban a nehezebb páncélzat és nagyobb tűzerő elsődleges. Így nehéz harckocsikra álltak át a közepes helyet.

6. 6:26. A centurion semmennyire sem kortársa a Panthernek. E mellet sosem sorolák be közepes harckocsinak, hanem elsődleges harckocsi volt. Ezzel váltottak volna mindent is. Konkréta Britek a Centurion után csak nehézharckocsikat építettek, fő harckocsi típusként.

7. 6:30- Rosszul véled. A Párduc nehéz harckocsi volt, csak súlyra könnyebb volt mint a Tiger. A szovjet KV I nehézharckocsi pl. 48 tonna volt. A 45 tonnás Párduc meg közepes? :)

8. 9:08- Csak olyan útvonalon vetették be a Tigert ahol nem akad el.... :D :D :D :D

9. 9:30 " A Tiger hatékonysága csak a háború végén csökkent pl. Kurszki csata" XD :D
Ahol a szemét szovjetek körbe vették és szétlőtték őket. Micsoda alja banda ez.... XD

10. tizedik perc. JSZ-3-ról okoskodik, miközben a JSZ-2-ről mélyen hallgat....

11. 11:20 - Tiger azért volt a legjobb harckocsi, (kapaszkodjatok meg) mert a német propagandának hála "legendás" lett :D

12. KV-2-nél húszszor leírja, hogy megbízhatatlan. Bezzeg a Tigris XD

13. JSZ-3 vs. Mause. Előbbi sorozatgyártott működő eszköz, utóbbi 1 db protó ami normál talajon elsüllyed. Szerinte a Mause jobb :rolleyes:

14. A sebesség nem fontos.... Szerinte. Igaz erről a világ összes harckocsi tervezőjét elfelejtették tájékoztatni.

Molni, engem egy dologról sikerült csak meggyőzni. Mégpedig arról, hogy ez a csávó nem csak a modern tankokkal kapcsolatban van vakon, de úgy összességében a józan ésszel si hadilábon áll. Olyan szinten elfogult, hogy az már fájdalmas!
Így már értem miért mondta azt a T-64 műszaki rajzára, hogy az kamu. A valódi toronymetszettel együtt. Ez nagyobb veréb, mint gondoltam...
Ez a csákó azt mondta nekem, hogy jobban hisz Steven Zalogának a T-64-essel kapcsolatban, mint Alexander Mozorovnak aki a T-64-s harckocsit tervezte :D:D:D
És ez a faszi kritizál hadtudományi doktorokat? Hol élünk? Milyen világban?
 
M

molnibalage

Guest
1. Arra hivatkozik, hogy a szerző hibás táblázatott készített, erre 5:25-nél ő is hibás adatokat ad meg, fölcseréli a két oszlopot.

2. 5:29 -nél a PZ IV 25 tonnával közepes tank, a Tigris 57 tonna nehéz.
Ott a Panther 45 tonnával, ami második vh-s mérce szerint nehéz tank. Nehezebb, mint egy T-72 vagy T-64-s.... pedig erősen híztak a kategóriák azóta.

3. Ugyan ennél kritizálja a szerzőt a magyar tankokért, de ő beteszi az E-100-at meg a Maust XD

4. 5:40. "A Panzer IV csak kisegítő feladatokat látott el" Vizet hordott vagy mi? :)

5. Hatodik perc. Ismét kamu. Nem közepes tankok helyet lett abban az értelmben, hogy egy új közepes tank. Abban az értelemben lett helyettük, hogy védekező harcban a nehezebb páncélzat és nagyobb tűzerő elsődleges. Így nehéz harckocsikra álltak át a közepes helyet.

6. 6:26. A centurion semmennyire sem kortársa a Panthernek. E mellet sosem sorolák be közepes harckocsinak, hanem elsődleges harckocsi volt. Ezzel váltottak volna mindent is. Konkréta Britek a Centurion után csak nehézharckocsikat építettek, fő harckocsi típusként.

7. 6:30- Rosszul véled. A Párduc nehéz harckocsi volt, csak súlyra könnyebb volt mint a Tiger. A szovjet KV I nehézharckocsi pl. 48 tonna volt. A 45 tonnás Párduc meg közepes? :)

8. 9:08- Csak olyan útvonalon vetették be a Tigert ahol nem akad el.... :D :D :D :D

9. 9:30 " A Tiger hatékonysága csak a háború végén csökkent pl. Kurszki csata" XD :D
Ahol a szemét szovjetek körbe vették és szétlőtték őket. Micsoda alja banda ez.... XD

10. tizedik perc. JSZ-3-ról okoskodik, miközben a JSZ-2-ről mélyen hallgat....

11. 11:20 - Tiger azért volt a legjobb harckocsi, (kapaszkodjatok meg) mert a német propagandának hála "legendás" lett :D

12. KV-2-nél húszszor leírja, hogy megbízhatatlan. Bezzeg a Tigris XD

13. JSZ-3 vs. Mause. Előbbi sorozatgyártott működő eszköz, utóbbi 1 db protó ami normál talajon elsüllyed. Szerinte a Mause jobb :rolleyes:

14. A sebesség nem fontos.... Szerinte. Igaz erről a világ összes harckocsi tervezőjét elfelejtették tájékoztatni.

Molni, engem egy dologról sikerült csak meggyőzni. Mégpedig arról, hogy ez a csávó nem csak a modern tankokkal kapcsolatban van vakon, de úgy összességében a józan ésszel si hadilábon áll. Olyan szinten elfogult, hogy az már fájdalmas!
Így már értem miért mondta azt a T-64 műszaki rajzára, hogy az kamu. A valódi toronymetszettel együtt. Ez nagyobb veréb, mint gondoltam...
Ez a csákó azt mondta nekem, hogy jobban hisz Steven Zalogának a T-64-essel kapcsolatban, mint Alexander Mozorovnak aki a T-64-s harckocsit tervezte :D:D:D
És ez a faszi kritizál hadtudományi doktorokat? Hol élünk? Milyen világban?
Nyugodtam írd meg neki is ezeket.