Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
Akkor az fenti levezetés bizonytalansága, hogy a retegelt NERA nagyon eltérő rha egyenerteket ad monolit es mono lőszer esetén? Vagy mi más okoz ekkora eltérést?

Továbbá azt sem tiszta nekem, hogy akkor a leo2av az melyik sorozatgyártott változattal van egyezesben?
 
S

speziale

Guest
További apró kiegészítés:

azért azt sem gondolhotja senki komolyan, hogy véletlen, hogy a Leo2 első és hátsó NERA blokkjában az egyikben +30 a másikban meg -30 fokban vannak döntve azok a lapok köztük meg van egy olyan blokk ahol merőlegesek a lapok....

pusztán az acéllap vastagság meg szögek számolgatása alapján ugyanis a németeknek tök hülyének kellett lennie, hogy ilyen elrendezést választottak, hiszen sokkal jobban jártak volna ha az egész blokkot telepakolják 30 fokban döntött acéllapokkal...
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero and endre
S

speziale

Guest
Továbbá azt sem tiszta nekem, hogy akkor a leo2av az melyik sorozatgyártott változattal van egyezesben?

ha jól értem a Leo2 páncélzata a mai napig titkos, szóval nem tudjuk, hogy a sorozatgyárott példányok pontosan milyen páncéllal készültek...
de a leginkább elfogadott nézet, hogy a Leo2a0-A4 sorozat 88-ig ezzel a "B típusú" elrendezéssel készült...azzal a kiegészítéssel, hogy az A4-nél a tornyon már használtak wolfram-titán ötvözetet
88-tól jött a C típusú páncél, majd 92-től az utolsó kb. 100 darab készült D típusú páncéllal
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
ha jól értem a Leo2 páncélzata a mai napig titkos, szóval nem tudjuk, hogy a sorozatgyárott példányok pontosan milyen páncéllal készültek...
de a leginkább elfogadott nézet, hogy a Leo2a0-A4 sorozat 88-ig ezzel a "B típusú" elrendezéssel készült...azzal a kiegészítéssel, hogy az A4-nél a tornyon már használtak wolfram-titán ötvözetet
88-tól jött a C típusú páncél, majd 92-től az utolsó kb. 100 darab készült D típusú páncéllal
A c es d ről gondolom semmit nem tudni.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and krisss
T

Törölt tag 4082

Guest
Az melyik csomag volt? Fip ott valami upgarde csomag szamolt vagy becsült értékekit is behozta egyszer
Nem lehet tudni. Annyit tudunk, amit a lengyel fórumokról vagy igen, vagy nem alapon igaznak fogadhatsz el, hogy a B páncélrendszer gyengébb mint a T72M1é, illetve, hogy 88 után jött a c elrendezés, de hogy a svéd teszteken melyik volt, nem tudjuk. Illetve azt se, hogy az oda vitt A5ös prototipusnak milyen elrendezéssel készült a páncélja.
Azt tudjuk, hogy a sajátjukat 750 mm RHA átlagra páncélozták, tehát feltehetőleg ennél gyengébb volt.
Ezek nagyjából biztosak.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 767
80 257
113
Akkor az fenti levezetés bizonytalansága, hogy a retegelt NERA nagyon eltérő rha egyenerteket ad monolit es mono lőszer esetén? Vagy mi más okoz ekkora eltérést?

Továbbá azt sem tiszta nekem, hogy akkor a leo2av az melyik sorozatgyártott változattal van egyezesben?
Igen. Ezt cifrázza még, hogy a modern penetratorok szegmentáltak (nem monolitok) de ott elsősorban az ERA miatt van a szegmentálás. Vannak olyan kutatasok amik szerint a nagy távolsagban elhelyezett páncéllapok nyíró igénybevételei ellen hatásosabb a nem monolit wolfram penetrátor a monolittal szemben. Szóval az nagyon összetett kérdes, hogy mi mi ellen hatékonyabb (a legmodernebb penetrátorok közt nem ritka az, hogy van egy vagy két kisebb szegmens az elején és egy hosszú a végén természetesen az összes vagy wolframból vagy DU-ból). Az viszont biztos, hogy a BM 15/22/26 féle megoldás összetett páncélok ellen gyakorlatilag hatástalan, emiatt a Leopard 2 immunis volt az ilyen lőszerekkel szemben.

A másik kérdésedre a válasz pedig az, hogy ezt a KMW-n kívül senki nem tudja. Ami bizonyos az az, hogy a Wolfram páncélos A4 már nem ilyen. Az, hogy az A0/A1/A2/A3 milyen páncélzatú csak tippelni lehet. Fip leegyszerűsítette a dolgot és úgy döntött, hogy A4-ig a Leopard 2 változatoknak AV páncélzata van. Fontos leírni, hogy a Leopard 2AV az a prototípusok sorában a legutolsó. Vannaka arrautaló források, hogy az széria Leopardok gyengébb páncélzattal rendelkeznek, ezt abból gondolják, hogy az AV nehezebb mint az A0 (bár tömeget csökkenteni sok módon lehet).
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
Igen. Ezt cifrázza még, hogy a modern penetratorok szegmentáltak (nem monolitok) de ott elsősorban az ERA miatt van a szegmentálás. Vannak olyan kutatasok amik szerint a nagy távolsagban elhelyezett páncéllapok nyíró igénybevételei ellen hatásosabb a nem monolit wolfram penetrátor a monolittal szemben. Szóval az nagyon összetett kérdes, hogy mi mi ellen hatékonyabb (a legmodernebb penetrátorok közt nem ritka az, hogy van egy vagy két kisebb szegmens az elején és egy hosszú a végén természetesen az összes vagy wolframból vagy DU-ból). Az viszont biztos, hogy a BM 15/22/26 féle megoldás összetett páncélok ellen gyakorlatilag hatástalan, emiatt a Leopard 2 immunis volt az ilyen lőszerekkel szemben.

A másik kérdésedre a válasz pedig az, hogy ezt a KMW-n kívül senki nem tudja. Ami bizonyos az az, hogy a Wolfram páncélos A4 már nem ilyen. Az, hogy az A0/A1/A2/A3 milyen páncélzatú csak tippelni lehet. Fip leegyszerűsítette a dolgot és úgy döntött, hogy A4-ig a Leopard 2 változatoknak AV páncélzata van. Fontos leírni, hogy a Leopard 2AV az a prototípusok sorában a legutolsó. Vannaka arrautaló források, hogy az széria Leopardok gyengébb páncélzattal rendelkeznek, ezt abból gondolják, hogy az AV nehezebb mint az A0 (bár tömeget csökkenteni sok módon lehet).
Ez azért érdekes, mert ha a linkelt manualok alapján a bm32 vagy 42 vagy melyik 1988 táján jött, akkor a leo2a0 ellen lényegében a lövedék "pumpalas" marad, hogy akkor HE es KE mixszek addig lövik, ameddig látható eredménye van.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 767
80 257
113
Ez azért érdekes, mert ha a linkelt manualok alapján a bm32 vagy 42 vagy melyik 1988 táján jött, akkor a leo2a0 ellen lényegében a lövedék "pumpalas" marad, hogy akkor HE es KE mixszek addig lövik, ameddig látható eredménye van.

Igen, a BM15/22/26 esetében, amíg rommá nem lőtték a páncélt nem nagyon volt átütés.
A kérdés csupan az, hogy vokt-e erre idő vagy sem.

Egyébként, a németek is így harcoltak, azaz amíg nem égett a célbavett harckocsi (látható eredmény) addig lőtték rá a gránatokat folyamatosan. Csak nem mind1, hogy pl egy DM23-al az egyik legfejletteb T-72A páncélzatot (ezzel együtt a T-80B-t is bár annak némileg erősebb volt a páncélzata) átlőtted 3km-ről (teknő) és a toronyon is legalább 1500-2000 méterről, vagy azon bohóckodsz hogy egyáltalán átütést érj el.

T-72A és T-72M1(1983):

Teknő:
16mm(HSLA acél)+50(RHA acél)+105mm(textolit)+50mm(RHA acél). Ezt a páncélt a tankograd szerint akár 3km-ről is átlövi a kortárs DM23 APFSDS (az ezt megeleőző DM13 1km-ről képes átlőni).

Torony:
180mm(öntött acél)+130mm(kvarc)+220mm(öntött acél)
A DM23 ezt is képes nagy távolságról átlőni, mert az öntött acél hiába vastag a védelmi értéke gyengébb mint a hengerelt homogén acélnak. A kvarc réteg KE ellen minimális hatékonyságú, szerepe a HEAT és HESH lőszerek ellen jelentős.

T-80B(1983):
16mm(HSLAacél)+60mm(RHA acél)+100mm(textolit)+45mm(RHA acél)
Ez valamivel erősebb mint a T-72A teknője de nem lényegi az eltérés.

Torony:

A tankograd szerint a torony gyakorlatilag megegyezik a T-72A tornyával, attól minimálisan tér csak el (azt írja, hogy egy hüvelykkel vastagabb).
 
  • Vicces
Reactions: fip7
S

speziale

Guest
Az melyik csomag volt? Fip ott valami upgarde csomag szamolt vagy becsült értékekit is behozta egyszer

amit @fip7 berakott azon látszik, hogy B típusú alappáncél+D2 típusú kiegészítő páncél volt

a svéd tenderen feltehetően már D típusú alappáncélra volt rárakva az ékpáncél

és akkor van az a teszt amit én beraktam ami a német és a svéd megoldást hasonlítja össze...na arról fogalmam sincsen, hogy milyen összetételű lehetett
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
. Csak nem mind1, hogy pl egy DM23-al az egyik legfejletteb T-72A páncélzatot (ezzel együtt a T-80B-t is bár annak némileg erősebb volt a páncélzata) átlőtted 3km-ről (teknő) és a toronyon is legalább 1500-2000 méterről, vagy azon bohóckodsz hogy egyáltalán átütést érj el.
Az ipari hülyeséget már megint minek tolod ?
 
  • Tetszik
Reactions: fip7
S

speziale

Guest
megjegyzem azért emelett sem kellene elmenni szó nélkül, mint harcértéket befolyásoló tényező:
(lengyel üzemeltetési tapasztalatok)

ZYHHsFP.jpg
 
T

Törölt tag 1945

Guest
No akkor az orosz fórumozók által linkelt állítólagos Leo-2AV páncélzat helyett számoltam egy konkrét* T-72B-harckocsi tornyot is, szemből.

T-72-arm2.jpg


Két számítást végeztem, mivel a találat helyétől függően 4 vagy 5 NERA lapon kell a nyíllövedéknek áthaladnia.

T-72-B-arm1.jpg

A találati pont függvényében 400~420mm jött ki.**

Jobb oldalon a Kontakt ERA panelok gyártójának marketing anyaga szerint*** számoltam a nyugati nyíllövedékek erózióját az ERA után, amihez az orosz tankönyvből vettem a nyilak átütési értékét****.

Szóval a DM23-ast megfogja a T-72B K5 ERA nélkül is 2km-en, a DM33-ast viszont találati helytől függetlenül, K5 ERA alkalmazása esetén is átmegy a torony frontpáncélján, 2km-röl.

*T-72B amit 2002-ben találtak a Maryland-i Aberdeen Proving Ground-on.
** érdekes módon @fip7 itt fölfelé tévedett a számításai során :rolleyes:

ERA.jpg

*** Kontakt ERA panelok gyártójának marketing anyaga

uchebnik-sredstva-porazheniya-i-boepripasy-djvu-Win-Dj-View2.jpg

****Средства поражения и боеприпасы: Учебник - А.В. Бабкин, В.А. Велданов, Е.Ф. Грязнов и В.В. Селиванова. - МГТУ им. Н.Э. Баумана - 2008
 
T

Törölt tag 1945

Guest
No akkor az orosz fórumozók által linkelt állítólagos Leo-2AV páncélzat helyett számoltam egy konkrét* T-72B-harckocsi tornyot is, szemből.

T-72-arm2.jpg


Két számítást végeztem, mivel a találat helyétől függően 4 vagy 5 NERA lapon kell a nyíllövedéknek áthaladnia.

T-72-B-arm1.jpg

A találati pont függvényében 400~420mm jött ki.**

Jobb oldalon a Kontakt ERA panelok gyártójának marketing anyaga szerint*** számoltam a nyugati nyíllövedékek erózióját az ERA után, amihez az orosz tankönyvből vettem a nyilak átütési értékét****.

Szóval a DM23-ast megfogja a T-72B K5 ERA nélkül is 2km-en, a DM33-ast viszont találati helytől függetlenül, K5 ERA alkalmazása esetén is átmegy a torony frontpáncélján, 2km-röl.

*T-72B amit 2002-ben találtak a Maryland-i Aberdeen Proving Ground-on.
** érdekes módon @fip7 itt fölfelé tévedett a számításai során :rolleyes:

ERA.jpg

*** Kontakt ERA panelok gyártójának marketing anyaga

uchebnik-sredstva-porazheniya-i-boepripasy-djvu-Win-Dj-View2.jpg

****Средства поражения и боеприпасы: Учебник - А.В. Бабкин, В.А. Велданов, Е.Ф. Грязнов и В.В. Селиванова. - МГТУ им. Н.Э. Баумана - 2008

jav: Szóval a DM23-ast megfogja a T-72B K5 ERA használatával 2km-en...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 767
80 257
113
No akkor az orosz fórumozók által linkelt állítólagos Leo-2AV páncélzat helyett számoltam egy konkrét* T-72B-harckocsi tornyot is, szemből.

T-72-arm2.jpg


Két számítást végeztem, mivel a találat helyétől függően 4 vagy 5 NERA lapon kell a nyíllövedéknek áthaladnia.

T-72-B-arm1.jpg

A találati pont függvényében 400~420mm jött ki.**

Jobb oldalon a Kontakt ERA panelok gyártójának marketing anyaga szerint*** számoltam a nyugati nyíllövedékek erózióját az ERA után, amihez az orosz tankönyvből vettem a nyilak átütési értékét****.

Szóval a DM23-ast megfogja a T-72B K5 ERA nélkül is 2km-en, a DM33-ast viszont találati helytől függetlenül, K5 ERA alkalmazása esetén is átmegy a torony frontpáncélján, 2km-röl.

*T-72B amit 2002-ben találtak a Maryland-i Aberdeen Proving Ground-on.
** érdekes módon @fip7 itt fölfelé tévedett a számításai során :rolleyes:

ERA.jpg

*** Kontakt ERA panelok gyártójának marketing anyaga

uchebnik-sredstva-porazheniya-i-boepripasy-djvu-Win-Dj-View2.jpg

****Средства поражения и боеприпасы: Учебник - А.В. Бабкин, В.А. Велданов, Е.Ф. Грязнов и В.В. Селиванова. - МГТУ им. Н.Э. Баумана - 2008
Ebből az következik, hogy az 1979-es Leopard 2 páncélzata 0⁰-os becsapódási szögnél is ugyanolyan erős mint az 1985-ös T-72B páncélzata szemből a torony homlokán. A teknőn és a torony oldalan a Leopard 2 egyértelműen jobban páncelozott.
 
  • Vicces
Reactions: fip7 and ogretankHU

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 767
80 257
113
No akkor az orosz fórumozók által linkelt állítólagos Leo-2AV páncélzat helyett számoltam egy konkrét* T-72B-harckocsi tornyot is, szemből.

T-72-arm2.jpg


Két számítást végeztem, mivel a találat helyétől függően 4 vagy 5 NERA lapon kell a nyíllövedéknek áthaladnia.

T-72-B-arm1.jpg

A találati pont függvényében 400~420mm jött ki.**

Jobb oldalon a Kontakt ERA panelok gyártójának marketing anyaga szerint*** számoltam a nyugati nyíllövedékek erózióját az ERA után, amihez az orosz tankönyvből vettem a nyilak átütési értékét****.

Szóval a DM23-ast megfogja a T-72B K5 ERA nélkül is 2km-en, a DM33-ast viszont találati helytől függetlenül, K5 ERA alkalmazása esetén is átmegy a torony frontpáncélján, 2km-röl.

*T-72B amit 2002-ben találtak a Maryland-i Aberdeen Proving Ground-on.
** érdekes módon @fip7 itt fölfelé tévedett a számításai során :rolleyes:

ERA.jpg

*** Kontakt ERA panelok gyártójának marketing anyaga

uchebnik-sredstva-porazheniya-i-boepripasy-djvu-Win-Dj-View2.jpg

****Средства поражения и боеприпасы: Учебник - А.В. Бабкин, В.А. Велданов, Е.Ф. Грязнов и В.В. Селиванова. - МГТУ им. Н.Э. Баумана - 2008
Mennyire nagy kérés ugyanilyen táblázatot csinálni a T-72A tornyáról és teknőjéről, a T-72B teknőjéről és a Leopard 2AV teknőjéről?
A T-72A és B teknőjénél nyugodtan számolhatsz a legerősebb páncélösszetétellel és akkor nem lövünk mellé.
A T-80-at azért nem kérem mert a T-80B páncélvédettsége gyakorlatilag megegyezik a T-72A védettségével és a T-80BV-nél is csak a teknő változott (erősebb lett) maga a torony maradt a T-80B-nél alkalmazott.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 767
80 257
113
No akkor az orosz fórumozók által linkelt állítólagos Leo-2AV páncélzat helyett számoltam egy konkrét* T-72B-harckocsi tornyot is, szemből.

T-72-arm2.jpg


Két számítást végeztem, mivel a találat helyétől függően 4 vagy 5 NERA lapon kell a nyíllövedéknek áthaladnia.

T-72-B-arm1.jpg

A találati pont függvényében 400~420mm jött ki.**

Jobb oldalon a Kontakt ERA panelok gyártójának marketing anyaga szerint*** számoltam a nyugati nyíllövedékek erózióját az ERA után, amihez az orosz tankönyvből vettem a nyilak átütési értékét****.

Szóval a DM23-ast megfogja a T-72B K5 ERA nélkül is 2km-en, a DM33-ast viszont találati helytől függetlenül, K5 ERA alkalmazása esetén is átmegy a torony frontpáncélján, 2km-röl.

*T-72B amit 2002-ben találtak a Maryland-i Aberdeen Proving Ground-on.
** érdekes módon @fip7 itt fölfelé tévedett a számításai során :rolleyes:

ERA.jpg

*** Kontakt ERA panelok gyártójának marketing anyaga

uchebnik-sredstva-porazheniya-i-boepripasy-djvu-Win-Dj-View2.jpg

****Средства поражения и боеприпасы: Учебник - А.В. Бабкин, В.А. Велданов, Е.Ф. Грязнов и В.В. Селиванова. - МГТУ им. Н.Э. Баумана - 2008
Mennyire nagy kérés ugyanilyen táblázatot csinálni a T-72A tornyáról és teknőjéről, a T-72B teknőjéről és a Leopard 2AV teknőjéről?
A T-72A és B teknőjénél nyugodtan számolhatsz a legerősebb páncélösszetétellel és akkor nem lövünk mellé.
A T-80-at azért nem kérem mert a T-80B páncélvédettsége gyakorlatilag megegyezik a T-72A védettségével és a T-80BV-nél is csak a teknő változott (erősebb lett) maga a torony maradt a T-80B-nél alkalmazott.